Διαφήμιση

επιλογή "Use USB for MTP mode"

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ !!! <<

Tρέχουσα ενημέρωση 20.5.21/22 (25/05/2020 16:45)

Έγινε η διανομή των νέων 20.5.22 ROM για τις παρακάτω συσκευές...

HMK30Pro_20.5.22_v12-10 (Lmi)
    MI10_20.5.22_v12-10 (Umi)
    MI10Pro_20.5.22_v12-10 (Cmi)

H επόμενη διανομή των ROM θα γίνει όταν έχουμε διαθέσιμο Source από την Xiaomi και το xiaomi.eu.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

Σε Marshmallow 6.0.1 όταν συνδέω τη συσκευή με το USB καλώδιο, βγαίνει η παρακάτω επιλογή.
      Ξέρει κανείς που την βρίσκω αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις, έτσι ώστε να την ρυθμίσω να βγαίνει by default όπως θέλω συνήθως εγώ και να μην με ρωτάει κάθε φορά?
      Thanks!

Ενεργοποίησε τις "επιλογές για προγραμματιστές" και πήγαινε βρες το Select USB configuration (δεν το έχουμε μεταφράσει ακόμα). Διάλεξε εκεί τι θέλεις να είναι πχ MTP και όσο έχεις ενεργό το "επιλογές για προγραμματιστές" (το οποίο απενεργοποιείται αν δεν προσέξουμε από την επιλογή Έλεγχος του Κέντρου Ασφαλείας) δεν πρόκειται να σε ξαναρωτήσει αλλά απλά θα σε ενημερώνει ότι έχει συνδεθεί πχ ως συσκευή πολυμέσων και αγγίξτε για άλλες επιλογές USB κλπ κλπ.
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

Ενεργοποίησε τις "επιλογές για προγραμματιστές" και πήγαινε βρες το Select USB configuration (δεν το έχουμε μεταφράσει ακόμα). Διάλεξε εκεί τι θέλεις να είναι πχ MTP και όσο έχεις ενεργό το "επιλογές για προγραμματιστές" (το οποίο απενεργοποιείται αν δεν προσέξουμε από την επιλογή Έλεγχος του Κέντρου Ασφαλείας) δεν πρόκειται να σε ξαναρωτήσει αλλά απλά θα σε ενημερώνει ότι έχει συνδεθεί πχ ως συσκευή πολυμέσων και αγγίξτε για άλλες επιλογές USB κλπ κλπ.

Πήγα εκεί που μου είπες και προς μεγάλη μου έκπληξη βρήκα το MTP ήδη ενεργοποιημένο...

Στην επιστροφή όμως στην αρχική και στην σύνδεση με το καλώδιο, επανήλθα στη "πραγματικότητα".
      Η ίδια ερώτηση...

Και φυσικά η "επιλογή για προγραμματιστές" ήταν ανοιχτή:

• Ο/H caeser έγραψε:

Πήγα εκεί που μου είπες και προς μεγάλη μου έκπληξη βρήκα το MTP ήδη ενεργοποιημένο...

Στην επιστροφή όμως στην αρχική και στην σύνδεση με το καλώδιο, επανήλθα στη "πραγματικότητα".
      Η ίδια ερώτηση...

Και φυσικά η "επιλογή για προγραμματιστές" ήταν ανοιχτή:
      Ναι, αλλά αυτή τη φορά παραμένει η επιλογή που έχει κάνεις στο "επιλογές για προγραμματιστές" και δεν χρειάζεται να πατήσεις τίποτα για να αρχίσεις να μεταφέρεις αρχεία γιατί θυμάται την επιλογή σου... Απλά ενημερωτικό είναι ;) Από ότι είδα στα προηγούμενα μηνύματα, κάτι σκαλίζατε με το ES explorer. Αν δεν σου δούλεψε, πήγαινε πάλι εκεί και πάτα ξανά στην επιλογή που σε ενδιαφέρει (και ας φαίνεται επιλεγμένο ήδη) ή δοκίμασε να το αλλάξεις και να ξαναγυρίσεις σε MTP έτσι ώστε να σωθεί σωστά στο σύστημα η επιλογή σου και ξαναδοκίμασε.
    • Διαφήμιση
    • Δημητράκη, τα έκανα ΗΔΗ όλα αυτά, πριν σου απαντήσω στο προηγούμενο μήνυμα! Η ουσία είναι ότι δεν άλλαξε κάτι...
      Στο δικό σου Mi3 φοράς Marshmallow και δεν το έχεις αυτό το "χαρακτηριστικό"?
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

Ναι, αλλά αυτή τη φορά παραμένει η επιλογή που έχει κάνεις στο "επιλογές για προγραμματιστές" και δεν χρειάζεται να πατήσεις τίποτα για να αρχίσεις να μεταφέρεις αρχεία γιατί θυμάται την επιλογή σου... Απλά ενημερωτικό είναι
      Όντως, έχεις δίκιο, "θυμάται" αυτή την επιλογή μέχρι να κάνεις επανεκκίνηση στη συσκευή...
      Μετά την επανεκκίνηση επανέρχεται και πάλι στην αρχική του κατάσταση όμως...(USB for charging), αντίθετα με την Lollipop και την Kιt Kat που δεν μπαίνουν στη διαδικασία να σε ξαναρωτήσουν...