Διαφήμιση

Mi-4 - Προβλήματα με την ποιότητα ήχου

• Mi-4

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 7/3/2021) !!! <<

Έγινε η διανομή των νέων MIUI 12 ROM (21.3.3/5) για 22 συσκευές

Είναι έτοιμες οι νέες 21.3.5 ROM για τα MI9LiteMICC9_21.3.5 (pyxis) και MI9SE_21.3.5 (grus)

Για τους κατόχους του Mi 10 μπορείτε να κατεβάσετε το νέο TWRP Recovery που δουλεύει σωστά

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Ο/H ntel0s έγραψε:

Παιδια όλα κομπλε! Τέλος τα προβλήματα μετά από facroty reset!
      Και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα! Με καταστολή θορύβου στο 1 μικρόφωνο κάπως σώζει την κατάσταση, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Το τηλέφωνο είχε μια περίεργη ROM v7.00.55.00 (KXDMICI), του πέρασα την Global v7.1.2.0.(KXDMICK) FASTBOOT.
      Με την επιλογή Flash All. Και όμως έχω θέμα!

facroty reset σε μένα πως κάνω; Δεν νομίζω να βοηθήσει, αφού καινούργια ROM του πέρασα.
      Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Είναι το μοντέλο Mi4 4LTE-CU
      Mi4 4LTE-CU
    • Για factory reset δες 2 μηνύματα πίσω.
      Δες αν έχεις το τηλ. σε 2G και γύρισε το σε 3G (βελτιώνει λίγο την κατάσταση του ήχου.)
    • Ο/H newworld έγραψε:

Για factory reset δες 2 μηνύματα πίσω.
      Δες αν έχεις το τηλ. σε 2G και γύρισε το σε 3G (βελτιώνει λίγο την κατάσταση του ήχου.)
      > Μπαίνεις TWRP....
      Εγώ μπαίνω στο TWRP; Root δεν έχω... Με MiPhone του πέρασα την ROM

> Δες αν έχεις το τηλ. σε 2G
      Νομίζω σε LTE είναι ..
      Mi4 4LTE-CU
    • Διαφήμιση
    • αν έχεις TWRP μπάινεις με
      Volume+ και Power Button ταυτόχρονα (με σβηστό τηλ.)

αν δεν έχεις TWRP τότε πας
      ρυθμίσεις - πρόσθετες ρυθμίσεις - αντίγραφα και επαναφορά - επαναφορά εργοστ. ρυθμίσεων
    • Καλησπέρα σε όλους…….
      Λοιπόν αφού πριν λίγο καιρό παρουσιάστηκε πρόβλημα ποιότητας ήχου του μικροφώνου (μπαμ μπουμ, ξυσίματα και λοιπά γνωστά) στο mi4,
      αναγκάστηκα να το έχω μόνο με 3G και όλα καλά, για λίγο, γιατί μετά από 1 μήνα έκανε τα ίδια και χειρότερα και με 3G δίκτυο.
      Πέρασα από την 7.3.2.0 στην 7.5.2.0 stable και το πρόβλημα παρέμεινε.
      Όποτε δεν μου έμεινε τίποτα άλλο και έκανα το Factory Reset και όλα λειτουργούν τέλεια εδώ και 2 μέρες.

Αρά επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου ότι το Factory Reset κάνει δουλειά στο θέμα ποιότητας ήχου του μικροφώνου στο mi4.

** επίσης να πω ότι το θέμα της επιλογής μικροφώνου για την καταστολή θορύβου δεν λύθηκε.
      :sniper: (computerrage)
    • Έχω και εγώ παροδικά προβλήματα με την ποιότητα ήχου των κλήσεων...

Στην ελληνική ROM GTV 6.9.8/beta δεν βρίσκω καν αυτήν την επιλογή του mic που λέτε.. (είναι στα αγγλικά)

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα με το Modem?

Επειδή δεν υπάρχει πάντα το πρόβλημα και υποθέτω μήπως σχετίζεται ανάλογα με το δίκτυο που συνδέετε??

Είναι το πρώτο μου ΧΙΑΟΜΙ και δεν είναι κάτι πολύ ενοχλητικό δεν ξέρω εάν είναι κάτι συνηθισμένο..

To Factory Reset να υποθέσω κάνει wipe όλα τα dATA???
    • Ο/H vaxri έγραψε:

Έχω και εγώ παροδικά προβλήματα με την ποιότητα ήχου των κλήσεων...

Στην ελληνική ROM GTV 6.9.8/beta δεν βρίσκω καν αυτήν την επιλογή του mic που λέτε.. (είναι στα αγγλικά)

Επειδή δεν υπάρχει πάντα το πρόβλημα και υποθέτω μήπως σχετίζεται ανάλογα με το δίκτυο που συνδέετε??

Είναι το πρώτο μου ΧΙΑΟΜΙ και δεν είναι κάτι πολύ ενοχλητικό δεν ξέρω εάν είναι κάτι συνηθισμένο..

Η επιλογή για το 1 ή 2 mic υπήρχε μέχρι την έκδοση miui7. Στο miui8 την αφαίρεσαν. Η rom 6.9.8 που έχεις είναι miui8.
      Είχα και εγώ στο δικό μου mi4 lte CT το ίδιο θέμα αλλά από τη στιγμή που το έβαλα σε 3g όλα είναι OK με με την ποιότητα του ήχου.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H newworld έγραψε:

Ο/H vaxri έγραψε:

Έχω και εγώ παροδικά προβλήματα με την ποιότητα ήχου των κλήσεων...

Η επιλογή για το 1 ή 2 mic υπήρχε μέχρι την έκδοση miui7. Στο miui8 την αφαίρεσαν. Η rom 6.9.8 που έχεις είναι miui8.Είχα και εγώ στο δικό μου mi4 lte CT το ίδιο θέμα αλλά από τη στιγμή που το έβαλα σε 3g όλα είναι OK με με την ποιότητα του ήχου.
      Με την επιλογή του 3G δυκτύου, έχει βελτειωθεί η ποιότητα, αλλά ακόμα πολλοί έχουν πρόβλημα όταν με ακούνε..
    • Ενα θεματακι που παρατηρω με το Mi4-δεν ξερω αν το εχουν κι αλλοι με ιδια συσκευη...-ειναι οτι δεν ακουγεται ο ηχος κλησης σε εισερχομενες κλησεις.
      Οταν συμβαινει αυτο,το μεγαφωνο της συσκευης λειτουργει κανονικα(το τσεκαρω με μουσικη ή βιντεο και λειτουργει).Επισης εαν εκεινη τη στιγμη,συνδεσω bluetooth ακουστικο ο ηχος ηχει κανονικα και στο ακουστικο και στο ηχειο της συσκευης.
      Εχω ελεγξει ολες τις ρυθμισεις ηχου στις εισερχομενες κλησεις και στο ηχειο και ειναι οκ,δεν ευθυνεται καποια ρυθμιση για το προβλημα.Συνηθως εαν κανω επανεκκίνηση της συσκευης διορθωνεται το προβλημα αλλά θα ξανασυμβει,αγνωστο γιατι.
      Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;Τι πρεπει να ελεγξω;Εχει κανεις το ιδιο θεμα?
      Φοραω την GTV 8.0.2.0 Ελληνικη Stable ROM με 6.0.1 ΜΜΒ Αndroid...
      :borg: ...Xiaomi rules
      Κώστας
    • Ο/H mAthosalas έγραψε:

Ενα θεματακι που παρατηρω με το Mi4-δεν ξερω αν το εχουν κι αλλοι με ιδια συσκευη...-ειναι οτι δεν ακουγεται ο ηχος κλησης σε εισερχομενες κλησεις.
      Οταν συμβαινει αυτο,το μεγαφωνο της συσκευης λειτουργει κανονικα(το τσεκαρω με μουσικη ή βιντεο και λειτουργει).Επισης εαν εκεινη τη στιγμη,συνδεσω bluetooth ακουστικο ο ηχος ηχει κανονικα και στο ακουστικο και στο ηχειο της συσκευης.
      Εχω ελεγξει ολες τις ρυθμισεις ηχου στις εισερχομενες κλησεις και στο ηχειο και ειναι οκ,δεν ευθυνεται καποια ρυθμιση για το προβλημα.Συνηθως εαν κανω επανεκκίνηση της συσκευης διορθωνεται το προβλημα αλλά θα ξανασυμβει,αγνωστο γιατι.
      Μου το εχει κανει και εμενα. Το εκλεισα μπηκα TWRPwipe cache/davlik και δεν το ξαναεκανε ποτε απο τοτε.
    • Ο/H ntel0s έγραψε:

Ο/H mAthosalas έγραψε:

Ενα θεματακι που παρατηρω με το Mi4-δεν ξερω αν το εχουν κι αλλοι με ιδια συσκευη...-ειναι οτι δεν ακουγεται ο ηχος κλησης σε εισερχομενες κλησεις.
      Μου το εχει κανει και εμενα. Το εκλεισα μπηκα TWRPwipe cache/davlik και δεν το ξαναεκανε ποτε απο τοτε.
      Θα χαθουν καποια δεδομενα/αρχεια ή απλα καθαριζουμε με αυτο τον τροπο την μνημη;Να το εφαρμοσω...
      :borg: ...Xiaomi rules
      Κώστας
    • Διαφήμιση