Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO (Για πρώτη φορά)

    • Οδηγός
    • Ενημερώθηκε
    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO

      Μπαταρία μετά από 1 φόρτιση :

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην Bodai: Image Resize ().

    • συνδέθηκα στο λογαριασμό μου
      πήγα Unlock
      και μου λέει να κατεβάσω ένα πρόγραμμα
      και να κάνω κάποια βήματα . άρα μάλλον
      έχω δικαίωμα να το ξεκελιδ'ωσω έτσι δεν
      είναι ? μπορώ απλά να το ξεκλειδώσω αλλά
      να παραμείνει το τηλέφωνο για την ώρα με
      την αγγλοκινέζικη ρομ ? δηλαδή η διαδικασία
      ξεκειδώματος περιλαμβάνει ξανά φλασάρισμα
      ρομ οπότε το κινητό επανέρχεται στην αρχική
      μορφή ? ή μόνο με το πρόγραμμα ξεκλειδώνει
      ο bootloader και μετά είμαι έτοιμος ότνα θελήσω
      να φλασάρω ?
    • Απλά ξεκλείδωμα κάνει. Δεν πειράζει τίποτε άλλο. Οπότε δοκίμασε άφοβα να ξεκλειδώσεις αν και λογικά θα πετάει και σε σένα το ερρορ για το verification!! Τσεκ και πες! :)
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά νομίζω ότι με το unlock γίνεται και factory reset το κινητό να το προσέξετε μην χάσετε σημαντικά τυχόν αρχεία... Αν και δεν γίνεται με την stable, αλλά μιλάω υποθετικά :)
    • Ο/H Dante έγραψε:

      Δε νομιζω να γινεται ρεσετ.
      Σε μενα τουλαχιστον δεν εγινε.
      Έτσι είχα διαβάσει κάπου γι'αυτό το λέω... Εξάλλου σε nexus που είχα παλιά όταν ξεκλείδωνες έκανε factory reset...
    • Διαφήμιση
    • Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO

      Ξέρετε για ποιο λόγο έχω 2 διαφορετικές ενδείξεις στο sot?

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Παιδιά καλησπέρα κι απο εμένα. Είμαι καινούργιος στην κοινότητα αυτή την οποία και ευχαριστώ εκ βαθέως για τις προσπάθειες που καταβάλει για το ελληνικό κοινό της. Έλαβα πρόσφατα και εγώ το Redmi Note 3 Pro απο AliExpress, με original κινέζικο-αγγλική ROM (Stable 7.1.18.0) την οποία και δουλεύω την τελευταία εβδομάδα. Το κινητό, αν εξαιρέσουμε κάποιες φορές που παίρνει πρωτοβουλίες απο μόνο του!!! :huh: (όπως να απενεργοποιεί τη δόνηση και τον ήχο στα capacitive keys, σε ανύποπτο χρόνο) δουλεύει τέλεια. Κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με SIM η κάρτα SD 64GB. Παρακολουθώ ανελιπώς το forum για το πολυπόθητο unlock, όπως και το υπόλοιπο ίντερνετ με αποτέλεσμα να πέσω σε αυτή τη σελίδα: blusoftcenter.blogspot.gr/2016…oot-for-redmi-note-3.html

      Την έχει τσεκάρει κανένας?

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    • Ο/H takiansen έγραψε:

      Παιδιά καλησπέρα κι απο εμένα. Είμαι καινούργιος στην κοινότητα αυτή την οποία και ευχαριστώ εκ βαθέως για τις προσπάθειες που καταβάλει για το ελληνικό κοινό της. Έλαβα πρόσφατα και εγώ το Redmi Note 3 Pro απο AliExpress, με original κινέζικο-αγγλική ROM (Stable 7.1.18.0) την οποία και δουλεύω την τελευταία εβδομάδα. Το κινητό, αν εξαιρέσουμε κάποιες φορές που παίρνει πρωτοβουλίες απο μόνο του!!! :huh: (όπως να απενεργοποιεί τη δόνηση και τον ήχο στα capacitive keys, σε ανύποπτο χρόνο) δουλεύει τέλεια. Κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με SIM η κάρτα SD 64GB. Παρακολουθώ ανελιπώς το forum για το πολυπόθητο unlock, όπως και το υπόλοιπο ίντερνετ με αποτέλεσμα να πέσω σε αυτή τη σελίδα: blusoftcenter.blogspot.gr/2016…oot-for-redmi-note-3.html

      Την έχει τσεκάρει κανένας?

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
      Θέλει ξεκλείδωτο bootloader
    • Κάνω ένα ποστ και γω με όλα τα τελικά βήματα που ακολούθησα για την εγκατάσταση της Ελληνικής rom.

      Ξεκινάμε λοιπόν:

      0) Πρώτα από όλα πρέπει να έχουμε σιγουρευτεί έτι έχουμε εγκαταστήσει τους απαραίτητους drivers στον υπολογιστή μας. Γιαυτό κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το MiPhone
      Αν έχουμε πρόβλημα με τους συγκεκριμένους drivers και ο υπολογιστής δεν βλέπει το κινητό τοτε κατεβάζετε την τελευταία έκδοση από εδώ

      1) Ξεκλειδώνουμε τον bootloader (αν δεν το έχουμε κάνει ακόμα) οδηγίες εδώ

      2) Κατεβάζουμε το αρχείο που έχω ανεβάσει εδώ και την Ελληνική ρομ (επιλέγεται όποια προτιμάτε)

      3) Περνάμε την Ελληνική ρομ (το αρχείο .zip) στην εσωτερική μνήμη του κινητού (copy-paste)

      4) Κάνουμε extract τα αρχεία που βρίσκονται στο adb+twrp3.0.2-2_by_mic-For-RedmiNote3Pro.rar στο C:\ ώστε να έχουμε τον τελικό φάκελο που θα μοιάζει κάπως έτσι: C:\adb και μέσα τα 5 αρχεία που χρειαζόμαστε

      5) Ενεργοποιούμε στο κινητό USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)
      Settings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές)
      [Αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στην συσκευή σας, τότε θα πρέπει να την ενεργοποιήσετε.
      Ρυθμίσεις (Settings) => Σχετικά με το τηλέφωνο (About Phone) και χτυπήστε πολλές φορές πάνω στο MIUI Version ώστε να σας ενεργοποιήσει τα Developer Options.]

      6) Τρέχουμε το CMD ως administrator(διαχειριστές)

      7) Γράφουμε cd C:\adb


      8 )συνδέουμε την συσκευή μας στο PC μέσω του USB.


      9) πληκτρολογούμε στο CMD την εντολή: adb reboot bootloader


      10) Αφού δούμε το λαγουδάκι πληκτρολογούμε στο CMD την παρακάτω εντολή:
      fastboot flash recovery twrp3.0.2-2_by_mic_kenzo.img (και βλέπουμε ότι ολοκληρώνεται)


      11) Τώρα πληκτρολογούμε την εντολή: fastboot reboot και πατώντας το "Volume UP" πατάμε enter για να εκτελεστεί η εντολή

      12) Με το που δούμε το Mi logo αφήνουμε το Volume Up και το κινητό φορτώνει το TWRP.

      13) Μόλις μπούμε πατάμε το δεξί κουμπί από τα δύο περίπου στη μέση για να αλλάξουμε τη γλώσσα στα Αγγλικά.
      [Προχωράμε ΑΜΕΣΩΣ σε Factory Reset (Wipe Data + Wipe Cache + Wipe Dalvik Cache), για να αποφύγετε το BootLoop.

      Πηγαίνετε wipe ->advacnced wipe και επιλέγετε cache + dalivk cahe + data και μετά σέρνετε τα βελάκια δεξιά!!]

      14) Πάμε συνέχεια και επιλέγουμε Install-> και βρίσκουμε το .zip αρχείο που έχουμε περάσει στο κινητό (εγώ τίκαρα και το verify zip και όλα καλά).

      15) Με το που τελειώσει η εγκατάσταση πατάτε το reboot και περιμένουμε να φορτώσει το λειτουργικό


      Πιθανά προβλήματα:
      1) Αφού μπει στην Ελληνική ρομ έχουν αναφερθεί από διάφορους χρήστες ότι το κινητό λαγκάρει και έχει διάφορα θεματάκια. Αν συμβεί και σε εσάς αυτό ακολουθείτε τα παρακάτω βήματα:
      a) κρατάμε πατημένα τα κουμπιά Volume Up + Power και μόλις δούμε το MiLogo τα αφήνουμε και μπαίνουμε πάλι στο TWRP
      b) Πάμε στα WIPE και πατάμε advanced και επιλέγουμε να κάνει WIPE τα "Cache + Dalvik Cache"
      c) Κάνουμε επανεκκίνηση στο System

      2) Σε περίπτωση που δεν καταφέρει να μπει η Ελληνική ρομ και έχετε διάφορα προβλήματα τότε προτείνεται να περάσετε την Ελληνική rom σε μία sd card, και αφού έχετε μπει στο TWRP πάτε και κάνετε wipe τα πάντα (εκτός από την sd card, επιλέγετε όλα τα υπόλοιπα) και μετά το wipe συνεχίζεται κανονικά από το install του .zip της Ελληνικής ρομ επιλέγοντάς το πλέον από την Sd Card

      ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Αυτά για τώρα. Τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα. Συγνώμη που δεν μπόρεσα να βάλω φωτογραφίες αλλά δεν έχω χρόνο. Γράψτε από κάτω για απορίες και προβλήματα που τυχόν αντιμετωπίσετε. Μην αγχώνεστε κατά τη διαδικασία αυτή και μην βιάζεστε. Κάντε με μεγάλη προσοχή όλα τα βήματα αργά και καθαρά και δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα στο τέλος! :)


      Ευχαριστώ πολύ τον Dante για τη βοήθεια που μου παρείχε και ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά της κοινότητας που ασχολήθηκαν για να μας παρέχουν αυτή την ωραία και καθαρή ρομ!!! :)

      -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Και τώρα ο οδηγός για να κάνετε Update από Stable->Stable και από Dev->Dev


      Αφού δούμε ότι υπάρχει ένα Update για την συγκεκριμένη ρομ που φοράει το
      κινητό (είτε stable είτε dev) κατεβάζουμε το αντίστοιχο .zip αρχείο
      και το βάζουμε μέσα στο κινητό χύμα. Δεν χρειάζεται να είναι σε κάποιον
      φάκελο. Κάνουμε τη διαδικασία να μπούμε twrp (Volume+ και Power) και
      αφού μπει πάμε και κάνουμε:



      1) Wipe -> advacned -> τικάρουμε ΜΟΝΟ cache + dalvik cache και σέρνουμε δεξιά τα βελάκια για να ολοκληρωθεί η διαδικασία
      2) Γυρνάμε πίσω στο κεντρικό μενού και πατάμε Install -> Επιλέγουμε
      το .zip αρχείο που έχουμε κατεβάσει και σέρνουμε πάλι τα βελάκια δεξιά
      για να ξεκινήσει το Update.
      3) Αφού τελειώσει πατάμε Reboot System και περιμένουμε να μπει στο
      λειτουργικό. Θα δείτε μια άσπρη μπάρα να φορτώνει και θα κάνει αρκετή
      ώρα. Υπομονή και σε λίγη ώρα θα είστε έτοιμοι.


      Η παραπάνω διαδικασία είναι αν θέλουμε να
      περάσουμε Update της ίδιας ρομ που έχουμε εκείνη τη στιγμή. Δεν χάνουμε
      τίποτα απολύτως από τις ρυθμίσεις μας.




      Αν θέλουμε να πάμε από Stable->dev και το ανάποδο είναι λιγάκι
      διαφορετική η διαδικασία και εννοείται ότι γίνεται και full wipe το
      κινητό!



      Παράδειγμα με εικόνες:


    • Διαφήμιση