Διαφήμιση

[*ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ IMEI*] Redmi Note 3 Pro [Snapdragon Version]

    • Οδηγός
    • RedMi Note 3 Pro
    • [*ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ IMEI*] Redmi Note 3 Pro [Snapdragon Version]

      ΠΡΩΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
      O clawfang προτείνει:

      Προσοχή! Προσοχή!
      Και εμένα έχασε imei, serial, mac κτλ. Παρεπιπτόντως χωρίς mac δέν έχει wifi ούτε bluetooth.

      ΔΕΝ έκανα όλα τα τρομερά που λέει παρακάτω, έκανα τα εξής:


      1. Ακολουθούμε τα βήματα του official οδηγού - εγώ κατέβασα την global official stable
      2. Προσοχή κάνουμε δύο φορές unzip μέχρι να βρεθούμε να σώζουμε folder
      3. Όταν φτάσουμε στο βήμα 5 κάνουμε flash all - η stable official δεν έχει το αντίστοιχο .bat file για να κάνουμε το flash all except storage


      Και τα ξαναβρήκε!
      Μπορεί να φταίει ο τρόπος που τα έχασε, κτλ κτλ.


      ΚΑΛΟ είναι να δοκιμάσει κανείς ΠΡΩΤΑ την διαδικασία που λέω, που είναι και η official και σε εμένα προσωπικά δούλεψε!


      -----------------------------------------------------------------------------------


      IMEI RESTORE for Redmi Note 3 SD Edition. And other Qualcomm based phones. {NOT FOR MEDIATEK}

      Δεν είναι απαραίτητο να έχουμε ξεκλείδωτο Bootloader




      Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Ο συγκεκριμένος οδηγός είναι μόνο για το συγκεκριμένο κινητό (με τον Snapadragon επεξεργαστή) και όχι για το απλό Redmi note 3.

      Να αναφέρω εδώ ότι με τον παρακάτω τρόπο είναι εφικτό να επαναφερθεί μόνο το ΙΜΕΙ της πρώτης κάρτας και όχι και για την δεύτερη κάρτα. Ίσως μελλοντικά βρεθεί τρόπος για να επαναφέρονται και τα δύο ΙΜΕΙ.

      Το πρόβλημα αυτό μπορεί να εμφανιστεί κατά τη διάρκεια αποτυχίας εγκατάστασης κάποιας ρομ (συνήθως μη official)

      Ξεκινάμε λοιπόν:


      Καταρχήν να αναφέρω ότι η επαναφορά του IMEI περιέργως είναι πολύ απλή διαδικασία, χρειάζεται απλά η χρήση μερικών προγραμμάτων και να ξέρεις ακριβώς που πρέπει να κοιτάξεις.

      Βήμα 1ο:

      Το πρώτο πράγμα που πρέπει να τσεκάρουμε και να είμαστε σίγουροι είναι να είναι rooted το κινητό (δηλαδή να έχουμε πρόσβαση root).

      Σε περίπτωση που έχουμε ξεκλειδώσει τον bootloader και έχουμε περάσει TWRP αυτό γίνεται πολύ εύκολα σε οποιαδήποτε ρομ περνόντας το Superuser.zip ώστε να αποκτήσουμε root access.

      Αν δεν έχουμε ξεκλειδώσει τον bootloader τότε flashάρουμε στο κινητό μία εκ των official dev rom που είναι pre-rooted.
      O original δημιουργός του οδηγού αυτού προτείνει την ROM που λέγεται "SphinX MIUI V7.1.9.0 Global" και μπορείτε να την βρείτε εδώ και οδηγίες εγκατάστασης εδώ

      Προσωπικά θα έλεγα από αυτόν εδώ τον οδηγό να περάσετε ή την official global dev rom ή την official chinish dev rom

      Αν ήδη έχετε κάποια stable official rom στο κινητό σας μπορείτε πολύ εύκολα να περάσετε official dev με τον updater της MIUI


      Βήμα 2:

      Μόλις είμαστε σίγουροι ότι το κινητό είναι rooted κατεβάζουμε από το παρακάτω λινκ το αρχείο rar:

      Αρχείο rar

      Το συγκεκριμένο αρχείο περιέχει το Qualcomm QPST Tool, το IMEI Converter, και τα adb αρχεία που θα χρειαστούμε.

      Αφού το κάνουμε extract εγκαθιστούμε το Qualcomm QPST Tool.


      Βήμα 3:

      Αφού τελειώσει η εγκατάσταση συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή, τσεκάρουμε ότι έχουμε ενεργοποιήσει το "USB Debugging" στα developer options και πάμε να τρέξουμε το cmd.

      Κάνουμε πρώτα αντιγραφή τον adb φάκελο χύμα στο C. Οπότε θα έχουμε τον φάκελο στην διεύθυνση C:\adb

      Μπαίνουμε τώρα μέσα στον φάκελο adb και με κρατημένο το κουμπί "Shift" κάνουμε δεξί κλικ και επιλέγουμε "Open command window here"




      Αφού μας ανοίξει το command promt πληκτρολογούμε:

      "adb shell" και πατάμε enter

      Μετά πατάμε "su" και έτσι το κινητό πρέπει να έχει root privileges.

      Τέλος πληκτρολογούμε "setprop sys.usb.config diag,adb"



      Τώρα το κινητό πρέπει να έχει μπει σε diagnostic mode (mode διάγνωσης).
      Τώρα τρέχουμε το QPST Configuration το οποίο βρίσκεται στο "C:\Program Files (x86)\Qualcomm\QPST\bin" ή όπου το εγκαταστήσαμε.

      Και το κινητό θα πρέπει να εμφανιστεί κάτω από το "Active phones" όπως φαίνεται την παρακάτω φωτογραφία:




      Επιλέγουμε το tab που γράφει "Start Clients", και μετά "Software Download"



      Πηγαίνουμε στο “backup” tab και δημιουργούμε ένα backup από το QCN file, και το σώζεται κάπου ασφαλές.
      Είναι πολύ σημαντικό να δημιουργήσετε αυτό το backup ώστε σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά να μπορέσετε εύκολα να το επαναφέρετε στο κινητό χρησιμοποιώντας το restore.



      Αν χρειαστεί να επαναφέρετε το QCN file, πηγαίνεται στην καρτέλα “restore” και επιλέγετε το QCN file που κάνατε νωρίτερα back up.

      Αφού έχετε τελειώσει με τη διαδικασία του backup του QCN file, πηγαίνετε εκεί που έχετε εγκαταστήσει το QPST και βρίσκετε το πρόγραμμα “RF_NV_Manager”
      λογικά θα βρίσκεται στην εξής τοποθεσία: “C:\Program Files (x86)\Qualcomm\QPST\bin



      τρέχουμε το RF_MV_Manager και συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή αν δεν είναι

      Στο RF_MV_Manager, επιλέγουμε "File" και μετά πατάμε επάνω στο "Read supported RF NV items"


      Ψάχνουμε για τον αριθμό 550. Θα πρέπει να γράφει "NV_UE_IMEI_I"



      Εκεί θα δείτε 9 κενά κελιά, όπως φαίνεται στην από πάνω φωτογραφία, και εδώ είναι το σημείο που θα βάλουμε τον IMEI αριθμό.
      Κάνουμε κλικ επάνω στο "hex" κουμπί.

      Ανοίξτε το IMEI converter πρόγραμμα που βρίσκεται στον φάκελο που κατεβάσατε

      Και χρησιμοποιείστε τον IMEI converter για να μετατρέψετε το δικό σας IMEI αριθμό σε HEX. Βεβαιωθείτε ότι έχετε βάλει τον IMEI αριθμό σας σωστά.



      Μόλις ο IMEI αριθμός μετατραπεί σωστά σε hex, ξεκινήστε να περνάτε τους αριθμούς στα κουτάκια στον αριθμό 550 στο RV NV Manager.
      Πρέπει η κάθε γραμμή να έχει από 2 αριθμούς και όχι παραπάνω.

      πχ.: Στο πρώτο κουτάκι που γράφει "Array [0]" γράφουμε το 08.
      Στο δεύτερο κουτάκι που γράφει "Array [1]" γράφουμε 9Α
      και ούτε καθεξής...

      Βάζουμε μόνο δύο χαρακτήρες άνα κουτάκι


      Μόλις έχουμε περάσει όλους τους αριθμούς στα κουτάκια και όλα έχουν από δύο χαρακτήρες (κάνουμε ένα διπλό τσεκάρισμα ότι τα έχουμε γράψει σωστά) και τικάρουμε το "Write NV" button.



      Τώρα οι αλλαγές θα πρέπει να έχουν εγγραφεί στο κινητό μας. Κάνουμε ένα Reboot στο κινητό και καλούμε (πληκτρολογούμε) *#06# για να τσεκάρουμε τις αλλαγές.

      Ο IMEI αριθμός πρέπει να έχει επανέλθει και να μπορείτε πλέον να συνδεθείτε στο MI Account και να χρησιμοποιήσετε τις εφαρμογές που χρειάζονται τον IMEI αριθμό.

      Καλή επιτυχία σε όλους και όποιος ακολουθήσει τον οδηγό ας δώσει feedback αν ήταν επιτυχής! :)

      Όπως ανέφερα και στην αρχή για την ώρα μπορεί να επανέλθει μόνο το ένα ΙΜΕΙ της συσκευής για την πρώτη κάρτα. Όποιος θέλει μπορεί να παρακολουθεί το original thread αυτού του οδηγού μήπως εμφανιστεί τρόπος για να επανέρχονται και τα δύο ΙΜΕΙ!

    • Προσοχή! Προσοχή!

      Και εμένα έχασε imei, serial, mac κτλ.
      Παρεπιπτόντως χωρίς mac δέν έχει wifi ούτε bluetooth.
      ΔΕΝ έκανα όλα τα τρομερά που λέει παραπάνω, έκανα τα εξής:

      1. Ακολουθούμε τα βήματα του official οδηγού - εγώ κατέβασα την global official stable
      2. Προσοχή κάνουμε δύο φορές unzip μέχρι να βρεθούμε να σώζουμε folder
      3. Οταν φτάσουμε στο βήμα 5 κάνουμε flash all - η stable official δέν έχει το αντίστοιχο .bat file για να κάνουμε το flash all except storage

      Και τα ξαναβρήκε!
      Μπορεί να φταίει ο τρόπος που τα έχασε, κτλ κτλ.

      ΚΑΛΟ είναι να δοκιμάσει κανείς ΠΡΩΤΑ την διαδικασία που λέω, που είναι και η official και σε εμένα προσωπικά δούλεψε!
    • Διαφήμιση
    • Κατα αντίστοιχο τρόπο όπως προτείνει ο clawfang επανέφερα κι εγώ το imei
      Δοκίμασα τη developer 6.6 miui 8 και μόλις έκανα fallback σε προγούμενη developer miui 7 έχασε το imei.
      Με την επανεγκατάσταση και πάλι της developer 6.6 (miui 8 ) το κινητό επανήλθε χωρίς καμια περαιτέρω ενέργεια και τα βρήκε όλα μόνο του.
    • Έχω μια συσκευή Redmi 3. Ο οδηγός νομίζω πως είναι πάρα πολύ καλός αλλά κολλάω στο βήμα που πρέπει να εκτελέσω την εντολή "su". Δεν κάνει δουλειά παρόλο που έχω βάλει μια official chinese developer ROM.

      Υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να κάνω;

      =============== Ιαν 19th 2017, 12:30pm ===============
      /system/bin/sh: su: not found

      Νομίζω πως θα διορθωνόταν κάνοντας ένα edit μέσα σε ένα αρχείο συστήματος με τον ESexplorer αλλά ούτε ο ES Explorer μου δίνει root δικαιώματα.
    • Ο/H Pluto TheBullie έγραψε:

      Έχω μια συσκευή Redmi 3. Ο οδηγός νομίζω πως είναι πάρα πολύ καλός αλλά κολλάω στο βήμα που πρέπει να εκτελέσω την εντολή "su". Δεν κάνει δουλειά παρόλο που έχω βάλει μια official chinese developer ROM.

      Υπάρχει κάτι επιπλέον που πρέπει να κάνω;

      =============== Ιαν 19th 2017, 12:30pm ===============
      /system/bin/sh: su: not found

      Νομίζω πως θα διορθωνόταν κάνοντας ένα edit μέσα σε ένα αρχείο συστήματος με τον ESexplorer αλλά ούτε ο ES Explorer μου δίνει root δικαιώματα.
      Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Πες μου αν το έλυσες σε παρακαλώ.
    • Διαφήμιση
    • καλησπέρα μετα απο κόπο έκανα το redmi pro να ζωντανέψει έχασα όμως imei και μαλλον Bluetooth μάλλον.. Υπάρχει κανένας οδηγός για xiaomi redmi pro ; ή με κάποιο τρόπο να βάλω ελληνική rom γιατι με έχει τρελάνει στα αγγλοκινεζικα?
    • καλημέρα @mixzours, υπάρχει στους οδηγούς θέμα για επαναφορά των imei για mtk επεξεργαστές. Ποια rom έχεις αυτή τη στιγμή το κινητό? Αν δεν έχει τελευταία έκδοση δοκίμασε πρώτα να αναβαθμίσεις σε τελευταία μπας και επανέλθει μόνο του. :)
    • Καλημέρα ! Οκ με το imei τα κατάφερα !!! Τώρα δε μπορώ να βρω έναν οδηγό στα Ελληνικά για να περάσω greek rom...
      Στο miui version γράφει (miui 8.7.1.20 | beta) έχει Αγγλοκινεζικα.
      Προσπάθησα να βαλω twrp αλλά δεν μαλλον επηδεΙ ειναι για xiaomi note 3 pro που εχει smartdragon...Τι να κάνω;
    • Διαφήμιση
    • Εδώ θα βρεις το twrp για το Redmi Pro που έχεις -> TWRP 3.0.x by mic για Xiaomi συσκευές.

      και περνάς την Ελληνική ρομ με βάση αυτόν εδώ τον οδηγό -> Γενικός οδηγός εγκατάστασης της Ελληνικής ρομ XTRV σε όλα τα κινητά Xiaomi


      Διάβασέ τον προσεκτικά και πιστεύω δεν θα έχεις κανένα θέμα! :)



      Όπου κολλήσεις (αν κολλήσεις) γράψε εκεί και θα σε κατευθύνουμε! :)