Διαφήμιση

MEDIASERVER BUG

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • MEDIASERVER BUG

      Αντιμετωπίζω εδω και πεντε μέρες πρόβλημα με battery drain σε συσκευή REDMI2 PRO 2GB TD!Η μπαταρία αποφορτίζει τάχιστα!Προσπάθησα να λύσω το πρόβλημα σε προηγούμενη δημοσίευσή μου με την βοήθεια του NASDRIVER και του YANNIST (ευχαριστώ πολύ τα παιδιά) χωρίς όμως επιτυχία!Ψάχνοντας διαπίστωσα πως το πρόβλημα οφείλεται στην συνεχή λειτουργία του media server (διακομιστής δεδομένων) ο οποίος καταναλώνει γύρω στο 46% της μπαταρίας.Επίσης διαπίστωσα πως το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι ένα bug που εμφανίζεται σε πολλά REDMI2 ...το λεγόμενο mediaserver bug..το οποίο αντιμετωπίζουν πολλοί χρήστες redmi2 (MEDIASERVER BUG FIX - Redmi 2/2A/Prime - Xiaomi MIUI Official Forum). Με λίγα λόγια το πρόβλημα λένε πως έγκειται στο οτι ο media server δεν μπορεί να διαβάσει τα .mkv αρχεία και καταναλώνει συνεχώς μπαταρία προσπαθώντας να τα διαβάσει ή προσπαθεί να διαβάσει τυχόν corrupted files που βρίσκονται αποθηκευμένα στην συσκευή. Εγώ όμως δεν εχω κανένα mkv αρχείο στην συσκευή μου....Υπάρχει κάποιος στο forum που να έχει αντιμετωπίσει το πρόβλημα αυτο και να το έχει επιλύσει επιτυχώς?Δοκίμασα το media player kill app αλλα το πρόβλημα παραμένει, άλλοι προτείνουν εγκατασταση ενός αρχείου .nomedia στην sd card προκειμένου να επιλυθεί το θέμα αλλα μετά δεν εμφανίζονται όλες οι φωτο στην gallery και δημιουργούνται άλλα προβληματα. Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει γιατι η συσκευή θέλει φόρτιση δυο φορές την μέρα!Ευχαριστώ!
    • Νίκο, αρχικά θα βοηθούσες εσύ την κατάσταση λίγο, εάν έγραφες ποια ρομ φοράς τώρα, πότε και πως αναβαθμίστηκες τελευταία φορά και επίσης συμπλήρωσε σε παρακαλώ την συσκευή σου στο προφίλ σου.
      Η λύση που ουσιαστικά προτείνουν οι "παθόντες" του .en (εκτός των άλλων) είναι και φλασάρισμα νέας ρομ... Ωστόσο πριν απο αυτό, έχεις κάνει κανά καθαρισμό cache και dalvik? (Τι recovery φοράς?). Επίσης απο τη διαδρομή Ρυθμίσεις-->Εφαρμογές--> Τρέχουν, έχεις εντοπίσει όντως αυτό το media server να τρέχει εκεί ή πως αλλιώς έκανες την διάγνωση ότι σου καταναλώνει το 46% της ενέργειάς σου? (Wakelock μήπως?)
      Δώσε ότι πληροφορία έχεις διαθέσιμη. να βοηθήσουμε να εντοπιστεί το πρόβλημα...
      1. Γειά σου caeser!Mόλις συμπλήρωσα την συσκευή στο προφίλ μου!Redmi 2 td.Η rom που εχω περασμένη είναι η Ελληνική GTV 5.11.5 DEV την οποία κατέβασα απο το φόρουμ εδώ με το που παρέλεβα την συσκευή πριν πέντε μήνες περίπου και μέχρι τώρα δούλευε απροβλημάτιστα!Έκανα καθαρισμό cache απο το recovery όπως μου πρότειναν τα παιδιά αλλά δεν μπορώ να βρώ απο που να κάνω καθαρισμό dalvik καθώς στο recovery δεν μου βγάζει επιλογή wipe dalvik αλλά μόνο wipe cache και wipe user data.Δεν γνωρίζω τι recovery φοράω.To οτι ο mediaserver καταναλώνει την μπαταρία το διαπίστωσα απο την διαδρομή ρυθμίσεις-πρόσθετες ρυθμίσεις-μπαταρία-χρήση μπαταρίας..Στην διαδρομή που μου είπες Ρυθμίσεις-->Εφαρμογές--> Τρέχουν..εντόπισα μόλις τον mediaserver να τρέχει στον φάκελο media-mediascannerservice..
    • Διαφήμιση
    • Δεν ξέρω να σε βοηθήσω αποτελεσματικά! Ωστόσο, έκανες καλά και τα έγραψες όλα αυτά, μήπως υπάρχει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα το πρόβλημα και τη λύση του.( @MIUI_ART, @dnomikos, @Bodai κ.λ.π.)
      Επίσης, δεν νομίζεις ότι μετά απο 5 μήνες, ίσως είναι καιρός να αναβαθμιστείς με κάτι πιό φρέσκο? Σε συνδυασμό με τη λύση που προτείνουν για το πρόβλημά σου στο .en μια αναβάθμιση ίσως να έλυνε το πρόβλημα... (ή τουλάχιστον, εφ' ενός θα αναβαθμιζόσουν και αφ'ετέρου θα διαπίστωνες εάν φταίει ή όχι η rom...)
      Επίσης το γεγονός οτι δεν έχεις ή δεν βλέπεις την επιλογή dalvik cache με κάνει να σκέφτομαι ότι μάλλον έχει Mi-Recovery η συσκευή, που δεν δίνει και πολλές επιλογές για τυχόν λύσεις (π.χ. καθαρισμό της Dalvik cache, που είναι η μνήμη των εφαρμογών, και συχνά ένα απλό καθαρισμά της, μας λύνει διάφορα προβλήματα)... Με μια αναβάθμιση, θα έβαζες (αυτόματα) και την TWRP στη συσκευή σου, που θα μπορούσες να την χειριστείς καλύτερα. Σκέψου το...
    • Αυτο θα κανω caesar..Επειδη είμαι λίγο άσχετος με την διαδικασία όμως..Ποια διαδικασία μου προτείνεις να ακολουθήσω για να το κάνω όσο πιο απροβλημάτιστα γίνεται και ποιά rom προτείνεις να περάσω για την συσκευή μου, λαμβανομένου υπόψιν οτι δεν εχω χρόνο και γνώσεις να αλλάζω rom συχνά.Ας μην είναι και η τελευταία, αρκεί να είναι η πιο σταθερή!
    • Οι "βιβλιοθήκη" με τις roms για τη συσκευή σου (Xiaomi Redmi 2 TD/(20140813) βρίσκονται ΕΔΩ, αλλά επειδή είμαι έξω δεν έχω τη δυνατότητα να ψάξω περισσότερο για οδηγίες κ.λ.π.. Ωστόσο δεν υπάρχει βιασύνη... Διάβασε με την ησυχία στο thread που αφορά τη συσκευή σου και θα βρεις οδηγίες κ.λ.π.
    • Caeser τελικά το πρόβλημα λύθηκε αδειάζοντας την sd card και την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου απο αρχεία πολυμέσων και επανατοποθετώντας τα!H battery usage του Mediaserver έπεσε απο το 46% στο 2% και η μπαταρία έπαψε να αποφορτίζει τόσο γρήγορα!Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
    • Διαφήμιση
    • Η αίσθηση μου είναι ότι είναι πολύ πιθανό να σου ξανασυμβεί αυτό, οπότε μια αναβάθμιση θα ήταν ότι καλυτερο..