Διαφήμιση

Γενική συζήτηση περί καταστημάτων και παραγγελιών από εξωτερικό

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Red21 έγραψε:

      Χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα!!

      Σε σχεση με το Gearbest η κατασταση με τις καθυστερησεις στα δεματα που σταλθηκαν με DPD UK ειναι δραματικη!!

      Λαμβανω μυνηματα απο παιδια που εχουν δεματα κολλημενα ακομα και απο τις 15 του Νοεμβρη!!

      Η απαντηση του Gearbest ειναι οτι τα δεματα εχουν κολλησει λογω μεγαλου ογκου, λογω τελωνειων στην Αγγλια που καθυστερουν και σε πολλες περιπτωσεις αναγκαζουν την μεταφορικη να στελνει και σε αλλες χωρες για εκτελωνισμο (περιλαμβανεται στα μεταφορικα που εχουμε πληρωσει) και λογω κακοκαιριας στην κεντρικη Ευρωπη που επηρεάζει μιας και απο Αγγλια ερχονται οδικως με φορτηγα Ελλαδα!!

      Απο εκει και περα λενε οτι δεν εχουν αυτοι τα δεματα και οτι επικοινωνουν και αυτοι με την DPD για να δουν που ειναι και οτι αν δεν ερθουν σε 60 μερες απο την αποστολη θα κανουν full refund η resend σε οσους το επιθυμουν μαζι με αποζημιωση για την ταλαιπωρια!!!

      Αυτες οι καθυστερησεις (οχι μονο για ελλαδα για ολη την ευρωπη) ειναι και ενας απο τους λογους που σταματησαν να στελνουν με DPD (οχι μονο για ελλαδα για ολη την ευρωπη) σε οτι ειναι κατω απο 2kg (ο μεγαλυτερος ογκος δεματων δηλαδη) για ενα διαστημα μεχρι να βρεθουν λυσεις και εδωσαν πριν λιγες μερες την δυνατοτητα αποζημιωσης για εξτρα χρεωσεις σε οσους παραγγελνουν με Registered Mail.

      Στο banggood τα παντα πανε πιο ομαλα εδω και καιρο εκτος απο καποιες μικρες καθυστερησεις που παρουσιαζονται αυτη την εποχη στο αεροδρομιο σε καποιες περιπτωσεις οπως παντα σε περιοδους αιχμης.

      Δεν εχουν τροπο βεβαια να στελνουν με ασφαλεια δεματα πανω απο 2kg (λενε οτι συντομα θα εχουν μιας και το ψαχνουν) και επισης εχουν αλλη στρατηγική εντελως και δεν δινουν τοσο καλα κουπονια.

      Γενικα το Banggood αποτελει σαφεστατα πιο ασφαλη επιλογη για μη ταλαιπωρια αλλα με τα μειον που περιγραφω παραπανω.

      Αυτα απλα για ενημερωση.


      Εμένα αποστολή DPD 15/11 έχει φύγει από Αγγλία στις 1 Δεκεμβρίου, για που δεν ξέρω, κι έκτοτε ενημέρωση καμία...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Antretng έγραψε:

      Κατάλαβα. Οπότε το υπολογίζω κανά μήνα μετά και αν έρθει νωρίτερα έχει καλός.
      30 μέρες υπολόγιζε από την παραγγελία κ θα πέσεις μέσα

      Sent from my 2013023 using Tapatalk
    • Ο/H miltoskartalas έγραψε:

      Μην βρίζουμε τους εργαζόμενους των ΕΛΤΑ δεν φταίνε εκείνοι εαν έχουν φόρτο εργασίας το οποίο απαιτεί τους διπλάσιους εργαζομένους

      Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

      Ο/H akisjes έγραψε:

      Δυστυχώς κάποιοι δεν καταλαβαίνουν δύο βασικές αλλαγές που έχουν συντελεστεί τους τελευταίους 12 μήνες.Πρωτον η πολιτεία αποφάσισε να εκτελωνιζει πολύ μεγαλύτερο αριθμό δεμάτων από ότι στο παρελθόν και δεύτερον έχει μειωθεί ο αριθμός των υπαλλήλων στα ΕΛΤΑ και στα τελωνεία.Ο συνδιασμός αυτών των δύο γεγονότων έχει ως αποτέλεσμα αυτές τις καθυστερήσεις.
      θα συμφωνήσω οτι οι εργαζόμενοι δε φταίνε. Αλλα αν δε κανω λαθος η αυξηση στις τιμες ηρθε με τη δικαιολογια οτι θα χρειαστουν προσληψεις.
      Και για να πουμε και τα πραγματα με το ονομα τους. Δεν με ενδιαφερει εμενα ή τον οποιονδηποτε αλλο αν εχουν φορτο εργασιας ή οχι. Αν δεν μπορουν να ανταποκριθουν ας δηλωσουν αδυναμία ή ας συνεργαστούν με καμια αλλη εταιρεια ωστε να ειναι ενταξει στις υποχρεώσεις τους και στο ΧΥΚ που εχουν υπογράψει. Αν το εκανε αυτο ιδιωτική εταιρεια θα έχανε την αδεια της. Ειναι ετσιι ή οχι? Οταν εταιρεια τηλεφωνιας δεν παρεχει υπηρεσιες που εχει ο πελατης πληρωσει η ΕΕΤΤ που ειναι η ιδια ελεγκτικη αρχη κοβει πρόστιμα αβέρτα και υποχρεώνει την εταιρεια να αποχρεωσει τον πελατη. Εδω θα γινει το ιδιο ή εχουμε δυο μετρα και δυο σταθμα? θα δειξει... περιμενω απαντηση.

      Ο/H Thracia έγραψε:

      Κακός λόγος για τελωνείοελτα τέρμα απο εμένα! :mrgreen:

      Κυριακή τελευταία μέρα του χρόνου και ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!!
      :dash: :hail:
      Τα ΕΛΤΑ πάντα δούλευαν βάρδιες και ΣΚ. και οι εργαζόμενοι πληρώνονται ανάλογα. Δεν ειναι κάτι πρωτογνωρο. Χιλιάδες εργαζόμενοι δουλεύουν σε αργίες και εορτές.
    • @drillerkiller Καλησπερα αδερφε με το καλο να μας βρει το νεο ετος πανω απο ολα!!

      Δυστυχως ειναι κοσμος και κοσμακις με το ιδιο προβλημα!!

      Μονο εγω παρακολουθω πανω απο 20 παραγγελιες που ειναι κολλημενες πριν φτασουν αγγλια απο 14/11 και μετα!!

      Αν θες βοηθεια στειλε μου με πμ τον αριθμο παραγγελιας σου να πω στους κινεζους μανατζερ τους να το ψαξουν με την μεταφορικη αν οχι μιας και ειναι προσωπικό δεδομενο ανοιξε τικετ και ρωτα τους ζητωντας παραλληλα και αποζημιωση για την αναμονη!!

      Η απαντηση βεβαια ειναι σχεδον παντα η ιδια.....να τους δωσεις λιγο χρονο να το ψαξουν μιας και το δεμα δεν το εχουν αυτοι αλλα η μεταφορικη και δινουν και ενα ποσο στο gearbest wallet ως αποζημιωση.

      Στις 60 μερες απο την αποστολη σε οποιον δεν εχει παραλαβει λενε για refund η για resend.

      Οποιοσδηποτε εχει προβλημα και θελει βοηθεια με το Gearbest η το Banggood ας μου στειλει μυνημα και θα κανω οτι μπορω η ας ακολουθησει τον δρομο του τικετ που λεω στον αδερφο η αν περασουν δυο μηνες απο την αποστολη ας παει στο paypal να παρει τα λεφτα του πισω!!
    • Φρεσκο :D
      Καθίστανται έτσι «όμηροι» των αλλαγών που ξεκίνησαν στη χώρα μας πριν ένα χρόνο και θα ολοκληρωθούν το 2021. Σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, οι αλλαγές δρομολογούνται για το 2019 και μετά. Οι μεγάλες διαδικτυακές πλατφόρμες αγορών από τρίτες χώρες όπως η Κίνα, η Ασία ή η Αμερική (ebay, amazon, aliexpress κλπ) θα αρχίσουν να προσαρμόζονται ώστε, εκτός από τα μεταφορικά κόστη, να εμφανίζουν και να ενσωματώνουν τον ΦΠΑ που ισχύει για την χώρα όπου προορίζονται τα προϊόντα. Για πρώτη φορά οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες αγορών καθίστανται νομικά υπεύθυνες για την απόδοση του ΦΠΑ για τις εξ' αποστάσεως πωλήσεις τις οποίες διευκολύνουν. Και αυτό επειδή μέχρι τώρα τα περισσότερα εμπορεύματα που εισάγονται στην ΕΕ για πωλήσεις εξ αποστάσεως, περνούν στην Ευρώπη χωρίς ΦΠΑ, με αποτέλεσμα τον αθέμιτο ανταγωνισμό για τις ευρωπαϊκές -και ελληνικές- επιχειρήσεις

      από εδώ :)

      Βάζουν δασμούς και ΦΠΑ 24% στα γκατζετάκια από το εξωτερικό
      You may think you can fly - but you better not try
    • Διαφήμιση
    • Αυτο ειναι κατι που το συζητάνε εδώ και καιρό τα κράτη μελή όπως και το να πληρώνουν φόρο οι επιχειρήσεις (ebay amazon) στη χώρα που εισάγονται. Ευελπιστώ οτι δε θα ευοδώσει γιατί έτσι θίγονται τα συμφέροντα Κίνας και Αμερικής. Αν σε καθε gadget βαλουν φορους και δε μας συμφερει να αγοράσουμε από έξω τότε απλά δε θα αγοράζουμε. Γιατι μη μου πητε οτι ολα αυτα τα σκατολοιδακια που περνουμε μας ειναι απολύτως απαραιτητα? Μάλλον όχι. ιδίως τα φτηνοπράματα με 1, 2, 5 €.
      Πιστεύω όμως όπως και να έχει ότι οι Κινέζοι πάλι θα βρουν λύση.....
      ειδομεν...
    • Γενική συζήτηση περί καταστημάτων και παραγγελιών από εξωτερικό

      Σωστός... Πολύχρονος Bill

      Sent from my 2013023 using Tapatalk
    • @Red21 Σοβαρα και τους πιστευεις κιολας; Εγω πιστευω οτι δεν εχουν εμπορευμα να στειλουν και πουλανε Παπα. Το οφελος ειναι οτι μπορουν να συγκεντρωσουν παραγγελιες και να αγορασουν παρτιδες απο τις εταιριες χωρις να στοκαρουν και 2 δευτερον μπορει καποιος να αγορασει εντελει κατι αλλο απο αυτο που υπολογιζε. Αρκει να μην πανε τα λευτα σε αλλο κινεζομαγαζο.
      Υ.Γ Και κατι ακομα που ισως δεν γνωριζες γιατι εγω μιλησα και με την Dpd-τηλεφωνικος. Οταν το δεμα λεει (δεν θυμαμαι ακριβως) κατι για Southall αυτο σημαινει οτι το δεμα δεν έχει παραληφθει καν απο την courier. Μου ειπανε οτι το πιο πιθανον ειναι να τους εχουν δωσει κωδικους αποστολης ακομα και προσβαση σε καποιον ιστοτοπο. Και τους πιστευω διοτι πριν 1 μηνα ηθελα να αγορασω για εναν φιλο κινητο, ο οποιος δεν ειχε προβλημα να πληρωσει τελωνειο και τα επελεξα με απλη αποστολη. Σαν πληροφορω οτι δεν τα εστειλαν ουτε και την δευτερη φορα που επελεξα αλλη συσκευη επειδη δεν εστειλαν την πρωτη. Ενω ηταν flash sale και οι δυο. GEARBEST ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ τουλαχιστον για κινητα τηλεφωνα.
    • Διαφήμιση
    • Καλη χρονια με υγεια αδερφε!!

      Το απο που αγοραζει ο καθενας ειναι δικο του θεμα και μονο και σαφως και ειναι δικαιωμα σου να εχεις την γνωμη σου και τις εμπειριες σου οπως ολοι μας!!

      Απο εκει και περα το τι πιστευω δεν το εγραψα το τι γνωριζω εγραψα.

      Τις πεποιθησεις μου τις κραταω για μενα!! χαχα

      Ναι τα δεματα οταν γραφουν "on way to southall" ειναι η στον δρομο μαζικα απο κινα η ΗΚ για αγγλια η στο τελωνειο δηλαδη δεν εχουν παραληφθει ακομα απο την dpd η ασκαναριστα σε καποια αποθηκη της dpd οποτε και παλι δεν φαινονται επισης στο συστημα!!

      Οποτε ορθα σου ειπε η dpd αυτο που σου ειπε!!

      Σε οτι αφορα το στοκ το ιδιο κανει τελευταια και το banggood με πολλα preorder που βγαζει μαζευει το πακετο και μετα αγοραζει για να πετυχει καλυτερες τιμες και στελνει μετα απο 5-10-15 μερες απλα εχει καλυτερα logistics και διαχειρηση και το Priority του παει πιο γρηγορα!!

      Το banggood για τους παλαιουρες ειναι 11 χρονια μαγαζι και το Gearbest 3 οποτε ειναι πιο οργανωμενο στα παντα για να ξερουμε και τι λεμε.

      Δεν εχω λογο να υπερασπιστω ουτε το ενα ουτε το αλλο καταστημα γραφω οχι αυτα που πιστευω αλλα αυτα που γνωριζω απο καθημερινη επαφη και απο τα δυο μαγαζια!!

      Νομιζω οτι εγω προσωπικά οτι ειχα να πω το ειπα και για να κλεισω ξαναλεω οτι ο καθενας αγοραζει απο οπου προτιμαει ο ιδιος οχι απο οπου του λεω εγω η εσυ η καποιος αλλος!!

      Και παλι καλη χρονια σε ολους!!