Διαφήμιση

SAR για το redmi 3

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • SAR για το redmi 3

      ειμαι κατοχος ενος redmi3 το οποιο το εχω αγαπησει πολυ,αλλα πριν λιγες μερε σε μια συζητηση που ειχα μου εβαλαν φωτιες ρωτοντας με αν εχω ασχοληθει με το sar του κινητου.ασχοληθηκα και νομιζω απογοητευτηκα.σε email που εστειλα για να μαθω την τιμη του sar η xiaomi στη κινα δεν μου απαντησε και το chat της xiaomi στη σιγκαπουρη μου απαντησε οτι ειναι 1,33 το οποιο θεωρω πολυ μεγαλο και ειδη σκεφτομαι να ποθλησω το κινητο.θα σας παρακαλουσα αν καποιος γνωριζει κατι περισοτερο θα ηθελα να με ενημερωσετε.
    • Καλώς ήρθες στο φόρουμ και Χρόνια πολλά!

      Πάντως επειδή δεν ξέρω που το βρήκες το 1,33 W/kg (το οποίο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ καθόλου πολύ μεγάλο, όπως λες, αφού το μέγιστο όριο είναι το 2.0 W/Kg), αλλά πριν κάνεις βεβιασμένες κινήσεις, μόνο και μόνο επειδή κάποιοι (που δεν ξέρω τι γνώσεις έχουν γύρω από το θέμα) σου έβαλαν "φωτιές", πριν κάνεις οτιδήποτε, ρίξε μια ματιά εδώ...
      Οι επίσημες τιμές που δίνει η Xiaomi για τη συσκευή σου είναι:
      Εδώ είναι το ΟΡΙΟ: SAR 10g limit:2.0W/kg,
      Και εδώ οι τιμές: SAR Value for Xiaomi Redmi 3Head: 0.904W/Kg, Body: 0.562W/Kg (MAX, 10mm distance).

      Υ.Γ. Φίλε, αν παρόλα αυτά θέλεις να το πουλήσεις, βάλε μια αγγελία και ...ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ! :)
    • Φίλε @spy76

      Αν κάνεις αναζήτηση θα δεις ότι υπάρχει post με θέμα το SAR των κινητών της Xiaomi. Μάλιστα ο φίλος που το ανάρτησε έχει βάλει σύνδεσμο με ανακοίνωση της Xiaomi η οποία έβαλε τιμές για κάποια κινητά (δεν θυμάμαι αν αναφέρετε το Redmi 3). Βέβαια αυτό που πιστεύω εγώ αλλά και πολλοί άλλοι φίλοι, είναι ότι δεν μπορείς να εμπιστευτείς τους αριθμούς αυτούς ιδιαίτερα αν προέρχονται από την ίδια εταιρία παραγωγό. Να είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει ότι το κινητό είναι "Κινέζικο". Χαρακτηριστικό παράδειγμα πριν κάποια χρόνια, φίλος με Samsung μπαίνοντας σε νοσοκομείο παρατήρησε παρεμβολές στα μηχανήματά του σε σημείο που αναγκάστηκε να το απενεργοποιήση.

      Τελικό συμπέρασμα είναι ότι ο μόνος τρόπος για να πεις ότι προστατεύεσαι, είναι η χρήση του bluetooth ή ακόμα καλύτερα χρήση ακουστικών με καλώδιο. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

      Σημ 1: Ουπς, πάλι με πρόλαβε ο @caeser. ;(
      Πρέπει να αρχίσω να γράφω πιο γρήγορα.
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • Διαφήμιση
    • βασικα ο λογος που μπηκα στο σκεπτικο να το ψαξω ειναι γιατι με ενδιαφερει να ξερω την τιμη του sar και γιατι το εχω 20 μερες και λυπαμαι να το δωσω μονο για αυτον τον λογο.αυτο ομως που μου κινησε την περιεργεια ειναι οτι στα email που εστειλα στη xiaomi δεν μου εδειναν μια επισημη απαντηση οπως νομιζω οφειλαν και χαλαστηκα.μετα απο αναζητηση στο internet βρηκα και αλλα σαιτς που αναγραφουν 1.33. βεβαια ο φιλος ο caeser θελοντας να με βοηθησει μου ειπε να δω μια λιστα με επισημα αποτελεσματα της εταιρειας αλλα αυτο που αναφερει ως redmi 3 δηλαδη 2015816 δεν ειναι το ιδιο με αυτο που ερχεται ελλαδα.το δικο μου δηλαδη γραφει στο κουτι 2015811.οποτε αντι να βγαζω ακρη μπερδευομαι περισοτερο.σασ ευχαριστω ομως που μου δωσατε τις πληροφοριες που εχετε αν και επιμενω οτι επρεπε να το κανει η επισημη η xiaomi.
    • Ο/H spy76 έγραψε:

      βασικα ο λογος που μπηκα στο σκεπτικο να το ψαξω ειναι γιατι με ενδιαφερει να ξερω την τιμη του sar και γιατι το εχω 20 μερες και λυπαμαι να το δωσω μονο για αυτον τον λογο.αυτο ομως που μου κινησε την περιεργεια ειναι οτι στα email που εστειλα στη xiaomi δεν μου εδειναν μια επισημη απαντηση οπως νομιζω οφειλαν και χαλαστηκα.μετα απο αναζητηση στο internet βρηκα και αλλα σαιτς που αναγραφουν 1.33. βεβαια ο φιλος ο caeser θελοντας να με βοηθησει μου ειπε να δω μια λιστα με επισημα αποτελεσματα της εταιρειας αλλα αυτο που αναφερει ως redmi 3 δηλαδη 2015816 δεν ειναι το ιδιο με αυτο που ερχεται ελλαδα.το δικο μου δηλαδη γραφει στο κουτι 2015811.οποτε αντι να βγαζω ακρη μπερδευομαι περισοτερο.σασ ευχαριστω ομως που μου δωσατε τις πληροφοριες που εχετε αν και επιμενω οτι επρεπε να το κανει η επισημη η xiaomi.

      Για να σου χαλαρώσω την περιέργεια, η Xiaomi (όπως και όλες οι μεγάλες εταιρείες) στέλνει ένα copy-paste μήνυμα σαν απάντηση σε ΧΙΛΙΑΔΕΣ ίδια μηνύματα που λαμβάνει με ακριβώς την ίδια ερώτηση.
      Το μήνυμα, λοιπόν, λέει ΑΚΡΙΒΩΣ τα εξής:

      Dear sir/madam,Thank you for your support and attention towards Xiaomi.Thank you for the love and interest in Xiaomi!We will be more than happy to help you.The maximum of SAR is 2.0W/kg, which meet the criterion of GB21288-2007.We appreciate your understanding and cooperation.Any further questions, please feel free to contact us.Hope everything goes well with you and your family!Best regards,Eudora Xiaomi Europe Customer Service Center Website: Mi Store - Xiaomi Official Site E-mail: service.eu@xiaomi.com
    • Ο/H spy76 έγραψε:

      βεβαια ο φιλος ο caeser θελοντας να με βοηθησει μου ειπε να δω μια λιστα με επισημα αποτελεσματα της εταιρειας αλλα αυτο που αναφερει ως redmi 3 δηλαδη 2015816 δεν ειναι το ιδιο με αυτο που ερχεται ελλαδα.το δικο μου δηλαδη γραφει στο κουτι 2015811.
      Φίλε spy76 , επειδή την ίδια συσκευή την έδωσα στο παιδί μου, το οποίο όπως καταλαβαίνεις δεν έχω προς "κατανάλωση", δεν "υποστηρίξω" τυφλά κάτι το οποίο πιθανόν θα δημιουργούσε προβλήματα υγείας στην οικογένειά μου ή σε μένα τον ίδιο (είμαι κάτοχος ...κάμποσων Xiaomi συσκευών)
      Αλλά επειδή μπορεί να σκεφτείς ότι το κάνω από άγνοια, να σου εξηγήσω ότι η συσκευή που αναφέρεις είναι ΕΠ'ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ η μία με την άλλη, με την μοναδική διαφορά ότι η δική σου πιάνει 2 μπάντες επιπλέον σε 4G δίκτυα...
      Μπορείς να δεις ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΉ σύγκριση των δύο συσκευών ΕΔΩ...
    • καλημερα και σε ευχαριστω παλι για το ενδιαφερον σου.οπως καταλαβαινεις δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με σενα απλα να λυσω την απορεια μου.λοιπον ο λογος που ψαχνομαι ειναι γιατι εχω ενα μωρο 6 μηνων σπιτι και εγω και οπωσ καιει εσενα καιει και εμενα το θεμα,λοιπον εχω μιλησει με ολα τα live chat της xiaomi χθεσ και σημερα και ωσ επισημη απαντηση μου δινουν αυτο
      1. SAR value for Xiaomi Redmi 3 - Redmi 3 - Xiaomi MIUI Official Forum και 2.Dear Sir/Madam,
        Thank you for supporting Xiaomi and believing in our products.

        We appreciate your patience. The Redmi 3 SAR EU Rating is (2.0W/Kg) 1.33. We are still awaiting reply for the Mi4S SAR level. We'll send you another email once we have the answer.

        Thank you for your understanding and cooperation. Should you have any question, please feel free to contact us.

        <span style="text-transform: none; line-height: normal; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; font-style: normal; font-variant: normal; word-spacing: 0px; float: none; display: inline; white-space: normal; background-color: rgb(255, 255, 255);"> <div id="yui_3_16_0_ym19_1_1462254501721_6307" style="margin: 0px; text-transform: none; line-height: normal; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; font-style: normal; font-variant: normal; word-spacing: 0px; white-space: normal; background-color: rgb(255, 255, 255);">Have a wonderful day!


        ελπιζω να καταλαβαινεις γιατι ειμαι μπερδεμενος.


    • Διαφήμιση
    • Ο/H spy76 έγραψε:

      καλημερα και σε ευχαριστω παλι για το ενδιαφερον σου.οπως καταλαβαινεις δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με σενα απλα να λυσω την απορεια μου.λοιπον ο λογος που ψαχνομαι ειναι γιατι εχω ενα μωρο 6 μηνων σπιτι και εγω και οπωσ καιει εσενα καιει και εμενα το θεμα,λοιπον εχω μιλησει με ολα τα live chat της xiaomi χθεσ και σημερα και ωσ επισημη απαντηση μου δινουν αυτο

      ελπιζω να καταλαβαινεις γιατι ειμαι μπερδεμενος.
      Κατ'αρχήν να σου ΖΗΣΕΙ το μωράκι σου!!!

      Και 'γω δεν το βλέπω ως αντιπαράθεση. Προσπαθώ και 'γω να σε ενημερώσω ή να συζητήσω το θέμα, αλλά επειδή έχω μιλήσει για το θέμα κάμποσες φορές και όλες τις φορές δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αμερόληπτη "βάση", έχω καταλήξει στην επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας.
      Όσο για τη μέτρηση που σου δίνουν, αυτή της "SAR SHIELD", δεν είναι απολύτως λογικό μια εταιρεία που βγάζει ένα προιόν όπως το SAR SHIELD (που αποκλειστικό του αντικείμενο είναι η "μείωση της ακτινοβολίας") να έχει εξόφθαλμο όφελος να παρουσιάσει αυξημένες μετρήσεις, ακριβώς για να πουλήσει?
      Θα μου πεις το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με την Xiaomi και τις επίσημες μετρήσεις της (Μόνο που η Xiaomi και οι εταιρείες κινητής δεν πουλάνε απλά συσκευές με χαμηλό SAR, αλλά κινητά τηλέφωνα!)
      Αν όμως πραγματικά πιστεύεις και εμπιστεύεσαι την "Sar Shield", τότε δεν έχεις παρά να "επενδύσεις" μόλις 20 δολλαριάκια να αγοράσεις το προίόν τους και αμέσως από 1.33 W/Kg θα κατέβεις στα 0,14 W/Kg αφού το υπόλοιπο 1,19 W/kg θα "εξαφανιστεί", σύμφωνα με την "υπόσχεση" της εταιρείας! (είναι η μείωση του 89% που υπόσχεται το προιόν τους). Τόσο απλά!

      Αλλά δες το θέμα και λίγο με τη κοινή λογική... Το 1,33 W/kg της SAR SHILED ή της Xiaomi οι μετρήσεις (Head: 0.904W/Kg, Body: 0.562W/Kg) (που και οι ΔΥΟ μετρήσεις είναι αρκετά ΚΑΤΩ απο το όριο!!!) παρουσιάζονται και καταγράφονται μόλις 1 εκατοστό (10 Milimeters) από το ανθρώπινο σώμα, που σημαίνει ότι αυτά συμβαίνουν εάν μιλήσεις με τη συσκευή κολλημένη στο αυτί σου και για ΠΟΛΥ ώρα! Αν τυχόν χρησιμοποιήσεις hands free ή bluetooth οι μετρήσεις αυτές σχεδόν ..."εξαφανίζονται", αφού η συσκευή παραμένει μακριά από το σώμα!
      Ωστόσο έχεις σκεφτεί πόσες άλλες οικιακές συσκευές μέσα στο σπίτι εκπέμπουν πολλαπλάσια ακτινοβολία ακόμα και από το χειρότερο κινητό τηλέφωνο που μπορεί να σου τύχει? Μήπως τυχαίνει να κατοικείς και σε διαμέρισμα και τα καλώδια της ΔΕΗ περνάνε μερικά μέτρα μακριά από το μπαλκόνι σου...επειδή τότε, και σύμφωνα με την λογική που σε κάνει να θέλεις να πουλήσεις το κινητό σου, θα πρέπει να σκεφτείς ΣΟΒΑΡΑ να πουλήσεις το σπίτι σου, αφού η ακτινοβολία που μας "χαρίζει" η ΔΕΗ είναι δυσανάλογα ΤΕΡΑΣΤΙΑ σε σύγκριση με ένα ολόκληρο φορτηγό κινητά τηλέφωνα!!!
      Όταν λοιπόν μετακομίσεις και εξαφανίσεις όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές από το σπίτι σου, όπως όλες τις τηλεοράσεις, το στερεοφωνικό σου συγκρότημα, αποκωδικοποιητές, ασύρματα τηλέφωνα, οποιασδήποτε μορφής τηλεκοντρόλ, ακόμα και αυτό για το γκαράζ σου, συναγερμούς, φούρνο μικροκυμάτων, τα ηλεκτρονικά κυκλώματα της ηλεκτρικής σου κουζίνας, του πλυντηρίου σου και του ψυγείου σου, τότε μόνο σκέψου να πουλήσεις και το κινητό σου... (για σκέψου λίγο την ΥΠΕΡΒΟΛΗ μέσα από όλο αυτό...) :D

    • Ο/H spy76 έγραψε:

      καλημερα και σε ευχαριστω παλι για το ενδιαφερον σου.οπως καταλαβαινεις δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με σενα απλα να λυσω την απορεια μου.λοιπον ο λογος που ψαχνομαι ειναι γιατι εχω ενα μωρο 6 μηνων σπιτι και εγω και οπωσ καιει εσενα καιει και εμενα το θεμα,λοιπον εχω μιλησει με ολα τα live chat της xiaomi χθεσ και σημερα και ωσ επισημη απαντηση μου δινουν αυτο
      Επειδή μια παρόμοια συζήτηση (που δυστυχώς δεν πήγε καθόλου καλά για αυτόν που την άρχισε) είχαμε και στο παρελθόν (Σεπτέμβρης του 2015), όπου τότε κάθισα και προσπάθησα να αποδείξω με επιχειρήματα ότι ο πίνακας που παραθέτει η εταιρεία SAR SHILED είναι ΛΑΘΟΣ!!!
      Αν έχεις κέφι και διάθεση, μπορείς να διαβάσεις ΕΔΩ... :)
    • καλημερα και σε ευχαριστω παλι για το ενδιαφερον σου.οπως καταλαβαινεις δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με σενα απλα να λυσω την απορεια μου.λοιπον ο λογος που ψαχνομαι ειναι γιατι εχω ενα μωρο 6 μηνων σπιτι και εγω και οπωσ καιει εσενα καιει και εμενα το θεμα,λοιπον εχω μιλησει με ολα τα live chat της xiaomi χθεσ και σημερα και ωσ επισημη απαντηση μου δινουν αυτο
      SAR value for Xiaomi Redmi 3 - Redmi 3 - Xiaomi MIUI Official Forum και 2.Dear Sir/Madam,
      Thank you for supporting Xiaomi and believing in our products.

      We appreciate your patience. The Redmi 3 SAR EU Rating is (2.0W/Kg) 1.33. We are still awaiting reply for the Mi4S SAR level. We'll send you another email once we have the answer.

      Thank you for your understanding and cooperation. Should you have any question, please feel free to contact us.



      ελπιζω να καταλαβαινεις γιατι ειμαι μπερδεμενος.
    • εκατσα και διαβασα αυτο που μου ειπες και μαλλον με παρερμηνευσες.οταν γραφτηκα στο φορουμ ηξερα που γραφτηκα και οταν πηρα το κινητο ηξερα γιατι το πηρα πλην αυτησ της λεπτομερειας τησ οποιας τα μελη του φορουμ που ηξερα γιατι γραφτηκα ζητω να με βοηθησουν σαν ποιο γνωστες του αντικειμενου απο μενα παρα να ερθω σε αντιπαραθεση με καποιον για γενικοτητες.ειμαι πολυ συγκεκριμενος σε αυτο που θελω να διαφωτιστω,και πολυ συγκεκριμενοσ σε οτι γραφω.σου αντεγραψα λοιπον την επισημη απαντηση της xiaomi και oχι της sar shield οπως μου αναφερεισ.σου ειπα επισης οτι εχω μιλησει με τα επισημα chat σε σιγκαπουρη,μαλεσια,ινδια και me email σε ευρωπη και κινα που δεν εχω λαβει καμια απαντηση.αυτοσ λοιπον ειναι ο προβληματισμοσ μου.οτι οι απαντησεις των τσατ ειναι ιδιες και με παραπεμπουν στο φορουμ της xiaomi και μου δινουν αυτο που σου εστειλα,και η xiaomi η ιδια δεν μου απανταει ως οφειλει στο email moy.μου ηταν πολυ απλο να πω το πουλαω 120 ευρω και πιστεψεμε θα βρω πολλους να ενδιαφερθουν και αποφυγω ολο αυτο,αλλα επειδη το γουσταρω το κινητο μπαινω σε αυτη διαδηκασια για να παρω απαντησεις απο καποιον που ξερει 5 πραγματα παραπανω.
    • Διαφήμιση
    • Οκαυ... όλα καλά!
      Που είναι λοιπόν το πρόβλημα, όταν σου λένε στο chat ότι η εκπομπή SAR είναι 1,33 W/kg ενώ το όριο είναι 2,0 W/kg?
      Εσύ γιατί προβληματίζεσαι με αυτή τη τιμή?