Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Flash την Ελληνική ROM στο Mi PAD 2 (Πρώτη φορά)

    • Οδηγός
    • Ενημερώθηκε
    • Mi-PAD 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Τελικα με τα πολλά κατάφερα να την περάσω.Ενα θέμα που έχω είναι με το google play,δεν κατεβάζει τίποτα και βγάζει error 963.Δεν ξέρω αν φταίει που είχα κατεβάσει πριν την deνeloper όπως λέει ο οδηγός και έπρεπε να έχω βάλει stable.
      Το δεύτερο πρόβλημα είναι οτι,στην προσπαθεια να περάσω την rom κατα την σύνδεση του tablet με το λαπτοπ ξετικαρισα την επιλογή που είχε για μεταφορά αρχείων(μεταξύ ταμπλετ και λαπτοπ) και τώρα οποτε το συνδέω δεν μου το εμφανίζει ώστε να μεταφέρω αρχεία.Καμια ιδεα-προταση κανένας;
    • Η συνδεση με το λαπτοπ ειναι οκ,εκανα factory reset.
      To google play δεν παιζει με τιποτα,μπηκα μεσω twrp εκανα cache + dalvik cache και ξαναπερασα την rom αλλα κανενα αποτελεσμα.
      Το google play δεν με αφηνει να το διαγραψω,ουτε με αφηνει καποια εφαρμογη να κανω διαγραφη μηνμης.
      Δοκιμασα να το ξαναπερασω(βρηκα που ελεγαν πως να περασεις google play δινοντας 4 apk) αλλα δεν τα κανει εγκατασταση ενω με την Κινεζικη rom ειχε δουλεψει.
      Να πω οτι το ταμπλετ ειχε ερθει με μια Κινεζικη multi language(MIUI 7.0 STABLE 7.0.10.0.0 LXLCNCJ) με την οποια το wifi δεν δουλευε.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pitbull έγραψε:

      Η συνδεση με το λαπτοπ ειναι οκ,εκανα factory reset.
      To google play δεν παιζει με τιποτα,μπηκα μεσω twrp εκανα cache + dalvik cache και ξαναπερασα την rom αλλα κανενα αποτελεσμα.
      Το google play δεν με αφηνει να το διαγραψω,ουτε με αφηνει καποια εφαρμογη να κανω διαγραφη μηνμης.
      Δοκιμασα να το ξαναπερασω(βρηκα που ελεγαν πως να περασεις google play δινοντας 4 apk) αλλα δεν τα κανει εγκατασταση ενω με την Κινεζικη rom ειχε δουλεψει.
      Να πω οτι το ταμπλετ ειχε ερθει με μια Κινεζικη multi language(MIUI 7.0 STABLE 7.0.10.0.0 LXLCNCJ) με την οποια το wifi δεν δουλευε.
      Αν δεν κάνω λάθος με αυτήν ήρθε και σε εμένα.
      Εγώ πέρασα την τελευταία chinese-english official stable και μετά την "δική μας" developer 6.4.7 και όλα είναι καλά
    • Eαν θελω να περασω την τελευταια Κινεζικη stable και μετα την δικη μας μπορω να το κανω μεσω twrp ακολουθωντας τον οδηγο εδω?
      Η πρεπει να περασω πρωτα την Κινεζικη μεσω fastboot(αν τα λεω καλα)και μετα παλι για την δικη μας να κανω την διαδικασια στο θεμα εδω απο την αρχη?
    • Ο/H pitbull έγραψε:

      Eαν θελω να περασω την τελευταια Κινεζικη stable και μετα την δικη μας μπορω να το κανω μεσω twrp ακολουθωντας τον οδηγο εδω?
      Η πρεπει να περασω πρωτα την Κινεζικη μεσω fastboot(αν τα λεω καλα)και μετα παλι για την δικη μας να κανω την διαδικασια στο θεμα εδω απο την αρχη?
      Με λίγο διάβασμα μαθαίνεις πολλά :wink:
    • Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,ακολουθησα τις οδηγιες στο αλλο θεμα και το google play διορθωθηκε.Mαλλον για να δουλεψει απο την αρχη σωστα πρεπει να εχεις ριξει κινεζικη stable και μετα να περασεις την δικη μας.

      Μπηκα μεσω του twrp σε fastboot και κατεβασα την rom απο εδω και την περασα οπως λεει με το MiFlash.Μετα ακολουθησα τις οδηγιες του θεματος εδω για να περασω την δικη μας.
      Το μονο θεμα που μου παρουσιαζεται, σε windows 8 δεν καταφερνω ποτε να κανω συνδεση adb.Το εκανα με windows 7 οπου και εκει ποτε το βλεπει ποτε οχι.

      Κατα την εγκατασταση της δικιας μας,στην εντολη fastboot oem unlock δεν μου ειχε επιλογη yes-no και προχωρησα στην επομενη εντολη.
      Στην εντολη fastboot reboot βγαζει ενα error 003 και πρεπει να αφησεις και να ξαναπατησεις το volume+.
      Κατα την εισοδο στην MIUI μου ανοιξε κατευθειαν και δεν ειχε να κανω αρχικες ρυθμισεις.Εβλεπα και κατι υπολειμματα απο κινεζιες,εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ολα ηρθαν στην θεση τους.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pitbull έγραψε:


      Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,ακολουθησα τις οδηγιες στο αλλο θεμα
      και το google play διορθωθηκε.Mαλλον για να δουλεψει απο την αρχη σωστα
      πρεπει να εχεις ριξει κινεζικη stable και μετα να περασεις την δικη μας.


      Μπηκα μεσω του twrp σε fastboot και κατεβασα την rom απο εδω και την περασα οπως λεει με το MiFlash.Μετα ακολουθησα τις οδηγιες του θεματος εδω για να περασω την δικη μας.
      Το μονο θεμα που μου παρουσιαζεται, σε windows 8 δεν καταφερνω ποτε να
      κανω συνδεση adb.Το εκανα με windows 7 οπου και εκει ποτε το βλεπει ποτε
      οχι.
      Παρακαλώ, και εμένα άλλοι από εδώ με έχουν βοηθήσει

      Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Τώρα θα πρέπει να ανοίξουμε ένα Command Windows (το παλιό DOS)
      Βρίσκουμε που είναι ο φάκελος ADB
      1. Κρατώντας πατημένο το Shift πλήκτρο, πατάμε πάνω στον φάκελο ADB και επιλέγουμε open command window Here
      ή ενναλακτικά κάνουμε τα παρακάτω...
      2. Πηγαίνουμε στην εύρεση των Windows και γράφουμε cmd ώστε να επιλέξουμε το Command Prompt με το δεξί πλήκτρο ώστε να το τρέξουμε ως διαχειριστές..
      Με ποιον τρόπο ανοίγεις το command line; με τον 1ο τρόπο ή με τον 2ο;
      Εγώ με τον 1ο είχα προβλήματα, μου έλεγε ότι δεν ήταν εξουσιοδοτημένη η συσκευή. Με τον 2ο όμως όλα πήγαν καλά. Δοκίμασέ τον, μήπως ληθεί το πρόβλημα με το adb
    • Στα windows 8.1 δεν κανει συνδεση με κανενα τροπο,περασα και χειροκινητα drivers αλλα δεν το βλεπει.Στα 7ρια,εαν δεν μου κανει συνδεση κατευθειαν,αναγκαζομαι να ξετσεκαρω την επιλογη για συνδεση mtp.
    • Παιδια καλησπερα!Σκεφτομαι να αγορασω το Mipad 2!Επισης εχω στην κατοχη μου το Redmi Note2 και εχω περασει την ελληνικη rom!Στο ταμπλετ θα πρεπει οπωσδηποτε να περασω την ελληνικη rom ή δεν ειναι αναγκαιο?Για παραδειγμα στο κινητο θεωρησα αναγκαιο να την περασω!! Ισχυει το ιδιο και για το ταμπλετ ή δουλευει και με την κινεζικη rom καλα?Ευχαριστω!!
    • @dennis

      μην ποστάρεις παντού την ίδια ερώτηση, απαγορεύεται και από τους κανονισμούς :)
    • Διαφήμιση
    • Ακλούθησα τον οδηγό αλλά έχω ένα πρόβλημα όταν φτάνω στην εντολή
      fastboot flash recovery twrp_mipad2.img
      target reported max download size of 268435456 bytes
      sending 'recovery' (17800 KB)...
      OKAY [0.703s]
      writing 'recovery'...
      OKAY [0.406s]
      finished. total time: 1.109s
      φαίνεται να είναι όλα καλά αλλά όταν ανοίγει η συσκευή δεν βλέπω μέσα κάποιο εικονίδιο twrp και δεν μπορώ με κάποια τρόπο να μπω σε TWRP Recovery για να φλασαρω την rom.