Διαφήμιση

xiaomi ant new firmware bans

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H bouzx6r έγραψε:

      Είχα τεράστιο μπλέξιμο με την καμερούλα, σχεδόν ένα 24ωρο παλεύω και τελικά βρήκα μια άκρη.
      Πρόβλημα 1) Έχω την έκδοση 2.1 την κινέζικη, οπότε με την νέα αναβάθμιση σβήνει το μπλε και λεει στα αγγλικά ότι η κάμερα είναι μόνο για χρήση στην Κίνα.
      Πρόβλημα 2) παλαιά fw κρασαρουν, ανοιγει η κάμερα, λέει ακαταλαβίστικα και μετά αναβοσβήνει ατελείωτα το κίτρινο λαμπάκι
      ΛΥΣΗ:
      Έχει προαναφερθεί το πώς αλλάζουμε το firmware, οπότε δεν θα επεκταθώ σε αυτό.
      Φαίνεται ότι για την έκδοση 2.1 λειτουργούν από το Κ (1.8.5.1K_201508311131) και μετά τα firmware. Δεν χρειάζεται να γίνει απαραίτητα reset, απλά βάζουμε στην sd μόνο το αρχείο home, τοποθετούμε την κάρτα στη κάμερα και την συνδέουμε. Αν πετύχει, μερικά δευτερόλεπτα αφού ενεργοποιήσουμε την κάμερα θα αρχίσει να αναβοσβήνει το κίτρινο λαμπάκι, έπειτα είτε θα αρχίσει τα κινέζικα για να την συνδέσουμε με το δίκτυο μάς αναβοσβήνοντας το κίτρινο λαμπάκι, είτε θα συνδεθεί αν την είχαμε προγραμματισμένη από πριν και θα είναι μπλέ το λαμπάκι. Αν φανεί ότι έγινε η εγκατάσταση αλλα μετά από κάτι κινέζικα το λαμπάκι αναβοσβήνει κίτρινο χωρίς άλλα λόγια μάλλον το firmware δεν είναι συμβατό.
      Φίλε μου και εγώ έχω την έκδοση 2.1 και έβαλα την K firmware 1.8.5.1K_201508311131. Αναβοσμήνει το μπλε και μετά απο 2 λεπτά λέει κάτι σαν "WiFi nmima tsogou" και πάλι γυρίζει στην διαδικασία που ζητάει να σκανάρει το QR αναβοσβήνοντας το πορτοκαλί. Έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει?
    • Ο/H phonekiller έγραψε:

      Ο/H bouzx6r έγραψε:

      Είχα τεράστιο μπλέξιμο με την καμερούλα, σχεδόν ένα 24ωρο παλεύω και τελικά βρήκα μια άκρη.
      Πρόβλημα 1) Έχω την έκδοση 2.1 την κινέζικη, οπότε με την νέα αναβάθμιση σβήνει το μπλε και λεει στα αγγλικά ότι η κάμερα είναι μόνο για χρήση στην Κίνα.
      Πρόβλημα 2) παλαιά fw κρασαρουν, ανοιγει η κάμερα, λέει ακαταλαβίστικα και μετά αναβοσβήνει ατελείωτα το κίτρινο λαμπάκι
      ΛΥΣΗ:
      Έχει προαναφερθεί το πώς αλλάζουμε το firmware, οπότε δεν θα επεκταθώ σε αυτό.
      Φαίνεται ότι για την έκδοση 2.1 λειτουργούν από το Κ (1.8.5.1K_201508311131) και μετά τα firmware. Δεν χρειάζεται να γίνει απαραίτητα reset, απλά βάζουμε στην sd μόνο το αρχείο home, τοποθετούμε την κάρτα στη κάμερα και την συνδέουμε. Αν πετύχει, μερικά δευτερόλεπτα αφού ενεργοποιήσουμε την κάμερα θα αρχίσει να αναβοσβήνει το κίτρινο λαμπάκι, έπειτα είτε θα αρχίσει τα κινέζικα για να την συνδέσουμε με το δίκτυο μάς αναβοσβήνοντας το κίτρινο λαμπάκι, είτε θα συνδεθεί αν την είχαμε προγραμματισμένη από πριν και θα είναι μπλέ το λαμπάκι. Αν φανεί ότι έγινε η εγκατάσταση αλλα μετά από κάτι κινέζικα το λαμπάκι αναβοσβήνει κίτρινο χωρίς άλλα λόγια μάλλον το firmware δεν είναι συμβατό.
      Φίλε μου και εγώ έχω την έκδοση 2.1 και έβαλα την K firmware 1.8.5.1K_201508311131. Αναβοσμήνει το μπλε και μετά απο 2 λεπτά λέει κάτι σαν "WiFi nmima tsogou" και πάλι γυρίζει στην διαδικασία που ζητάει να σκανάρει το QR αναβοσβήνοντας το πορτοκαλί. Έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει?


      Δεν μου έχει τύχει, κάνε ξανά την διαδικασία σύνδεσης. Έχε υποψην ότι τα κινέζικα firmware δουλεύουν μάλλον μόνο μαζί με κινέζικο app. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό, και εγώ στο ψάξιμο είμαι.

      Για δες μήπως αυτό βοηθήσει:
      Αγγλική γλώσσα
      test.zip
    • Ο/H bouzx6r έγραψε:

      Ο/H phonekiller έγραψε:

      Ο/H bouzx6r έγραψε:

      Είχα τεράστιο μπλέξιμο με την καμερούλα, σχεδόν ένα 24ωρο παλεύω και τελικά βρήκα μια άκρη.
      Πρόβλημα 1) Έχω την έκδοση 2.1 την κινέζικη, οπότε με την νέα αναβάθμιση σβήνει το μπλε και λεει στα αγγλικά ότι η κάμερα είναι μόνο για χρήση στην Κίνα.
      Πρόβλημα 2) παλαιά fw κρασαρουν, ανοιγει η κάμερα, λέει ακαταλαβίστικα και μετά αναβοσβήνει ατελείωτα το κίτρινο λαμπάκι
      ΛΥΣΗ:
      Έχει προαναφερθεί το πώς αλλάζουμε το firmware, οπότε δεν θα επεκταθώ σε αυτό.
      Φαίνεται ότι για την έκδοση 2.1 λειτουργούν από το Κ (1.8.5.1K_201508311131) και μετά τα firmware. Δεν χρειάζεται να γίνει απαραίτητα reset, απλά βάζουμε στην sd μόνο το αρχείο home, τοποθετούμε την κάρτα στη κάμερα και την συνδέουμε. Αν πετύχει, μερικά δευτερόλεπτα αφού ενεργοποιήσουμε την κάμερα θα αρχίσει να αναβοσβήνει το κίτρινο λαμπάκι, έπειτα είτε θα αρχίσει τα κινέζικα για να την συνδέσουμε με το δίκτυο μάς αναβοσβήνοντας το κίτρινο λαμπάκι, είτε θα συνδεθεί αν την είχαμε προγραμματισμένη από πριν και θα είναι μπλέ το λαμπάκι. Αν φανεί ότι έγινε η εγκατάσταση αλλα μετά από κάτι κινέζικα το λαμπάκι αναβοσβήνει κίτρινο χωρίς άλλα λόγια μάλλον το firmware δεν είναι συμβατό.
      Φίλε μου και εγώ έχω την έκδοση 2.1 και έβαλα την K firmware 1.8.5.1K_201508311131. Αναβοσμήνει το μπλε και μετά απο 2 λεπτά λέει κάτι σαν "WiFi nmima tsogou" και πάλι γυρίζει στην διαδικασία που ζητάει να σκανάρει το QR αναβοσβήνοντας το πορτοκαλί. Έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει?
      Δεν μου έχει τύχει, κάνε ξανά την διαδικασία σύνδεσης. Έχε υποψην ότι τα κινέζικα firmware δουλεύουν μάλλον μόνο μαζί με κινέζικο app. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό, και εγώ στο ψάξιμο είμαι.

      Για δες μήπως αυτό βοηθήσει:
      Αγγλική γλώσσα
      test.zip
      Ευχαριστώ για το αρχείο στα αγγλικά. Τελικά λέει WiFi password error. Κάτι πρέπει να παίζει με το δίκτυο. Το δοκιμάζω σε άλλο router και επανέρχομαι.
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα παιδιά! Προσπαθώ εδώ και 4 μέρες να συνδέσω την κάμερα, αλλά μάταια! Έχω αλλάξει 3 διαφορετικά firm. Αρχικά μου είπε η κινεζούλα ότι αυτή η κάμερα χρησιμοποιείται μόνο στην Κίνα, οπότε ακολούθησα τις οδηγίες και πλέον δεν λέει κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα πλέον είναι πως ότι κ να κάνω δεν μπορώ να την συνδέσω. Σκανάρω το qr κ περιμένω ενώ το λαμπάκι αναβοσβήνει μπλέ, περιμένω κ τελικά δεν κάνει τίποτα...

      Εννοείται έχω την εφαρμογή του maddoctor την τελευταία και έχω δοκιμάσει τα εξής firm: Ν, K, L

      Ας με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ πολύ....

    • Την έχω δοκιμάσει σε 2 διαφορετικά router. Ενα Ελλάδα και ένα στην Σουηδία...και στα 2 το ίδιο. Σκανάρω το qr και αναβοσβήνει μπλέ το led και περιμένω και περιμένω αλλά τίποτα, μπαίνει πάλι σε διαδικασία αναμονής για εκ νέου σκανάρισμα.
    • Διαφήμιση
    • ακριβως τα ίδια έχω πάθει και εγώ .παρέλαβα 2καμερες και ασχολήθηκα μονο με την μία μόνο .Με το που την ενεργοποιησα μου είπε το παραμύθι για την κάμερα ότι πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο στην Κίνα κτλ.Ακολουθησα τον οδηγό έβαλα το firmware που πρέπει όλα οκ , εξαφανίστηκαν τα αγγλικά ,αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτα στο ρουτερ.φτανω δηλαδή μέχρι τον κώδικα ,τον σκαναρει,γινεται μπλέ το φωτακι και δεν σταματάει να αναβοσβηνει.Ετσι μετά από περίπου 2 λεπτά πετάει κάτι κινέζικα για το WiFi και το λαμπάκι ξαναγίνεται πορτοκαλί που αναβοσβηνει και ξανα από την αρχή .
      Όποια βοήθεια δεκτή .
      Υπόψιν έχω άλλες 2 κάμερες που δουλεύουν απροβληματιστα.
    • Δηλαδή για να καταλάβω, τώρα οι κάμερες που αποστέλλονται ρίχνουν άκυρο από την αρχή και δε συνδέονται εκτός Κίνας; Γιατί εγώ είχα κάνει update και σταμάτησε να λειτουργεί και αναγκάστηκα μετά να την επαναφέρω χειροκινητα..
      Όταν δω τη λέξη "χιαομι" σταματάω να διαβάζω το μήνυμα.
    • Ο/H flowin_through έγραψε:

      Δηλαδή για να καταλάβω, τώρα οι κάμερες που αποστέλλονται ρίχνουν άκυρο από την αρχή και δε συνδέονται εκτός Κίνας; Γιατί εγώ είχα κάνει update και σταμάτησε να λειτουργεί και αναγκάστηκα μετά να την επαναφέρω χειροκινητα..
      Εάν είναι από τον Νοέμβριο και μετά, συνήθως δημιουργείται πρόβλημα, οπότε θα χρειαστεί να κάνεις το κόλπο στο αναφέρεται στον οδηγό του @GR_Macedon
    • καλησπέρα παίδες,

      συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε στο φόρουμ!

      μόλις πριν λίγες απέκτησα κατά λάθος την κινέζικη έκδοση της κάμερας (720p) και αφού έκανα τα κατάλληλα βήματα για rstp σκάλισα και λίγο τα wifi settings με telnet...

      αποτέλεσμα να κάνω ένα rename που δημιούργησε πρόβλημα στην σύνδεση με dhcp σε wifi δίκτυα.. μη έχοντας άλλη λύση έλυσα την κάμερα και σε SPI reader διάβασα το τσιπ αφού το αποκόλλησα (μέρος της δουλειάς μου είναι η επισκευή μητρικών λάπτοπ και macbooks οπότε διαθέτω τον απαραίτητο εξοπλισμό).

      εκεί με hex editor έκανα copy-paste το κομμάτι του firmware από το home αρχείο και άλλαξα το όνομα που είχα σκαλίσει πάλι στο κανονικό του filename με αποτέλεσμα να επανέλθει η σωστή λειτουργία.


      τα ερωτήματα που γεννιούνται είναι τα εξής:

      α) μπορούμε με ένα FULL SPI dump να κάνουμε την κινέζικη version ευρωπαϊκή; ή υπάρχουν και διαφορές στο hardware; (ίδιας γενιάς πάντα) - το κομμάτι firmware από το home αρχείο είναι μόνο μέρος του τι βρίσκεται μέσα στο SPI chip - μήπως κάποιο άλλο κομμάτι ορίζει το γεωγραφικό region;

      β) η δική μου κάμερα μετά από διακοπή τροφοδοσίας ζητά πάλι την διαδικασία με το QR code για την σύνδεση στο wifi ...είναι σωστό αυτό; μπορώ με telnet να "καρφώσω" τις απαραίτητες ρυθμίσεις;

      ευχαριστώ προκαταβολικά,
      γιώργος
    • Διαφήμιση
    • Εγώ δεν κατάλαβα πολλά, αλλά αλλάζω θέση συχνά στην κάμερα, τη βγάζω απ'την πρίζα δλδ και πάντα συνδέεται κανονικά μόνη της
      Όταν δω τη λέξη "χιαομι" σταματάω να διαβάζω το μήνυμα.