Διαφήμιση

Note 2: Flash την Ελληνική FASTBOOT ROM (καθαρή εγκατάσταση)

    • Οδηγός
    • Σε εξέλιξη
    • Ενημερώθηκε
    • RedMi Note 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Εαν δεν χρησιμοποιησεις την τελευταια εκδοση του miflash αλλα την προηγουμενη (οπως εχω εγω) φλασαρεις και με 32μπιτα...Ετσι λεει στην πρωτη σελιδα
    • Ο/H adisson έγραψε:

      Λυστε μου μια απορια ρε παιδια

      Εχω χρησιμοποιησει το miflash σε 2 τηλεφωνα και με επιτυχια εγινε το φλασαρισμα της αγγλικινεζικης fastboot rom (παλιοτερη μεθοδος)
      Δοκιμαζω αποψε σε ενα τριτο RedMi Note 2 σεταρω κανονικα το miflash, βαζω το τηλεφωνο σε fastboot mode και το καρφωνω στον υπολογιστη...
      Δυστυχως με τιποτα οσο και αν παταω το refresh δεν εμφανιζεται η συσκευη sto miflash μεχρι που ανοιγει το τηλεφωνο μονο του.
      Δοκιμασα να εγκαταστησω και το Misuite αλλα μια απο τα ιδια.
      Τα αλλα δυο Note2 συνδεονται κανονικα οποτε δεν πρεπει να εχω θεμα με τους drivers (ΐνδοςσ 10 32μπιτα)

      Εχει κανεις καμια ιδεα?
      Ευχαριστω

      Υ.Γ Δεν εχω ενεργοποιησει Google & MI account στο συγκεκριμενο κινητο.Λετε να ειναι αυτο?


      Μετα απο επανεγκαταστασεις drivers (δεν χρειαζοταν αλλα το εκανα) και δοκιμες σε ολες τις θυρες usb το κινητο δεησε να φλασαριστει... Τωρα περναω και την stable
      Σας ευχαριστω για την υπομονη
    • Διαφήμιση
    • Kαλησπέρα. Το κινητό το έχω αρκετούς μήνες και θέλω να περάσω σε MIUI8. Επειδή βλέπω ότι μετά από ένα "dirty downgrade" υπάρχουν προβληματάκια, ήθελα να ρωτήσω: Αντί για απλό factory reset και πέρασμα της τελευταίας ελληνικής dev,θα ήταν πιο "καθαρή" η εγκατασταση με αυτό τον οδηγό? Ή δεν χρειάζεται?? Έτσι κι αλλιώς θα χαθούν όλα απο το κινητό και δεν έχω πρόβλημα μ'αυτό.
    • Σίγουρα το να κάνεις καθαρή εγκατάσταση είναι μια ανανέωση του κινητού, αρκετοί το κάνουν ανα τακτά χρονικά διαστήματα, και τώρα μια παραπάνω από την στιγμή που θα ξαναστήσεις το κινητό σου μετά από factory reset και θα μπείς στην διαδικασία είναι μια καλή ευκαιρία, για καθαρή εννοώ.
      Και αφού λες ότι έχεις μικροπροβλήματα μετά από dirty flash, επιβάλλεται, έτσι ώστε να διορθωθούν τα διάφορα σκουπιδάκια που έχουν παραμείνει στην ρομ. Εγώ σε dirty flash στο παρελθόν δεν περίμενα, αλλά την έκανα στο καπάκι την καθαρή.

      Proud member of xiaomi miui gr
    • Ρε παιδια, εκανα οτι λεει ο οδηγος, ολα τελειωσαν καλα, αλλα αντιμετωπιζω κατι θεματακια τωρα:
      1. Ενω πριν μου εβγαζε στο antutu ενα σκορ 54-55.000, τωρα μου βγαζει 44-45.000. Γιατι; Εκανα κατι λαθος;
      2. Ενω ειχα ενεργοποιημενη την αποθηκευση και στο mi account και στο Google, φαινεται οτι εχασα κατι βιντεακια και φωτογραφιες. Λετε να γινεται να τα ξαναβρω τωρα ή ειναι αργα για δακρυα (σκοπευω να βαλω τη stable αλλα δεν την εχω βαλει ακομα...);
    • Μην ασχολείται με το antutu. Αύριο θα σου βγάλει άλλο σκορ και μεθαύριο άλλο. Ως προς τα βιντεάκια μπες μέσα στους λογαριασμούς σου από browser και δες αν είναι εκεί.

      Redmi Note 2 Rom 7.3.2.0
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα στην υπερκινότητα. Αν και γνωριζω απο root/boot/reset miu και flyme, αυτη τη στιγμη καποιος με εχει καταραστει/ματιασει....

      Λοιπον ηθελα και εγω να βάλω την καινουρια προσπάθησα στην αρχή κατι δεν πηγε καλά ξεκιναω fastboot,τα κανω ολα σωστα μεχρι που παω να πατησω το flash στον miflash και μου βγαζει ενα error (λογικα yo ονομα του path που ηταν το αρχείο της flashboot rom)Τέλος πάντων, εκει που τοση ωρα ηταν το κινητακι με τον αγαπητο μηχανικο της miu να λεει FASTBOOT ξαφνικα μαυριλα η οθονη, δεν δεινω σημασια συνεχιζω και παω να κανω σωστα το flashboot αυτη τη φορα.Το κινητο αναγνωριζεται ακομη απο το miflash αλλα παλι error οσες rom και αν δοκιμασα error.Βγαζω το κινητο απο το usb προσπαθω να το ανοιξω τι power+volume up ,power+volume down τιποτα οθόνη μαυρη και καμια ανταπόκριση. Το συνδέω στο usb με το pc το βλεπει το usb κανονικα αλλα δεν το δειχνει στο miflash.

      Αυτα
    • Καλησπέρα σε όλους. Νέος και στραβαδι. Έχω διαβάσει τους οδηγούς αλλά και πάλι τυφλός. Ποιος είναι ο ποιο εύκολος απο τους τρεις τροπους εγκατάστασης ΡΟΜ;
      H νέα έκδοση της Ελληνικής MIUI V8 ROM GTV-6.6.30 είναι developer η stable; Υπόψη ότι το κινητό μου είναι redmi note 2 Prime και ο bootloader είναι ξεκλείδωτος:"(bootloader) unlocked: yes (bootloader) secure: no". Ευχαριστώ.
    • Παιδια καλησπερα. Μη μου φωναξετε, αλλα πως περναω τωρα την τελευταια stable ROM? Εχω βαλει τη fastboot ROM και θελω να παω στην stable. Εψαξα στους οδηγους αλλα μαλλον σε καποια στροφη χαθηκα...
      Και παλι ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.
    • Ο/H taskro έγραψε:

      Παιδια καλησπερα. Μη μου φωναξετε, αλλα πως περναω τωρα την τελευταια stable ROM? Εχω βαλει τη fastboot ROM και θελω να παω στην stable. Εψαξα στους οδηγους αλλα μαλλον σε καποια στροφη χαθηκα...
      Και παλι ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

      Εάν όπως λες έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση διότι πέρασες την fastboot rom, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ένα factory reset (μια που δεν ξέρω κατά πόσο έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση) και μέσω των τριών wipes, dalvik, cache και data και να πας πίσω και install την stable ρομ που έχεις βάλει στην μνήμη του κινητού σου. Όλα αυτά τα κάνεις βέβαια μέσα από το twrp.

      Proud member of xiaomi-miui.gr
    • Διαφήμιση
    • Εβαλα την fastboot ROM ακολουθωντας τον οδηγο στον οποιο βρισκομαστε τωρα, δεν μου εβγαλε καποιο σφαλμα η διαδικασια, οποτε θεωρω οτι εχει γινει καθαρη εγκατασταση, σωστα?
      Οσο για την υπολοιπη διαδικασια, υπαρχει κανενας συγκεκριμενος οδηγος πως να περασω την stable ROM βημα-βημα στο redmi note 2 prime μου?