Διαφήμιση

Προβλημα με 4G LTE σε REDMI Note 3 Pro (SD)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προβλημα με 4G LTE σε REDMI Note 3 Pro (SD)

      Λοιπον το ειχα αναφερει και στην γενικη συζητηση αλλα διαβαζοντας και στο αγγλικο φορουμ 3G over 4G connection even if 4G is preferred in settings - Page2 - Xiaomi Mi 5 - Xiaomi MIUI Official Forum ειδα οτι τελικα δεν ειμαι ο μονος που εχει αυτο το προβλημα (και μαλιστα παρουσιαζεται και σε αλλες συσκευες)

      Η κατασταση εχει ως εξης.

      - Δουλευω το κινητο με 2 SIM (SIM1 Vodafone συμβολαιο / SIM2 Cosmote Whats up καρτοκινητη).
      - Και οι 2 sim ειναι ολοκαινουργιες και σωστες για τις εκαστοτε slot (οχι κομμενες).
      - Η υπηρεσιες 4G ειναι ενεργοποιημενες και στις 2 , τριπλοτσεκαρισμενα και με μηνυματα επιβεβαιωσης.
      - Ειναι ρυθμισμενες να εχουν σαν προτιμηση LTE δικτυα,
      - Οι ρυθμισεις APN ειναι ελεγμενες και σωστες
      - Ολες οι αλλες ρυθμισεις ειναι γενικα τσεκαρισμενες
      - Στο κινητο ειχα μεχρι στιγμης Global 7.1.8.0 / Global 7.1.7.0 / China Dev 6.3.13 και μετα Ελληνικη 7.2.1.0 / 7.2.2.0 και καμια δεν εχει δουλεψει. Εχω φλασαρει επισης με καθαρο (wipe all ) φλασαρισμα μεσω MiFlash διαφορες official και καμια δεν δουλεψε....


      Τωρα πιο ειναι το προβλημα. Με την Sim 1 (Voda) δεν πιανω πουθενα που εχω δοκιμασει 4G αλλα μαξιμουμ H+, ΑΛΛΑ η SIM 2 (Cosmote) πιανει παντου καπακια 4G.
      Εχω τσεκαρει σε περιοχες Πειραιας, Κερατσινι, Κορυδαλλος, Νικαια, Περιστερι οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα καλυψης (μιας και απο Voda μου ειπα οτι καλυπτει μια χαρα την περιοχη μου)

      - Δοκιμασα να ψαξω manual για δικτυα και μετα απο αρκετη ωρα search (νομιζα οτι κολλησε) βρηκε το 4G Vodafone το συνεδεσα και παλι τσιφος.
      - Δοκιμασα μονο την μια καρτα (Voda) στο slot 1 και τιποτα.
      - Δοκιμασα επισης να αλλαξω θεση στις SΙΜ και η Vodafone ΠΑΛΙ δεν επιανε ουτε στο Slot 2 . To θεμα ειναι οτι με ενα γρηγορο ελεγχο OYTE η Cosmote επιανε στην SIM 1.

      Ρωτησα και στο τεχνικο τμημα της Voda σε τι band δουλευει το 4G στην περιοχη μου και μου ειπαν στα 2100mhz οποτε ειναι συμβατο με την συσκευη οποτε στο μονο που μπορω να καταληξω ειναι οτι ειναι καποιο προβλημα software / της ROM.

      Υπαρχει καποιος αλλος με συμβολαιο Vodafone (το αναφερω γιατι εχουν διαφορετικες ρυθμισεις ΑΡΝ ) που να εχει το ιδιο θεμα?

      Καθε προταση δεκτη!



      UPDATE 17/05/16


      Συνεχιζοντας τις δοκιμες βρηκα και την baseband της leaked AOSP για τα κινητα μας και την περασα με fastboot flash και τιποτα.

      Μεχρι στιγμης δηλαδη εχω δοκιμασει:

      AOSP rom (A.2.0.c1.1-00005-8976_GEN-PACK-1)
      7.1.9.0.0 Unofficial Multi rom (A.2.0.c1.1-00006-8976_GEN-PACK-1)
      7.1.7.0 Global Stable rom (A.2.0.c1.1-00019-8976_GEN-PACK-1)
      7.2.3.0 Chinese Stable (1-00019-8976_GEN_PAC K-1.49420.2.)
      7.2.5.0 Chinese Stable (-8976-GEN_PACK-1.50190.1.52440.1)
      7.3.2.0 Chinese Stable Beta (-8976-GEN_PACK-1.54366.1.54508.1)

      Tωρα θα κανω update στην Ελληνικη 7.2.5.0 αλλα δεν ελπιζω σε κατι....



      UPDATE 04/09/16

      Βρεθηκε η πηγη του προβληματος μαζι με την λυση στον ακολουθο οδηγο
      Solve problem with 4G/LTE (SIM1) Redmi Phones - MIUI General - Xiaomi MIUI Official Forum
    • Τελικα ειναι υπαρκτο προβλημα σε αρκετες συσκευες απο οτι φαινεται.
      Οποιος αλλος εχει προβλημα (αλλα και να μην εχει) παρακαλω να κανει confirm στο αντιστοιχο post στο αγγλικο μπας και το φτιαξουν στα επομενα update.

      Phone prefers 3G over 4G - Bugs - Xiaomi MIUI Official Forum

      4G / LTE connection on SIM1 - Bugs - Xiaomi MIUI Official Forum

      4G not working in all firmwares after 7.1.7 Global - Bugs - Xiaomi MIUI Official Forum

      Can't use 4G in SIM 1 - Bugs - Xiaomi MIUI Official Forum
    • Ξανα αλλαξα θεση στις SIM και τελικα το προβλημα (bug) ειναι ξεκαθαρο. Η SIM 1 δεν δουλευει με 4G (παρα μονο H+) . Οτι καρτα βαζω στην SIΜ 2 δεν εχει θεμα παιζει κανονικα 4G.

      Για εμενα δεν ειναι τοσο σπουδαιο γιατι το χρησιμοποιω Dual και εχω δεδομενα μονο στο μια, αλλα σιγουρα για καποιον που θελει combo 4G + SD card ειναι θεμα.


      Ανεβασα και εδω μερικα print screen μηπως μπορει να βοηθησει καποιος mod ή καποιος με σχετικες γνωσεις...

      Στο 1 ειναι η Sim1 με ενεργοποιημενα δεδομενα
      στο 2 ειναι η Sim2 με ενεργοποιημενα δεδομενα

      στο 3 ειναι η Sim1 με απενεργοποιημενα δεδομενα (καθαρα για συγκριση)


      Οπως φαινεται καθαρα στην πρωτη παρ'ολο που απο κατω φαινεται οτι ειναι επιλεγμενο για TS-SCDMA, GSM/WCDMA και LTE ο τυπος δικτυου ειναι UMTS ή ΗSPA+ (3G δηλαδη....)
      Images
      • SIM 1 (data on).png

        79,85 kB, 276×800, viewed 719 times
      • SIM 2 (Data On).png

        81,05 kB, 280×800, viewed 577 times
      • SIM 1 (data off).png

        80,51 kB, 277×800, viewed 523 times
    • Διαφήμιση
    • Εγώ πέρασα την αγγλική developer από το επίσημο site και δουλεύουν και οι δύο μια χαρά.
      Πριν είχα μεγάλο θέμα, όπως κι εσύ δεν έπιανε τπτ.
    • Ο/H georgeth50 έγραψε:

      Εγώ πέρασα την αγγλική developer από το επίσημο site και δουλεύουν και οι δύο μια χαρά.
      Πριν είχα μεγάλο θέμα, όπως κι εσύ δεν έπιανε τπτ.
      Για δωσε link. Αγγλικη εννοεις custom (οποτε χρειαζεται ξεκλειδωτο bootloader?) Πριν πια εκδοση ειχες?
      Παντως προσωπικα δεν εχω πλεον θεμα, αφου εχω 4G (και μαλιστα γρηγοροτατο) στην καρτα που θελω.
      Καλα ειναι παντως να υπαρχει η επιλογη. ;)
    • Εγω παντος με τη GTV 6.3.24 εχω 4G κανονικα στο 1 slot στο 2 εχω SD.Απλα δεν κανει κλίσης στο 4 και γυρναει στο 3g
      Images
      • Screenshot_2016-04-01-20-17-17_org.zwanoo.android.speedtest.png

        316,74 kB, 450×800, viewed 390 times
      You may think you can fly - but you better not try
    • MIUI ROM for Redmi Note 3 - MIUI Downloads - Xiaomi MIUI Official Forum

      Αυτήν κατέβασα την έκδοση developer για να μπορώ να το ξεκλειδωσω αργότερα.
      Μόλις σήμερα πήρα και αναβάθμιση ΟΤΑ.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H georgeth50 έγραψε:

      MIUI ROM for Redmi Note 3 - MIUI Downloads - Xiaomi MIUI Official Forum

      Αυτήν κατέβασα την έκδοση developer για να μπορώ να το ξεκλειδωσω αργότερα.
      Μόλις σήμερα πήρα και αναβάθμιση ΟΤΑ.
      α την κλασσικη! Αυτη θα περασω και εγω σημερα (για λιγο) για να το ξεκλειδωσω και μετα ελληνικη...

      @Thracia

      ΣΦΑΙΡΑ παει το 4G σου! (αν καιτο download σου ειναι του Σατανα ! ουουουουου σιξ σιξ σιξ :twisted: :P ) τι παροχο εχεις?

      Κληση με 4G παντως δεν εχω δει να κανει κανενας....
    • :evil: χαχαχαχα Cosmote έχω και η μέτρηση είναι μέσα στο σπίτι.Για το VoLTE με ενα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι ακόμη δεν υποστηρίζεται απο τους παρόχους.Η cosmote έχει HD voice στο 3g και για αυτο γυρίζει στο 3g :wacko:
      You may think you can fly - but you better not try
    • Για να επανελθω, διαβασα οτι ισως το προβλημα οφειλετε στο φλασαρισμα με MiFlash ... αν και δεν το νομιζω.
      Καποιος με ελληνικη 7.2.1 μπορει να αναφερει αν εχει ακομα θεμα το 4G του?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Gorbilos1986 έγραψε:

      βρηκαμε καμια λυση για το 4g ουτε εγω πιανω σε καμια καρτα απο τις 2 βεβαια εχω το redmi note 3 (wind)
      Ενεργοποίηση του 4G από τον πάροχο και έλεγχος του APN της Wind (ίσως διαγραφή και χειροκίνητη καταχώρηση εκ νέου) έχουν γίνει ως λύσεις ?