Διαφήμιση

Περίεργο Factory Reset - Shell

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Άντε πάλι αυτό το ρημάδι το shell. Είμαι στην τελευταία Ελληνική 6.4.9
      Στην παρακάτω περίπτωση ΔΕΝ είμαι σε κατάσταση μετά από update, που ίσως θα το δικαιολογούσε.
      Συνδέω το τηλ με usb στο pc του σπιτιού.

      όπου βλέπετε πράσινο στην καμπύλη είναι συνδεδεμένο και υποτίθεται οτι "φορτίζει", κοιτάξτε την cpu.

      εδώ η θερμοκρασία



      Σήμερα το δοκιμάζω (αφού έχω κάνει wipe dalvik και cache) στο pc της δουλειάς το οποίο δεν έχει το mi pc suite ούτε καν τους drivers, δεν έχω καθόλου shell και το τηλέφωνο φορτίζει, ενώ στο σπίτι και στο pc και στο laptop που έχουν mi pc suite δεν φορτίζει και έχω και shell.
      Μήπως τελικά το mi pc suite ξυπνάει κάποια διεργασία και το shell παίρνει φωτιά???
    • Εμένα την τελευταία φορά (πριν 2 βδομάδες) μου έφυγε με με battery calibration (νομίζω)
    • Ο/H giasoy έγραψε:

      Μήπως τελικά το mi pc suite ξυπνάει κάποια διεργασία και το shell παίρνει φωτιά???
      Θεωρητικά το MiPcSuite θα μπορούσε να ανοίξει ένα shell (κατ' αναλογία με το adb shell) και να εκτελεί διεργασίες στην συσκευή όσο αυτή είναι συνδεδεμένη..
    • Διαφήμιση
    • Αυτό το shell μου έχει γίνει εφιάλτης :D :D . Συνήθως εμφανίζεται όταν βάζω καμιά ταινία ή αρχείο mp4. Δεν ξέρω τι το ενεργοποιεί αλλά εδώ και δύο εβδομάδες που δεν έβαλα ταινία δεν ξαναεμφανίστηκε. Με επανεκκίνηση σε μένα φεύγει εντελώς από τα στατιστικά της μπαταρίας :)
    • Ο/H Nikos572 έγραψε:

      Δεν ξέρω τι το ενεργοποιεί αλλά εδώ και δύο εβδομάδες που δεν έβαλα ταινία δεν ξαναεμφανίστηκε
      Δοκίμασε να βάλεις να δεις πως δεν θα εμφανιστεί ούτε τώρα

      Συνήθως μόνο τις πρώτες μέρες εμφανίζεται. Δεν εμφανίζεται 20 μέρες μετά το φλασάρισμα.
    • Και εμένα μετά 2 εβδομάδων συνεχίζει και εμφανίζεται! Τελευταία φορά ξεκίνησε αφού άνοιξα την εφαρμογή CPU-Z. Ιδίως αυτή η εφαρμογή φαίνεται να το ενεργοποιεί (και πιο περίεργο, όσο την έχω ανοιχτή οι 2χΑ72 πυρήνες τρέχουν στο φουλ (1,8ghz) χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
    • Ο/H Nikos572 έγραψε:

      Αυτό το shell μου έχει γίνει εφιάλτης :D :D . Συνήθως εμφανίζεται όταν βάζω καμιά ταινία ή αρχείο mp4. Δεν ξέρω τι το ενεργοποιεί αλλά εδώ και δύο εβδομάδες που δεν έβαλα ταινία δεν ξαναεμφανίστηκε. Με επανεκκίνηση σε μένα φεύγει εντελώς από τα στατιστικά της μπαταρίας :)
      Ταινία δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με επανεκκίνηση όντως φεύγει.

      Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Ο/H Nikos572 έγραψε:

      Δεν ξέρω τι το ενεργοποιεί αλλά εδώ και δύο εβδομάδες που δεν έβαλα ταινία δεν ξαναεμφανίστηκε
      Δοκίμασε να βάλεις να δεις πως δεν θα εμφανιστεί ούτε τώρα
      Συνήθως μόνο τις πρώτες μέρες εμφανίζεται. Δεν εμφανίζεται 20 μέρες μετά το φλασάρισμα.
      Φλασαρα Κυριακή, για 3 ημέρες δεν έχω τίποτα.
      Συνδέω στο pc με MiPcSuite και Windows 10 και ξεκινάει το shell και αντί να φορτίζει αυτό πάει κατά διαόλου.
      Επανεκκίνηση, όλα καλά.
      Συνδέω στο laptop (με MiPcSuite και Windows 10) ξανά το shell. Επανεκκίνηση, όλα καλά.
      Συνδέω σε pc χωρίς δικαιώματα admin και χωρίς MiPcSuite με Windows 7, shell γιοκ και το κινητό φορτίζει κανονικά...
      Τα παραπάνω τα έχω κάνει 3 φορές και τελικά είμαι σίγουρος οτι κάτι τρέχει με το MiPcSuite ή κάτι που έχει σχέση με το adb.
      Το απογευμα θα κάνω μερικές δοκιμές αφαιρώντας πρώτα το MiPcSuite και μετά και τους drivers να δω πως συμπεριφέρεται και θα επανέλθω.
    • Διαφήμιση
    • Εμένα όταν μου το έκανε, είχα πάει για 3μερο κάπου που δεν είχα ούτε υπολογιστή (άρα ούτε MiPcSuite) ούτε ίντερνετ

      Δεν ξέρω. Την τελευταία φορά το έφυγα με ένα απλό battery calibration. Με restart εμένα δεν έφευγε με τίποτα. Εδώ άλλαξα Ρομ και δεν είχε φύγει... :lol:

      Μακάρι να βρούμε κάτι κοινό σε αυτό το τόπικ και να καταλήξουμε σε συμπεράσματα
    • Καλησπέρα παίδες. Άγγλος ασθενής και γω. Κάτοχος redmi note pro 3 official. Ξεκλείδωμα, και φλασαρισμα την ελληνική dev. την πρώτη μέρα πολύ ευχαριστημένος. sot περίπου 4-5 ώρες. Την επόμενη μέρα ξεκίνησα το installation των apps που χρησιμοποιώ . Του βαλα φορτωμα καπου 100. από τότε το shell ειναι πρώτο και σημερ sot είχα 2,30 ώρες μόνο. Τι προτείνετε? να περιμένω ή να βγάζω app μέχρι να βρω ποιο φταίει?
    • Ο/H Stoni90 έγραψε:

      Τι προτείνετε? να περιμένω ή να βγάζω app μέχρι να βρω ποιο φταίει?
      Αν θες σου είπα... άφησε την μπαταρία να αδιάσει εντελώς και τελείωσες :D
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Ο/H Stoni90 έγραψε:

      Τι προτείνετε? να περιμένω ή να βγάζω app μέχρι να βρω ποιο φταίει?
      Αν θες σου είπα... άφησε την μπαταρία να αδιάσει εντελώς και τελείωσες :D
      to άφησα άδειασε τελείως και πάλι τα ίδια 52% shell
    • Διαφήμιση
    • Όταν είχα βάλει την Ελληνική(τουλαχιστον εκεί το είχα εντοπίσει) είχα κι εγώ shell κλασικά. Όταν όμως έβαλα Global stable ούτε καν στην πρώτη εκκίνηση δεν μου το εμφάνισε... Και εννοείται ακόμα και τώρα 2 εβδομάδες με αυτήν δεν έχω πρόβλημα....

      Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
      ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς

      ἄνδρες γὰρ πόλεις, καὶ οὐ τείχη οὐδὲ νῆες ἀνδρῶν

      Η Μεγαλοσύνη των λαών δεν μετριέται με το στρέμμα. Με της καρδιάς το πύρωμα μετριέται και με το αίμα

      ~~~ ἒσσεται ἦμαρ ~~~