Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 3 Pro

    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H das_krimi έγραψε:

      Το ήξερες ότι οι vegan δεν τρων μπαταρίες ?
      Δεν είμαι απόλυτος απλά οι έρευνες για την σωστή χρήση και συντήρηση μπαταριών αυτό λένε...
      Ούτε ο σκύλος μου τις τρώει

      Πάμε τώρα στις έρευνες
      Αν εξαιρέσουμε κάποια άρθρα που αν θέλεις σου γράφω και εγώ ένα τώρα και μπορεί να γίνει "έρευνα" από κάποιον άλλο, κάπου αλλού, οι μελέτες όλες, ακόμα και τα manuals των εταιριών σου γράφουν ότι το κινητό αυτό με τη Χ μπαταρία έχει τόσες φορτίσεις να κάνει (αναλόγως κινητού και μπαταρίες φυσικά).

      Άμα εσύ το φορτίζεις κάθε μέρα από 30-75 = 45 δηλαδή. Σημαίνει πως στις 2 μέρες θα το φορτίσεις 90 και την τρίτη μέρα μόλις περάσεις το 10 θα θεωρηθεί μία φόρτιση.
      Ο άλλος που θα το φορτίσει από το 7 μέχρι το 100 θα του χρεώσει 93 και την επόμενη μέρα ή τη μέρα που θα του αδειάσει και θα το ξαναφορτίσει μόλις λάβει εκείνο το 7 θα θεωρηθεί μία πλήρη φόρτιση.

      Οι μπαταρίες μας μετά από ένα νούμερο το οποίο συνήθως είναι 300-500 πλήρεις φορτίσεις χάνουν το 25% τους. Αυτό γίνεται στους παραπάνω στο 1-2 χρόνια. Τώρα αν κάποιος δεν το χρησιμοποιεί άγρια και του βγάλει και 3 και 4 χρόνια καλώς.

      Αλλά αυτό έχει να κάνει με τα στατιστικά φόρτισης και όχι με το πόσο άδεια ήταν η μπαταρία.

      Αυτό είναι το θεωρητικό κομμάτι. Τώρα όπως έχω πει και πριν, δεν μπορεί να είμαι Κύπρο και ο άλλος Βουλγαρία στα βουνά και να θεωρήσουμε ότι η μπαταρία μας περνάει τα ίδια. Εμένα έχει 45 βαθμούς έξω. Αν παίξω και ένα παιχνίδι και σκεφτείς και τη θήκη και το τζαμάκι αγγίζει χαλαρά 70 βαθμούς. Εμένα έχει υγρασία 90%.

      Το παλιό μου το redmi 2 όποτε πήγαινα θάλασσα ήθελε 1-2 μέρες να επανέλθει 100%. Κολλούσε τρελλά

      Όπως και να έχει πάνω κάτω αυτά
    • Αρα που καταλήγουμε... Ότι η μπαταρία δεν είναι υδρόβιο θηλαστικό ...
      Δεν καταλαβαίνω γιατί επεκταθηκες τόσο .... Ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο... Έτσι κ αλλιώς κανείς δεν κρατά πλέον τηλέφωνο πάνω από δύο χρόνια...
      Πότες θα κάμνει ξαστεριά;
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Ούτε ο σκύλος μου τις τρώει
      Πάμε τώρα στις έρευνες
      Αν εξαιρέσουμε κάποια άρθρα που αν θέλεις σου γράφω και εγώ ένα τώρα και μπορεί να γίνει "έρευνα" από κάποιον άλλο, κάπου αλλού, οι μελέτες όλες, ακόμα και τα manuals των εταιριών σου γράφουν ότι το κινητό αυτό με τη Χ μπαταρία έχει τόσες φορτίσεις να κάνει (αναλόγως κινητού και μπαταρίες φυσικά).

      Άμα εσύ το φορτίζεις κάθε μέρα από 30-75 = 45 δηλαδή. Σημαίνει πως στις 2 μέρες θα το φορτίσεις 90 και την τρίτη μέρα μόλις περάσεις το 10 θα θεωρηθεί μία φόρτιση.
      Ο άλλος που θα το φορτίσει από το 7 μέχρι το 100 θα του χρεώσει 93 και την επόμενη μέρα ή τη μέρα που θα του αδειάσει και θα το ξαναφορτίσει μόλις λάβει εκείνο το 7 θα θεωρηθεί μία πλήρη φόρτιση.

      Οι μπαταρίες μας μετά από ένα νούμερο το οποίο συνήθως είναι 300-500 πλήρεις φορτίσεις χάνουν το 25% τους. Αυτό γίνεται στους παραπάνω στο 1-2 χρόνια. Τώρα αν κάποιος δεν το χρησιμοποιεί άγρια και του βγάλει και 3 και 4 χρόνια καλώς.

      Αλλά αυτό έχει να κάνει με τα στατιστικά φόρτισης και όχι με το πόσο άδεια ήταν η μπαταρία.

      Αυτό είναι το θεωρητικό κομμάτι. Τώρα όπως έχω πει και πριν, δεν μπορεί να είμαι Κύπρο και ο άλλος Βουλγαρία στα βουνά και να θεωρήσουμε ότι η μπαταρία μας περνάει τα ίδια. Εμένα έχει 45 βαθμούς έξω. Αν παίξω και ένα παιχνίδι και σκεφτείς και τη θήκη και το τζαμάκι αγγίζει χαλαρά 70 βαθμούς. Εμένα έχει υγρασία 90%.

      Το παλιό μου το redmi 2 όποτε πήγαινα θάλασσα ήθελε 1-2 μέρες να επανέλθει 100%. Κολλούσε τρελλά

      Όπως και να έχει πάνω κάτω αυτά
      όλα ωραία και σωστά τα παραπάνω και γνωστά στους γνωρίζοντες...
      όμως η αφορμή για αυτήν την κουβεντούλα αν θυμάμαι καλά ήταν το συχνό άδειασμα μέχρι τέλους της μπαταρίας.
      και σε αυτό όλες οι έρευνες, οι μελέτες κι οι χαρτορίχτρες συμφωνούν ότι μειώνει την ζωή της μπαταρίας.
      ειδικά αν μείνει άδεια για καιρό, γι αυτό συστήνεται και στα manual να αποθηκεύονται με φορτίο(70-80%)
      ακόμη και η φόρτιση μέχρι το 100% δεν βοηθά στην μακροζωία της μπαταρίας, μιας και από το 80% και πάνω αρχίζει να στρεσάρεται και να θερμαίνεται παραπάνω.
      βέβαια δεν τις παντρευόμαστε τις μπαταρίες, ωστόσο είναι κρίμα κάποιοι να τις καταστρέφουν σιγά-σιγά νομίζοντας μάλιστα ότι κάνουν το σωστό (αναφέρομαι στο άδειασμα φυσικά)
    • Διαφήμιση
    • Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 3 Pro

      Ομάδα καλησπέρα μόλις άλλαξα στο kenzo μου οθόνη με πλαίσιο αρκετά καλές οι πρώτες εντυπώσεις το μόνο που με χάλασε είναι ότι πρέπει να ξεκολλάς εξαρτήματα από το ένα πλαίσιο και να τα περνάς στο άλλο έτσι και έχασα την δόνηση κόπηκε η καλωδιοταινία στο τράβηγμα κατά τ αλλά πολύ καλή η οθόνη και προστατευτικό τζάμι δώρο από τον φίλο μας τον Κινέζο aliexpress capas το κατάστημα δείτε το μπορεί να είναι λίγο τσιμπημενες οι τιμές αλλά έχει καλή απ' ότι φαίνεται ποιότητα

      Ενημέρωση 1η
      Βρήκαμε και περάσαμε το ανταλλακτικό μοτέρ της δόνησης να ναι καλά ο φίλτατος Θανάσης από το κατάστημα Qubestore

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Στάλθηκε από το MDRN8 (Ginkgo) μου
    • Βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικό, ακόμα και Ελλάδα, λίγο πιο ακριβά :)
    • Ο/H miltosdelis έγραψε:

      Ομάδα καλησπέρα μόλις άλλαξα στο kenzo μου οθόνη με πλαίσιο αρκετά καλές οι πρώτες εντυπώσεις το μόνο που με χάλασε είναι ότι πρέπει να ξεκολλάς εξαρτήματα από το ένα πλαίσιο και να τα περνάς στο άλλο έτσι και έχασα την δόνηση κόπηκε η καλωδιοταινία στο τράβηγμα κατά τ αλλά πολύ καλή η οθόνη και προστατευτικό τζάμι δώρο από τον φίλο μας τον Κινέζο aliexpress capas το κατάστημα δείτε το μπορεί να είναι λίγο τσιμπημενες οι τιμές αλλά έχει καλή απ' ότι φαίνεται ποιότητα

      Ενημέρωση 1η
      Βρήκαμε και περάσαμε το ανταλλακτικό μοτέρ της δόνησης να ναι καλά ο φίλτατος Θανάσης από το κατάστημα Qubestore

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Έχεις κάποιο λινκ ? θέλω οθόνη
    • Διαφήμιση
    • @alnikou έχεις pm

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Στάλθηκε από το MDRN8 (Ginkgo) μου
    • καλησπέρα.
      Απο xiaomi-miui-hellas-6.0-kenzo-XTRV-stable v 9.5.3.0 για να παω σε xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_V10_XTRV_8.10.18 παω με factory reset ή χρειαζεται και κατι αλλο;
    • Διαφήμιση
    • Δεν θα έχεις αλλά και αν έχεις βάλε το πιο νέο.