Διαφήμιση

Οδηγός flash νέας ROM στο REDMI 3 χωρίς την ανάγκη ξεκλειδώματος του bootloader

    • Οδηγός
    • RedMi 3/PRO

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Οδηγός flash νέας ROM στο REDMI 3 χωρίς την ανάγκη ξεκλειδώματος του bootloader

      Αγαπητοί φίλοι σας παραθέτω εδώ έναν οδηγό για να κάνετε flash οποιαδήποτε rom θέλετε στο redmi 3 (όχι το note, το απλό) χωρίς καμία ανάγκη ξεκλειδώματος και χωρίς αναμονές από την Xiaomi. Το έκανα σε κινητό φίλου και πέτυχε και το ποσταρα και στο αγγλικό en.miui.com. Αφού ακολουθήσουμε τα πιο κάτω βήματα μετά το κινητό είναι root που σημαίνει ότι μπορούμε να εγκαταστήσουμε twrp και να βάλουμε όποια ελληνική rom θέλουμε. Επειδή το κινητό είναι φίλου και θα το δώσω τώρα το πρωί πίσω δεν έχω τη δυνατότητα για παραπάνω δοκιμές οπότε αν κάτι από τα παρακάτω δε σας καλύπτει, εγώ δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω καθώς δε θα το έχω πια στα χέρια μου. Επειδή όμως πολύς κόσμος βασανίζεται με το unlock είπα να βοηθήσω έστω κι έτσι.
      Σας παραθέτω λοιπόν τι έγραψα στο αγγλικό Miui forum (γιατί η ώρα είναι 6 το πρωί και δεν έχω μάτια για να κάνω τη μετάφραση τώρα)..Enjoy!

      "Hello! This is what I did to root a new rom to a friend's Redmi 3 (NOT note redmi 3, the new redmi 3) without unlocking the bootloader first. It worked fine for me, Please don't ask any further questions because the phone is not mine and I won't be able to try new things to answer to your questions. I'm offering this as it is only to help people unlock their devices without the need of an unlock code from Xiaomi.

      Greetings from Greece and have fun!
      Nick



      • Download this file here MIUI_V7.1.3.0.LHPCNCK_Multilanguage_Root_PicoGapps_Xposed_(LB)_for_MiFlash.zip . You can get more info about it here [ROM] MIUI v7.1.3.0.LHPCNCK MULTILANGUAGE Pr… | Xiaomi Redmi 3
      • Uncompress it to a folder and write down the path so you can remember it for later.
      • Download and install MiFlash
      • Run MiFlash..
      • Shut down the phone
      • Power on with Power + Vol Up (not minus, we need plus, the upper button).
      • From the menu on the phone selec Download Mode. Screen goes black. This is normal.
      • Connect the phone to the computer, let it install the drivers if necessary.
      • Go back to MiFlash software on the PC, phone should show up (for me, Device showed as COM 10).
      • If it shows up as QHSUSB_BULK you need to update QHSUSB_BULK to the Qualcomm driver.Go to Device Manager > Select QHSUSB_BULK > Update Driver Software > Find manually the location of the driver, most likely: C:\Program Files (x86)\Xiaomi\MiPhone\Qualcomm\DriverUpdateThe driver should now appear as Qualcomm something, and Mi Flash should be able to see the phone.
      • In MiFlash software browse for the extracted ROM path. Find the path that should be something likeC:\Users\yourPCname\Desktop\MIUI_V7.1.3.0.LHPCNCK_Multilanguage_Root_PicoGapps_Xposed_(LB)_for_MiFlash\Xiaomi.eu_Redmi3_V7.1.3.0.LHPCNCK_5.1_root_xposed\firmware. It is important that you select the firmware folder!
      • Click open
      • MiFlash should now show something a number in the text form. This means it has located both the device and the firmware.
      • At the bottom tick Flash all except storage
      • Hit the Flash button.
      • Let it write the rom to the mobile phone and install it. IT IS OF THE UTMOST IMPORTANCE THAT YOU DON'T POWER OFF OR DISCONNECT THE PHONE at this stage!!!!! Other wise your phone will be bricked.
      • It took around 10 minutes for the whole process.
      • Enjoy your rooted phone!




      This is offered as my personal experience and I cannot be held responsible under any circumstances, if you brick your device! Do this at your own risk!!!"



      Προσοχή !!! Αυτός ο οδηγός εμπεριέχει σοβαρούς κινδύνους για HardBrick της συσκευής σας αν δεν γίνει σωστά.

      Προχωρείτε στην εφαρμογή του με καθαρά δική σας ευθύνη...

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 3 φοράs, τελευταία από τον/ην NasDriver ().

    • Άνθρωπε μου, 1.000 μπράβο, μου εξασφάλισες 2 γιγα μνημη και ρουταρισμένο τηλ για τη σύζυγο, εύγε!
      Το φλάσαρα με windows 7 32bit, ορίστε και τα screenshots, επιτέλους τα μηνυματα δουλεύουν οκ τώρα με την αναζήτηση ονόματος, όπως επίσης και η αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας οθόνης μου φάνηκε πιο γρήγορη. Το χpose δεν το έβαλα (ακόμη) πληροφορίες εδω XPOSE
      Images
      • Screenshot_2016-03-26-20-14-42_com.android.settings.png

        74,1 kB, 450×800, viewed 273 times
      • Screenshot_2016-03-26-21-19-58_com.joeykrim.rootcheck.png

        73,97 kB, 450×800, viewed 243 times
      • Screenshot_2016-03-26-22-10-29_com.miui.home.png

        397,71 kB, 450×800, viewed 221 times
    • Ο/H AlgoryThm έγραψε:

      Σας παραθέτω λοιπόν τι έγραψα στο αγγλικό Miui forum (γιατί η ώρα είναι 6 το πρωί και δεν έχω μάτια για να κάνω τη μετάφραση τώρα)..Enjoy!
      Τώρα που πέρασε αυτή η δύσκολη ώρα γιατί δεν μας μεταφράζεις το κείμενο που έγραψες στο en.miui...πολλοί άνθρωποι δεν γνωρίζουν αγγλικά. :)

      Είμαστε σε ελληνική κοινότητα και γράφουμε ελληνικά όλοι όπως και άλλοι τόσοι που έχουν γράψει τους οδηγούς εδώ μέσα ;)
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα,
      Μόλις το δοκίμασα και εγώ και είναι οκ.
      Δεν εκανε 10 λεπτά αλλά λιγότερο.
      Μετά το τέλος της διαδικασίας στο pc εβγαλα οτι εγινε με επιτυχία, η οθόνηπαρέμεινε μαυρη.
      Το έκλεισα , το ανοιξα παλι και κατα την εκκίνηση άργησε λιγάκι και μετάμπήκε στο wizard.
      Ευχαριστώ !!
    • Ο/H mantolis έγραψε:

      Καλησπέρα,
      Μόλις το δοκίμασα και εγώ και είναι οκ.
      Δεν εκανε 10 λεπτά αλλά λιγότερο.
      Μετά το τέλος της διαδικασίας στο pc εβγαλα οτι εγινε με επιτυχία, η οθόνηπαρέμεινε μαυρη.
      Το έκλεισα , το ανοιξα παλι και κατα την εκκίνηση άργησε λιγάκι και μετάμπήκε στο wizard.
      Ευχαριστώ !!
      Δοκιμασες την ρομ απο xiaomi.eu που προτεινει στον οδηγο και εχω και γω ή εβαλες καποια απο το φορουμ εδω;
      Images
      • Screenshot_2016-04-04-15-39-04_com.android.settings.png

        68,2 kB, 450×800, viewed 217 times
    • Διαφήμιση
    • Ο/H zik έγραψε:

      Μετά κάνουμε εγκαταστήσουμε το twrp μέσω adb ή με κάποιο άλλο τρόπο;;;
      χωρις να ξεκλειδωσεις το bootloader νομιζω δε μπορεις να περασεις TWRP
    • Ο/H zik έγραψε:

      Οποτε μετά πως θα μπορέσουμε θα περάσουμε την ελληνική rom;;;
      δεν γνωριζω.. και γω με κλειδωμενο ειμαι ακομα! Απλα περασα την ευρωπαϊκη και καθαρισε απο τα κινεζικα το κινητακι
    • Διαφήμιση
    • Σε εμένα παρόλο που έχει έρθει η έγκριση για ξεκλειδωμα το miunlock μου γράφει ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή..., οπότε μάλλον θα δοκιμασω και αυτο. Στην τελική καλύτερα rootαρισμενη multilanguage παρά official αγγλοκινεζικη. Πάντως θα κάνω και την απόπειρα να περάσω την recovery και βλέπουμε... Μας βρήκε δουλειά να κάνουμε η xiaomi με την χαζομαρα της....

      Τελικά το πείραμα με την recovery απέτυχε... Στην εντολή fastboot flash recovery twrp_redmi3.img φυσικά βγάζει μήνυμα remote device is locked! Οπότε μένω με την ρουταρισμένη ρομ από τον οδηγό και εγκαταλείπω τις προσπάθειες με το miulock και την έγκριση για ξεκλείδωμα που πήρα. Ευχαριστώ xiaomi για τον χαμένο χρόνο μου...!!!

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην zik ().