Διαφήμιση

αδυναμια επιλογης , ηχου κλησης ,μηνυματος λογω κινεζικων διαφημισεων.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • αδυναμια επιλογης , ηχου κλησης ,μηνυματος λογω κινεζικων διαφημισεων.

      γεια και χαρα.
      εχω εδω και καμια δεκαρια μερες ενα φρεσκο redmi note 3, το οποιο αγορασα απο το youhou.gr . εχω την 3gb/32gb εκδοση.

      ομολογω οτι τα εχω βρει σκουρα με την εισοδο στην miui αλλα γενικα δεν κατεχω και πολλες γνωσεις. μεχρι τωρα ειχα ενα s4 το οποιο ρουταρισμενο ηταν πραγματικα πολυ πρακτικο και μου κανε απολυτα οσα χρειαζομουν . το θεμα ειναι οτι επελεξα το Νοτε3 θελοντας να παρω μια φρεσκια γρηγοροτερη συσκευη χωρις να χρειαστει να δωσω υπερβολικα πολλα χρηματα.


      απο κει και περα, το προβλημα που αντιμετωπιζω, αν και εχω κανει root με Kingroot 4.8 δεν μπορω να αλλαξω ηχο κλησης.
      καθε φορα που παω να αλλαξω τον ηχο απο τις ρυθμισεις , εμφανιζεται ενα μενου στα κινεζικα, το οποιο εχει μικρογραφιες και λιστα τραγουδιων . δεν εχω ιδεα απο που ειναι αυτη η βαση δεδομενων αλλα δεν μου δινει ποτε την επιλογη να επιλεξω απο τη συσκευη.
      εχει τυχει με το που παταω να αλλαξω ηχο, να μου εμφανιζονται τα κουμπια επιλογης της βιβλιοθηκης του τηλεφωνου αλλα σε κλασματα δευτερολεπτου, πεταγεται η κινεζικη διαφημιση.

      ισως λογω της αγνοιας μου δεν εχω ιδεα τι να κανω. ψαχνοντας στο disable service δεν καταφερα να λυσω το προβλημα μεσω του systemad.

      αν εχει σχολειαστει καπου αλλου, παρακαλω να μου δωσετε ενα link για να διαβασω μηπως και τα καταφερω.
      οπως και να χει, καθε βοηθεια δεκτη και συγνωμη αν σας κουρασα.
      Images
      • Screenshot_2016-02-11-19-20-58[1].png

        65,28 kB, 450×800, viewed 251 times
      • Screenshot_2016-02-11-19-21-18[1].png

        24,4 kB, 450×800, viewed 155 times
      • Screenshot_2016-02-11-19-21-21[1].png

        233,44 kB, 450×800, viewed 193 times
    • Λυπάμαι που στο λέω, αλλά αν δεν απαλαγείς από την ROM που έχουν βάλει μέσα στην συσκευή, μην περιμένεις και πολλές βελτιώσεις.

      Θα πρέπει βέβαια να ξεκλειδωθεί η συσκευή σου για να μπορέσεις να βάλεις την Ελληνική ROM, και δεν ξέρω κατά πόσο έχεις κοντά σου κάποιο άτομο που μπορεί να σε βοηθήσει στην διαδικασία ξεκλειδώματος και εγκατάστασης της Ελληνικής ROM.

      => Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • κανω διακοπες στον πυργο ηλειας για κανα δυο βδομαδες ακομα. τωρα γιατι ηρθα στον πυργο ηλειας απο τις σερρες, ειναι μια μεγαλη ευχαριστη ιστορια.
      αλλα πεταγομαι για καφεδακι στην πατρα αν παιξει να βρεις χρονο για καφε η φαγητο.
      θα ηθελα τη βοηθεια, αλλα δεν ξερω και πως να τη ζητησω.

      οπως και να χει, θα προσπαθησω και βλεπουμε.

      ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση
    • Διαφήμιση
    • Ίσως την επόμενη εβδομάδα μπορεί να γίνει κάτι μέσα από Teamviewer.

      Και κάτι αντίστοιχο με τα προβλήματα που ανέφερες παραπάνω ...

      => κλειδωμενος bootloader?
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • H θεση με τους ηχους του συστήματος ειναι δεξια οπως βλέπεις στην εικονα στο συνημμενο :
      中国的力量说 Xiaomi
    • μελετησα και διαβασα, καπου κολλουσε το θεμα, κατι χανοταν, επελεξα τεσσερις εκδοσεις sp flash tool καπου κολλουσε και χανοταν.
      τελικα διαβασα σημερα ενα νεο θεμα με λινκ εδω [Stable] Xiaomi.eu MIUI7-7.1.6.0 Stable Multi Rom Root flash with SP Flash T... - Redmi Note 3 - Xiaomi MIUI Official Forum


      τα ξαναεκανα ολα απο την αρχη και δουλεψε. οι κινεζιες εφυγαν και τωρα θελω να δω αν θα καταφερω να λυσω και το προβλημα που ειχε με τις συχνες αποσυνδεσεις του wifi


      ευχαριστω παρα πολυ το φορουμ, κανετε πραγματικα ωραια δουλεια!
      Images
      • Screenshot_2016-02-18-16-33-37_com.android.settings.png

        60,22 kB, 450×800, viewed 65 times
    • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΧΙΑΟΜΙ REDMI 3 PRO 3GB RAM 32GB ROM. ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ.ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗ ROM ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (ΚΑΠΟΙΑ ΒΗΜΑΤΑ) KAI ΠΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ.Η ΕΚΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ MIUI 7.9 STABLE 7.9.2.0(LHOCNCL).ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ.
    • Διαφήμιση
    • Αγόρασα το κινητό με unofficial rom τι πρέπει να κάνω;


      Καταρχήν μπορούμε να ξεχωρίσουμε μία ρομ αν είναι unofficial από :


      1. Το νουμεράκι που έχει στην έκδοση miui. Στις official εκδόσεις ο κωδικός είναι στάνταρ (πχ 7.2.2.0)

      Αν δείτε έκδοση 7.3.6.0.0 (με 2 μηδενικά) ή 7.99.99.00 ή οτιδήποτε περίεργο κάντε μία αναζήτηση για το αν είναι official.

      2. Έχει Ελληνικά..Οι Official εκδόσεις stable (προς το παρών ξεκινάνε από 7.) και δεν έχουν Ελληνικά.

      3. Δεν παίρνει αναβαθμίσεις.

      4. Γενικά δεν λειτουργεί σωστά.



      Αν τελικά καταλήξουμε ότι έχουμε unofficial έκδοση καλά είναι να απαλλαγούμε από αυτή.


      Υπάρχουν διάφοροι τρόποι και θα τους αναλύσουμε αμέσως..


      Αρχικά αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να περάσουμε official rom.


      Αν θέλουμε να βάλουμε μία official rom και να μείνουμε σε αυτήν έχουμε 4 επιλογές:

      1.
      Κινέζικη stable rom. Έχει διάφορες Κινέζικες εφαρμογές και μέχρι
      τελευταία δεν είχε playstore(έπρεπε να το εγκαταστήσουμε μόνοι μας).
      Παίρνει αναβαθμίσεις μία φορά το 2μηνο περίπου.

      2. Κινέζικη developer rom.Και γι αυτή ισχύουν τα ίδια με την προηγούμενη. Η διαφορά είναι ότι αναβαθμίζεται κάθε βδομάδα.

      3.
      Παγκόσμια stable . Χωρίς Κινέζικες εφαρμογές ,χωρίς Ελληνικά(προς το
      παρών) με playstore.Αναβαθμίζεται όπως και η Κινέζικη μία στο 2μηνο.

      4.
      Παγκόσμια developer. Ίδια με την stable με ποσοστό περίπου 35% κάλυψης
      Ελληνικής γλώσσας,playstore, και εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις.


      Ο τρόπος που μπορούμε να εγκαταστήσουμε τις official διαφέρει από ρομ σε ρομ..
      Ο εύκολος τρόπος είναι αυτός του MiPcSuite με οδηγό τον Ελληνικός οδηγός Flash Official Rom με το Mi PC Suite .


      Με τον οδηγό αυτόν μπορούμε να εγκαταστήσουμε τις 2 πρώτες Κινέζικες ρομ και όχι πάντα..


      Ο δύσκολος τρόπος είναι αυτός του MiFlash με οδηγό τον Ελληνικός οδηγός Unbrick/Flash Official Rom για το Redmi Note 3 Pro


      Με τον συγκεκριμένο οδηγό μπορούμε να εγκαταστήσουμε τις 3 πρώτες ρομ( Τις 2 Κινέζικες και την Παγκόσμια stable).


      Δυστυχώς παρατηρήθηκε ότι με τον
      συγκεκριμένο οδηγό δεν μπορούμε να εγκαταστήσουμε την τελευταίας μας ρομ
      παγκόσμια developer) Προσοχή μην το επιχειρήσετε.. μπορεί να BRICKΑΡΕΙ


      Η τελευταία είναι η πιο δύσκολη στην εγκατάσταση και θέλει να κάνουμε "διπλό κόπο"


      Αρχικά πρέπει να εγκαταστήσουμε την παγκόσμια stable με τον οδηγό miflash και έπειτα να μπούμε στο κινητό και να την φλασάρουμε μέσω του updater....




      Αν θέλουμε τώρα να βάλουμε μία από τις Ελληνικές ρομ η λύση είναι(σχεδόν) μονόδρομος.
      Αρχικά πρέπει να κάνουμε αίτηση για ξεκλείδωμα bootloader .
      Αφότου ολοκληρωθεί η αίτηση θα πάρετε απάντηση μέσα σε 3-4 μέρες μέσω sms..
      Κατα την διάρκεια αυτής της αναμονής καλά είναι να διαβάσετε τους οδηγούς που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε.
      Καταρχήν να σας πω ότι η σίγουρη λύση για να ξεκλειδώσουμε bootloader είναι να έχουμε την Κινέζικη developer rom.
      Έτσι θα ακολουθήσουμε έναν από τους 2 οδηγούς(mipcsuite ,miflash) για να την εγκαταστήσουμε.
      Οι οδηγοί είναι λίγο πάνω.......


      Όταν τελειώσουμε με το ξεκλείδωμα bootloader για να βεβαιωθούμε ότι όλα πήγαν καλά θα κάνουμε έναν έλεγχο...


      Πως τσεκάρουμε αν ο bootloader είναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος




      Αν το τεστ μας δείξει ότι έχουμε ξεκλειδώσει με επιτυχία είμαστε πανέτοιμοι να ακολουθήσουμε τον οδηγό


      Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO (Για πρώτη φορά)


      Για να εγκαταστήσουμε το custom recovery (twrp) και την Ελληνική ρομ.




      Ο οδηγός θα συμπληρωθεί τις επόμενες ώρες.....
      Αν υπάρχει κάποιο λάθος παρακαλώ διορθώστε με... είναι μια ώρα δύσκολη.




      By @geoanto555


      Even dead i will fight.