Διαφήμιση

Οδηγός Αναβάθμισης Mi 4LTE-CT σε marshallow - UPDATED 30/8/16

    • Οδηγός
    • Mi-4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Οδηγός Αναβάθμισης Mi 4LTE-CT σε marshallow - UPDATED 30/8/16

      Αγαπητά μέλη,

      Παρέλαβα εντός του Απρ 2016 το καινούργιο μου Mi4 4G από Banggood. Το κινητό φορούσε μια "περίεργη" rom 7.1.99.99 kitkat, την οποία δεν μπόρεσα να εντοπίσω πουθενά (υποθέτω την έβαλε το μαγαζί για να το κάνει glοbal). Όλες οι προσπάθειες που έκανα για να αναβαθμίσω το κινητό σε marshmallow οδηγήθηκαν στο κενό. Ακολούθησα τους οδηγούς που υπάρχουν στο forum (ενδεικτικά, τον οδηγό αυτό και εδώ), αλλά μου έβγαζε συνέχεια σφάλμα είτε στο miui updater είτε στο mi recovery στο install update.zip.
      Ειδικά, η αναβάθμιση σε xiaomi.eu_multi_cancro_5.12.17_v7-4.4.zip δεν έπαιξε με τίποτε.

      Μετά από ψάξιμο προέκυψαν τα ακόλουθα:
      1. Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του Mi4 4G (δες εδώ και εδώ ερώτηση 15)
      2. Για την έκδοση Mi 4LTE-CT υπάρχουν συγκεκριμένες rom και γι' αυτό το λόγο δεν παίζουν οι παραπάνω οδηγοί.

      Για να κάνεις την αναβάθμιση ακολούθησε τα βήματα αυτά:
      1. (Ενδεχομένως προαιρετικό) Επειδή ήθελα να αλλάξω την "περίεργη" rom του Banggood, κατέβασα την τελευταία stable kitkat από εδώ (ότι είναι kitkat το καταλαβαίνεις αν τοποθετήσεις το ποντίκι πάνω στο link και υπάρχει στο τέλος του ονόματος του αρχείου το 4.4) - στην περίπτωσή μου ήταν η 7.1.5.0
      2. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.
      3. Στη συνέχεια κατεβάζεις την τελευταία marshmallow από εδώ - στην περίπτωσή μου ήταν η 7.2.7.0
      4. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.
      5. Κατεβάζεις την τελευταία ελληνική Miui rom - στην περίπτωσή μου ήταν η 7.2.11.0
      6. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.

      Για όποιον θέλει να παίξει με developer, μετά την αναβάθμιση σε marshmallow μπορεί να βάλει την τελευταία ελληνική developer (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη).
      Καλή συνέχεια σε όλους.

      Κώστας Κ.

      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      Χαιρετώ ξανά όλα τα μέλη του forum.
      Πρόσφατα, μέσα στον Αύγουστο 2016, ένας φίλος μου έδωσε το δικό του Mi4 LTE-CT από banggood για να το κάνω update σύμφωνα με τον παραπάνω οδηγό που είχα φτιάξει.
      Ξεκινώντας την προσπάθεια διαπίστωσα ότι δεν είναι δυνατό να βρεθούν οι rom που αναφέρω στα βήματα 1 & 3, ήτοι η τελευταία stable kitkat (7.1.5.0), καθώς και η 7.2.7.0 marshmallow.
      Κατά συνέπεια και μετά από αρκετό ψάξιμο, παραθέτω τα νέα βήματα που πρέπει να γίνουν για να κάνουμε update:

      1. Το Mi4 ήρθε με τη γνωστή "περιέργη" rom 7.1.99.99, η οποία είναι kitkat. Το τηλέφωνο πρέπει να πάει υποχρεωτικά στην τελευταία china stable kitkat, που είναι η 7.1.5.0, προκειμένου να προετοιμαστεί σωστά για να μπει σε marshmallow.
      2. Κατεβάζουμε την rom 7.1.5.0 από εδώ . Ψάχνετε το ακόλουθο κείμενο
      CHINA STABLE VERSION [4.4.4]
      - MIUI 7V7.1.5.0 : miui_MI4LTECT_V7.1.5.0.KXGCNCK_bb156c547c_4.4.zip
      3. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.
      4. Τώρα είσαι έτοιμος/η για να βάλεις marshmallow. Αυτό μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε version 6.0 είναι διαθέσιμη από εδώ - στη δική μου περίπτωση ήταν η 7.3.2.0. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η rom να είναι MIUI 7 (δεν έχω κάνει δοκιμές για MIUI 8).
      Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό το σύνδεσμο, που έχει την 7.2.7.0.
      5. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.
      6. Κατεβάζεις την τελευταία ελληνική stable Miui 7 rom - στην περίπτωσή μου ήταν η 7.5.3.0.
      7. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.
      8. Αν επιθυμείς να πας σε developer rom, κατεβάζεις την τελευταία ελληνική developer Miui 7 rom - στην περίπτωσή μου ήταν η 6.5.26.
      9. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.

      Και εδώ τελειώνουμε προς το παρόν.
      Για το MIUI 8 δεν έχω πειστεί ακόμη, οπότε όταν τελικά το περάσω στο Mi4 θα κάνω σχετικό post με εντυπώσεις.
      Καλή συνέχεια,

      Κώστας Κ.
    • Σε ευχαριστώ πολύ,
      οι οδηγιές σου ήταν άψογες. Μετά την εγκατάσταση της 7.2.11.0 χρειάστηκε Factory reset γιατί έβγαζε errors. Συνήλθε και δουλεύει άψογα.
      Ερώτηση: Τώρα μπορώ να περάσω και Developer Rom με τον ίδιο τρόπο;
    • Διαφήμιση
    • Να ρωτήσω κάτι.
      Έχω την 6.0.1 official και θέλω να περάσω την 7.2.11.0 ελληνική stable.
      Πρέπει να το κάνω root πρώτα? Η απευθείας γίνεται?
      Ο φάκελος root που βρίσκεται?
      Και πως βλέπουμε αν η έκδοση του τηλεφώνου είναι ct?
      Ευχαριστώ.
    • Η 6.0.1 stable είναι kitkat (4.4)... για να πας σε marshmallow πρέπει να βρεις την κατάλληλη rom για το κινητό σου (ανάλογα το μοντέλο) που θα σε πάει εκεί.
      Ο φάκελος root είναι ο πρώτος φάκελος που ανοίγει για να δεις το περιεχόμενο των φακέλων του κινητού (είτε στο pc είτε στο file manager του κινητού).
      Η έκδοση του κινητού αναγράφεται στο μοντέλο που υπάρχει στις ρυθμίσεις/ σχετικά με το τηλέφωνο.
      Ο οδηγός που έγραψα αφορά Mi4 LTE-CT.
      Καλή συνέχεια.
    • Ποια ελληνικη stable πρεπει να βαλω στο mi4 4G αυτου το θεματος? Απο banggood το αγορασα και εγω και με τις οδηγιες απο εδω εχω την τελευταια αγγλοκινεζικη rom , αλλα δεν γνωριζω ποια ελληινκη να βαλω . Ευχαριστω τον topic starter γιατι με ξεστραβωσε να φερω το κινητο στα ισια του !!
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά καλησπέρα. Έχω το κινητό από banggood. Θέλω να ρωτήσω αν είδατε διαφορες στην κάμερα μετά την αναβάθμιση. Επίσης το λινκ για την marshmallow δεν δουλεύει... ?(
    • Ο/H ckarape έγραψε:

      Αγαπητά μέλη,

      Παρέλαβα εντός του Απρ 2016 το καινούργιο μου Mi4 4G από Banggood. Το κινητό φορούσε μια "περίεργη" rom 7.1.99.99 kitkat, την οποία δεν μπόρεσα να εντοπίσω πουθενά (υποθέτω την έβαλε το μαγαζί για να το κάνει glοbal). Όλες οι προσπάθειες που έκανα για να αναβαθμίσω το κινητό σε marshmallow οδηγήθηκαν στο κενό. Ακολούθησα τους οδηγούς που υπάρχουν στο forum (ενδεικτικά, τον οδηγό αυτό και εδώ), αλλά μου έβγαζε συνέχεια σφάλμα είτε στο miui updater είτε στο mi recovery στο install update.zip.
      Ειδικά, η αναβάθμιση σε xiaomi.eu_multi_cancro_5.12.17_v7-4.4.zip δεν έπαιξε με τίποτε.

      Μετά από ψάξιμο προέκυψαν τα ακόλουθα:
      1. Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του Mi4 4G (δες εδώ και εδώ ερώτηση 15)
      2. Για την έκδοση Mi 4LTE-CT υπάρχουν συγκεκριμένες rom και γι' αυτό το λόγο δεν παίζουν οι παραπάνω οδηγοί.

      Για να κάνεις την αναβάθμιση ακολούθησε τα βήματα αυτά:
      1. (Ενδεχομένως προαιρετικό) Επειδή ήθελα να αλλάξω την "περίεργη" rom του Banggood, κατέβασα την τελευταία stable kitkat από εδώ (ότι είναι kitkat το καταλαβαίνεις αν τοποθετήσεις το ποντίκι πάνω στο link και υπάρχει στο τέλος του ονόματος του αρχείου το 4.4) - στην περίπτωσή μου ήταν η 7.1.5.0
      2. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.
      3. Στη συνέχεια κατεβάζεις την τελευταία marshmallow από εδώ - στην περίπτωσή μου ήταν η 7.2.7.0
      4. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.
      5. Κατεβάζεις την τελευταία ελληνική Miui rom - στην περίπτωσή μου ήταν η 7.2.11.0
      6. Την τοποθετείς στο root του κινητού και κάνεις αναβάθμιση μέσω updater.

      Για όποιον θέλει να παίξει με developer, μετά την αναβάθμιση σε marshmallow μπορεί να βάλει την τελευταία ελληνική developer (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη).
      Καλή συνέχεια σε όλους.

      Κώστας Κ.
      [quelle][/quelle]

      Καλησπέρα φίλε μου! Σήμερα παρέλαβα το ίδιο κινητό δώρο για τη σύζυγό που επιτέλους θα αφήσει από τα χέρια της το σαμσουνγκ που θεωρούσε κορυφή...
      Το κινητό όμως φοράει μία άσχετη ρομ και κάνει διαφορα κουλά, από την μία πετάει συνέχεια διαφημίσεις, έχει αλλά 2 σε στυλ πλεηστορ , δε λειτουργεί με τίποτα το gps, γράφεις ελληνικά και όλα τα άλλα είναι αγγλικά, δεν ξέρω αν υπάρχει πλεον σε άλλα κινητά αλλά δεν έχει πλήκτρο 3χ4 (ναι ακόμη γράφει έτσι...) οι φωτό είναι θολές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο θα βγάλει τις επόμενες; Μέρες... αν κάνω τα βήματα που λες θα τα καταφέρω τι λες? Θα διορθωθουν αυτά τα θέματα? Κάτι τελευταίο, αυτό το ****πληκτρολόγιο της google που αλλά γράφεις και άλλα επιλέγει να βάλει υπαρχει περίπτωση να το γλιτώσουμε? Το έχω και εγώ στο redmi note 3 pro και που ακόμη το έχω με την multirom του κινεζομαγαζου... τέλος και συγνώμη για την ασχετοσυνη μου, τι εννοεί πετάς την ρομ στο root ,του κινητού, είναι συγκεκριμένος Φάκελος? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη!
    • Ο/H stavrman έγραψε:

      Σε ευχαριστώ πολύ,
      οι οδηγιές σου ήταν άψογες. Μετά την εγκατάσταση της 7.2.11.0 χρειάστηκε Factory reset γιατί έβγαζε errors. Συνήλθε και δουλεύει άψογα.
      Ερώτηση: Τώρα μπορώ να περάσω και Developer Rom με τον ίδιο τρόπο;
      Γεια σου φιλε μου και συγνωμη! Δεν ξερω πως αλλα περασε κατευθείαν στο κινητο αυτήν εδω ... 6.0.1_canro_v8_GTV-6.6.23...
      Πολλά δεν ξέρω και γιαυτο θα ήθελα να μου πειτε αν ειναι καλυτερα να ψαξω να περασω την ρομ που περασες και εσυ, λογικα αφου ξεφορτωθηκα την κινεζικη θα μπορω ανετα να περασω αλλη ελληνική έτσι δεν είναι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα παιδιά, έκανα όλα τα βήματα που λέγατε πέτυχαν όλα μια χαρά και έβαλα την ρομ όλα τέλεια. Απλά κατά λάθος έβαλα την τελευταία miui 8 developer και παρατηρώ διαφορά bugs τύπου να κολλάει σε εφαρμογές όπως το ινσταγκραμ. Για να βάλω την τελευταία miui 7 stable ακολουθώ την ίδια διαδικασία; την περνάω και και πάω στην αναβάθμιση και διαλέγω το αρχείο;