Διαφήμιση

Προβλημα με 4G LTE σε REDMI Note 3 Pro (SD)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Αν στις ρυθμίσεις βάλεις τη cosmote σε λειτουρία 2g και τη vodafone σε λειτουργια LTE, στη μη αυτόματη λίστα δικτύων της vodafone sim σου εμφανίζει κι εκει το vodafone GR 4g, και αν το επιλέξεις δε βγάζει ειδοποίηση 4G στη γραμμη κατάστασης;
    • @dtsilog

      Δεν καταλαβα τι εννοεις?

      Στην θεση της sim 2 (που τωρα εχω την vodafone) το 4G δουλευει κανονικα οποτε την επιλεγω για καρτα δεδομενων, ανεξαρτητα το τι επιλεγω στην sim ενα.

      Το ιδιο φυσικα ισχυει και αν αλλαξω θεση στις SIM (βαλω την Voda στην 1 και την Cosmote στην 2).
    • Μάλλον εγώ μπερδεύτηκα, από το πρώτο post κατάλαβα ότι η vodafone sim δε δουλεύει ούτε στη θέση 2 ως 4g. Άρα οι sim που έχεις είναι και οι 2 μια χαρα (αν κατάλαβα καλά), ενώ η θέση 1 του τηλεφώνου δε δουλεύει σε 4g ότι sim και να βάλεις.

      Ανεξαρτήτως τώρα που έχεις την κάθε sim, αν βάλεις στις ρυθμισεις τη θέση 2 να πιάνει μόνο 2g, και τη θέση 1 LTE ( και έχεις μόνο εδώ ενεργα δεδομένα), μήπως τότε σου αναγνωρίζει 4g και στη θέση 1 (slot 1);
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dtsilog έγραψε:

      Μάλλον εγώ μπερδεύτηκα, από το πρώτο post κατάλαβα ότι η vodafone sim δε δουλεύει ούτε στη θέση 2 ως 4g. Άρα οι sim που έχεις είναι και οι 2 μια χαρα (αν κατάλαβα καλά), ενώ η θέση 1 του τηλεφώνου δε δουλεύει σε 4g ότι sim και να βάλεις.

      Ανεξαρτήτως τώρα που έχεις την κάθε sim, αν βάλεις στις ρυθμισεις τη θέση 2 να πιάνει μόνο 2g, και τη θέση 1 LTE ( και έχεις μόνο εδώ ενεργα δεδομένα), μήπως τότε σου αναγνωρίζει 4g και στη θέση 1 (slot 1);
      Nαι τωρα τα καταλαβες καλα.

      Δοκιμασα και αυτο που ειπες αλλα δεν αλλαξε κατι.
      Παντως οταν ξαναεπιλεγω την 2η sim για δεδομενα γυριζει και ειναι επιλεγμενο απο μονο του να ειναι σε 4G/LTE δικτυο.
    • Δυστυχως έκανα flash και το baseband της 7.1.7.0 χειροκινητα όπως λέει στο πιο πιο πάνω link με την βοήθεια του @Bodai αλλά το πρόβλημα παραμένει. ||
    • Συνεχιζοντας τις δοκιμες βρηκα και την baseband της leaked AOSP για τα κινητα μας και την περασα με fastboot flash και τιποτα.
      Μεχρι στιγμης δηλαδη εχω δοκιμασει:

      AOSP rom (A.2.0.c1.1-00005-8976_GEN-PACK-1)
      7.1.9.0.0 Unofficial Multi rom (A.2.0.c1.1-00006-8976_GEN-PACK-1)
      7.1.7.0 Global Stable rom (A.2.0.c1.1-00019-8976_GEN-PACK-1)
      7.2.3.0 Chinese Stable (1-00019-8976_GEN_PAC K-1.49420.2.)

      ξαναεπεστρεψα λοιπον στην τελευταια και συνεχιζω το ψαξιμο....
    • Ο/H Project_P έγραψε:

      Για να επανελθω, διαβασα οτι ισως το προβλημα οφειλετε στο φλασαρισμα με MiFlash ... αν και δεν το νομιζω.
      Καποιος με ελληνικη 7.2.1 μπορει να αναφερει αν εχει ακομα θεμα το 4G του?
      Με ελληνική 7.2.1.0 με μια κάρτα πάγιο voda και δεύτερη CU, στην μπάρα μου δείχνει 4G στην εκάστοτε κάρτα που έχω επιλέξει για internet
    • Διαφήμιση
    • Ο/H paf21 έγραψε:

      Με ελληνική 7.2.1.0 με μια κάρτα πάγιο voda και δεύτερη CU, στην μπάρα μου δείχνει 4G στην εκάστοτε κάρτα που έχω επιλέξει για internet
      Ναι δυστυχως με οσους μιλαω απο ελλαδα δεν εχει σχεδον κανενας το ιδιο θεμα με εμενα.. μονο στο αγγλικο forum το εχουν καποιοι, για αυτο φοβαμαι μηπως ειναι θεμα προβληματικου hardware καποιας φουρνιας κινητων....

      Απο περιεργια μπορεις να δεις στις ρυθμισεις, σχετικα με το τηλεφωνο τι baseband εχει το δικο σου (Εκδοση Modem)?
      Βεβαια ειχα και 7.2.1.0 πριν αναβαθμισω και εκει τα ιδια εκανε...
    • Ο/H Project_P έγραψε:

      Ο/H paf21 έγραψε:

      Με ελληνική 7.2.1.0 με μια κάρτα πάγιο voda και δεύτερη CU, στην μπάρα μου δείχνει 4G στην εκάστοτε κάρτα που έχω επιλέξει για internet
      Ναι δυστυχως με οσους μιλαω απο ελλαδα δεν εχει σχεδον κανενας το ιδιο θεμα με εμενα.. μονο στο αγγλικο forum το εχουν καποιοι, για αυτο φοβαμαι μηπως ειναι θεμα προβληματικου hardware καποιας φουρνιας κινητων....

      Απο περιεργια μπορεις να δεις στις ρυθμισεις, σχετικα με το τηλεφωνο τι baseband εχει το δικο σου (Εκδοση Modem)?
      Βεβαια ειχα και 7.2.1.0 πριν αναβαθμισω και εκει τα ιδια εκανε...



      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου
    • @paf21

      Ευχαριστω! Απο οτι βλεπω παρ'ολο που εχεις ελληνικη stable εχεις το baseband της 7.1.7.0 global (το οποιο λενε οτι ειναι και το τελευταιο που δουλευει...)

      Περιεργα πραγματα, ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει.
    • Ο/H Project_P έγραψε:

      @paf21

      Ευχαριστω! Απο οτι βλεπω παρ'ολο που εχεις ελληνικη stable εχεις το baseband της 7.1.7.0 global (το οποιο λενε οτι ειναι και το τελευταιο που δουλευει...)

      Περιεργα πραγματα, ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει.

      Χωρίς να έχω εμβαθύνει σε όλα αυτά ο λόγος που δεν έχω προχωρήσει σε αλλαγή ROM είναι ότι έχω την εντύπωση πως το κινητό δουλεύει άψογα καθώς και η αυτονομία του με καλύπτει πλήρως

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου
    • Διαφήμιση
    • @paf21

      Καλα κανεις. Αλογο που κερδιζει δεν το αλλαζεις λενε... εγω απλα το ψαχνω γιατι απο την αρχη ειχα θεμα...
      Κατι αλλο, οταν πηρες το κινητο ηρθε με official ROM ή εχε πειραγμενη multi?