Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO (Για πρώτη φορά)

    • Οδηγός
    • Ενημερώθηκε
    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO (Για πρώτη φορά)

      Αυτός ο οδηγός είναι απόκλειστικά για το RedMi Note 3 PRO.


      Αν ήδη έχουμε Ελληνική ROM στην συσκευή μας, τότε απλά κάνουμε αναβάθμιση ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό


      Αναβάθμιση της Ελληνικής ROM


      ΠΡΟΣΟΧΗ !!! πρέπει να έχετε Developer ROM για να δουλέψει το ξεκλείδωμα

      Stable ROMs δεν υποστηρίζονται ακόμη αν και μερικές πληροφορίες αναφέρουν που μπορεί να γίνει και με Stable

      Αν έχετε ήδη ξεκλειδώσει τον Bootloader τότε προχωράτε στα παρακάτω βήματα αλλιώς...

      Θα πρέπει πρώτα να έχετε ξεκλειδώσει τον Bootloader της στσκευής σας...

      Για να το κάνετε αυτό ακολουθείτε τις οδηγίες που βρίσκονται Παρακάτω

      => Ξεκλείδωμα του Bootloader.

      Επειδή ακόμη μέχρι τώρα είναι κλειδωμένη η ROM με Private Keys από την Xiaomi, είναι αδύνατον να γίνει το Flash της ROM, με το Recovery που συνοδεύει την συσκευή σας.
      Ο μόνος τρόπος είναι να κάνετε Flash με Custom Recovery (TWRP).

      ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Διορθώθηκε το πρόβλημα με το TWRP Recovery
      • Θα πρέπει να κατεβάσετε την τελευταία Ελληνική ROM
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.
      • Κατεβάστε το TWRP Recovery
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.
      • Κατεβάστε το ADB
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.



      Θα πρέπει πρώτα να έχετε εγκαταστήσει τους Drivers της συσκευής σας ώστε να μπορέσετε να κάνετε το Flash του Recovery μέσα από FastBoot.
      Αυτό μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα απλά αν κένουμε εγκατάσταση το MiPhone που σας δίνουμε κάτω.

      => MiPhone20151028.exe
      Πατάμε επάνω στο κουμπί που γράφει "Download through your browser"

      Θα το κάνετε εγκατάσταση.
      Κάνοντας εγκατάσταση της εφαρμογής, θα σας βάλει και όλους τους απαραίτητους Drivers που χρειαζόμαστε για την διαδικασία.


      Κάνουμε Setup δηλαδή για να προχωρήσει στην εγκατάσταση...

      Κάνουμε extract από το adb.zip τα περιεχόμενά του σε κάποιο δίσκο του υπολογιστή μας.
      Μεταφέρουμε σε αυτό το φάκελο το twrp3.0.2-2_by_mic_kenzo.img που κατεβάσαμε στον ίδιο φάκελο (μην δίνετε σημασία στο όνομα που βλέπετε στην παρακάτω εικόνα).

      • Τοποθετούμε την Ελληνική ROM που καταβάσαμε μέσα στην συσκευή μας.
      Πρέπει να πάμε στην συσκευή μας και να την προετοιμάσουμε για το ADBSettings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές) και να ενεργοποιήσουμε το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)



      Αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στην συσκευή σας, τότε θα πρέπει να την ενεργοποιήσετε.
      Ρυθμίσεις (Settings) => Σχετικά με το τηλέφωνο (About Phone) και χτυπήστε πολλές φορές πάνω στο MIUI Version ώστε να σας ενεργοποιήσει τα Developer Options.

      Τώρα θα πρέπει να ανοίξουμε ένα Command Windows (το παλιό DOS)
      Βρίσκουμε που είναι ο φάκελος ADB
      Κρατώντας πατημένο το Shift πλήκτρο, πατάμε πάνω στον φάκελο ADB και επιλέγουμε open command window Here
      ή ενναλακτικά κάνουμε τα παρακάτω...
      Πηγαίνουμε στην εύρεση των Windows και γράφουμε cmd ώστε να επιλέξουμε το Command Prompt με το δεξί πλήκτρο ώστε να το τρέξουμε ως διαχειριστές..



      Τώρα πρέπει να πάμε στον φάκελο που είναι το ADB.
      Πληκτρολογούμε λοιπόν την διαδρομή του φακέλου που στην δική μου περίπτωση είναι στο C:\adb.
      Έτσι λοιπόν γράφουμε cd C:\adb και δίνουμε enter.

      • Τώρα συνδέουμε την συσκευή μας στο PC μέσω του USB.
      Πληκτρολογούμε το παρακάτω....

      adb devices

      Αν η συσκευή μας έχει τους σωστούς Drivers θα μας εμφανίσει την συσκευή μας ως μορφή ενός κωδικού.

      • Τώρα που βλέπουμε την συσκευή μας συνδεμένη μπορούμε να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.
      Πληκτρολογούμε adb reboot bootloader

      Η συσκευή μας τώρα θα κάνει Reboot σε FastBoot Mode
      • Στην συνέχεια θα κάνουμε εγκατάσταση του TWRP Recovery, μόνο και μόνο για να τρέξουμε το TWRP ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε Flash την Ελληνική ROM.
      • Πληκτρολογούμε fastboot flash recovery twrp3.0.2-2_by_mic_kenzo.img
      • ή fastboot flash recovery twrp_kenzo_3.1.0-0_orange.img
      • Μετά θα Κρατήσετε πατημένο το πλήκτρο Volume UP και θα δώσετε την εντολή fastboot reboot.
      • Όσο κρατάτε πατημένο το Volume UP το τηλέφωνο θα μπει κατευθείαν στο TWRP Recovery.
      • Σε περίπτωση που το TWRP φορτώσει στα Κινέζικα ακολουθούμε τις φωτογραφίες στο παρακάτω spoiler για να γυρίσουμε την γλώσσα στα Αγγλικα:
      Display Spoiler
      Εννοείται ότι εμείς θα βλέπουμε Κινέζικα στην πρώτη φωτογραφία οπότε προσέχουμε να επιλέξουμε το δεξί κουμπί από τα δύο, και στην δεύτερη εικόνα επιλέγουμε το English
      • Τώρα αποσυνδέουμε το τηλέφωνο από το USB και προχωράμε μετά στο παρακάτω βήμα.
      • Προχωράμε ΑΜΕΣΩΣ σε Factory Reset! Πάμε Wipe και τικάρουμε ΜΟΝΟ (Wipe Data + Wipe Cache + Wipe Dalvik Cache), για να αποφύγετε το BootLoop.
      • Μετά πάμε πίσω και επιλέγουμε το Install και κάνουμε flash (Install) τώρα την ελληνική Rom που ήδη είχαμε βάλει στον εσωτερικό χώρο της συσκευής μας.
      • Σε περίπτωση που εδώ αντιληφθείς ότι ξέχασες να περάσεις την ρομ στο κινητό τότε πας σε αυτόν εδώ τον οδηγό -> Ξεχασιάρης




      • Όταν τελειώσει το Flash, κάνουμε Reboot στο System. Στην ερώτηση για εγκατάσταση το Super user επιλέγουμε DO NOT INSTALL
      • Μην ξεχάσετε κατά την είσοδό σας την MIUI να έχετε επιλεγμένα τα Αγγλικά ως γλώσσα ώστε να κάνετε τις αρχικές ρυθμίσεις της συσκευής σας.
      • Στο τέλος των αρχικών ρυθμίσεων μπορείτε να επιστρέψετε στα Ελληνικά.
      Θα πρέπει να γνωρίζετε πως η συσκευή θα μείνει κολλημένη για αρκετή ώρα στο 99% και ΔΕΝ θα πρέπει να την κλείσετε προτού σας βγάλει ειδοποίηση για ολοκλήρωση του UPDATE.Επίσης κατά την επανεκκίνηση θα αργήσει σχεδόν 5 λεπτά - ίσως και παραπάνω για να μπεί στην MIUI.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην Bodai: TWRP link updated ().

    • Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό αδεφφέ!!! Αλλά επειδή για το δικό μας το pro δεν έχει βγει developer σημαίνει ότι πρέπει να περιμένουμε σωστά?
    • Ο/H Pachenko_Gr έγραψε:

      Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό αδεφφέ!!! Αλλά επειδή για το δικό μας το pro δεν έχει βγει developer σημαίνει ότι πρέπει να περιμένουμε σωστά?
      Πληροφορίες λένε τελευταία πως μπορείτε να κάνετε Unlock και σε Stable ROM.
      Δεν έχω την συσκευή για να δοκιμάσω, αλλά μπορείτε να το κάνετε εσείς.

      Έτσι και αλλιώς προς το παρόν, μόνο ελληνική Stable ROM υπάρχει διαθέσιμη.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Δοκίμασα σήμερα να κάνω unlock με την 7.1.18.0 έκδοση αλλά μου είπε couldn't verify device... Κατεβάζω την 7.1.20.0 και θα ξαναπροσπαθήσω (έχω λάβει έγκριση ξεκλειδώματος)... Υπάρχουν μήπως διαφορετικές εκδόσεις mi unlock ή είναι ένα για όλους?
    • Ένα είναι το Unlock (έκδοση) και είναι κοινό για όλες τις συσκευές.

      Θα πρέπει η συσκευή σου να είναι σε FastBoot Mode



      όταν ξεκινήσεις την διαδικασία του Unlock.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Απο οτι φαινεται ,δε με αγαπαει το κινητο μου.
      Δε μπαινει σε twrp για κανενα λογο.
      Εχει κανεις αλλος ξεκλειδωτο bootloader να δουμε?
    • Ναι το γνωρίζω ότι πρέπει να είναι σε fastboot mode, το κάνω σωστά και στο 50% μου λέει couldn't verify device, ότι και καλά το account που χρησιμοποιώ δεν είναι το ίδιο με της συσκευής ενώ το τσέκαρα 100 φορές και είναι σωστό... Εγώ απλά ρώτησα για να είμαι σίγουρος και όπως είπα μετά την αναβάθμιση θα ξαναδοκιμάσω...

      @Dante Είσαι ήρωας που τα κατάφερες εγώ 100 φορές προσπάθησα και δεν τα κατάφερα...
    • Διαφήμιση
    • Οπως ειπα και στο αλλο θεμα,admin απο το αγγλικο φορουμ μου ειπε οτι ειναι θεμα του σερβερ αυτο και απλα πρεπει να δοκιμαζεις αβερτα.
      Η περιμενεις να νιωσουν εκει στη xiaomi.
      Η να βγαλουν dev rom που απο οτι καταλαβαινω δε παιζει εκει θεμα.
    • Εμένα με τρώει η περιέργεια γιατί έχει κλείσει ήδη 2 μήνες στην κυκλοφορία το κινητό και ακόμα developer δεν βγήκε ούτε καν 7.2 stable που για το απλό το redmi note 3 βγήκε, τι να πω υπομονή και μόνο μπορούμε να κάνουμε...
    • Κατι οσο αφορα τον οδηγο.
      Στο αγγλικο φορουμ ,ο αντμιν μου ειπε να εχω ενεργοποιημενη και μια επιλογη στο developer options που λεει enable oem unlock.
      Το λεω γιατι βλεπω στα screenshot οτι δεν υπαρχει καν αυτη η επιλογη.
    • Ο/H Dante έγραψε:

      Κατι οσο αφορα τον οδηγο.
      Στο αγγλικο φορουμ ,ο αντμιν μου ειπε να εχω ενεργοποιημενη και μια επιλογη στο developer options που λεει enable oem unlock.
      Το λεω γιατι βλεπω στα screenshot οτι δεν υπαρχει καν αυτη η επιλογη.
      Ααααα αυτό δεν το γνώριζα, καλά που το είπες θα δοκιμάσω και θα απαντήσω εδώ...
    • Διαφήμιση
    • Υπάρχει και ένα άλλο TWRP για το RedMi Note 3 PRO ...

      => kenzo_twrp.zip

      Κάντε το extract και θα δείτε μέσα όλα τα αρχεία που χρειάζεται για να το περάσετε με FastBoot.
      Φυσικά πρέπει η συσκευή σας να είναι ξεκλείδωτη για να μπορέσετε να το περάσετε. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)