Διαφήμιση

Brick / Unbrick - Redmi Note 3 Pro (Snapdragon)

    • Οδηγός
    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Brick / Unbrick - Redmi Note 3 Pro (Snapdragon)


      ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ. ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ! ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΔΕΙΧΝΩ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ UNBRICK ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΤΕ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ Η ΟΧΙ!!!!
      ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      Βλέπω τελευταία αρκετά άτομα που από τη βιασύνη τους brickάρουν το κινητό και κάπου εκεί ξεκινάει ο πανικός τους και το μόνο που πετυχαίνουν είναι να χειροτερεύουν τα πράγματα. Το ξέρω δεν είναι εύκολο να συγκρατηθείς μόλις αντιληφθείς ότι έχει παίξει μ@λακiα με το κινητό και δεν ξες πως να προχωρήσεις, μου έτυχε και μένα αλλά ευτυχώς ήταν μόνο softbrcik και όχι hardbrick. Το καλό βέβαια είναι ότι τα xiaomi όπως έχουν ήδη αναφέρει πολλά παιδιά είναι πολύ σκληρά για να πεθάνουν.



      Έχουμε και λέμε λοιπόν:

      Softbrick:

      Από όσα έχω διαβάσει τελευταία βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες κατηγορίες softbrick με διαφορετικά error και διαφορετικούς λόγους. Δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω έναν έναν ξεχωριστά ώστε να ξέρετε αν υπάγεστε εδώ μιας και εγώ ο ίδιος δεν την έχω αυτή τη γνώση. Όπως και να χει πάντως αν κάτι έχει πάει στραβά και δεν μπορούμε να κάνουμε σχεδόν τίποτα στο κινητό ξεκινάμε από εδώ προσπαθώντας να το σώσουμε.

      Ο οδηγός λοιπόν για να κάνετε Unbrick το κινητό που έχει υποστεί Softbrick βρίσκεται εδώ

      Πριν ξεκινήσετε την διαδικασία διαβάστε τον 2-3 φορές για να κατανοήσετε όλα τα βήματα και να ενημερωθείτε για τυχόν error που θα αντιμετωπίσετε και θα βρείτε μπροστά σας.

      Εάν οι drivers στον υπολογιστή ξέρουμε ότι είναι περασμένοι και το pc βλέπει μια χαρά το κινητό τότε δεν χρειάζεται να ξανακάνετε την διαδικασία με τους drivers και μπορείτε να προχωρήσετε στα βήματα που αναφέρουν για το MiFlash. Καλό θα είναι όμως να έχετε απενεργοποιήσει το Driver Signature Enforcement αν δεν το έχετε κάνει στον συγκεκριμένο υπολογιστή και μετά να προχωρήσετε. Υπάρχουν όλες οι οδηγίες στον οδηγό. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Αν κάτι δεν καταλαβαίνετε ή δεν είστε σίγουροι είναι προτιμότερο να ρωτήσετε και να περιμένετε απάντηση παρά να θεωρήσετε μόνοι σας κάτι τυχαίο και να προχωρήσετε κάνοντας ενδεχομένως μεγαλύτερη ζημιά στο κινητό.




      Hardbrick:


      Ο/H lallasgr έγραψε:

      EDIT (2016/06/11): Σήμερα εντόπισα έναν νέο οδηγό που μπορεί να σας βγάλει από την hardbrick κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να ανοίξετε το κινητό. Όπως καταλαβαίνετε αυτά είναι πολύ ευχάριστα νέα. Δυστυχώς (ευτυχώς για μένα) δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά για να είμαι 100% σίγουρος ότι δουλεύει αλλά πιστεύω ότι θα δουλεύει. Τον παραθέτω λοιπόν εδώ για όποιον τυχόν brickάρει το κινητό του σε αυτό τον βαθμό. Αυτό που καταφέρνει η συγκεκριμένη διαδικασία είναι να περνάει το πρόβλημα με το 900E και να βάζει το κινητό σε edl mode και να αναγνωρίζεται σωστά ως 9008.

      Unbrick RN3 from HS USB 900E with modified fastboot file

      Πάμε λοιπόν:
      1) Κατεβάζετε το modified fastboot file
      2) Κάνετε επανεκίνιση του κινητού σε fastboot (Volume- και Power μέχρι να δείτε λαγουδάκι)
      3) Τρέχετε το edl.cmd αρχεία από το zip που κατεβάσατε (κάντε διπλό κλικ επάνω του)
      4) Τώρα θα πρέπει στο Device Manager να σας αναγνωρίσει το κινητό ως 9008/edl mode
      5) Προχωράτε κανονικά με το MiFlash και βάζετε μία official fastboot rom
      Μπράβο καταφέρατε να κάνετε unbricked την συσκευή σας
      fastboot_edl.zip


      Ότι χειρότερο θα μπορούσε να συμβεί στη συσκευή μας. Πάραυτα μην απογοητεύεστε και μην πετάξετε το κινητό στον τοίχο :P . Υπάρχουν οδηγοί που μας βοηθούν και μας οδηγούν να επαναφέρουμε το κινητό εν ζωή. Μέχρι σήμερα έχω βρει και έχω διαβάσει για δύο λύσεις ώστε να γίνει unbrick το συγκεκριμένο κινητό. Δυστυχώς (ευτυχώς για μένα) δεν έχω κάνει κάποιον από τους δύο οδηγούς ώστε να ξέρω περισσότερα και να μπορώ να σας καθοδηγήσω μιας και δεν μου έχει τύχει προσωπικά. Πάραυτα με όσα έχω διαβάσει θα παραθέσω πρώτα τον εύκολο (κατά την άποψή μου) οδηγό και μετά τον στρατιωτικό οδηγό που θέλει δεξιοτεχνία και τεράστια προσοχή.


      Εύκολος Οδηγός: εδώ

      Εύκολος Οδηγός 2: εδώ


      Αυτός είναι ένας οδηγός που έχει ποστάρει ο συγκεκριμένος χρήστης και υπαινίσσεται ότι η συσκευή του ήταν Hardbrick αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Αν δεν σας δουλέψει ο συγκεκριμένος τρόπος πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να ακολουθήσετε τον παρακάτω οδηγό!!!

      Εντόπισα και έναν δεύτερο οδηγό που δίνει δύο λύσεις για να μπει το κινητό σε EDL Mode και να αναστηθεί οπότε τον βάζω και αυτόν.

      Ξαναλέω και τονίζω, διαβάστε τον οδηγό πρώτα 2-3 φορές να τον εμπεδώσετε και μετά ξεκινήστε την οποιαδήποτε διαδικασία.

      Αυτός ο οδηγός (προσωπικά) μου φαίνεται πολύ απλός και εύκολος καθώς και ακίνδυνος σε πρώτη φάση για περαιτέρω ζημιά του κινητού γιαυτό και τον παραθέτω πρώτο.


      Δύσκολος Οδηγός: εδώ


      Για τον δύσκολο οδηγός που αναφέρω εδώ ο φίλος @GR_Macedon μας έφτιαξε ένα κατατοπιστικό βίντεο με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε και θα το βρείτε στο λινκ που δίνω παρακάτω:
      Video για το συγκεκριμένο οδηγό που βοηθάει πολύ: εδώ


      Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα (που λέει και το τραγούδι). Αν δεν έχετε επιδεξιότητες στρατιωτικού πυροτεχνουργού θα έλεγα να μην ασχοληθείτε καθόλου με αυτό τον οδηγό και να βρείτε κάποιον ειδικό να κάνει αυτή τη διαδικασία ή να στείλετε το κινητό πίσω στη Xiaomi ώστε να σας το ξε-brickάρουν εκεί. Όπως θα δείτε και μόνοι σας είναι μια επίπονη διαδικασία και πρέπει πραγματικά να ξέρετε τι κάνετε και να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας για να προχωρήστε με αυτόν τον οδηγό.



      Καλή επιτυχία σε όλους και ελπίζω όλοι να καταφέρετε να ζωντανέψετε τις συσκευές σας χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Και όπως είπαμε έ?
      Διαβάστε 2-3 φορές τον οδηγό που θα ακολουθήσετε πριν ξεκινήσετε!!! :)
    • Μόλις χρειάστηκε να κάνω την εξαιρετικά δύσκολη διαδικασία (hard bricked συσκευή) με jumper shorting k.t.l. πέτυχε. Ένα έχω να προσθέσω καλή τύχη και πολύ προσοχή.

      Νομίζω ότι την brickara προσπαθώντας να περάσω ελληνική rom (χρησιμοποίησα τον updater)
    • Καλησπέρα!Υπάρχει περίπτωση η συσκευή να μπρικάρει σε άσχετη στιγμή;Εννοώ να περάσεις κανονικά την ελληνική rom να την λειτουργείς κανονικά και μετά απο καιρό να μπρικάρει...
    • Διαφήμιση
    • Δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο τέτοιο φαινόμενο προς το παρόν. Συνήθως σε brick φτάνεις ή από λάθος χειρισμό δικό σου ή από προβληματικό hardware! :)
    • Παιδια σας παρακαλω βοηθεια.ακολουθω τον οδηγο να ξεμπρικαρω το κινητο αλλ οταν ανοιγω το device manager για να βρω την συσκευη δεν την βρισκω για να κανω update.τι τα ηθελα να περασω ελληνικη rom παει ειναι για πεταμα ....
    • Αν στο η/υ αυτό είχες κάνει την εγκατάσταση της ελληνικής και δε σου βλέπει την συσκευή τώρα, άλλαξε καλώδιο ή και usb θυρα ..
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Αν στο η/υ αυτό είχες κάνει την εγκατάσταση της ελληνικής και δε σου βλέπει την συσκευή τώρα, άλλαξε καλώδιο ή και usb θυρα ..
      Οχι ειχα ξεκλειδωσει το κινητο με oficcial way και ακολουθουσα τον οδηγο για ροοτ .δεν ξερω τι πατατα εκανα και το κινητο δεν ξεκινησε ποτε εμεινε κολλημενο στ mi logo παω λοιπον μπασ και το φτιαξω ξεκιναω τον οδηγο και εχω κολησει σε κοκκινο φωτακι να αναβοσβηνει αλλα δεν βλεπω πουθενα στο devise manager το κινητο οπως λεει ο οδηγος για να κανω update τους drivers
    • Αν βάλεις το κινητό σε fastboot και τρέξεις αυτό εδώ το αρχείο fastboot_edl.zip δεν στο αναγνωρίζει στο device manager με το που γίνει μαύρη η οθόνη?
    • Διαφήμιση