Διαφήμιση

MIUI Hellas Stable vs Dev για RN3 Pro (Kenzo)

    • Poll

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • MIUI Hellas Stable vs Dev για RN3 Pro (Kenzo)

      Επειδη πλεον εχω μπει και εγω στην αναμονη για αδεια ξεκλειδωματος του bootloader, θα ηθελα στο ενδιαμεσο να παρω μια πιο σφαιρικη εικονα των 2 ελληνικων ROM που ειναι διαθεσιμες για την συσκευη μας.

      Οπως με τις αντιστοιχες official κινεζικες εχουμε επιλογη να φλασαρουμε

      Α) την Stable Εκδοση [τρεχουσα Stable V7.1.18.0]

      Β) την Developer Εκδοση [τρεχουσα GTV-6.3.24]

      xiaomi-miui.gr/community/wsif/…i-RedMi-Note-3-Pro-Kenzo/



      Η βασικη διαφορα ειναι προφανως απο το ονομα οτι η Stable ειναι πιο.... σταθερη. και προφανως η Dev δινει περισσοτερες επιλογες (?) στον κατοχο της να πειραζει και να ελεγχει πραγματα τα οποια στο μεσω χρηστη δεν ειναι αναγκαια.

      Απο εκει και περα εχουν καποια αλλη διαφορα? Μπορει ο καθημερινος χρηστης να κανει κατι παραπανω με την dev που δεν μπορει με την stable? και αν ναι αξιζει αυτο με τιμημα την λιγοτερη ομαλη λειτουργια της συσκευης του σε συγκριση με την stable?


      Θα ηθελα λοιπον τις απαντησεις και τα σχολια απο ολους τους χρηστες που εχουν βαλει ΗΔΗ καποια απο τις 2 ωστε να μας πουνε πια ROM φορανε, γιατι επελεξαν αυτη και αν εχουν τυχον θεματα (bugs, ελλειψεις κτλ) ωστε να επιλεξουμε και εμεις που ειμαστε ακομα στην λιστα αναμονης για ξεκλειδωμα.


      Περιμενω εντυπωσεις / σχολια και τυχων διαφωνιες για οτιδηποτε απο τα παραπανω εχω γραψει :thumbsup:
    • Με ενδιαφέρει και εμένα αυτό!

      Άλλη μια ερώτηση: Υπάρχει δυνατότητα και οι δύο Rom να γίνουν root ή είναι εφικτό μόνο στην περίπτωση της developer;



      Send from my Redmi Note 3 Pro using tapatalk
      Nice to mitu!
    • Εγώ πέρασα χθες την dev. Πιο πριν είχα την multi μετά global μετά china μετά dev china και τώρα dev ελληνική. Φυσικά δεν τκρατησα την καθεμια πολύ για να βγαλω συμπεράσματα. Καποια που είδα και πάλι δεν είμαι σίγουρος έτσι έχω την εντύπωση (μη πέσετε να με φάτε) , στην multi (την πειραγμενη δηλ ρομ απο το κινεζομάγαζο) το φλας ήταν πιο αδύναμο - λίγο πορτοκαλί αλλά στην περιήγηση στο νετ έχω την εντύπωση ότι ήταν πιο smooth δηλ τί εννοώ...έχω την " χαζομάρα" πείτε το, όταν μπαίνω σε μια σελίδα να την σκρολάρω γρήγορα μεχρι κάτω με τη μια σε κάθε κινητό που παίρνω. Στα περισσότερα φυσικά κάνει αυτές τις διακοπές όταν "κατεβαίνει" ή "ανεβαίνει" η σελίδα. Ε στην multi δεν το έκανε ενω τωρα στην dev το βλέπω. Επίσης στην dev κλειδώνει αμέσως το σήμα 4g που στην multi και global κλείδωνε μετα απο 45 δευτερόλεπτα και με είχε πραγματικα "ξενερώσει". Θελω καποιος που εχει περάσει την ελληνική stable να μας πει κάτι.
    • Διαφήμιση
    • @jerry007 μπορείς άνετα να κάνεις ρουτ τη stable με το superSu απο ρεκοβερυ.Τώρα για τις διαφορές δεν είμαι ο κατάλληλος Γιατί σαν την dev δεν έχει :)
      You may think you can fly - but you better not try
    • Ο/H Thracia έγραψε:

      @jerry007 μπορείς άνετα να κάνεις ρουτ τη stable με το superSu απο ρεκοβερυ.Τώρα για τις διαφορές δεν είμαι ο κατάλληλος Γιατί σαν την dev δεν έχει :)
      Για πες ρε συ Thracia επειδή και γω φοράω την dev τί μπορείς να κανεις με την dev το οποίο να είναι χρήσιμο ? Είμαι μέσος χρήστης. Επειδή δεν πολυσκαμπάζω.
    • @geornirv Εκτός απο τον εθισμό της εβδομαδιαίας αναβάθμισης δεν έχω να σου πω κάτι χρήσιμο που δεν μπορείς να το κάνεις με μια ρουταρισμενη stable
      You may think you can fly - but you better not try
    • Ουσιαστικα η μεγαλη διαφορα ειναι οτι η Dev παιρνει καθε εβδομαδα update ενω η Stable θα αργει αρκετα (τωρα που ειναι αρχη παιρνει και αυτη αρκετα update αλλα πιστευω θα περιοριστουν μεσα στους επομενους μηνες).

      Αυτη ηταν η πιο μεγαλη μου απορια, πια ειναι το ουσιαστικο πλεονεκτημα της dev σε σχεση με την stable για τον καθημερινο χρηστη, και μαλλον η τα update ειναι ο μονος λογος (και το οτι μερικες φορες οι dev ειναι πιο ''σταθερες'' απο τις stable....
    • Διαφήμιση
    • Θετική Απάντηση
      Να σας πω απλά πολύ επιγραμματικά κάτι που δεν θίξατε που ίσως είναι και το νόημα

      Η Dev δεν είναι απλά, ότι είναι εβδομαδιαία, ούτε πως αναβαθμίζεται. Η ουσία της Dev είναι να φτιάξει μια Ρομ Stable. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, όλα θα οδηγηθούν σε μία stable ή οποία έρχεται μετά από τόσα πειράματα (dev), τόσα παράπονα, τόσες φωνές, τόσες χαρές, τόσα ταξίδια, τόσα φλασαρίσματα να περηφανευτεί ότι είναι η ... τέλεια (stable).

      Ε, σε εμάς αρέσει η διαδρομή. Είμαστε οι ρομαντικοί, που θέλουμε να βλέπουμε βήμα βήμα το τι κάνουν οι προγραμματιστές της εταιρίας. Τα πειράματα τους, τα λάθη τους, τα σωστά τους, τις ιδέες τους, τα ξημερώματα Σαββάτου με νέα Ρομ, τα φλασαρίσματα και όλη αυτή τη διαδρομή που στο τέλος χτίζει μια stable.

      Γι`αυτό λέμε, αν δεν ασχολείστε, αν δεν σας πολυνοιάζει, αν θέλετε απλά ένα κινητό... τότε βάλτε Stable. Αν από την άλλη θέλετε να είστε στη διαδρομή... τότε επιβιβαστείστε στο τρένο με τα πολλά λάθη, αλλά χωρίς να παύει να είναι ένα τρελό τρένο γεμάτο συγκινήσεις,

      Εσείς διαλέγετε...

      Επεξεργασία: Πιστεύω πως το θέμα έχει λίγο λάθος τίτλο, αφού στην ουσία δεν αφορά το συγκεκριμένο κινητό, αλλά το μεγάλο ερώτημα Stable ή Developer.

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην lallasgr ()

    • Ο/H mixaliscy έγραψε:



      Επεξεργασία: Πιστεύω πως το θέμα έχει λίγο λάθος τίτλο, αφού στην ουσία δεν αφορά το συγκεκριμένο κινητό, αλλά το μεγάλο ερώτημα Stable ή Developer.
      το ερωτημα ειναι πραγματι οπως το θετεις, αλλα επειδη γενικα εχει ξαναγινει αυτη η συζητηση πιστευω και επειδη DEv και Stable απο κινητο σε κινητο αλλαζουν, εφτιαξα αυτο το topic ακριβως για να εχουν εναν ''μπουσουλα'' οσοι εχουν το Kenzo και να μπορουν να επιλεξουν πιο ευκολα (με εμενα πρωτο και καλυτερο :P )