Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Redmi 3: Flash την Ελληνική ROM με το Flashify

    • Οδηγός
    • RedMi 3/PRO

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H nikos_v έγραψε:

      Off topic: Στο full screen, είδα σε μία "λεπτομέρεια" το Bluetooth ακουστικό..! Το είδα πριν καιρό και το ζαχαρώνω....
      Τι λέει;; Κυρίως από ήχο στις κλήσεις με ενδιαφέρει. Αν σε ακούει καθαρά ο άλλος και αν τον ακούς κι εσύ καθαρά..!
      Με μια κουβέντα είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!!!
      Το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Το χρησιμοποιώ (με Xiaomi συσκευές) κανά 6μηνο τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!
      Αν θέλεις διάβασε και review εδώ: Xiaomi Bluetooth Headset Earphone
    • Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.


      Να ρωτήσω λίγο επειδή αυτές τις μέρες παραλαμβάνω και γω το redmi 3 και έχει ήδη εγκριθεί το ξεκλείδωμα, λέω να ακολουθήσω τον οδηγό με το flashify για να περάσω TWRP, για να μην μπλέκω με adb και ιστορίες.
      1)Απ' ότι κατάλαβα το flashify απαιτεί root το οποίο γίνεται κατά την πρώτο τρέξιμο του flashify, σωστα; Δηλαδή δεν απαιτείται να είναι από πριν root η συσκευή. Εννοείται ότι θα είναι περασμένη china dev rom.
      2) Για να μπει το flashify χρειάζεται να περαστούν πρώτα gapps και play sτore στην Chinese dev rom, ή υπάρχει πουθενα και ως apk για να μην μπαίνουμε στη διαδικασία για gapps εφόσον θα αλαχθεί σχεδόν αμέσως με την ελληνική;
      3) Όταν περαστεί η ελληνική καλά είναι να γίνει full wipe to factory settings μέσα από TWRP;
    • Ο/H Kaboomzer έγραψε:

      Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.
      Να ρωτήσω λίγο επειδή αυτές τις μέρες παραλαμβάνω και γω το redmi 3 και έχει ήδη εγκριθεί το ξεκλείδωμα, λέω να ακολουθήσω τον οδηγό με το flashify για να περάσω TWRP, για να μην μπλέκω με adb και ιστορίες.

      1)Απ' ότι κατάλαβα το flashify απαιτεί root το οποίο γίνεται κατά την πρώτο τρέξιμο του flashify, σωστα; Δηλαδή δεν απαιτείται να είναι από πριν root η συσκευή. Εννοείται ότι θα είναι περασμένη china dev rom.
      2) Για να μπει το flashify χρειάζεται να περαστούν πρώτα gapps και play sτore στην Chinese dev rom, ή υπάρχει πουθενα και ως apk για να μην μπαίνουμε στη διαδικασία για gapps εφόσον θα αλαχθεί σχεδόν αμέσως με την ελληνική;
      3) Όταν περαστεί η ελληνική καλά είναι να γίνει full wipe to factory settings μέσα από TWRP;
      Καλώς ήρθες στο φόρουμ και χρόνια πολλά!

      1. Η συσκευή με την Developer ρομ, είναι rooted και στο 1ο τρέξιμο του flashify ενεργοποιείς το root για την εφαρμογή...
      2. Αν διαβάσεις προσεκτικά τον οδηγό παραπάνω η "κόκκινη" λέξη flashify είναι link που οδηγεί να κατεβάσεις το apk. Δεν χρειάζονται gapps.
      3. Μπορείς να κάνεις factory reset αν θέλεις, χωρίς να το θεωρώ απαραίτητο. Αν το κάνεις όμως, αμέσως μετά θα πρότεινα να ξαναπεράσεις από πάνω και πάλι, την GTV
    • Διαφήμιση
    • 1) Ευχαριστώ, got it .
      2) Άφησα 2 δευτερα το ποντίκι πάνω στο λινκ, είδα το google και θεώρησα ότι είναι λινκ για το google play. Όπως λες τώρα πιο προσεκτικά είδα και τη λέξη drive . Mea culpa.
      3) Άρα δεν είναι απαραίτητο το factory reset. Περνάμε την Ελληνική (είτε την stable είτε την GTV) με twrp και είμαστε έτοιμοι, σωστά;

      Και πάλι ευχαριστώ...
    • Ο/H Kaboomzer έγραψε:


      3) Άρα δεν είναι απαραίτητο το factory reset. Περνάμε την Ελληνική (είτε την stable είτε την GTV) με twrp και είμαστε έτοιμοι, σωστά;
      ΩΠΑ!!! ...OOOOOχι....! Εάν θέλεις τελικά να περάσεις Stable ρομ (απο πάνω δεν το ανέφερες αυτό!), τότε πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να κάνεις Factory Reset, πριν την εγκατάσταση της Ελληνικής stable... (και όχι αφού περαστεί η Ελληνική, όπως λες στην αρχική ερώτηση!!!)
      Στην "σημείωση" του οδηγού παραπάνω το λέει ξεκάθαρα: "...Όποιος τώρα, θέλει να εγκαταστήσει την Ελληνική Stable ρομ, μπορεί τώρα πιά να το κάνει εύκολα μέσα απο το TWRP, (αφου προηγουμένως έχει κατεβάσει φυσικά το αντίστοιχο αρχείο της ρομ και το έχει μεταφέρει, μέσα στην συσκευή του) αφου προηγουμένως κάνει το απαραίτητο Factory Reset, με ένα απλό "Swipe to Factory Reset"..."

      Αν όμως θέλεις να βάλεις απλά την Developer GTV, δεν είναι απαραίτητο το factory reset ούτε πριν, ούτε μετά...
    • @caeser
      Μπράβο πολύ καλός και λεπτομερής οδηγός. Περιμένω το Redmi 3, μόλις έρθει θα το δοκιμάσω. :thumbup:
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H Kaboomzer έγραψε:

      3) Άρα δεν είναι απαραίτητο το factory reset. Περνάμε την Ελληνική (είτε την stable είτε την GTV) με twrp και είμαστε έτοιμοι, σωστά;
      ΩΠΑ!!! ...OOOOOχι....! Εάν θέλεις τελικά να περάσεις Stable ρομ (απο πάνω δεν το ανέφερες αυτό!), τότε πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να κάνεις Factory Reset, πριν την εγκατάσταση της Ελληνικής stable... (και όχι αφού περαστεί η Ελληνική, όπως λες στην αρχική ερώτηση!!!)
      Στην "σημείωση" του οδηγού παραπάνω το λέει ξεκάθαρα: "...Όποιος τώρα, θέλει να εγκαταστήσει την Ελληνική Stable ρομ, μπορεί τώρα πιά να το κάνει εύκολα μέσα απο το TWRP, (αφου προηγουμένως έχει κατεβάσει φυσικά το αντίστοιχο αρχείο της ρομ και το έχει μεταφέρει, μέσα στην συσκευή του) αφου προηγουμένως κάνει το απαραίτητο Factory Reset, με ένα απλό "Swipe to Factory Reset"..."

      Αν όμως θέλεις να βάλεις απλά την Developer GTV, δεν είναι απαραίτητο το factory reset ούτε πριν, ούτε μετά...
      Εντάξει , αυτό πίστευα και γω και τώρα το ξεκαθάρισα....
      Ευχαριστώ.
    • Διαφήμιση
    • απαραίτητη προϋπόθεση να τρέξουμε αυτόν τον οδηγό ειναι να εχουμε ξεκλειδώσει το bootloader ΚΑΙ να φοράει developer ROM με Αγγλική και Κινέζικη γλώσσα μόνο...
      Που την βρίσκουμε την China developer rom και πως την εγκαθιστουμε;;
      Το κινητό έρχεται με την επίσημη ROM. Μόνο Αγγλικά και Κινέζικα.. Δεν εννοεις αυτή. σωστά;;;;
      Ποια εσύ προτείνεις να βάλουμε Ελληνική stable ή developer gtv ROM ;
    • Ο/H gvekiaris έγραψε:

      απαραίτητη προϋπόθεση να τρέξουμε αυτόν τον οδηγό ειναι να εχουμε ξεκλειδώσει το bootloader ΚΑΙ να φοράει developer ROM με Αγγλική και Κινέζικη γλώσσα μόνο...
      Που την βρίσκουμε την China developer rom και πως την εγκαθιστουμε;;
      Το κινητό έρχεται με την επίσημη ROM. Μόνο Αγγλικά και Κινέζικα.. Δεν εννοεις αυτή. σωστά;;;;
      Ποια εσύ προτείνεις να βάλουμε Ελληνική stable ή developer gtv ROM ;
      Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
      Αυτός ο οδηγός αφορά τη συσκευή Redmi 3 και όχι τη συσκευή που έχεις στο προφίλ σου Redmi Note 3, που είναι πιθανόν να ισχύει και για αυτή τη συσκευή με τις σωστές προϋποθέσεις, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει!
      Γι'αυτό πρόσεχε να ξεχωρίζεις αυτές τις συσκευές να μην κάνεις λάθος...
      Κινέζικες ρομ θα βρεις ΕΔΩ, αλλά σου προτείνω να πας στο thread για τη συσκευή σου να διαβάσεις συγκεκριμένες οδηγίες...
    • Φίλε μου. Εγώ προς το παρόν δεν έχω xiaomi συσκευή αλλά βοηθάω εναν γνωστό μου που αγόρασε το redmi 3 και όχι το redmi note 3. Οπότε στο σωστό topic είμαι. Και βλέπω ότι ο οδηγός φλασαρισματος με flashify που προτείνεις είναι πιο εύκολος με άλλον οδηγό εδώ στο φόρουμ.
      Οπότε μπορείς να με βοηθήσεις με τις ερωτήσεις μου;
      Το κινητό του ήρθε με την original China stable ROM..
    • Ο/H gvekiaris έγραψε:

      Φίλε μου. Εγώ προς το παρόν δεν έχω xiaomi συσκευή αλλά βοηθάω εναν γνωστό μου που αγόρασε το redmi 3 και όχι το redmi note 3.
      Ωραία! Τώρα που "ξηγηθήκαμε" πάμε παρακάτω :D
      (φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις, ότι ο δισταγμός μου ήταν για να αποτρέψω πιθανό λάθος... Δεν μπορούσα να γνωρίζω το "story" για τη συσκευή του φίλου σου)


      Ο/H gvekiaris έγραψε:

      Που την βρίσκουμε την China developer rom και πως την εγκαθιστουμε;;

      Τη Developer rom που θα βάλεις στη συσκευή, με σκοπό να ξεκλειδώσεις το bootloader, μπορείς να την βρεις και να την κατεβάσεις από ΕΔΩ





      Για να την εγκαταστήσεις στη συσκευή σου (με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις στήσει ακόμα το τηλέφωνο, άρα δεν χρειάζεται να κρατήσεις back up):

      1, Κάνε (προαιρετικά) ένα Factory data reset
      Αυτό γίνεται ως εξής: Settings-->Additinal settings-->Back uo & Reset-->Factory data reset-->"Erase phone"

      2. Όταν επανεκκινήσει η συσκευή (σετάρισέ τη στα γρήγορα, κάνοντας skip όπου έχει. Δεν μας ενδιαφέρει να στήσουμε το τηλέφωνο σε αυτό το στάδιο)
      συνδεσέ τη στο PC και πέρνα την Developer Rom που κατέβασες προηγουμένως, ΧΥΜΑ, μέσα στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο (σκέτο το αρχείο .zip, χωρίς να το αποσυμπιέσεις).

      3. Πήγαινε μπλε εικονίδιο "updater" και πάτα το.
      Πάτα πάνω δεξιά τις τρεις τελίτσες Από το μενού που θα βγει επέλεξε "choose update package". Θα ανοίξει ο file manager της Miui. Σκρολλάρισε κάτω και στο τέλος θα βρεις το αρχείο .zip της ρομ που πέρασες προηγουμένως μέσα στη συσκευή. Επέλεξέ το και τρέξτο. Οπλίσου με υπομονή... θα πάρει κάμποσα λεπτά (7'-10') να τελειώσει το φλασάρισμα και να επανεκκινήσει και πάλι η συσκευή με την Developer rom...
      Όταν τελειώσει, είσαι έτοιμος να "ξεκλειδώσεις" τον Bootloader...



      Ο/H gvekiaris έγραψε:

      Ποια εσύ προτείνεις να βάλουμε Ελληνική stable ή developer gtv ROM ;


      ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ κάποια... Αυτό είναι καθαρά "γούστο" δικό σου... Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ Developer roms, σε όλες μου τις συσκευές... αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως! Αυτό είναι καθαρά θέμα δικό σου. Γενικότερες συζητήσεις για το θέμα, "τι να επιλέξω από τις δύο" υπάρχουν πολλές στο φόρουμ.. Αν έχεις διάθεση και χρόνο κάνε αναζήτηση και κάτσε διάβασε..

      Καλή επιτυχία! :thumbsup:
    • Διαφήμιση
    • Τι να πω φίλε μου!!!!!!!!!!

      Είσαι κατατοπιστικότατος και λεπτομερής.

      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

      Η μέθοδος σου είναι πάρα πολύ απλή.

      Απλά έχω δίλημμα για την stable και developer
      Αυτο που ενδιαφέρει παρά πολύ ειναι η αυτονομία της μπαταρίας

      Με ενδιαφέρει και το dolby atmos για να βελτιώσει τον ήχο αλλά διάβασα ότι υπάρχει και στις δυο.

      Αναβαθμίσεις μετά με τις νέες εκδόσεις γίνεται μέσω manual update και όχι μέσω ΟΤΑ. Σωστα;
      Χρειάζεται όμως κάθε φορά να κανουμε wipe data?

      H τελευταία GTV για το redmi 3 είναι η 21 / 4 και όχι 28/4.