Διαφήμιση

Ψάχνεις για βοήθεια ή ψάχνεις για κορόιδα;

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ψάχνεις για βοήθεια ή ψάχνεις για κορόιδα;

      Στο forum συμμετεχω μετά από την αγορά ενος redmi το 2014 και μετά από ένα brickάρισμα που του δημιουργησα, σκαλιζοντας το, προσπαθώντας να μάθω για το android και τις roms. Λόγω ελειπων γνώσεων και εμπειρίας, τότε στο Android, δεν μπορούσα να το επαναφέρω και δεν υπήρχε τότε (αν θυμάμαι καλά) κάποιος οδηγός.
      Ενώ ήμουν πάνω από το κινητό μου που βρίσκονταν σε κομματώδη κατάσταση, μοιρολογοντας το, τσαλαβουτώντας σε διάφορες σχετικές και άσχετες σελίδες στο internet, εμφανίστηκε ο από μηχανής Θεός του φoρουμ και Admin, MIUI_ART, οπως και σε πολλούς από εσάς και μέχρι τις 3 τα ξημερώματα το redmi βγήκε από το κόμμα, υγιεστατο και γεμάτο ζωή. Από τότε κι εγώ με τη σειρά μου προσπαθώ να προσφέρω τις γνώσεις που απέκτησα από αυτό το φορουμ και συνεχιζω να αποκτω, σκαλιζοντας τα android κινητά xiaomi που περνούν από τα χερια μου και τις σελίδες του φόρουμ.
      Η βοήθεια που προσπαθώ να προσφέρω είναι σε όσους εχουν πρόβλημα και το παλεύουν, όχι στους κουτοπονηρους.
      Ποιοι είναι αυτοί;

      Η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει δείξει ότι υπάρχουν οι παρακάτω κατηγορίες μελών και μη.
      1. Αλεξιπτωτιστες: έρχονται παίρνουν τις γραπτες πληροφορίες του φορουμ και φευγουν, χωρίς να τους ξαναδεί κανεις.
      2. Οι δοτικοί: έρχονται για γνώσεις και παραμένουν προσφεροντας στο φορουμ και όλα τα μελη.
      3. Οι Φαντομαδες: Διαβάζουν τα πάντα μέσα στο φορουμ, αλλά δεν φαίνονται πουθενά (ούτε σε συζυτησεις, ούτε απαντούν σε κάποιον που ξερουν οτι μπορούν να τον βοηθησουν) είτε γιατί βαριούνται, είτε γιατί νομίζουν ότι δεν εχουν αρκετές γνωσεις, είτε γιατί αντιπαθουν τις κοινωνικές συναναστροφες
      4. Οι super ήρωες : παρακολουθούν διακριτικά τα πάντα από ψηλά και δεν επεμβαινουν παρά μόνο οταν η βοήθεια τους είναι επιβεβλημενη. (Σε αυτους δεν βάζω τον ADMIN γιατί όπως είπαμε αυτός είναι ο απο μηχανής Θεός :D )
      5. Οι περαστικοι: Βλέπουν φως και μπαίνουν και ξαναφευγουν.
      6. Οι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών: τα μελη που πριν προλάβεις να ρωτήσεις ή να ζητήσεις κάτι στο εχουν ετοιμο στο πιάτο.
      Και 7. Οι κουτοπονηροι: σε αυτους απευθύνεται ο τίτλος.
      Δηλαδή καποια μέλη ή φίλοι μελών που αγοράζουν ενα κινέζικο τηλέφωνο και με μηδέν γνωσεις και μηδέν θέληση να κάτσουν να μάθουν, θέλουν να βρουν τον αγαθό δοτικό τυπο (για τα ελληνικά δεδομένα το κορόιδο) που θα του δώσουν το τηλέφωνο τους και θα το ρυθμισει, εγκαταστήσει την ελληνική rom ή όποια άλλη θέλει ο κουτοπονηρος, τρώγοντας αρκετό από τον προσωπικό του χρόνο με άγχος, γιατί πάντα υπάρχει η περίπτωση της "στραβης" Κάτι που αυτοί αρνούνται να κάνουν γιατί τον χρόνο τους και τη φαια ουσία τους τα θεωρούν πολύτιμα.
      Ενώ τους παρέχονται οι οδηγίες και το που θα πάνε μέσα στο φορουμ να ενημερωθούν, δεν το κάνουν, προφασιζόμενοι αδυναμία.
      Σε τέτοια άτομα απλά τους δίνω τα λινκ ή τις οδηγίες για το πώς θα περιηγηθουν στο φόρουμ ωστε, να βρουν οτι χρειάζονται, μιας και τώρα η θεματολογία καλύπτει σχεδόν τα πάντα σε οδηγίες και πληροφορίες και μετά τους αφήνω, να δω αν θα προσπαθήσουν ή αν θα απευθυνθουν σε άλλο μέλος.
      Ναι να βοηθήσουμε καποιον που διαβασε ενημερώθηκε και μετά είχε το "θαρρος" να εφαρμόσει αυτά που εμαθε και καπου στην πορεία είχε πρόβλημα και πελαγωσε.
      Αλλά αυτόν που προσπαθεί στην ουσία να εκμεταλλευτει κάποια μέλη και να εξαφανιστεί χωρίς να προσφέρει τίποτα στο φορουμ και τα μελη του, δεν θέλω να τον ξέρω.
      Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις στον κανόνα και ενδιαμεσες κατηγορίες που μεταλλάσσονται ή σε σούπερ ήρωες ή σε δοτικους, αλλά είναι εξαιρέσεις.

      Εσείς τι λέτε; Είμαι αυστηρός ή έχω καποιο δίκιο; Πρέπει να βοηθαμε αυτά τα άτομα στη φάση "άσε φίλε θα στο ρυθμισω εγώ, εσύ κατσε και απολαυσε την πτήση......"
      Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι συμπτωματική. :)
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Τη θέση μου τη ξέρεις...Την έχω πει και δημόσια και ιδιωτικά... Φυσικά και έχεις δίκιο!

      Απλά να προσθέσω ότι "Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις ΔΕΝ είναι ΚΑΘΟΛΟΥ συμπτωματική"
    • Link? Ποιο link? Αγνοείς το ποστ (μακάρι να το διέγραφες κιόλας)... ας κάθισει να ξεστραβωθεί και να διαβάσει τις προηγούμενες 10 σελίδες του thread στο οποίο postάρει. Το ωραίο είναι όταν βλέπει πως δε παίρνει απάντηση, κάνει quote το εαυτό του. Pathetic...
      There is no place like 127.0.0.1
    • Διαφήμιση
    • Νομίζω ότι όλη αυτή η αγανάκτηση προήλθε επειδή μέσα σε ένα έτος γράφτηκαν 7000 μέλη.. όμως η ομάδα διαχείρισης δεν αυξήθηκε.
      Απόρροια αυτoυ ήταν να επιβαρυνθείτε δραματικά το φόρτο ερωταπαντήσεων μέσα στην κοινότητα.
      Προσπαθούμε να βοηθούμε εμείς οι ''δοτικοί'' ή ''Οι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών'' αλλά δεν φτάνει.
      Πέρισσυ τέτοια εποχή γραφόντουσαν 5-6 μέλη ημερησίως
      Το τελευταίο διάστημα οι εγγραφές έφτασαν τις 50/ημέρα

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΜΩΣ με τον Θανάση ότι πρώτα πρέπει να θέλει κάποιος να βοηθήσει τον εαυτό του και δεύτεροι να έρχεστε εσείς οι moderator ως καθοδηγητές
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Θα πω την γνώμη μου, μέσα από το πρίσμα της ελάχιστης (2,5 μηνών) εμπειρίας μου στο φόρουμ αυτό.

      Ο Θανάσης πιο πάνω περιέγραψε εύστοχα κάποιες κατηγορίες ανθρώπων, οι οποίοι όντως υπάρχουν στο χώρο,
      όπως και σε κάθε αντίστοιχο άλλωστε. Όπως όμως τις περισσότερες φορές, έτσι και στην περίπτωσή μας, το νόμισμα έχει δύο πλευρές
      και εξηγούμαι:

      Όπως είπε και ο συνονόματός μου, το φόρουμ έχει μεγαλώσει πολύ και απότομα. Είναι λοιπόν απολύτως λογικό και αναμενόμενο μέσα στο μεγάλο αυτό πλήθος ανθρώπων να εμπεριέχονται οι πάντες, οι αγαθοί, οι πονηροί, οι γνώστες, οι άσχετοι, οι δοτικοί, οι ατομιστές κοκ.
      Επιπλέον, από τη στιγμή που όλο και περισσότερος κόσμος στρέφεται στα κινέζικα προϊόντα, επιλέγοντας αυτή εδώ την εταιρία, είναι απολύτως σίγουρο πως αφενός η ανάπτυξη θα συνεχιστεί, αφετέρου δε η "ποικιλία" χαρακτήρων και συμπεριφορών θα είναι τόσο ανομοιογενής και ποικίλη.

      Ο χώρος αυτός εδώ στήθηκε προφανώς με αφετηρία και κίνητρο το μεράκι και το κέφι των μπροστάρηδων, οι οποίοι ήθελαν και έκαναν το χόμπυ τους, ασχολούμενοι, εμβαθύνοντας, ψάχνοντας κτλ. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε σε καμία περίπτωση οι οι περισσότεροι δεν το βλέπουν έτσι, μάλλον το αντίθετο. Δεν μπορούν, δεν θέλουν, βαριούνται, δεν ξέρουν, όποιος και να είναι ο λόγος, σημασία έχει ότι το αποτέλεσμα είναι αυτό: δεν προσφέρουν ουσιαστικά στην βελτίωση της κοινότητας, απ' όποιο πόστο κι ας είναι ικανοί.
      Κατά την άποψή μου, δεκτό και αυτό. Έτσι είναι η κοινωνία, μικρογραφία της είμαστε και δεν θα έπρεπε ούτε να θυμώνουμε ούτε να χαλιόμαστε.

      Η ουσία του θέματος είναι το πώς στεκόμαστε εμείς απέναντι σ'αυτό το φαινόμενο.
      Διαβάζοντας όσο περισσότερα θέματα μπορώ, βλέπω τον Θανάση και τους περισσότερους, να στέκονται απέναντί του
      με τον πιο ενδεδειγμένο τρόπο, "βοηθάω, δεν αδιαφορώ/σνομπάρω κανέναν και τίποτα, αλλά δεν θα κάνω ΚΑΙ τη λάντζα"και "εμείς είμαστε εδώ, ΑΦΟΥ εσύ κάνεις κάτι, ενεργήσεις, ασχοληθείς".

      Το "αγνοώ, δεν ασχολούμαι κτλ", ακόμα και στην περίπτωση του "πονηρού" δεν δικαιούται κανείς να το αποφασίζει. Ποιος θα κρίνει το ποιος είναι καλοπροαίρετος και ποιος όχι, ιδιαίτερα μέσα από τον γραπτό λόγο; Πως θα αποφασίσεις ποιος είναι "κλέφτης" και ποιος "αστυνόμος";

      Τελικά, όποιος μπερδεύει το "βοηθάω/βοηθιέμαι" με το "δίνω/παίρνω τροφή μασημένη", θα το βρει μπροστά του άμεσα.
      Η "πτήση" εδώ μέσα είναι κοινή για όλους, ή μαζί θα την απολαμβάνουμε ή μαζί θα γκρεμοτσακιστούμε και ο σκοπός ύπαρξης της παρέας θα πάψει να υφίσταται.


      Με αφορμή το θέμα που συζητάμε εδώ, θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον Bodai, στον οποίο απευθύνθηκα εκτιμώντας τις γνώσεις του στο Linux, για προβληματάκι που είχα άσχετο με την Xiaomi και στο οποίο ανταποκρίθηκε σαν αδερφός.

      Τον ευχαριστώ μία φορά για τη λύση και πάρα πολλές φορές για την συμπεριφορά του.
    • Φίλε Θανάση, κρίμα που δεν σε έχουμε στην Αθήνα, για να μας οργάνωνες τακτικές συναντήσεις ανταλλαγής απόψεων.
      Αυτό στο λέω σοβαρά, αλλά και με δόση χιούμορ και πειράγματος.!!!!!
      Διότι ενώ θα συμφωνήσω σε μερικά από τα παραπάνω που λες (όσον αφορά για αυτούς που κατέχουν το Android (linux) και βαριούνται να το ψάξουν.
      Αλλά ν΄αναλογιστούμε ότι κάποιος που είναι ανήξερος τεχνολογικά από PC και Android, του φαίνονται όλα βουνό και εάν δεν καταλαβαίνει την τεχνική ορολογία αλλά και την αγγλική γλώσσα , δεν το διακινδυνεύει να ασχοληθεί διότι υπάρχει πάντα ο φόβος του Brick στο μυαλό του.
      Γι αυτούς τους λόγους το site μας αυξάνεται σε μέλη μέρα με τη μέρα.
      Επ΄ ευκαιρία, κάνω πρόταση για περιπτώσεις ''Brick'' να βάλουμε κάποιο μικρό κόστος (5 η 10) € , γι αυτούς που ασχολήθηκαν και λύσανε το πρόβλημα.
    • Ο/H geo221 έγραψε:

      π΄ ευκαιρία, κάνω πρόταση για περιπτώσεις ''Brick'' να βάλουμε κάποιο μικρό κόστος (5 η 10) € , γι αυτούς που ασχολήθηκαν και λύσανε το πρόβλημα.
      τότε εγώ θα έπρεπε να ειμαι πλούσιος τώρα... :)
      Δεν ειναι σωστό αυτό, το να χρεωνουμε.... τουλάχιστον ως επίσημη γραμμη στο φόρουμ.
      Εξάλλου δεν σου έβαλε κανενας το μαχαίρι στο λαιμο να βοηθησεις κάποιον... μόνος σου το κάνεις με πρωτοβουλία σου
      Η γραμμή αντιμετώπισης που πρέπει να ακολουθείται στο φόρουμ πρέπει να είναι ίδια με την γραμμή στα main forum όπως το en.miui
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Διαφήμιση
    • Συμφωνώ με Χρήστο @pechr.
      Η χρέωση μελών του φόρουμ από άλλα ενεργά μέλη είναι αντιδεοντολογική, ειδικά για δουλειές απλές. Τώρα όταν υπάρχει δουλειά που θέλει εξαιρετικά ειδικές γνώσεις και ασχολία ημερών σε δοκιμές, ψάξιμο και διάβασμα, τότε εκεί νομίζω ότι όποιος το αναλάβει πρέπει και να πληρωθεί. (τέτοια δεν αναλαμβάνω εγώ λόγω ελλιπών γνώσεων)
      Όταν κάποιος μου πρότεινε πληρωμή τον κατεύθυνα στο Donate του φόρουμ να δώσει ότι νομίζει αυτός.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Και εγώ που νόμιζα πως τέτοιες συζητήσεις γίνονται στα σκοτεινά vip δωμάτια :lol: :lol: :lol:

      Επί του θέματος, πιστεύω πως όποιος θέλει να βοηθήσει βοηθάει, όποιος δε θέλει δεν το κάνει και simple as that.

      Στην τελική (εμένα τουλάχιστο) αυτό που με κέρδισε και δεν έγινα... "περαστικός", είναι η αγνή, καλόκαρδη, ανθρώπινη αντιμετώπιση κάποιων user (με ότι τίτλο και αν κατέχουν) του φόρουμ, που όταν τους χρειάστηκα να με βοηθήσουν ανταποκρίθηκαν με ευγένεια και όρεξη.
    • Είμαι μέλος από το 2014, αλλά λόγω δουλειάς έχω καταλήξει κι εγώ αλεξιπτωτιστης..(Λυπάμαι που το λέω). Οι προ αναφερθεντες είναι αξιοτιμοι καθώς έχω δεχθεί κι εγώ πολλές φορές βοήθεια τους. Πολλές φορές τυχαίνει να διαβάζω θέμα μήπως βοηθήσω κι εγώ κάποιον αν και οι γνώσεις μου δεν είναι τόσες ώστε να επαρκούν για τα software προβλήματα. Όσοι όμως δίνετε τις γνώσεις σας και τον χρόνο σας εδώ είστε άξιοι συγχαρητηριων. Χωρίς εσάς δεν είχαμε φτάσει τόσο μακριά
    • διαφανεια Μιχαλη.
      Σε μια κοινοτητα ολοι εχουν δικαιωμα ψηφου και αποψης.
      Ειδαλως θα λεγοταν ιδιοκτησια.
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Διαφήμιση
    • Μα εδώ δεν θα βγάλουμε πόρισμα χεχεχε ούτε είναι επίσημο

      Απλά συζητάμε και λέμε το μακρύ και το κοντό μας. Κουβέντα να γίνεται ένα πράγμα, αν και το θέμα είναι σοβαρό.