Διαφήμιση

Πως ελέγχουμε αν ο bootloader είναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος

  • Tips&Tricks
  • Xiaomi
  • MIUI

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Υποτίθεται ότι ξεκλειδώνει μεόλες..
    Αλλά εσύ θα πας με την καλύτερη...αφου το θες.


  • geoanto555 φιλε ευκολο τηλεφωνο μπορει να ειναι ..αλλα πιο ευκολο ειναι το nexus 6 ενας φιλος μου εφερε 5 καινουργια κολημενα με τα αυτοκολητα πανω και δουλεψαν με Nexus Root Toolkit ...και αλλα 20 τα πεταξαν σε καδο σκουπιδιων δεν τα προλαβαμε σε στρατοπεδο στη Θεσσαλονικη ..ηταν απο οραγανωσεις για συριους μεταναστες δωρο απ την google ...αυτα μαλιστα
  • Διαφήμιση
  • Πως ελέγχουμε αν ο bootloader είναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος

    Γυρίζει εύκολα σε edl Mode σε σχέση με άλλα μοντέλα xiaomi ώστε να σου δώσει τη δυνατότητα να φλασάρεις μια ολοκληρωμένη επίσημη ROM και να έχεις μια σωστή βάση για να ξεκλειδώσεις τον bootloader. :)
  • ολα καλα το ξεκλειδωσα περνώντας μια devoloper rom ...αν και αυτη που ειχα κατα τα λεγομενα σας επρεπε να ξεκλειδωση ..πριν εκανα χρηση και το xiaomi tool πολλα σφαλματα ειχε ...Τωρα αλλο προβλημα απο εκκεντροφορους κατεχετε...? Πλακα κανω (το προβλημα ομως υπαρχει ) ευχαριστω ολους σας ..Καλο καλοκαιρι να εχετε ...
  • Μπράβο ρε πατρίδα !!!!

    Ο/H christos50 έγραψε:

    ολα καλα το ξεκλειδωσα περνώντας μια devoloper rom ...αν και αυτη που ειχα κατα τα λεγομενα σας επρεπε να ξεκλειδωση ..πριν εκανα χρηση και το xiaomi tool πολλα σφαλματα ειχε ...Τωρα αλλο προβλημα απο εκκεντροφορους κατεχετε...? Πλακα κανω (το προβλημα ομως υπαρχει ) ευχαριστω ολους σας ..Καλο καλοκαιρι να εχετε ...


    Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Διαφήμιση
  • γεια σας παιδιά

    κατόπιν οδηγιών έμαθα πώς να ξεκλειδώσω το bootloader. ευχαριστώ το φορουμ θερμά!
    το οποίο θέλει πλέον 3 μόνο μέρες από γύρω στις 15 που έγραφαν παλιότεροι!

    ΑΥΤΟ που βλέπω ότι πάσχει όπως και όλα τα συναφή είναι η επικαιροποίηση.
    τι εννοώ?
    1) θα μπορούσε στο νήμα για το ξεκλείδωμα bootloader στο νήμα του πρώτου παιδιού να γραφτεί ο νέος χρόνος αναμονής
    2) στο παρόν νήμα ΠΩΣ ΕΛΕΓΟΥΜΕ ΑΝ Ο BOOTLOADER ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟΣ...
    παρατήρησα ότι πλέον όταν έχουμε τελιώσει με την διαδικασία μπορούμε να το δούμε πηγαίνοντας
    ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ=>ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ (εφόσον έχουμε ενεργοποιήσει αυτό απ'τη διαδικασία ξεκλειδώματος)=>ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ mi ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ=>θα γράφει ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ

    επίσης με τη νέα (τελευταία) διαδικασία για να ελέγξεις αν πραγματικά έχει ξεκλειδωθεί το bootloader μπορείς και καλά να πας να ξανακάνεις την διαδικασία και αν όντως έχει πραγματοποιηθεί το ξεκλείδωμα θα σου πετάξει στον υπολογιστή μήνυμα ότι δεν χρειάζεται γιατί είναι ήδη UNLOCK

    κι αυτό θα μπορούσαν οι καλοί μας admin να το βάλουν στο 1ο post update για να τα βλέπει ο κάθε νέος & να μην ταλαιπωρείται επί ώρες ψάχνοντας 10άδες θέματα

    ευχαριστώ που με ακούσατε...ή μάλλον διαβάσατε
    συγχαρητήρια για τη σελίδα σας
    καλή συνέχεια σε όλους & χρόνια πολλά η παναγιά να μας οδηγεί σωστά
    Images
    • DEVICE UNLOCKED.jpg

      19,32 kB, 810×560, viewed 106 times
  • Ο/H yamahas έγραψε:

    1) θα μπορούσε στο νήμα για το ξεκλείδωμα bootloader στο νήμα του πρώτου παιδιού να γραφτεί ο νέος χρόνος αναμονής
    Ο χρόνος δεν είναι για όλα τα κινητά ίδιος οπότε ισχύουν και οι 72 ωρες αλλά και οι 360.
    Υπάρχει βέβαια και το να μην περιμένεις καθόλου αλλά αυτό γίνεται αν ο λογαριασμος σου έχει "άλλα" δικαιώματα ή έχει ξανα ξεκλειδώσει το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

    Ο/H yamahas έγραψε:

    2) στο παρόν νήμα ΠΩΣ ΕΛΕΓΟΥΜΕ ΑΝ Ο BOOTLOADER ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟΣ...
    παρατήρησα ότι πλέον όταν έχουμε τελιώσει με την διαδικασία μπορούμε να το δούμε πηγαίνοντας
    ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ=>ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ (εφόσον έχουμε ενεργοποιήσει αυτό απ'τη διαδικασία ξεκλειδώματος)=>ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ mi ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ=>θα γράφει ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ
    Το κλείδωμα bootloader μπορείς να το δεις μόνο αν είσαι μέσα σε αυτόν.
    Τις περισσότερες φορές το γράφει σωστά μέσα(σε dev options) αλλά υπάρχουν και εκείνες που γίνεται το λάθος.

    Ο/H yamahas έγραψε:

    να μην ταλαιπωρείται επί ώρες ψάχνοντας 10άδες θέματα
    Στο forum υπάρχει μια επιλογή αναζήτηση.
    Αν το προσπαθήσεις θα δεις ότι είναι όλα εύκολα..


  • Και αφού είσαι τόσο γνώστης κάλλιστα μπορείς να κάνεις νέους οδηγούς καλύπτοντας τα κενά της διαχείρισης αλλά και να μην ζητήσεις να διαγραφούν ποτέ από το φόρουμ ώστε να μην υπάρχουν σκοτεινά συμφέροντα...

    Το βήμα είναι ελεύθερο για όλους όσους θέλουν να βοηθήσουν ειλικρινά και με ανιδιοτέλεια και όχι εξυπηρετώντας το ΕΓΏ τους :)
  • σ

    Ο/H geoanto555 έγραψε:

    Ο/H yamahas έγραψε:

    1) θα μπορούσε στο νήμα για το ξεκλείδωμα bootloader στο νήμα του πρώτου παιδιού να γραφτεί ο νέος χρόνος αναμονής
    Ο χρόνος δεν είναι για όλα τα κινητά ίδιος οπότε ισχύουν και οι 72 ωρες αλλά και οι 360.Υπάρχει βέβαια και το να μην περιμένεις καθόλου αλλά αυτό γίνεται αν ο λογαριασμος σου έχει "άλλα" δικαιώματα ή έχει ξανα ξεκλειδώσει το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

    Ο/H yamahas έγραψε:

    2) στο παρόν νήμα ΠΩΣ ΕΛΕΓΟΥΜΕ ΑΝ Ο BOOTLOADER ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟΣ...
    παρατήρησα ότι πλέον όταν έχουμε τελιώσει με την διαδικασία μπορούμε να το δούμε πηγαίνοντας
    ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ=>ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ (εφόσον έχουμε ενεργοποιήσει αυτό απ'τη διαδικασία ξεκλειδώματος)=>ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ mi ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ=>θα γράφει ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ
    Το κλείδωμα bootloader μπορείς να το δεις μόνο αν είσαι μέσα σε αυτόν.Τις περισσότερες φορές το γράφει σωστά μέσα(σε dev options) αλλά υπάρχουν και εκείνες που γίνεται το λάθος.

    Ο/H yamahas έγραψε:

    να μην ταλαιπωρείται επί ώρες ψάχνοντας 10άδες θέματα
    Στο forum υπάρχει μια επιλογή αναζήτηση.Αν το προσπαθήσεις θα δεις ότι είναι όλα εύκολα..

    σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου να διευκρινήσεις!

    αυτό που λες για την αναζήτηση όμως είναι αστείο & άκυρο στις περισσότερες περιπτώσεις :(
    ξαναλέω θα ήταν εύκολο αν γινοταν μια επικαιροποίηση από τους γνώστες για το τί ισχύει & το τί όχι πλεον σε ορισμένες περιπτώσεις βασικές στο 1ο ποστ των νημάτων

    αξιότιμε nas driver
    απόδειξη ότι δεν είναι θέμα εγώ να σου αναφέρω ότι είναι άλλη η κύρια ενασχόλησή μου στον τομέα των ηλεκτρονικών
    δεν είμαι ειδικός XIAOMI και android έχω μόλις 2-3 έτη που ασχολούμαι
    όμως άσχετος σε φορουμ & υπολογιστές δεν είμαι
    θα ήταν χρήσιμο αυτό που ανέφερα! τα χρήσιμα posts μελών που ισχύουν να πηγαίνουν στο 1ο του νηματος

    να πχ βλέπω ότι ο geanto555 είναι πολύ up2date ενημερωμένος!!

    υγ: τα συμφέροντα πήγαινε στο ότι δεν καταλαβα γιατι εχουν γραφτει του ανθρωπου που ανεφερα….
    να κάνω οδηγό και να πάει μετα από καιρό στα άκλαφτα & σβησμένα ο κοπος?; εξήγησε μου αν θες
  • Διαφήμιση
  • Ο/H yamahas έγραψε:

    να κάνω οδηγό και να πάει μετα από καιρό στα άκλαφτα & σβησμένα ο κοπος?; εξήγησε μου αν θες
    Σου έχει αναφερθεί αρκετές φορές ότι οι οδηγοί σβήστηκαν κατόπιν αιτήματος του συγγραφέα.
    Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνεις σε αυτό;
    Λογοκρισία δεν είναι ο σεβασμός στην απαίτηση του συγγραφέα αλλά "ο έλεγχος που ασκείται από κάποια εξουσία στις διάφορες εκφάνσεις του λόγου (κυρίως στα ΜΜΕ) και της τέχνης με απώτερο στόχο την παρεμπόδιση ανταλλαγής πληροφοριών, ιδεών και απόψεων, οι οποίες είναι αντίθετες προς τις αρχές της εξουσίας".

    Όπως και νάχει, εαν έχεις κάποια απορία, μπορείς να τη ρωτήσεις και όποιος γνωρίζει θα σου απαντήσει.
    Αν θες να προσφέρεις, επίσης είσαι ελεύθερος να το κάνεις.

    Από κει και πέρα, κρίσεις, επικρίσεις, κατηγορίες ή υποδείξεις στο πως θα προσφέρουν ΑΛΛΟΙ, σε ένα χώρο που δεν είσαι μέλος παρά μερικές μέρες, δεν είναι καν άτοπα, είναι ΥΠΟΠΤΑ.