Διαφήμιση

Unbrick ή Καθαρή Εγκατάσταση FastBoot Rom με το SP Flash Tool

    • Οδηγός
    • Tool
    • Video
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • @johnny2000 Αν παρόλα αυτά το κινητό σου παραμένει κολλημένο (που σύμφωνα με όσα μου έχεις πει έως τώρα ΔΕΝ πρέπει να είναι κολλημένο!!!) και δεν μπαίνει παρά μόνο σε fastboot mode, τότε πρέπει ακολουθήσεις ΑΥΤΟΝ ΕΔΩ τον οδηγό και να παρακολουθήσεις ΑΥΤΟ ΕΔΩ το βίντεο πολύ προσεχτικά!

      ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ... Απο τον οδηγό και το βίντεο που σου δίνω θα πάρεις ΜΟΝΟ τον τρόπο, αλλά όχι και τις ρομ. Οι ρομς του βίντεο και του οδηγού είναι για άλλη συσκευή!
      Εσυ θα χρησιμοποιήσεις τις ρομ που είναι κατάλληλες για τη ΔΙΚΗ σου συσκευή! Μην τυχόν και κάνεις λάθος, επειδή θα το καταστρέψεις το κινητό σου!
    • Ο/H caeser έγραψε:

      @johnny2000 Αν παρόλα αυτά το κινητό σου παραμένει κολλημένο (που σύμφωνα με όσα μου έχεις πει έως τώρα ΔΕΝ πρέπει να είναι κολλημένο!!!) και δεν μπαίνει παρά μόνο σε fastboot mode, τότε πρέπει ακολουθήσεις ΑΥΤΟΝ ΕΔΩ τον οδηγό και να παρακολουθήσεις ΑΥΤΟ ΕΔΩ το βίντεο πολύ προσεχτικά!

      ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ... Απο τον οδηγό και το βίντεο που σου δίνω θα πάρεις ΜΟΝΟ τον τρόπο, αλλά όχι και τις ρομ. Οι ρομς του βίντεο και του οδηγού είναι για άλλη συσκευή!
      Εσυ θα χρησιμοποιήσεις τις ρομ που είναι κατάλληλες για τη ΔΙΚΗ σου συσκευή! Μην τυχόν και κάνεις λάθος, επειδή θα το καταστρέψεις το κινητό σου!

      Με power+vol down μπαίνω σε fastboot mode
      Με power+vol up κάνει αυτό που σου είπα, δηλ. το λογότυπο ξανά και ξανά (σαν να μπαίνει σε λούπα)

      Όσον αφορά για το σχόλιο του Θανάση και την ανάλυσή του, τι να πω...
      Ένα format data έκανα ο άμοιρος μέσα από την TWRP και μουλάρωσε !!
      Τόσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου, δεν είναι η πρώτη φορά που πήγε κάτι στραβά, ούτε θα είναι και η τελευταία, ούτε είμαι και τόσο άσχετος με θέματα πληροφορικής για να μην ακουμπάω τέτοια πράγματα. Πριν λίγο καιρό ξεμπρίκαρα ένα hongmi που ο ιδιοκτήτης του το είχε χαμένο και με τον δικό σου οδηγό έκανα κι ένα clean install στο δικό μου το note 2. Η απορία μου ήταν ποιον οδηγό να ακολουθήσω τώρα, γιατί πρώτη φορά είχα να κάνω με snapdragon cpu.
      Λοιπόν, μάλλον μπρίκαρε το κινητό, οπότε θα πάω στον παραπάνω οδηγό που μου υπέδειξες αγαπητέ ceaser.
      Ευχαριστώ και πάλι !
    • Ο/H johnny2000 έγραψε:

      Λοιπόν, μάλλον μπρίκαρε το κινητό, οπότε θα πάω στον παραπάνω οδηγό που μου υπέδειξες αγαπητέ ceaser.
      Τι είναι η "λούπα" ρε Γιάνναρε? Boot-loop μάλλον εννοείς... που είναι η κατάσταση που το κινητό δεν μπορεί να κάνει επανεκκίνηση και κολλάει στο λογότυπο της εταιρείας (MI), χωρίς να ανταποκρίνεται στην ουσία.
      Λοιπόν, αφου το κατέχεις το άθλημα, ακολούθησε τον οδηγό που έχω απο πάνω, που είναι για Note 2, αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ κακομοίρη μου μη κάνεις λαθος τις roms γιατί μετά δεν θα επανέρχεται το κινητό... Ο οδηγός είναι ιδανικός για snapdragon (ουσιαστικά αυτό κάνει το MiFlash.. φλάσάρει snadragons) και δεν πρέπει να συναντήσεις πρόβλημα...Αλλά στο ξαναλέω και γίνομαι κουραστικός... το νου σου να χρησιμοποιήσεις τις σωστές rom!!!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H johnny2000 έγραψε:

      Λοιπόν, μάλλον μπρίκαρε το κινητό, οπότε θα πάω στον παραπάνω οδηγό που μου υπέδειξες αγαπητέ ceaser.
      Τι είναι η "λούπα" ρε Γιάνναρε? Boot-loop μάλλον εννοείς... που είναι η κατάσταση που το κινητό δεν μπορεί να κάνει επανεκκίνηση και κολλάει στο λογότυπο της εταιρείας (MI), χωρίς να ανταποκρίνεται στην ουσία.Λοιπόν, αφου το κατέχεις το άθλημα, ακολούθησε τον οδηγό που έχω απο πάνω, που είναι για Note 2, αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ κακομοίρη μου μη κάνεις λαθος τις roms γιατί μετά δεν θα επανέρχεται το κινητό... Ο οδηγός είναι ιδανικός για snapdragon (ουσιαστικά αυτό κάνει το MiFlash.. φλάσάρει snadragons) και δεν πρέπει να συναντήσεις πρόβλημα...Αλλά στο ξαναλέω και γίνομαι κουραστικός... το νου σου να χρησιμοποιήσεις τις σωστές rom!!!
      ΟΚ, thanks, θα έχω το νου μου αρχηγέ

      "λούπα" είναι ένας όρος που χρησιμοποιούν οι προγραμματιστές, δηλ. όταν ένα πρόγραμμα έχει κάποιο σφάλμα στον κώδικά του και δεν μπορεί να βγει από τον βρόγχο επανάληψης με αποτέλεσμα να κολλάει.
      Οπότε όπως λέει κι ο Αλέφαντος "boot-loop", πες το κι έτσι :P
    • Επειδή καμιά φορά με τις νέες Recovery που είναι μεγάλες σε μέγεθος, οι συσκευές αργούν να κάνουν εκκίνηση στο Recovery, η διαδικασία με το συνεχόμενο κράτημα των πλήκτρων Power + Volume UP, συχνά οδηγεί σε Bootloop, γιατί αργεί να φορτώσει το Recovery, και με το συνεχόμενο πάτημα των πλήκτρων το τηλέφωνο παίρνει και πάλι εντολή για Reboot.

      To καλύτερο είναι να κρατάμε πατημένα τα πλήκτρα Power + Volume UP, και μόλις καταλάβουμε δόνηση στην συσκευή ή δούμε φως στην οθόνη, αμέσως να ελευθερώσουμε το Power Button, χωρίς να αφήσουμε όμως το Volume UP.
      To πλήκτρο Volume UP θα το ελευθερώσουμε μόλις εμφανιστεί η οθόνη του Recovery.

      Με αυτό τον τρόπο θα μπούμε σίγουρα στο Recovery και θα αποφύγουμε τα Boot Loop λόγο του παρατεταμένου πατήματος του Power που θα αναγκάσει την συσκευή σε Restart.

      Την έχουν πατήσει πάρα πολλά άτομα έτσι, και νομίζουν πως η συσκευή τους είναι Brick αφού δεν μπορούν να μπουν στο Recovery.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:


      Τo καλύτερο είναι να κρατάμε πατημένα τα πλήκτρα Power + Volume UP, και μόλις καταλάβουμε δόνηση στην συσκευή ή δούμε φως στην οθόνη, αμέσως να ελευθερώσουμε το Power Button, χωρίς να αφήσουμε όμως το Volume UP.
      Κάπως έτσι σώθηκε απο το MiFlash το Mi Note Pro την περασμένη Παρασκευή με την ρομ που δεν το ξεκίναγε...
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Κάπως έτσι σώθηκε απο το MiFlash το Mi Note Pro την περασμένη Παρασκευή με την ρομ που δεν το ξεκίναγε...
      Την έχουν πατήσει πολλοί με αυτό το παρατεταμένο πάτημα του Power & Volume UP... :lol:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      Κάπως έτσι σώθηκε απο το MiFlash το Mi Note Pro την περασμένη Παρασκευή με την ρομ που δεν το ξεκίναγε...
      Την έχουν πατήσει πολλοί με αυτό το παρατεταμένο πάτημα του Power & Volume UP... :lol:
      Καλά, και εγώ δεν το γνώριζα αυτό ότι γίνεται λόγω μεγέθους του recovery... Αλλά, πατά-πάτα σε τόσες συσκευές...εεεε... κάτι ένοιωσα παραπάνω! 8o
    • Έχουν φορτώσει τα Recovery με δεκάδες Scripts και ελέγχους - Themes και Ad-ons, που στο τέλος θα γίνουν υποκατάστατα ενός Core OS.
      Είναι λογικό να αργούν να φορτώσουν και να δείξουν πρώτη οθόνη... :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Την έχουν πατήσει πολλοί με αυτό το παρατεταμένο πάτημα του Power & Volume UP...
      όντως....
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Ο/H johnny2000 έγραψε:

      Φιλαράκι άμα δεν πειράζαμε κι εμείς οι άσχετοι θα ήταν άδειο εδώ μέσα το φόρουμ :) Η μοναξιά των γκουρού θα λεγόταν το miui.gr :lol:
      Και καλά κάνετε και κάνουμε και τα πειράζουμε. Αλλιώς δεν θα μαθαίναμε στην πράξη. Αλλά πρώτα διβάζουμε καλά τον οδηγό και τον ακολουθούμε κατά γράμμα και οξεία. :)
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Επειδή καμιά φορά με τις νέες Recovery που είναι μεγάλες σε μέγεθος, οι συσκευές αργούν να κάνουν εκκίνηση στο Recovery, η διαδικασία με το συνεχόμενο κράτημα των πλήκτρων Power + Volume UP, συχνά οδηγεί σε Bootloop, γιατί αργεί να φορτώσει το Recovery, και με το συνεχόμενο πάτημα των πλήκτρων το τηλέφωνο παίρνει και πάλι εντολή για Reboot.

      To καλύτερο είναι να κρατάμε πατημένα τα πλήκτρα Power + Volume UP, και μόλις καταλάβουμε δόνηση στην συσκευή ή δούμε φως στην οθόνη, αμέσως να ελευθερώσουμε το Power Button, χωρίς να αφήσουμε όμως το Volume UP.
      To πλήκτρο Volume UP θα το ελευθερώσουμε μόλις εμφανιστεί η οθόνη του Recovery.

      Με αυτό τον τρόπο θα μπούμε σίγουρα στο Recovery και θα αποφύγουμε τα Boot Loop λόγο του παρατεταμένου πατήματος του Power που θα αναγκάσει την συσκευή σε Restart.

      Την έχουν πατήσει πάρα πολλά άτομα έτσι, και νομίζουν πως η συσκευή τους είναι Brick αφού δεν μπορούν να μπουν στο Recovery.
      Τίποτα φίλε μου, δεν μπαίνει σε recovery. Μόλις βρω χρόνο και ¨καθαρόαιμη" μηχανή με windows-usb2 (γιατί έχω μία virtual σε macbook και δεν "πιάνει" το miflash) θα προσπαθήσω να το συνεφέρω με τον οδηγό που μου πρότεινε ο ceaser...
      Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, ναστε καλά :)