Διαφήμιση

superSU προβλήματα και λύσεις

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • superSU προβλήματα και λύσεις

      Ανοίγω το τόπικ εδώ όπως μου υπέδειξε ο αγαπητός φίλος @GR_Macedon να συζητήσουμε για τα προβλήματα που θα μπορούσαν να προκύψουν όταν κάνεις root μία stable με μία έκδοση superSU και μετά κάνεις update το superSU.
      Να ξεκινησω με το συμβάν στην stable μου..
      Δεδομένα:.
      Xiaomi Redmi Note 2 με GTV stable 7.1.3.0 rooted με superSU 2.49 έπειτα από προτροπή του TWRP 3.0.0-0 ..... αναβαθμισμένη απο playstore στην 2.65

      1η ενέργεια:
      1. Wipe cache & wipe dalvik cache
      2. install GTV ROM stable 7.2.1.0
      3. στην ερώτηση για install superSU κανω swipe (NAI)
      Αποτέλεσμα: Με πετούσε εκτός κάθε φορά που δοκίμαζα να μπω στις ρυθμίσεις και στο κέντρο ασφαλείας.

      2η ενέργεια:
      1. Factory Reset (3 wipes)
      2. install GTV ROM stable 7.2.1.0
      3. στην ερώτηση για install superSU κανω swipe (NAI)
      Αποτέλεσμα: Με πετούσε εκτός κάθε φορά που δοκίμαζα να μπω στις ρυθμίσεις και στο κέντρο ασφαλείας.

      ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΥΖΗΤΗΤΗΣΗΣ
      Γνώσεις και δεδομένα:
      1. Δεδομένο ειναι ειναι ότι το superSU εγκαθιστάται στο system, για αυτό και το κάνεις μονο μέσω TWRP που έχεις πρόσβαση στο system. Μέσα απο MIUI δεν σε αφήνει.
      2. Δεδομένο είναι ειναι ότι το το binary εγκαθιστάται στο system.
      3. Στο TWRP μας έχει το superSU έκδοσης 2.49 (αυτό που σε ρωτάει να το εγκαταστήσεις διαρκώς)


      Ερωτήσεις:

      1. Όταν αναβαθμίζουμε σε νέα ROM ίδιου είδους (πχ Stable rooted >>Stable που αργότερα θα την κάνω πάλι rooted) ποιες ενέργειες θα πρέπει να κάνουμε για να μην έχουμε προβλήματα με το superSU;;
      2. Το binary αφήνει κλειδωμένα αρχεία στο system που δεν φεύγουν με την εγκατάσταση της νέας ROM (εννοείται χωρίς wipe system);;



      @gkalen edit 2
      Αφού λοιπόν έχει αναβαθμιστει το supersu από το playstore ( 2.65 ) και έχουμε αναβαθμίσει και το su binary μέσω της εφαρμογής supersu , θα φλασαρουμε το stable rom και θα σβηστεί το su binary εφόσον το stable Ρομ δεν είναι rooted και δεν περιέχει su binary .
      Όταν λοιπόν φλασαρουμε το superuser.zip που είναι προηγούμενη version ( 2.49 ) , θα εγκατασταθουν στο system όλα τα απαραίτητα αρχεία ξανά.
      Τότε , θα ζητηθεί από την αναβαθμισμένη εφαρμογή supersu ( 2.65 ) που είναι ήδη στο data , να αναβαθμίσει το su binary.


      @pechr
      Ακριβως στο edit 2 να εστιασουμε @gkalen γιατι εκει ειναι η ουσια.
      1. Φλασαροντας την stable (χωρις wipe system) θα σβηστουν ολα τα αρχεια του binary;;;
      2. Θα μεινουν καποια αρχεια κλειδωμενα απο το binary της 2.65 και θα δημιουργηθει προβλημα στο supersu 2.49 και θα αρχισει να τρωει σκαλωματα το κινητο;


      @gkalen
      Αυτό είναι ή ουσία , αλλά κανείς δε μπαίνει στο κόπο να το δοκιμάσει.
      Παρ'οτι δεν ξέρω ακριβώς πως θα συμπεριφερθεί ή Miui με το supersu , καθ'οτι όσες φορές την έχω χρησιμοποιήσει ( από Miui GB - Miui KK ) , πάντα δουλεύω με το δικό της ροοτ σε οποιοδήποτε πορτ ή ακόμα και τώρα που έχω Xiaomi .
      Εμπειρικά και μόνο σας είπα αυτά που γνωρίζω , απλά έχασα λίγο το θεμα στην αρχή , δεν είχα καταλάβει ότι μιλαγαμε για stable ή οποία δεν είναι ροοτ.
      Φλασαροντας την stable πάνω από μια προηγούμενη ή ακόμα και πάνω από την ίδια stable που φοράμε , αυτομάτως σβηνονται όλα στο system , καθ'οτι το updater.script κάνει format στο system συγχρόνως με την εγκατάσταση του Ρομ.
      Οπότε χάνονται όλα τα αρχεία ( binaries ) του supersu , κι έτσι πρέπει να φλασαρουμε πάλι το supersu.zip για να έχουμε ροοτ.
      Το θεμα λοιπόν είναι , ( εφόσον λογικά θα έχουμε αναβαθμίσει την εφαρμογή supersu μέσω playstore ) , ότι ή εφαρμογή superuser ( η αναβαθμισμένη ) θα είναι ακόμα εγκατεστημένη στο data/app/ , αλλά σαφώς δεν θα δουλεύει καθώς δεν θα υπάρχουν πλέον τα binaries με το φλασαρισμα του Ρομ.
      Όμως , αυτό που λέω να δοκιμαστεί είναι το εξής ... Αφού λοιπόν έχουμε φτάσει σ'αυτο το σημείο που ανεφερα ( έχουμε το supersu το αναβαθμισμένο στο data/app/ ) , έλεγα λοιπόν να δοκιμάσει κάποιος να φλασαρει το ζιπ του superuser και έτσι θα εγκατασταθεί το supersu και τα binaries που χρειάζονται για το ροοτ.
      Σ'αυτο το σημείο λοιπόν πιστεύω ότι μετά το φλασαρισμα του superuser.zip , τότε θα ενεργοποιηθεί και ή αναβαθμισμένη εφαρμογή του supersu που έχουμε στο data/app/ και απλώς θα μας ζητηθεί απο την εφαρμογη να αναβαθμίσουμε το su binary μέσω της εφαρμογης.
      Αυτη είναι ή απορία μας λοιπόν ... σε άλλες συσκευές και Ρομ θα συμβεί αυτό που είπα προηγουμένως , σε Xiaomi με Miui θέλουμε να δούμε πως θα συμπεριφερθεί.

      Edit
      Αυτός που θα έπρεπε να το δοκιμάσει , ονομάζεται pechr ... :P
      Καθ'οτι έχεις ότι χρειάζεται , δηλαδή εισαι με stable και έχεις αναβαθμίσει το supersu μέσω playstore.
      Μένει μόνο να φλασαρεις ξανά τη stable που ήδη φοράς , να φλασαρεις το superuser.zip μετά ... και έπειτα να δεις αν σου ζητάει αναβάθμιση του su binary το αναβαθμισμένο supersu που έχεις ήδη στο data/app/ ... Έτσι θα δούμε αν τελικά δεν δουλεύει ή δουλεύει.

      @michael
      Επειδη το θεμα ειναι περιπλοκο να πω οτι απο την εκδοση super su 2.60 και νεοτερες εχουν γινει πολλεσ αλλαγες στον τροπο εγκαταστασεις του super su αλλα και στο kernel του δηλαδη εκτος απο το system/app και το system/xbin κανει εγκατασταση αρχειων και στο data ,αυτο ακριβως ειναι που δημιουργει προβληματα με την αναβαθμιση απο μια ρομ σε μια αλλη .
      Λυσεις υπαρχουν η ποιο απλη οποιος θελει ροοτ στην stable να περναει την εκδοση που του πρωτηνει το twrp που ειναι η 2,49 και λειτουργει σωστα χωρις προβλημα .Και να μην κανει αναβαθμηση απο το play store στην νεα εκδοση.


      kiriakos1963
      Από ότι θυμάμαι όταν έβαλα το ρομ όχι stable αλλά dev όταν έκανα αναβάθμιση το Su από play store είχα πρόβλημα όταν άνοιγμα κάποια εφαρμογή έκλεινε το τηλέφωνο και όταν το άνοιγμα η εφαρμογή δεν υπήρχε μέσαμέσα. Δεν θυμάμαι ποιο ρομ ήτανε
      michael
      Αυτο που εκανες ηταν μεγαλο fail .ΠΟΤΕ σε DEV rom επειδη ειναι prerooted δεν περναμε αλλη εφαρμογη για root διοτι θα εχεις 100% προβληματα.
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Αν τελικά έχω :
      Xiaomi Redmi Note 2 με GTV stable 7.1.3.0 rooted με superSU 2.49 έπειτα από προτροπή του TWRP 3.0.0-0 ..... αναβαθμισμένη απο playstore στην 2.65

      Τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να έχω την stable GTV 7.2.1.0 rooted και να μου δουλευει χωρίς προβλήματα;;
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • " Καλοτάξιδο " το θέμα φίλε Χρήστο,πολλά μπράβο σ`όλα τα παιδιά που μας σερβίτετε τις λύσεις στο πιάτο και αφορά όλους όσους ποστάρουν στο φόρουμ MIUI_ART,Bodai,ceaser,gkalen,GR_Macedon,michael κλπ.κλπ.

      Θα ήθελα να ρωτήσω έχω Stable 7.2.1.0 και δεν έχω αποσυμπιέση (Flash μέσω Twrp) το zip της SU,υπάρχει όμως σαν εφαρμογή μέσα στη συσκευή σε έκδοση 2.65,μου ζητάει να κάνει update και δεν το κάνω.Αυτό σημαίνει ότι η συσκευή δεν είναι root ,ποιός είναι ο λόγος που θέλω root εκτός από το να τρέχω εφαρμογές που θέλουν rootαρισμένη συσκευή.Και γιά ποιό λόγο υπάρχει η εφαρμογή SU,τι χρειάζεται γιατί να μην την σβήσω.Απορίες λίγο noob αλλά πιστέυω ότι δεν είμαι ο μόνος με τέτοιες απορίες.
      "Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου."
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Liopetis έγραψε:

      Θα ήθελα να ρωτήσω έχω Stable 7.2.1.0 και δεν έχω αποσυμπιέση (Flash μέσω Twrp) το zip της SU
      To zip του SuperSu δεν το αποσυμπιέζεις. Αν το αποφασίσεις το φλασάρεις ως έχει, σαν να ηταν rom δηλαδή.

      Ο/H Liopetis έγραψε:

      ,υπάρχει όμως σαν εφαρμογή μέσα στη συσκευή σε έκδοση 2.65,μου ζητάει να κάνει update και δεν το κάνω.Αυτό σημαίνει ότι η συσκευή δεν είναι root
      Όχι σημαίνει ότι απλά δεν αναβαθμίστηκε στην καινούργια έκδοση, root θα εξακολουθείς να έχεις όπως και το πρήξιμο να αναβαθμίσεις το SuperSu :D

      Ο/H Liopetis έγραψε:

      ποιός είναι ο λόγος που θέλω root εκτός από το να τρέχω εφαρμογές που θέλουν rootαρισμένη συσκευή.Και γιά ποιό λόγο υπάρχει η εφαρμογή SU,τι χρειάζεται γιατί να μην την σβήσω
      Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που για να δουλέψουν σωστά πρέπει να είναι rootαρισμένο το κινητο. Εγω πχ χρησιμοποιώ το Clocksync. Είναι μια εφαρμογή που τραβάει την ώρα από το δίκτυο (ntp servers) και διορθώνει την ώρα του κινητού (όταν χρειάζεται).
      Χωρίς το root δεν δουλεύει το ίδιο...
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Όχι σημαίνει ότι απλά δεν αναβαθμίστηκε στην καινούργια έκδοση, root θα εξακολουθείς να έχεις όπως και το πρήξιμο να αναβαθμίσεις το SuperSu
      Εδώ μπερδεύτικα λιγάκι

      1) την στιγμή που δεν 'εχω flasάρει το su από twrp,πως έχω root,η stable δεν είναι rom χωρίς root ?

      2) όταν είχα DEV έβλεπα στο κέντρο ασφαλείας -> Δικαιώματα -> είχε τρίτη επιλογή το root και όταν το πάταγα με πήγαινε στο διακοπτάκι on- off για το flasify ( καταλαβαίνω ότι το flasify αφορρούσε εκείνη την rom,απλά το λέω σαν παράδειγμα και σαν τρόπο που ήξερα ότι είχα root ).Τώρα δεν υπάρχει,έχω λοιπόν root ?
      "Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου."
    • Ο/H Liopetis έγραψε:

      1) την στιγμή που δεν 'εχω flasάρει το su από twrp,πως έχω root,η stable δεν είναι rom χωρίς root ?
      ΔEN ΕΧΕΙΣ απλά εγω ξεκίνησα με την παραδοχή ότι έχεις φλασαρει χειροκίνητα στην root το SuperSu.

      Δεν έχεις root απλά υπάρχει ένα bug στο Κέντρο Ασφαλείας και πολλές dev που θα έπρεπε να έχουν root, δεν έχουν (δεν τους εμφανίζεται η επιλογή που αναφέρεις). Για τον λόγο αυτό περιελήφθει στην rom και το SuperSu.
      Για να αντιμετωπισθεί από την μια το bug και από την άλλη όσοι χρηστες έχουν stable και θέλουν root να μπορούν να το κάνουν ιδία ευθύνη (και εγω μαζί μ' αυτούς)
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      ΔEN ΕΧΕΙΣ απλά εγω ξεκίνησα με την παραδοχή ότι έχεις φλασαρει χειροκίνητα στην root το SuperSu.
      Ωραία,δεν έχω root και για όσο δεν θέλω να έχω δεν φλασάρω το Su,κατανοητό.Την ( πριξ-ball ) εφαρμογή του Su την χρειάζομαι για κάποιο λόγο ή να την στείλω ?
      "Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου."
    • Διαφήμιση
    • Παύλε πέταξε την σε εκείνο τον φάκελο που έκανες και έχωσες και όλες εκεινες τις κινέζικες εφαρμογές που εγκαταστάθηκαν αλλα εξαιτίας του γεγονότος ότι δεν έχεις το hardware ε'ιναι άχρηστες. Για παν ενδεχόμενο!!
    • Στη καινούργια stable 7.2.1.0 υπάρχουν 2 εκδόσεις superSU μέσα και το εξηγώ αυτό παρακάτω.

      Υπάρχει το αρχείο supersu.zip που σου το ρίχνει μέσα στον αποθηκευτικό χώρο κατά την εγκατάσταση της ROM.
      Αν θέλεις να φλασάρεις με αυτό το αρχείο την stable τότε απλα μπαίνεις TWRP αφοτου έχεις τελειώσει την εγκατάσταση της ROM και το κάνεις install.

      Η άλλη έκδοση του supersu κρύβεται μέσα στο TWRP.
      H έκδοση αυτή του supersu περιέχεται μέσα στο αρχείο twrp.img του .zip της ROM
      Αυτή η έκδοση που είναι κρυμένη είναι υπευθυνη για την ερώτηση που δέχεσαι κάθε φορά για εγκατασταση supersu όταν επιλέγεις να κάνεις reboot

      Αν επιλέξεις να μπει η έκδοση που περιέχεται στο TWRP τότε ενδεχομένως σε επόμενη αναβαθμιση ROM να χρειαστεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες του 1ου post
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Σ`αυτό το στιγμιότυπο φένεται ποιά Su έχει εγκατασταθεί με την rom ...
      Images
      • Screenshot_2016-03-17-16-33-24_eu.chainfire.supersu.png

        90,56 kB, 450×800, viewed 140 times
      "Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου."
    • Στα επόμενα δείχνω την διαδικασία που κάνω όταν δεν δίνω το ok να περάσει το binary......
      Images
      • Screenshot_2016-03-17-16-34-21_eu.chainfire.supersu.png

        69,76 kB, 450×800, viewed 132 times
      • Screenshot_2016-03-17-16-34-38_eu.chainfire.supersu.png

        60,19 kB, 450×800, viewed 142 times
      • Screenshot_2016-03-17-16-35-01_com.miui.home.png

        130,8 kB, 450×800, viewed 152 times
      "Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου."
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Liopetis έγραψε:

      Στα επόμενα δείχνω την διαδικασία που κάνω όταν δεν δίνω το ok να περάσει το binary....
      KANONIKH θα πατήσεις
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)