Διαφήμιση

gps.conf για mi4 cancro

>> Ενημέρωση VIP μελών <<

Είναι έτοιμες οι 20 νέες XTRV-9.9.3/6 ROM για την που σας έχoυν σταλθεί μέσω του VIP mail.

Αυτές είναι κάποιες από τις τελευταίες MIUI 10 ROM.
    Θα σας δώσουμε νέες MIUI 11 ROMs όταν έχουμε διαθέσιμο Source.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• gps.conf για mi4 cancro

Γενικά είχα θέματα με το gps μέχρι που έκανα ένα hardware mod, όμως και πάλι δεν κλείδωνε γρήγορα και έχανε και το σήμα αρκετά συχνά. Δείνω το gps.conf που έχω πειράξει λίγο και με το οποίο έχω 3d fix σε 10-15 δευτερόλεπτα με την ελπίδα οτι ίσως ενσωματωθει στο ΡΟΜ μετα απο τεστ και δεν χρειάζεται να το βάζω κάθε φορά :P
      Files
      • gps.zip

(1,7 kB, λήφθηκε 79 φορές, τελευταία )
    • Διαφήμιση
    • Ο/H orloxgr έγραψε:

Γενικά είχα θέματα με το gps μέχρι που έκανα ένα hardware mod, όμως και πάλι δεν κλείδωνε γρήγορα και έχανε και το σήμα αρκετά συχνά. Δείνω το gps.conf που έχω πειράξει λίγο και με το οποίο έχω 3d fix σε 10-15 δευτερόλεπτα με την ελπίδα οτι ίσως ενσωματωθει στο ΡΟΜ μετα απο τεστ και δεν χρειάζεται να το βάζω κάθε φορά :P
      Έχεις βάλει πολλούς servers. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει (σε κάποιες περιπτώσεις) περισσότερα προβλήμα από αυτά που πάει να λύσει και να δημιουργήσει καθυστέρηση λόγω delay responce από κάποιον/ους εξ αυτών.

Βγάλε τη δίαση από τον NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org και φέρτον άκρη αριστερά
      Οι παρακάτω δεν χρειάζονται αφαίρεσέ τους
      NTP_SERVER=chronos.asda.gr
      NTP_SERVER=ntp.databank.com.gr
      NTP_SERVER=ntp.asda.gr
      NTP_SERVER=ntp.ntua.gr
      NTP_SERVER=clock.auth.gr
      NTP_SERVER=ntp.hol.gr

Ο NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org που έχεις είναι αρκετός.

To INTERMEDIATE_POS=1 στα stock gps.conf συνηθίζει να είναι 0 και συνδιάζεται με το ACCURACY_THRES. Το να έχεις το ένα στο 1 και το άλλο στο 0 δεν έχει και πολύ νόημα.Ή θα μηδενίσεις το intermediate και θα βάλεις δίαση (#) μπροστά από το accurancy ή θα βάλεις τιμή (συνήθως 3000-5000) στο accurancy.

Μια άλλη αντίθεση είναι ότι έχεις βάλει δίαση μπροστά από τους xtra servers αλλά έχεις XTRA_VERSION_CHECK=1
      Μπορείς να κάνεις τέστ βάζοντας τους

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra2.bin
      XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra2.bin
      XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra2.bin

χωρίς δίαση πάνω πάνω εκεί που έχεις τους xtra servers ή αλλιώς βάλε XTRA_VERSION_CHECK=0
    • Να κάνω μια πρόταση? Επειδή υπάρχει ήδη Ελληνικο NTP Pool, γιατί δεν βάζεται την ρύθμιση NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org ??
      To pool έχει 12 ενεργούς servers οπότε πιστεύω θα εξαληφθούν τα προβλήματα μη διαθεσιμότητας ή αργής απόκρισης των ntp servers.
    • Ο/H Bodai έγραψε:

Να κάνω μια πρόταση? Επειδή υπάρχει ήδη Ελληνικο NTP Pool, γιατί δεν βάζεται την ρύθμιση NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org ??
      To pool έχει 12 ενεργούς servers οπότε πιστεύω θα εξαληφθούν τα προβλήματα μη διαθεσιμότητας ή αργής απόκρισης των ntp servers.
      Τον έχει βάλει ήδη τον ελληνικό. Προφανώς αυτός είναι και ο λόγος που έχει 10-15 sec κλείδωμα. Ο ελληνικός gr.pool.ntp.org που έχει και ο ευρωπαϊκός europe.pool.ntp.org είναι αρκετοί. Οι υπόλοιποι δεν χρειάζονται.
    • Διαφήμιση
    • επειδή το έκανα παλιά μόνος μου (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει στις νέες ρομ, περιμένω κινητό για να το δω :) )
      οπότε είχα την απορία , αφού βάζετε που βάζετε apks στις ρομ εξτρά γιατί δεν βάζατε και ένα gps.conf που να είναι επιλεγμένο το gr pool ;

sorry κιόλας αλλά το θεωρώ πιο χρήσιμο από το να υπάρχει μόνιμα στις ρομ π.χ. το Numberfixer (που θα το τρέξεις μια φορά) και άλλα apks της xiaomi που δεν τα χρειάζονται όλοι
    • Ο/H antonius έγραψε:

Ο/H orloxgr έγραψε:

Έχεις βάλει πολλούς servers. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει (σε κάποιες περιπτώσεις) περισσότερα προβλήμα από αυτά που πάει να λύσει και να δημιουργήσει καθυστέρηση λόγω delay responce από κάποιον/ους εξ αυτών.
      Βγάλε τη δίαση από τον NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org και φέρτον άκρη αριστερά
      Οι παρακάτω δεν χρειάζονται αφαίρεσέ τους
      NTP_SERVER=chronos.asda.gr
      NTP_SERVER=ntp.databank.com.gr
      NTP_SERVER=ntp.asda.gr
      NTP_SERVER=ntp.ntua.gr
      NTP_SERVER=clock.auth.gr
      NTP_SERVER=ntp.hol.gr

Ο NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org που έχεις είναι αρκετός.

To INTERMEDIATE_POS=1 στα stock gps.conf συνηθίζει να είναι 0 και συνδιάζεται με το ACCURACY_THRES. Το να έχεις το ένα στο 1 και το άλλο στο 0 δεν έχει και πολύ νόημα.Ή θα μηδενίσεις το intermediate και θα βάλεις δίαση (#) μπροστά από το accurancy ή θα βάλεις τιμή (συνήθως 3000-5000) στο accurancy.

Μια άλλη αντίθεση είναι ότι έχεις βάλει δίαση μπροστά από τους xtra servers αλλά έχεις XTRA_VERSION_CHECK=1
      Μπορείς να κάνεις τέστ βάζοντας τους

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra2.bin
      XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra2.bin
      XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra2.bin

χωρίς δίαση πάνω πάνω εκεί που έχεις τους xtra servers ή αλλιώς βάλε XTRA_VERSION_CHECK=0
      άφησα μονο τους πιο "επίσημους"
      2.gr.pool.ntp.org1.europe.pool.ntp.org0.europe.pool.ntp.orgΜε το pos και thress ουσιαστικά του λέω ξεκίνα να μετράς ακομα και αν είσαι εκτός οσα μέτρα(;) και να είσαι εκτος. Άν ειχα 5000 για παράδειγμα θα ξεκίναγε να μετράει από εκεί.τώρα το xtra=1 ειναι auto όχι on οποτε υποθέτω δεν το μετράει ούτως η αλλιως

έχε υπόψιν σου οτι μένω σε υπόγειο "θέα" από στο σπίτι μου ώρα 24:10 IMG_20160412_001515.jpg - Google Drive και το αποτέλεσμα είναι αυτό μετά από 15 δευτερόλεπτα Screenshot_2016-04-12-00-12-09_com.chartcross.gpstest.png - Google Drive
    • Δεν ειχα ποτε θεμα με το mi 4 μου. Κλειδωμα δορυφορου στην Λαρισα σε περιπου 8 δευτερολεπτα. Κλειδωμα στην Γερμανια σε 4-5 και σε Αυστρια το ιδιο. Οτι πιο γρηγορο εχω δει σε gps.
    • Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Ο/H ntel0s έγραψε:

Δεν ειχα ποτε θεμα με το mi 4 μου. Κλειδωμα δορυφορου στην Λαρισα σε περιπου 8 δευτερολεπτα. Κλειδωμα στην Γερμανια σε 4-5 και σε Αυστρια το ιδιο. Οτι πιο γρηγορο εχω δει σε gps.
      μπορεις να μας στειλεις ένα screeshot απο το gps test (σαν αυτο που έχω απο πάνω) να συγκρίνω δυναμη σήματος από περιέργια; σκέψου πριν κάνω τη hardware πατέντα [MOD HARDWARE] GPS Fix for real - Xiaomi Mi 4 - Xiaomi MIUI Official Forum το πιο υψηλό που είχα ήταν 18
      Επίσης πιο μοντέλο έχεις; οι περισσότεροι που έχουν θεμα δεν ηταν με το LTE
    • Ο/H orloxgr έγραψε:

Ο/H ntel0s έγραψε:

Δεν ειχα ποτε θεμα με το mi 4 μου. Κλειδωμα δορυφορου στην Λαρισα σε περιπου 8 δευτερολεπτα. Κλειδωμα στην Γερμανια σε 4-5 και σε Αυστρια το ιδιο. Οτι πιο γρηγορο εχω δει σε gps.
      μπορεις να μας στειλεις ένα screeshot απο το gps test (σαν αυτο που έχω απο πάνω) να συγκρίνω δυναμη σήματος από περιέργια; σκέψου πριν κάνω τη hardware πατέντα [MOD HARDWARE] GPS Fix for real - Xiaomi Mi 4 - Xiaomi MIUI Official Forum το πιο υψηλό που είχα ήταν 18Επίσης πιο μοντέλο έχεις; οι περισσότεροι που έχουν θεμα δεν ηταν με το LTE
      Το LTE εχω. Κλειδωσε σε 7 δευτερολεπτα απο την βεραντα μου που καθομαι
      Images
      • Screenshot_2016-04-13-13-18-39_com.chartcross.gpstest.png

102,38 kB, 450×800, viewed 54 times
      • IMG_20160413_131905.jpg

72,54 kB, 600×800, viewed 83 times
    • Καταρχήν επειδή βρήκα αυτό εδώ το θέμα, εφόσον έλυσα το πρόβλημα μου, ήθελα να το παραθέσω και εδώ για λόγους πληρότητας και βοήθειας.

Έχω και μερικές απορίες για τους πιο ψαγμένους αν μπορούν να μου τις λύσουν.
      Καταρχήν οι NTP_SERVERs τι είναι ;
      Μπορώ να έχω πάρα πολλούς ( ακόμη και όσους θέλω ) σε ένα αρχείο ρυθμίσεων ; ( gps.conf )

Ο/H ntel0s έγραψε:

Μπορείς μήπως σε παρακαλώ πολύ να μας ανεβάσεις το δικό σου αρχείο ρυθμίσεων του GPS ( /system/etc/gps.conf ) ;;

Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

επειδή το έκανα παλιά μόνος μου (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει στις νέες ρομ, περιμένω κινητό για να το δω :) )
      οπότε είχα την απορία , αφού βάζετε που βάζετε apks στις ρομ εξτρά γιατί δεν βάζατε και ένα gps.conf που να είναι επιλεγμένο το gr pool ;

sorry κιόλας αλλά το θεωρώ πιο χρήσιμο από το να υπάρχει μόνιμα στις ρομ π.χ. το Numberfixer (που θα το τρέξεις μια φορά) και άλλα apks της xiaomi που δεν τα χρειάζονται όλοι

Συμφωνώ πολύ μαζί σου. :)

Ευχαριστώ πολύ.
    • Διαφήμιση
    • @Tassos Network Time Protocol είναι servers που φροντίζουν ώστε ο πλανήτης να έχει σωστή ώρα. Και στο gps.conf χρησιμοποιείται pool γιατι το κάθε pool αποτελείται απο περισσότερους του ενός servers που λειτουργούν ο ένας επικουρικά του άλλου και του pool σαν backup server.