Διαφήμιση
Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO (Για πρώτη φορά)

• Οδηγός
    • Ενημερώθηκε
    • RedMi Note 3 Pro

Διανομή της 8.1.11 XTRV & ARΩMA (VIP μέλη):

Έχουμε στείλει σε VIP mail όλες τις νέες XTRV & ARΩMA ROM για τις συσκευές σας, εκτός από τις παρακάτω...

RedMi 3/PRO (Ido) / Mi-Mix (Lithium) λόγο αναβολής τους για αυτή την εβδομάδα, και Mi-6 (Sagit) καθώς χρειάζονται αλλαγές λόγο του Android 8.
    H ROM για το Mi-6 (Sagit) θα σας διανεμηθεί αφού πρώτα δοκιμαστεί.

Τα Vip μέλη που δεν έκαναν την αναβάθμιση του Updater (Flash του Zip) που στείλαμε εχθές ή έχει λήξει η VIP τους και δεν ανανέωσαν, δεν θα μπορέσουν να έχουν ΟΤΑ.

Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Να περάσεις το πιο πρόσφατο twrp παλικαρε να κάνεις format data - - - > yes - - - - > reboot recovery και μετά να σε ξανά βάλει στο twrp ρίξε χύμα την rom μέσα και install
      Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Ο/H George Kaggelaris έγραψε:

Ή θα βάλεις το νεότερο twrp που κάνει Decrypt το Data partition ή, αν μείνεις με αυτό, θα πρέπει να κάνεις Format Data =>Reboot Recovery και κατόπιν να περάσεις ξανά τη ROM στο κινητό και να την φλασάρεις. :)
      Τέλεια!!! ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, όλα αυτά γίνονται γιατί δεν δουλεύει σωστά το μικρόφωνο του τηλεφώνου :(

πως βάζω νεότερο twrp? και κάτι ακόμα, έχω δημιουργήσει αντίγραφο ασφαλείας, αυτό αποθηκεύεται internal ή στην SD;

Γενικά τι μου προτείνεται να κάνω;; θέλω να βάλω την 8.5.3
    • Παλικαρε αν το αγόρασες πρόσφατα από Ελλάδα και έχεις πρόβλημα με το μικρόφωνο προσωπική μου άποψη είναι να το επιστρέψεις, πρόσφατα είχαμε 2 mido στην Λάρισα με το ίδιο πρόβλημα και τους συστησαμε να το επιστρέψουν στα πλαίσια της εγγύησης.
    • Ο/H derveni έγραψε:

Παλικαρε αν το αγόρασες πρόσφατα από Ελλάδα και έχεις πρόβλημα με το μικρόφωνο προσωπική μου άποψη είναι να το επιστρέψεις, πρόσφατα είχαμε 2 mido στην Λάρισα με το ίδιο πρόβλημα και τους συστησαμε να το επιστρέψουν στα πλαίσια της εγγύησης.
      Το έχω περίπου έναν χρόνο, αγορασμένo από Ελλάδα(skroutzoshop) αλλά έχω την εντύπωση πως συνέβη μετά εγκατάσταση του MIUI 9, χωρίς όμως να το λέω με σιγουριά ότι φταίει αυτό
      Διαφήμιση
    • Στείλε μήνυμα στον @thanos485 αν έχει ανταλλακτικό και για πιο κινητό, δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα από την rom η θα ξεκουμπωσε η θα τα έπαιξε το μικρόφωνο, προσωπική μου γνώμη.
    • Θετική Απάντηση

Ο/H derveni έγραψε:

Στείλε μήνυμα στον @thanos485 αν έχει ανταλλακτικό και για πιο κινητό, δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα από την rom η θα ξεκουμπωσε η θα τα έπαιξε το μικρόφωνο, προσωπική μου γνώμη.
      σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, γενικά το μικ δουλεύει, στο CIT που μπήκα δούλεψαν τα DB ίσως να έπρεπε να φωνάξω λίγο παραπάνω, δεν ξέρω, σίγουρα μπορεί να φταίνε και κανα δυο τούμπες που έχει φάει και να ξεκόλλησε, απλά προσπαθώ να εξαντλήσω τις πιθανότητες του λογισμικού. αλλά στις κλήσεις έχω θέμα και δεν μ ακούνε

=============== Νοε 18th 2017, 12:44am ===============
      Πάρα πολύ ωραία, έχω βάλει twrp 3.1.1 με μια "απλή αναζήτηση στο google".

Προχωράω στα υπόλοιπα και σας στέλνω νέα :) ευχαριστώ παίδες

=============== Νοε 18th 2017, 12:48am ===============
      μια ερώτηση , μου λέει ότι η ROM που πάω να περάσω είναι incobatible and render your device unusable.

Να προχωρήσω;;

=============== Νοε 18th 2017, 1:18am ===============
      Λοιπόν , ιδού τα αποτελέσματα

όλα πήγαν καλά, φλάσαρα την 8.5.3 αλλά το πρόβλημα του μικροφώνου δεν λύθηκε.

Οπότε τώρα πρέπει να δω τι θα γίνει μ' αυτό

Και πάλι ευχαριστώ παιδιά, τελικά ήταν πολύ πιο εύκολο απ' όσο νόμιζα :)

=============== Νοε 18th 2017, 1:51am ===============

Ο/H derveni έγραψε:

Στείλε μήνυμα στον @thanos485 αν έχει ανταλλακτικό και για πιο κινητό, δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα από την rom η θα ξεκουμπωσε η θα τα έπαιξε το μικρόφωνο, προσωπική μου γνώμη.
      λοιπόν έχω ακόμα ένα update που ίσως να βοηθήσει κι άλλους.

Άνοιξα το κινητό, έβγαλα το πίσω καπάκι με το χέρι, έβγαλα τις 5 βίδες στο μαύρο καπάκι ακριβώς κάτω απ' την μπαταρία, και είδα πως ένα άσπρο στρογγυλό σαν αυτοκόλλητο ήταν ελάχιστα εκτός από τη θέση του οπότε και το έβαλα στη σωστή θέση, επίσης ξεκούμπωσα και ξανα κούμπωσα και το βύσμα που είχε εκεί και τώρα το μικρόφωνο δουλεύει κανονικότατα!!! ΟΛΕ :) :) :)

Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην derveni ()
      Αιτία: Μπράβο

• Καλημέρες

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω τι συμβαίνει, ενώ εχθές δούλεψε κανονικότατα σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια. Έστειλα μήνυμα στον Θάνο.

=============== Νοε 18th 2017, 3:32pm ===============
      Βρήκα μία λύση, τι λέτε για αυτά;

Hi everyone,
      Try to add this parameters into end of the build.prop:

ro.qc.sdk.audio.ssr=false
      ro.qc.sdk.audio.fluencetype=fluence
      persist.audio.fluence.mode=endfire
      persist.audio.handset.mic=digital
      persist.audio.voice.clarity=ON
      persist.audio.handset_rx_type=DEFAULT
      persist.audio.fluence.voicecall=true
      persist.audio.fluence.voicerec=false
      persist.audio.fluence.speaker=false
      persist.audio.fluence.audiorec=false
      persist.audio.fluence.spk.mono=true

If you will still have a negative result after that, then try to disable the noise canceller and dual mic configuration:

ro.qc.sdk.audio.ssr=false
      ro.qc.sdk.audio.fluencetype=none
      persist.audio.fluence.mode=false
      persist.audio.handset.mic=analog
      # persist.audio.voice.clarity=ON
      persist.audio.fluence.voicecall=false
      persist.audio.fluence.voicerec=false
      persist.audio.fluence.speaker=false
      persist.audio.fluence.audiorec=false
      persist.audio.fluence.spk.mono=false
      -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      και άλλη μία

Hi guys,
      I come back to you again with 100% working solution regarding this issue. In additional to this, it resolved my issue with not working microphone on my wired headset Panasonic RP-HJX6M.
      Just find and comment out the next rows in the build.prop:

#persist.audio.fluence.voicecall=true
      #persist.audio.fluence.voicerec=true
      #persist.audio.fluence.speaker=true
      #persist.audio.fluence.audiorec=false
      #persist.audio.fluence.spk.mono=true

Add the next rows at the end of the build.prop:

persist.audio.fluence.mode=endfire
      persist.audio.handset.mic=digital
      persist.audio.voicecall.mic=0
      persist.audio.voice.clarity=none
      persist.audio.aanc.enable=false
      persist.audio.nsenabled=ON
      persist.speaker.prot.enable=false
      persist.audio.spkcall_2mic=OFF

I have tested it on global developer ROM MIUI8 6.11.3. Besides that, the voice call has become much clearer than ever before

=============== Δεκ 6th 2017, 7:23pm ===============
      Καλησπέρα :)

Μετά απ ολες τις απελπιδες προσπάθειες πιστεύοντας πως το πρόβλημα είναι στο λογισμικό προμηθεύτηκα σήμερα τη πλακέτα που έχει απάνω το και και τη θύρα φόρτισης. Τα τοποθέτησα και τλκ κατάλαβα πως το πρόβλημα ήταν στο hardware. Μέχρι στιγμής δλδ εκεί καταλήγω. Μου ειπανε επίσης πως το μικρόφωνο ειναι αρκετά ευαίσθητο κι ότι χαλάει πολύ εύκολα από κάποια πτώση.

Αυτά τα νέα α και την πλακέτα την προμηθεύτηκα σε πολύ καλή τιμή.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κι ευχαριστώ πολύ επίσης τον @thanos485.

:)
    • New

Φιλε hliasmdp..... ελπιζω η νεα σου πλακετα να δουλευει σωστα.. σε ότι αφορα το σημα της εταιριασ gsm στο οριακο σημα της μιας η των 2 γραμμων. Με την αυθεντικη πλακετα δεν εβγαινε ποτε εκτοσ δικτυου....Αγορασα 3 διαφορετικες πλακετες 9 με 11 ευρω τη μια και ολεσ ειχαν το ιδιο πρόβλημα. Αν δε το εχεισ καταλαβει τσεκαρετο στο οριακο σημα θα δεισ. Αυθεντικη πλακετα δεν υπαρχει πουθενα ολοι πουλουν μαιμου. Βρηκα μια μεταχειρισμενη 20 ευρω και ειδα την υγεια μου αλλοιως το κινητο θα πηγαινε στα σκουπίδια. η Αυθεντικη πλακετα πρεπει να γραφει στην τριτη σειρα HMFS
      όχι CTFS και οπου εχει χρυση επικαλυψη πρεπει να είναι γεματη τρυπες.