Διαφήμιση

Παράταση έως 30.6.2016 για τις δηλώσεις εισοδήματος φυσικών προσώπων

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • @themakos66 ή όποιος άλλος είναι λογιστής και μπορεί να βοηθήσει :)

      Έχω ετοιμάσει συμπληρωματική δήλωση για να δηλώσω ένα μικρό αναδρομικό ποσό μισθού του 2014 στο οποίο ξερω ότι βάζεις μόνο το αναδρομικό ποσό με τις κρατήσεις του και τίποτα άλλο.

      Θέλω όμως να υποβάλω και τροποποιητική/συμπληρωματική δήλωση για το 2016 γιατί ξέχασα να βάλω ένα ποσό στον κωδικό 719 και ένα στον 787.
      Υπάρχει διαφορά μεταξύ συμπληρωματικής και τροποποιητικής δήλωσης ή είναι το ίδιο πράγμα; πχ κάνω συμπληρωματική μόνο με αυτούς τους δυο κωδικούς ή τροποποιητική ξανά με όλες τις καταχωρήσεις της αρχικής συν τους 2 αυτούς που ξέχασα;

      Επίσης:
      1) Πρέπει οποσδήποτε να είναι γραμμένα με το χέρι τα έντυπα ή τα δέχονται και συμπληρωμένα ηλεκτρονικά από PDF editor;
      2) Υπάρχει πιθανότητα να ανοίξουν από το TAXIS την δυνατότητα εμπρόθεσμων τροποποιητικών;
      3 Για τα αναδρομικά ξέρω ότι δεν αποφεύγω την επίσκεψη στα "γκισε"... αλλά τουλάχιστον έχω μέχρι το Δεκέμβριο να βρω μια χαλαρή περίοδο για να το κάνω. Για την φετινή όμως διόρθωση και επειδή τώρα σίγουρα θα γίνεται χαμός, αυτοί οι δύο κωδικοί (719 & 787) αποτελούν φορολογική παράβαση που επιφέρει πρόστιμο στην εκπρόθεσμη υποβολή ή είναι ενημερωτικού χαρακτήρα και οπότε μπορώ να κάνω εκπρόθεσμα τροποποίηση μέσω TAXIS;
    • @dnomikos θα σου απαντήσω μόνο γι αυτά που ξέρω. Ή δήλωση του 2014 είναι συμπληρωματική και βάζεις μόνο τα ποσά που δεν είχες βάλει στην αρχική. Κατεβάζεις ένα λευκό του 2014 και αφού το συμπληρώσεις το στέλνεις με ταχυδρομείο.
      Για το 2016 νομιζω κάποια στιγμή θα ανοίξουν την υποβολή τροποποιητικής δήλωσης ηλεκτρονικά. Εκεί θα δεις ότι σου φέρνει όλα τα στοιχεία της υποβληθείσας και συμπληρώνεις ή διορθώνεις ότι θέλεις. Ξαναβάζεις δηλ τα πάντα.
      Edit Αν τα αναδρομικά του 2014 τα εισέπραξες το 2015 δεν θεωρείται εκπρόθεσμη και πρέπει να αποσταλεί με το ταχυδρομείο μέχρι 30/6
      Redmi Note 2 Rom 7.3.2
    • Διαφήμιση
    • φίλε @dnomikos , όσο αφορά την συμπληρωματική δήλωση φορολογικού έτους 2014 για αναδρομικά ποσά μισθού ( φαντάζομαι ότι είναι απο δημόσιο ή από σύνταξη, γιατί από ιδιωτικό τομέα έχω πολλά χρόνια να δώ αναδρομικά) βάζεις μόνο το ποσό των αναδρομικών και τυχόν παρακρατήσεις φόρου που εχουν γίνει.Πρόσεξε όμως εάν στην αρχική δήλωση δεν έβαλες αρκετες καταναλωτικές αποδείξεις στον κωδικό 049, και έχεις κρατημένες αποδείξεις από το 2014 μπορείς πλέο να συμπληρώσεις ποσό αποδείξεων στον κωδ.049 σύμφωνα με την ΠΟΛ.1132/25-06-2015 παρ.1 περ.12 όπως παραθέτω :
      "12. Στο τέλος του άρθρου 5 προστίθενται παράγραφοι 25 και 26 ως εξής:«25. ΔΑΠΑΝΗ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΑΘΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (κωδ.049 Πίνακα 7) Το ποσό των αποδείξεων του κωδ.049 που προσκομίζονται σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 24 του άρθρου 72 του ν.4172/2013, γίνεται αποδεκτό εφόσον έχει περιληφθεί στην εμπρόθεσμη ή εκπρόθεσμη αρχική ή τροποποιητική δήλωση και λογίζεται συνολικά και για τους δύο συζύγους, επιμερίζεται δε μεταξύ τους ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με την κλίμακα ατομικό εισόδημα.¨"
      Η υποβολή γίνεται αποκλειστικά στην ΔΟΥ , σύμφωνα με το βιβλιαράκι οδηγιών της ΓΓΔ ΠΑΡ.3 , και σύμφωνα με άρθρο του έγκριτου Κωνσταντίνου Γραβιά εδώ : Τροποποιητική δήλωση με αναδρομικά προηγουμένων ετών από μισθούς ή συντάξεις
      Προσοχή , μην την αποστείλεις ταχυδρομικά όπως λέει ο φίλος @chrdes αλλά δια χειρός @dnomikos στο γκισέ όπως αναφέρεις. Φυσικά όσο το δυνατό νωρίτερα τόσο καλύτερα για να γίνει πιο μπροστά η εκκαθάριση.Ενδεικτικά αναφέραο ότι εγώ υπέβαλλα συμπληρωματική πέρσι τον Ιούλιο για το 2013 και ακόμα περιμένω εκκαθάριση.

      Για το φορολογικό έτος 2015, εάν το θυμηθούν , περιμένουμε να ανοίξε το σύστημα τον Ιούνιο κάποια στιγμή για τροποποιητικές εμπρόθεσμες δηλώσεις και φυσικά θα είσαι σε αναμονή για να την αποστείλεις εμπροθεσμα , μέσα στην προθεσμία (ίσως δοθεί παράταση ). Η δήλωση υποβάλεται υποχρεωτικά ηλεκτρονικά μέχρι 30/12/2016 (φυσικά μετά το πέρας της προθεσμίας θεωρείται εκπρόθεσμη τροποποιητική)
      Οσο για το τί θα συμπληρώσης , θα ξαναγράψης όλους τους κωδικούς της δήλωσης συμπεριλαμβανομένων και των κωδικών που ξέχασες. Ηλεκτρονικά όταν επιλέγεις τροποιητική δήλωση το σύστημα σου ανοιγει προσωρινά την δήλωση όπως την είχες συμπληρώση αρχικά αποθηκευμένη προσωρινά και εσύ συμπληρώνεις ότι θέλεις μετά και την υποβάλης.
      Οσο για τα πρόστιμα εάν είναι εκπρόθεσμη αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία . Εάν δεν επιφέρει φορολογητέο αποτέλεσμα λογικά κάποια στιγμή θα σου βάλου πρόστιμο 100,00 ευρώ, και αλλάζει το φορολογητέο αποτέλεσμα προς τα επάνω θά βάουν και επιτόκιο 0,73 ανα μήνα, από την ημερομηνία λήξεως των δηλώσεων μέχρι την ημερομηνία πληρωμής .


      ΥΓ. Ελπίζω να βοήθησα .-




      Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος!!!!!!!!!!
    • @themakos66 Ναι είναι από δημόσιο και μάλιστα ολόκληρη φασαρία για 344 ευρώ τα οποία έχουν ήδη φορολογηθεί. Ευτυχώς πάντα βάζω 1.000-1.500 ευρώ παραπάνω αποδείξεις γιατι αρκετές ξεθωριάζουν και σε περίπτωση ελέγχου μετά από 2-3 χρόνια δεν θα φαίνονται :)

      Τώρα αυτό το πράγμα με τα πρόστιμα δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν καταλαβαίνουν ότι λειτουργεί "αποτρεπτικά"; Ούτε το να μην μπορείς να τα κάνεις ηλεκτρονικά χωρίς πρόστιμο έστω και εκπρόθεσμα και να γίνεται άμεση εκκαθάριση αφού δεν έχουν κόσμο για τις χειρόγραφες. Αν είναι δυνατόν να έχει ξεχάσει κάποιος να βάλει πχ μια μηχανή αγορά 700 ευρώ και να απειλείται με πρόστιμα αν θέλει να το κάνει (για την τάξη) ή να γίνεται σαρδέλα στον γκισέ για να προλάβει τις προθεσμίες για τέτοια ανούσια και απλά ενημερωτικά θέματα...
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      να γίνεται σαρδέλα στον γκισέ για να προλάβει τις προθεσμίες για τέτοια ανούσια και απλά ενημερωτικά θέματα...
      αυτό είναι το θέατρο του παραλόγου και πως μια ζωή μας κοροιδεύει και μας εμπαίζει το δημόσιο που στην ουσία εμείς το χρηματοδοτούμε και προς απόδειξη σου παράθέτω απάντηση στην βουλή του υπουργού για την περίοδο 5-6 σεπτεμβρ΄΄ιου 2015 πού είχε δόσει το υπουργείο σιωπηρη παράτηρη επειδή είχε κρεμάσεο το σύστημα τους :
      Σε απάντηση της αναφοράς, που κατέθεσε ο Βουλευτής κ. Ν. Νικολόπουλος, σας γνωρίζουμε τα εξής:
      1. Με την παρ.1 της ΠΟΛ.1198/3.9.2015 Απόφασης Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών ορίστηκε, ότι για όσες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος φορολογικού έτους 2014 φυσικών προσώπων του άρθρου 3 του ν.4172/2013 υποβληθούν μέχρι και την 4η Σεπτεμβρίου 2015 δεν θα επιβάλλονται τα πρόστιμα του άρθρου 54 του ν.4174/2013.
      2. Σχετικά με την 036/31.3.2016 επιστολή της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. προς τον Αναπληρωτή Υπουργό Οικονομικών που επισυνάπτεται στην παραπάνω αναφορά, σας γνωρίζουμε ότι το θέμα της διαγραφής προστίμων του άρθρου 54 του ΚφΔ για τις δηλώσεις φυσικών προσώπων που υπεβλήθησαν στις 5 και 6 Σεπτεμβρίου 2015 εξαιτίας της πεποίθησης που δημιουργήθηκε στους λογιστές φοροτεχνικούς για «σιωπηρή» παράταση δύο (2) ημερών, εξετάζεται και εφόσον κριθεί σκόπιμο θα γίνουν οι σχετικές νόμιμες ενέργειες.

      Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
      ΤΡΥΦΩΝ Ζ. ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ


      Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/29406




      Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος!!!!!!!!!!
    • @themakos66 και @dnomikos
      Τα τελευταία 2 χρόνια κάνω συμπληρωματική δήλωση , τη στέλνω με το ταχυδρομείο συστημένο και σε 1 μήνα περίπου παίρνω εκκαθαριστικό για να πληρώσω. Γιατί να χάσω τη μέρα μου στη Δ.Ο.Υ. συν την ψυχική οδύνη. Εκτός αυτού και το εκκαθαριστικό και το ποσό της πληρωμής το βλέπεις ηλεκτρονικά. Ή μόνη περίπτωση είναι να χαθεί ή δήλωση αλλά εσύ έχεις το αποδεικτικό ότι την έστειλες.

      Redmi Note 2 Rom 7.3.2
    • Διαφήμιση
    • Ο/H chrdes έγραψε:

      @themakos66 και @dnomikos
      Τα τελευταία 2 χρόνια κάνω συμπληρωματική δήλωση , τη στέλνω με το ταχυδρομείο συστημένο και σε 1 μήνα περίπου παίρνω εκκαθαριστικό για να πληρώσω. Γιατί να χάσω τη μέρα μου στη Δ.Ο.Υ. συν την ψυχική οδύνη. Εκτός αυτού και το εκκαθαριστικό και το ποσό της πληρωμής το βλέπεις ηλεκτρονικά. Ή μόνη περίπτωση είναι να χαθεί ή δήλωση αλλά εσύ έχεις το αποδεικτικό ότι την έστειλες.

      Redmi Note 2 Rom 7.3.2
      Το ξέρω ότι γίνεται και ότι πολλοί το προτιμούν, αλλά και εγώ προτιμώ στον γκισέ. Είναι ψυχικά τραύματα αυτά και όπως λέει και η μάνα μου "original σφαγίδα έχεις;"

      Δεν το ήξερα αυτό ότι δηλαδή βλέπεις ηλεκτρονικά την τροποποιητική γιατί δεν έχω κάνει ποτέ :) Αυτό είναι πολύ καλό :thumbsup:
    • Ο/H chrdes έγραψε:

      ή δήλωση αλλά εσύ έχεις το αποδεικτικό ότι την έστειλες.
      εντάξη αφού το κάνεις έτσι ολα καλά.
      Την ταπεινή μου γνώμη εξέφρασα και από ότι είδες παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα δεν αναφέρθηκα σε ΠΟΛ(πολυγραφημένη) αλλά στό ίδιο το βιβλιαράκι της γενικής γραμματίας πληροφοριακών συστημάτων και επικουρικά συμπληρώνω την ΠΟΛ 1041-ΦΕΚ Β 926-05/04/2016 αρθρο1 παρ.1.Αναφορικά με την ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ , όλοι οι πολίτες μπορούν να στείλουν οποιοδήποτε έγγραφο συστημένα σε οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία ή στο ευρύτερο δημόσιο και η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να παραλάβη την επιστολή και να την πρωτοκλλήσει προς περαιτέρω ενέργειες. Στην περίπτωση όμως της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος δεν αποτελεί αποδεικτικό παραλαβής. Τα κωμικοτραγικά ξεκινάνε από την στιγμή που θα χαθεί ή παραπέσει ή δεν παραδοθει στην δου η δήλωση και μου έχει τύχει αρκετές φορές τα 38 τελευταία χρόνια που υποβάλλω δηλώσεις.

      ΥΓ. Τα παραπάνω αφορούν προσωπικές απόψεις που πάντα μ αρεσει να αιτιολογώ με σχετικές διατάξεις του νόμου, ευχαριστώ.




      Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος!!!!!!!!!!
    • Ο/H tk4greece έγραψε:

      για περιορισμένες εμφανίσεις
      μέχρι 4 μετά τρώς πόρτα και την στέλνεις στα τυφλά !!!!!!!!!! :P




      Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος!!!!!!!!!!
    • Διαφήμιση
    • Κατεβάστε δωρεάν από το in.gr το πρόγραμμα της epsilon net για την εκκαθάριση του φόρου για μην πηγαίνετε μπρος πίσω. Δείτε εδώ: Φόρος - in.gr


      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 Pro μου