Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Flash την Ελληνική ROM στο Mi PAD 2 (Πρώτη φορά)

    • Οδηγός
    • Ενημερώθηκε
    • Mi-PAD 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Δοκίμασα πολλές μεθόδους

      Όσο αφορά την ερώτηση του @Bodai
      Το ανοίγω στον υπολογιστή τελεικά επειδή είναι .exe και πουθενά αλλού δεν ανοίγει και εμφανίζεται το κουτάκι που δείχνει στη φωτογραφία στον οδηγό αλλά χωρίς όλα όσα έπρεπε να δείχνει μέσα

      @dnomikos ναι με το x86_64 - 5.1 - pico δοκίμασα και είναι έτσι που μου εμφανίζεται και το error. Μπαίνω κανονικά, στήνω λογαριασμό, τα δέχεται όλα. Κάνω search βρίσκω τι θέλω το πατάω να κατεβάσει και αφού φτάσει στο 100% και πρέπει να μου γράψει Άνοιγμα, ξαναρχίζει από την αρχή να το κατεβάζει και μόλις τελειώσει μου βγάζει το σφάλμα 963.

      Αν θέλετε έχω και φωτογραφίες από την επεξήγηση του σφάλματος αν σας κάνει κάτι.

      Επίσης 2 άλλοι οδηγοί, μαζί και ο 2ος του @marlborough με εμφανίζουν σε ένα κρασαρισμένο λογισμικό που δεν δέχεται να μπει καν μέσα (έχω υποψία ότι είναι το λογισμικό που πρωτοπέρασε το geekbuying γιατί νομίζω το είχα δει την πρώτη μέρα που το άνοιξα το pad).


      Με το βελάκι να προχωρήσω (είτε Ελληνικά, είτε Αγγλικά) απλά κρασάρει και σε ξαναστέλνει πίσω. Ευτυχώς είναι μέσα το twrp και κάνουμε βόλτες και δοκιμές έυκολα και χαλαρά... Επίσης έχω και nandroid αν γίνει καμιά στραβή.
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      ...
      Η ελληνική GTV που εγκατέστησα δεν έχει playstore εντομεταξύ... Έτσι πρέπει να είναι? Να την ξαναπεράσω από πάνω? Ξέρει κανείς?
      Ποια GTV έχεις περάσει;
      Και εγώ είχα πάρει το MiPad2 από Geekbying και είχα θέμα με το error 963. Τώρα είμαι με την 6.4.28 και όλα δουλεύουν καλά. Μήπως να δοκιμάσεις περάσεις αυτήν;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Δοκίμασα πολλές μεθόδους

      Όσο αφορά την ερώτηση του @Bodai
      Το ανοίγω στον υπολογιστή τελεικά επειδή είναι .exe και πουθενά αλλού δεν ανοίγει και εμφανίζεται το κουτάκι που δείχνει στη φωτογραφία στον οδηγό αλλά χωρίς όλα όσα έπρεπε να δείχνει μέσα

      @dnomikos ναι με το x86_64 - 5.1 - pico δοκίμασα και είναι έτσι που μου εμφανίζεται και το error. Μπαίνω κανονικά, στήνω λογαριασμό, τα δέχεται όλα. Κάνω search βρίσκω τι θέλω το πατάω να κατεβάσει και αφού φτάσει στο 100% και πρέπει να μου γράψει Άνοιγμα, ξαναρχίζει από την αρχή να το κατεβάζει και μόλις τελειώσει μου βγάζει το σφάλμα 963.

      Αν θέλετε έχω και φωτογραφίες από την επεξήγηση του σφάλματος αν σας κάνει κάτι.

      Επίσης 2 άλλοι οδηγοί, μαζί και ο 2ος του @marlborough με εμφανίζουν σε ένα κρασαρισμένο λογισμικό που δεν δέχεται να μπει καν μέσα (έχω υποψία ότι είναι το λογισμικό που πρωτοπέρασε το geekbuying γιατί νομίζω το είχα δει την πρώτη μέρα που το άνοιξα το pad).


      Με το βελάκι να προχωρήσω (είτε Ελληνικά, είτε Αγγλικά) απλά κρασάρει και σε ξαναστέλνει πίσω. Ευτυχώς είναι μέσα το twrp και κάνουμε βόλτες και δοκιμές έυκολα και χαλαρά... Επίσης έχω και nandroid αν γίνει καμιά στραβή.
      Αυτος ο οδηγός που σου κρασάρει ειναι των Google Apps που περνάς.

      Βρίσκομαι ακριβώς στο ιδιο αδιέξοδο, και δοκιμάζω διαδοχικά να φλασάρω GTV Roms προς τα πισω...
      ηδη με 6.5.26, 6.5.19, 6.5.12 που δοκίμασα, με φλασάρισμα (ταυτόχρονα με την ROM μέσω TWRP) των open gapps 20160603, ξεκινάει με google καλωσορισμα που κρασάρει με ολες τις γλώσσες που δοκίμασα (ακόμα και κινέζικα).

      Ο μόνος τροπος για να μπω στο MIUI ειναι να κάνω φλασάρισμα σε δευτερο χρόνο τα GApps, αλλά αν κάνω factory reset βγαινει παλι ο οδηγός που κρασάρει (η εικονα που ποσταρε ο φιλος απο πάνω)
      Και ΔΕΝ γίνεται να παραμείνει το τάμπλετ. Θεωρώ πως όταν θα χρειαστει στο μέλλον να γινει factory reset απο τον αδαή κάτοχο του τάμπλετ, θα πρέπει να ξεκινήσει και να δουλέυει σωστά!

      Δυστυχως βλέπω οτι η διεθνής υποστήριξη του MIPAD 2 ειναι πολύ κακή και πρόχειρη προς το παρόν... τα Google Apps ειναι στοιχειώδες μέρος της εμπειρίας του android

      Εχει αντιμετωπίσει αυτά τα θέματα για να προτεινει κάποια λύση;;
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Δοκίμασα πολλές μεθόδους

      Όσο αφορά την ερώτηση του @Bodai
      Το ανοίγω στον υπολογιστή τελεικά επειδή είναι .exe και πουθενά αλλού δεν ανοίγει και εμφανίζεται το κουτάκι που δείχνει στη φωτογραφία στον οδηγό αλλά χωρίς όλα όσα έπρεπε να δείχνει μέσα

      @dnomikos ναι με το x86_64 - 5.1 - pico δοκίμασα και είναι έτσι που μου εμφανίζεται και το error. Μπαίνω κανονικά, στήνω λογαριασμό, τα δέχεται όλα. Κάνω search βρίσκω τι θέλω το πατάω να κατεβάσει και αφού φτάσει στο 100% και πρέπει να μου γράψει Άνοιγμα, ξαναρχίζει από την αρχή να το κατεβάζει και μόλις τελειώσει μου βγάζει το σφάλμα 963.

      Αν θέλετε έχω και φωτογραφίες από την επεξήγηση του σφάλματος αν σας κάνει κάτι.

      Επίσης 2 άλλοι οδηγοί, μαζί και ο 2ος του @marlborough με εμφανίζουν σε ένα κρασαρισμένο λογισμικό που δεν δέχεται να μπει καν μέσα (έχω υποψία ότι είναι το λογισμικό που πρωτοπέρασε το geekbuying γιατί νομίζω το είχα δει την πρώτη μέρα που το άνοιξα το pad).
      Με το βελάκι να προχωρήσω (είτε Ελληνικά, είτε Αγγλικά) απλά κρασάρει και σε ξαναστέλνει πίσω. Ευτυχώς είναι μέσα το twrp και κάνουμε βόλτες και δοκιμές έυκολα και χαλαρά... Επίσης έχω και nandroid αν γίνει καμιά στραβή.
      Ξέχασα να σου πω να διαγράψεις το SetupWizard όπως κάνουμε και στα κινητά, γιατί δημιουργεί πρόβλημα :D Το έχω γράψει για το Mi3 εδώ. Κάντο και συ αντίστοιχα...
    • Δοκίμασα τη συμβουλή του @Bodai

      Στην αρχή δεν μου το αναγνώριζε ούτε εδώ με 95. Μετά έκανα factory reset, το έβαλα πάλι 95 και πάλι δεν το αναγνώριζε.

      Ανοιγόκλεισα 2-3 φορές το usb debugging, πάλι το ίδιο.

      Μετά μόλις έκλεισα το mtp, μου εμφάνισε το μήνυμα για άδεια σε αυτόν τον υπολογιστή το έδωσα και πέρασε κανονικά όλα τα αππς.

      Ξεκινάει κανονικά σε ένα άλλο περιβάλλον το google playstore και ζητάει να βάλεις στοιχεία... Μόλις τα βάλεις κρασάρει πάλι.

      Δοκίμασα να κάνω νέο λογαριασμό. Σου δημιουργεί έναν, σε βάζει μέσα και μετά πάλι κρασάρει.

      Πριν δώσετε συμβουλές να πω ότι δοκίμασα τα wipes... Το σφάλμα φυσικά που βγάζει είναι άλλο από πριν.
    • Ο/H billphone έγραψε:

      Ο/H mixaliscy έγραψε:

      ...
      Η ελληνική GTV που εγκατέστησα δεν έχει playstore εντομεταξύ... Έτσι πρέπει να είναι? Να την ξαναπεράσω από πάνω? Ξέρει κανείς?
      Ποια GTV έχεις περάσει;Και εγώ είχα πάρει το MiPad2 από Geekbying και είχα θέμα με το error 963. Τώρα είμαι με την 6.4.28 και όλα δουλεύουν καλά. Μήπως να δοκιμάσεις περάσεις αυτήν;
      Δοκίμασα μόλις την 6.4.28... το προεγκατεστημένο Play Store σκάει ανελέητα και χωρις προειδοποιηση.
      Μόλις φλάσαρα απο πανω τα Open Gapps για δοκιμή, πλέον δεν λειτουργεί σωστά και η ROM... δε δουλέει το κουμπι της αρχικης οθονης, σκάνε οι Ρυθμίσεις κ.α


      Τι συμβαίνει με αυτο το τάμπλετ?
      Υπάρχει κάποια ROM που να λειτουργούν στοιχειωδώς τα Google Apps, ακόμα κι αν ειναι περσινή
    • Διαφήμιση
    • Τελικά δουλεψε με την 6.4.7 του οδηγού ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
      Εγώ προσωπικά μετά απο τόσες δοκιμές και ταξίδια, ειναι η μοναδική που συνιστώ να περαστεί.

      Αν εχω κάνει κάτι λάθος σαν διαδικασία, παρακαλώ διορθώστε με.
      Διαφορετικά καλά θα ήταν να μπει στην αρχική σελίδα του οδηγού, για να την προτιμήσει όποιος θέλει να γλιτώσει προβληματα

      Αναφέρομαι πάντα σε 16ρι MiPad 2, φρεσκοαγορασμένο και ξεκλειδωμένο
    • Με ποιο οδηγό όμως πέρασες το playstore?
    • Ο/H billphone έγραψε:

      Ο/H pitbull έγραψε:

      Η συνδεση με το λαπτοπ ειναι οκ,εκανα factory reset.
      To google play δεν παιζει με τιποτα,μπηκα μεσω twrp εκανα cache + dalvik cache και ξαναπερασα την rom αλλα κανενα αποτελεσμα.
      Το google play δεν με αφηνει να το διαγραψω,ουτε με αφηνει καποια εφαρμογη να κανω διαγραφη μηνμης.
      Δοκιμασα να το ξαναπερασω(βρηκα που ελεγαν πως να περασεις google play δινοντας 4 apk) αλλα δεν τα κανει εγκατασταση ενω με την Κινεζικη rom ειχε δουλεψει.
      Να πω οτι το ταμπλετ ειχε ερθει με μια Κινεζικη multi language(MIUI 7.0 STABLE 7.0.10.0.0 LXLCNCJ) με την οποια το wifi δεν δουλευε.
      Αν δεν κάνω λάθος με αυτήν ήρθε και σε εμένα.Εγώ πέρασα την τελευταία chinese-english official stable και μετά την "δική μας" developer 6.4.7 και όλα είναι καλά

      Ο/H dith77 έγραψε:

      Τελικά δουλεψε με την 6.4.7 του οδηγού ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
      Εγώ προσωπικά μετά απο τόσες δοκιμές και ταξίδια, ειναι η μοναδική που συνιστώ να περαστεί.
      Όντως, η GTV 6.4.7 ήταν αυτή που πέρασα αρχικά και λύθηκαν τα προβλήματα με το playstore. Αργότερα πέρασα την GTV 6.4.28 η οποία δουλεύει και αυτή κανονικά και μάλλον από ότι βλέπω δεν θα την αλλάξω σύντομα...

      Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Με ποιο οδηγό όμως πέρασες το playstore?
      Δεν χρειάζεται οδηγός, είναι ενσωματωμένο στην ROM
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Με ποιο οδηγό όμως πέρασες το playstore?

      Ο/H billphone έγραψε:

      Όντως, η GTV 6.4.7 ήταν αυτή που πέρασα αρχικά και λύθηκαν τα προβλήματα με το playstore. Αργότερα πέρασα την GTV 6.4.28 η οποία δουλεύει και αυτή κανονικά και μάλλον από ότι βλέπω δεν θα την αλλάξω σύντομα...

      Η έκδοση 6.4.7 είχε ακόμα εγκατεστημενα τα Gapps.
      Το καλυτερο: Επειδή αμέσως μετά το ποστ μου, δοκίμασα να κατεβάσω κατι απο PlayStore και έλαβον έρρορ 963 και δε συμμαζέυεται, αναγκάστηκα να πω φτου κι απο την αρχή...

      Την λύση την βρήκα φλασάροντας την κινέζικη stable με την μέθοδο του fastboot που τα καθαρίζει ΟΛΑ
      { Εδω περιγράφει την μέθοδο και έχει και την ROM για το τάμπλετ: Xiaomi MIUI Official Forum }

      και μετά, αφού άνοιξε κανονικά, και μετέφερα την 6.4.7 στον χωρο αποθηκευσης του, έκανα τα τελευταία βήματα του παρόντος οδηγού, δηλαδη:
      - ενεργοποιηση usb debugging //για να δοθεί δικαίωμα στο πισί και να ελέγχω το τάμπλετ μέσω adb
      - adb reboot bootloader //για να κάνει επανεκκίνηση σε fastboot
      - fastboot flash recovery twrp_mipad2.img //για να μπει προσωρινά το TWRP
      - fastboot reboot //για επανεκκίνηση σε recovery
      - φλασάρισμα της 6.4.7 με καθάρισμα των data

      Όλα πλέον δουλεύουν κανονικότατα και δοκιμασμένα, και δε το κουνάω απο εδώ μέχρι να βγει μια σοβαρή ROM.
      Αν μπορεί κάποιος να δοκιμάσει μήπως στην κινέζικη Stable fastboot, επιτρέπεται το ξεκλείδωμα oem unlock, τότε νομίζω πως αξίζει τον κόπο σαν μέθοδος με λιγότερα προβλήματα
    • Διαφήμιση
    • Οκ, έκανα Factory reset και πέρασα την 6.4.7 και όντως δούλεψαν όλα μια χαρά.

      Άρα στον οδηγό πρέπει να μπει πως το σετάρισμα πρέπει να γίνεται με αυτή την Ρομ και μετά (θα το δοκιμάσω αυτό) να αναβαθμίζουμε στις επόμενες Ρομ.

      ΥΓ - Δεν κατεβάζει τα πάντα... Έχει κάποια θέματα. Πχ το Chrome βγάζει error 920 και το instagram λέει πως θέλει άλλη έκδοση. Με μια δεύτερη προσπάθεια το Chrome κατέβηκε.

      Θα δώσω αργότερα πιο αναλυτικά το τι συμβαίνει.

      Θα το αναβαθμίσω σε 6.5.26 και θα πω αν γεννιούνται θέματα ή αν όλα οκ... Λογικά αφού αναβάθμιση κάνω μόνο το playstore θα κουβαληθεί όπως ηταν στην προηγούμενη και δεν θα έχω θέματα... Θα δείξει.. Πρέπει να φύγω σε 1 λεπτό άρα αν μπορώ για λίγο το απόγευμα.