Διαφήμιση

Γενική συζήτηση περί καταστημάτων και παραγγελιών από εξωτερικό

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μπορει να ξεφευγουν απο της τρελες τιμες που λες αλλα και εμεις δεν ειμαστε τρελοι να παρουμε απο αυτους ετσι οπως τα εχουν κανει .... !!! χαχαχαχα :D :D
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • bangood πλέον ψωνίζω κι εγώ.Εχεις δίκιο για τις προσφορές.Ίσως απλώς να έτυχε αλλά οτι ψώνισα απο bangood απο αρχές Οκτώβρη και μετά ήταν μεν πιο ακριβό απο Gearbest κλπ αλλά όχι τόσο ώστε να με αποτρέψει απο το να το πάρω απο κεί.Priority direct mail και σε 15-20 το πολύ μέρες σπίτι μου.
    • Ο/H Stelios Stelaras έγραψε:

      Ο/H divo έγραψε:

      τουφεκιες ειναι αλλά με αντίκρισμα... προσωπικά η ΕΕΤΤ 2 φορές με έχει βοηθήσει με εταιρείες τηλεφωνίας.
      θα δείξει
      Η ΕΕΤΤ δεν έχει σχέση με τα τελωνεία νομίζω. Και ξανά γίνει η συζήτηση. Το τελωνείο ανήκει στο υπουργείο οικονομικών άρα εκεί πρέπει να κάνεις τις καταγγελίες. Όχι πως θα βρεις ακρη
      Πολυ σωστα. δεν εχει σχεση με το τελωνειο. Εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να το παρω γρήγορα απο τα ΕΛΤΑ και οχι μετα απο εναμιση μηνα οπως αρκετα εχω παρει. Αν θα περασει τελωνειο ή οχι ειναι αλλο θεμα που το κοιταμε ολοι μας με τα κινεζομαγαζα. Γι αυτο και η καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

      Ο/H gvoi έγραψε:

      Παίρνω πρωτοβουλία, γιατί κάτι ρώτησα χθες.
      Όποιος θέλει τρέχει την διαδικασία και μας λέει. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται χάσιμο χρόνου, χωρίς φυσικά να το θεωρώ σωστό. Απλά φοβάμαι οτι τα νεύρα μου θα γίνουν κροσια αν ξεκινήσω να παίρνω τέτοιες απαντήσεις.


      Ποστ χθεσινό από @osalonikios σε διπλανό θρεντ μας.



      Βεβαίως.<br />Σε πρώτη φάση επικοινωνεις με τα ΕΛΤΑ και ζητάς εξηγήσεις για την καθυστέρηση.<br />Σου απαντάνε με ένα copy/paste μηνυμα με αρλούμπες.<br />Κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ συμπληρώνοντας την φόρμα.<br />Η ΕΕΕΤΤ ζητάει από τα ΕΛΤΑ να σε ικανοποιήσουν εντός 10 ημερων και να τους κοινοποιηθει η απαντηση.<br />Κατόπιν τα ΕΛΤΑ σου λένε τις ίδιες αρλούμπες.<br />Ξανα καταγγελία σε 2ο βαθμο στην ΕΕΤΤ αναφέρωντας πως δεν σε ικανοποιησε η απαντηση των ΕΛΤΑ.<br />Και μετά από 3 μήνες αλληλογραφίας έρχεται ένα χαρτι από την ΕΕΤΤ που λέει πως αν έχεις παραπονο να ζητήσεις από τα ΕΛΤΑ να συγκροτήσει μια επιτροπη η οποια και θα εξετάσει το αίτημα - παραπονό σου.<br />Μπήκες;



      Στάλθηκε από το MI 5s μου
      μεχρι το πρωτο μερος το καταλαβαινω. οσο αφορα το 2ο μερος ετσι ειναι αυτο που εχουν υπογραψει. ειναι ποχρεωμενοι να συγκροτισουν επιτροπη!! Το λεω διοτι η ΕΕΤΤ ειναι ρυθμιστική αρχή. Τι σημαινει αυτο? Η ΕΕΤΤ βαζει τους κανονες ειναι υποχρεωμενοι να τους τηρούν και ολοι ειναι υπολογοι σ αυτην οπως επισης κοβει και προστιμα!! Προσωπικά σκοπεύω να το φτάσω εως το τελος οσο και αν πάρει.
      Εγω δε ζηταω κατι λιγοτερο απο αυτο που εχουν υπογραψει τα ΕΛΤΑ στο ΧΥΚ (χαρτης υποχρεωσεων καταναλωτη) το δικο μας αλλα και στα διεθνή στανταρ που πρεπει να εχει μια ταχυδρομικη εταιρεια. Τους εχω κανει και ερωτημα για αποζημειωση. Βαση αυτου"Αποδεδειγμένη αθέτησηυποχρέωσης είναι αυτή που προκύπτει ύστερα από διοικητική έρευνα των ελεγκτικώνοργάνων της επιχείρησης"
      Ενα κουριερ που δεν πληρεί τις προϋποθέσεις αυτες χανει την αδεια του. Πιστεύεις οτι στα ΕΛΤΑ θα χαριστουν?

      =============== Νοε 25th 2017, 1:34am ===============

      Ο/H miltosdelis έγραψε:

      Καλησπέρα στην ομάδα
      παιδιά εντάξει τα ΕΛΤΑ όντως έχουν τρελά θέματα

      εκτός και αν είναι το κατάστημα της περιοχής μου μόνο έτσι
      δέμα ήταν σήμερα στο ράφι από τις 11/10/2017 ( την επόμενη κανονικά έπρεπε να το είχα παραλάβει το γράφει επάνω του το πακέτο εντωμεταξύ )

      ειδοποίηση στο σπίτι και δεν πήρα ποτέ απλά έτυχε να το δω στο ράφι σήμερα και έτσι και το πήρα ( χωρίς καν να βάλω μια υπογραφή σε κανένα χαρτί ) γιατί λέει η εν λόγω προϊσταμένη ότι είναι ελεύθερο απλά είδε ότι είναι στο όνομα μου και μου το έδωσε

      δεν πάμε καθόλου καλά...

      Ο/H flowin_through έγραψε:

      Χωρις υπογραφη δε δινονται ουτε ελευθερα ουτε παντρεμενα. Το χαρτακι ή χαθηκε ή δεν εχουν καν ταχυδρομο, αν εληξε καμια συμβαση και δεν εχει ερθει αλλος.
      Τα ελευθερα μπορεις να τα παρεις και χωρις υπογραφη. Προσωπικα εχω παρει αρκετα ετσι απο ΚΔ Δεν τα χρεωνεται ο ταχυδρομος ουτε τους ζηταει κανεις την υπογραφη μας. Σε αντιθεση με τα συστημενα που ειναι υπολογος ο ταχυδρομος για να τα φερει 'η ν αφησει χαρτακι
    • Διαφήμιση
    • Παιδια μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως θα γραφει στο Tracking οταν πρεπει να παω απο τα ΕΛΤΑ να παραλαβω το πακετο;

      Ευχαριστω :)
    • Καλημέρα.

      Ποιά μέθοδος είναι η "σωστή" για παραγγελία κινητού από Geekbuying;

      1. Registered Airmail (15-30 business days)
      2. DHL ECONOMY (4-8 business day)
      3. HKDHL Express (3-5 business days)
      4. EMS (7-15 business days)
      5. HKEU Priority Line (15-25 business day)


      Μήπως η τελευταία;
    • Διαφήμιση
    • Η priority line από το banggood!! :thumbsup:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ο/H demakhs έγραψε:

      Η priority line από το banggood!! :thumbsup:
      Με αυτά που ακούω εδώ, συμφωνώ απόλυτα, όμως η τιμή που έχει αυτή τη στιγμή το κινητό στο geek είναι μάλλον άπιαστη!
    • Ο/H kggian έγραψε:

      Ο/H demakhs έγραψε:

      Η priority line από το banggood!! :thumbsup:
      Με αυτά που ακούω εδώ, συμφωνώ απόλυτα, όμως η τιμή που έχει αυτή τη στιγμή το κινητό στο geek είναι μάλλον άπιαστη!
      Που να δεις αν κάτσει τελωνείο πόσο άπιαστη χαχα μη ρισκάρεις

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Pan0s έγραψε:

      Παιδια μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως θα γραφει στο Tracking οταν πρεπει να παω απο τα ΕΛΤΑ να παραλαβω το πακετο;

      Ευχαριστω :)
      το κοιτάς στα ΕΛΤΑ 'η σε ξένο site ?

      =============== Νοε 25th 2017, 4:46pm ===============
      22/11/2017, 20:52:49Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
      22/11/2017, 20:05:39Κ.Α.Τ.ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
      22/11/2017, 14:12:33ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
      19/11/2017, 17:45:46ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
      14/11/2017, 17:51:00ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

      Σπασανε ολα τα ρεκορ... α ρε bangood.......
      κόλλησε στην εκφόρτωση βεβαια θα ανεβοκατεβαινει η πορτα φαινεται.... :P :P
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kggian έγραψε:

      Καλημέρα.

      Ποιά μέθοδος είναι η "σωστή" για παραγγελία κινητού από Geekbuying;

      1. Registered Airmail (15-30 business days)
      2. DHL ECONOMY (4-8 business day)
      3. HKDHL Express (3-5 business days)
      4. EMS (7-15 business days)
      5. HKEU Priority Line (15-25 business day)


      Μήπως η τελευταία;
      Η τελευταία δεν ξέρω τι ρόλο παίζει αλλά μέχρι τώρα το geekbuying δεν είχε τρόπο αποφυγής τελωνείου. Μόνο από Ευρωπαϊκές τους αποθήκες είναι σίγουρο και κατά προτίμηση από Ιταλία που έχει ελάχιστα μεταφορικά