Διαφήμιση

Πως μεταφράζω μόνος μου μία εφαρμογή στη γλώσσα που θέλω

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πως μεταφράζω μόνος μου μία εφαρμογή στη γλώσσα που θέλω


      Δυστυχώς όπως όλοι σας θα έχετε καταλάβει, η ελληνική γλώσσα δεν περιλαμβάνεται σε πάρα πολλές εφαρμογές που υπάρχει στο Google Playstore. Ευτυχώς όλες περιλαμβάνουν τουλάχιστον την αγγλική γλώσσα, οπότε μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε. Δυστυχώς δεν συμβαίνει το ίδιο και με τις εφαρμογές από Κίνα και ειδικότερα της Xiaomi. Ξέρω ότι έχω αναλάβει την μετάφραση των εφαρμογών αυτών, κάτι που κάνω πια εδώ και αρκετό καιρό και θα συνεχίσω, παρότι αυξάνονται σαν αριθμός (αυτή την στιγμή υποστηρίζω πάνω από 20 εφαρμογές !). Επειδή όμως πολλοί χρήστες στο φόρουμ, μου ζητούν να τους μεταφράσω κάποια νέα εφαρμογή και εγώ δυστυχώς δεν προλαβαίνω πάντα, σήμερα θα σας πω πως θα μπορέσετε να το κάνετε μόνοι σας. Δυστυχώς δεν πετυχαίνει πάντα, αλλά δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε.

      Θα χρειαστείτε να κατεβάσετε το Apk Editor PRO (όχι την δωρεάν εφαρμογή). Η εφαρμογή κάνει 5.46€, αλλά τα αξίζει τα λεφτά της. Βέβαια μπορείτε να βάλετε και κάποιο θείο να σας την αγοράσει ....

      Σημ. : Όσοι έχετε κατεβάσει την τελευταία έκδοση, επειδή έχει διαφορές από αυτή εδώ, διαβάστε τον οδηγό εδώ!

      1. Αφού την κατεβάσουμε και την εγκαταστήσουμε στο κινητό μας, την τρέχουμε


      2. Επιλέγουμε Select an Apk File και πάμε εκεί που έχουμε το αρχείο που θέλουμε να επεξεργαστούμε. Καλό θα ήταν να μην πειράξετε το αυθεντικό αρχείο, αλλά κάποιο backup.


      3. Όταν το επιλέξουμε, το αρχείο αποσυμπιέζεται (decompile) στο πρόγραμμα και βλέπουμε το κύριο αρχείο. Υπόψιν πολλές εφαρμογές έχουν σε πολλά αρχεία μενού εντολές στη ξένη γλώσσα, όπως και φωτογραφίες με μη αγγλικό κείμενο. Πάλι όμως, θα έχουμε μία καλή εικόνα τι λέει το πρόγραμμα. Για να μπορούμε να το επεξεργαστούμε, επιλέγουμε το Full Edit.


      4. Τώρα πια βλέπουμε τις εντολές του προγράμματος. Στο Default που μας δείχνει, είναι η γλώσσα που θα δούμε εάν το πρόγραμμα δεν επριλαμβάνει την γλώσσα του κινητού μας. Στη μορφή αυτή μπορούμε να αλλάξουμε το κείμενο κάποια εντολής με ότι θέλουμε.


      5. Εάν πατήσουμε το εικονίδιο με το Α πάνω δεξιά, μας εμφανίζεται ένα μενού που μας λέει σε ποια γλώσσα θα μεταφράσει το Default. Το πρόγραμμα καταλαβαίνει την γλώσσα του κινητού μας, οπότε μας προτίνει αυτόματα αυτή την γλώσσα. Φυσικά μπορείτε να βάλετε όποια γλώσσα θέλετε.


      6. Πατάμε το ΟΚ και ξεκινάει η μετάφραση.....(παρεμπίπτοντος εάν προσέξετε θα δείτε ότι η εφαρμογή Mi Home έχει 2394 γραμμές για μετάφραση...!)


      7. Όταν τελειώσει θα δείτε κάτι τέτοιο. Πατάμε τότε το Save και μετά το Hide και είμαστε έτοιμοι!


      8. Τώρα πια βλέπουμε ότι στο προγραμμά μας, εκτός από τις γλώσσες που ήδη είχε, περιλαμβάνεται και η ελληνική!


      9. Πατάμε το Save πάνω δεξιά και αρχίζει η συμπίεση (compile) του προγράμματος


      10. Όταν Ολοκληρωθεί και το 4ο μέρος, το πρόγραμμα θα είναι έτοιμο για εγκατάσταση.


      Σημείωση: Ο τρόπος αυτός δεν πιάνει πάντα. Πολλές φορές η μετάφραση δημιουργεί προβλημα στο compile της εφαρμογής. Η μετάφραση είναι Google translation, οπότε μπορει να διαβάσετε τέρατα! Τον τρόπο αυτόν τον δίνω για να μπορούν όλοι εύκολα και γρήγορα να μεταφράσουν ότι θέλουν.
    • Ευχαριστούμε πολύ Doc

      Απορία, από τον υπολογιστή δεν γίνεται?

      Πιστεύω πως με mouse και keyboard θα είναι σε κάποιον 4-5 φορές πιο γρήγορο και πιο ξεκούραστο παρά μέσω του κινητού
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Ευχαριστούμε πολύ Doc

      Απορία, από τον υπολογιστή δεν γίνεται?

      Πιστεύω πως με mouse και keyboard θα είναι σε κάποιον 4-5 φορές πιο γρήγορο και πιο ξεκούραστο παρά μέσω του κινητού
      Από υπολογιστή είναι άλλη η διαδικασία και όχι έτσι αυτόματη. Ο τρόπος αυτός είναι γρήγορος και εύκολος.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H maddoctor έγραψε:

      Ο τρόπος αυτός είναι γρήγορος και εύκολος.
      Είναι επειδή δεν με είδες να γράφω στο κινητό και το λες αυτό :lol: 8| :roll:
    • Πολύ καλό. Νομίζω ότι κάποια στιγμή που θα βρεις τον χρόνο και την διάθεση θα πρέπει να κάνεις κάτι αντίστοιχο για την διαδικασία με τον υπολογιστή όπως αναφέρει @mixaliscy και χωρίς να μπλέκεται η μετάφραση της google. :thumbup:
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • μπραβο maddoctor Πολυ καλη η εφαρμογη αλλα πολυ καλιτερη η βοηθεια που μας εδωσες
      Ευχαριστω


      Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, ο βλάκας επιμένει!
      Οι σοφοί δεν γνωρίζουν τίποτα, οι έξυπνοι αναρωτιούνται για όλα, οι ηλίθιοι ξέρουν τα πάντα!
      Κάποιοι άνθρωποι βλέπουν φαινόμενα γύρω τους και αναρωτιούνται, γιατί; Κάποιοι άλλοι φαντάζονται ανύπαρκτα πράγματα και αναρωτιούνται, γιατί όχι;
      :razz: :razz: :D :D :razz: :razz:
    • Διαφήμιση
    • @maddoctor Κατέβασα την τελευταία έκδοση της εφαρμογής (1.4.16) αλλά δεν έχει πάνω δεξιά το κουμπί της μετάφρασης που φαίνεται στα screenshot

      Send from my Redmi Note 3 Pro using tapatalk
      Nice to mitu!
    • Ο/H jerry007 έγραψε:

      @maddoctor Κατέβασα την τελευταία έκδοση της εφαρμογής (1.4.16) αλλά δεν έχει πάνω δεξιά το κουμπί της μετάφρασης που φαίνεται στα screenshot

      Send from my Redmi Note 3 Pro using tapatalk
      Όχι την free έκδοση...την pro πρέπει να βρεις.
    • Πως μεταφράζω μόνος μου μία εφαρμογή στη γλώσσα που θέλω

      Στην Pro έκδοση αναφέρομαι.



      Send from my Redmi Note 3 Pro using tapatalk
      Nice to mitu!
    • Δεν μπορεί να μετάφραση!!!
      Official Miui Global Beta Tester

      XTreme Rom Version by Greek Team...

      Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
      Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
    • Διαφήμιση
    • Επειδή βλέπω ότι η τελευταία έκδοση του προγράμματος έχει διαφορές από την εκείνη την παλιά που έχω εδώ στην αρχή του νήματος, ορίστε πως μπορείτε να μεταφράσετε μόνοι σας μία εφαρμογή χρησιμοποιώντας μόνο την εφαρμογή και το Google Translate.

      1. Κατεβάζουμε είπαμε την Pro έκδοση του προγράμματος, που πρέπει να την πληρώσετε, όχι την απλή.
      https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gmail.heagoo.apkeditor.pro&hl=el

      2. Κατεβάζουμε την εφαρμογή που θέλουμε να μεταφράσουμε ή το αρχείο γενικώς που θέλουμε να μεταφράσουμε στο κινητό μας, και τρέχουμε το Apk Editor Pro

      Πατάμε πάνω στην επιλογή Select an Apk File .

      3. Στο παράθυρο που ανοίγει, πάμε εκεί που έχουμε το αρχείο, το επιλέγουμε και από το νέο παράθυρο που εμφανίζεται με επιλογές, διαλέγουμε την πρώτη.


      4. ΜΕ το που θα την επιλέξουμε και αφού επεξεργαστεί το αρχείο, βλέπουμε την εξής εικόνα


      Για τον οδηγό αυτό έχω διαλέξει το πρόγραμμα Amazfit. Το Apk Editor Pro μας πάει κατευθείαν στην μετάφραση βάση την γλώσσα του κινητού. Εάν το κινητό είναι στα ελληνικά, θα σας πάει στα ελληνικά όπως βλέπετε. Εάν είναι στα αγγλικά, θα σας πάει στα αγγλικά. Εμάς όμως δεν μας ενδιαφέρει αυτό, εκτός εάν θέλετε να κάτσετε να μεταφράσετε γραμμή-γραμμή τον κώδικα (υπόψιν ο κώδικας στα plugin πχ του Mi Smart Home είναι μικρός, κάπου στις 150-300 γραμμές, ενώ του ίδιου του Mi Smart Home πλησιάζει τις 3000!). Πάμε να δούμε τον γρήγορο τρόπο.... Πατάμε λοιπόν πάνω στο Files, που βλέπετε στην φωτό (3)


      5. Πατώντας πάνω στο Files, βλέπουμε την κύρια δομή του αρχείου. Από αυτά που βλέπουμε μας ενδιαφέρει ο φάκελος res.




      6. Μπαίνουμε μέσα στο res και μετά ψάχνουμε τον φάκελο values. Αφήνουμε τους άλλους φακέλους ως έχει. Μπαίνουμε μέσα στο φάκελο


      Μας ενδιαφέρουν τα δύο αρχεία που έχω κυκλώσει, κυρίως το δεύτερο. Το επιλέγουμε και πατάμε Extract.


      7. Στο παράθυρο που εμφανίζεται, επιλέγουμε που θα γίνει extract το αρχείο


      8. Τώρα θα χρειαστούμε την βοήθεια της Google. Πηγαίνουμε εδώ -> Εργαλειοθήκη μεταφραστή Google

      και πατάμε Μεταφόρτωση. Στο πλαίσιο που εμφανίζεται, επιλέγουμε το αρχείο από το κινητό μας, του λέμε σε τι γλώσσα είναι και από κάτω διαλέγουμε σε τι γλώσσα θέλουμε να μεταφραστεί. Υπόψιν μπορούμε να διαλέξουμε όσες θέλουμε. Για ελληνικά γράφεται el και για αγγλικά γράφεται en για να σας εμφανίσει τις αντίστοιχες επιλογές. Αφού κάνετε όλα αυτά, πατάτε οκ. Το σκέφτεται λίγο και μετά στο νέο παράθυρο βλέπουμε να μας λέει ότι μπορούμε να έχουμε την μετάφραση είτε με αμοιβή ή τσάμπα. Αφήνουμε την αμοιβή και διαλέγουμε το τσάμπα. Στο νέο παράθυρο διαλέγουμε από το μενού την μετάφραση που μας ενδιαφέρει για την γλώσσα που θέλουμε. Για κάθε γλώσσα γράφει δίπλα ποια είναι , την διαλέγουμε και στο νέο και τελικό παράθυρο πια, από το μενού διαλέγουμε την επιλογή Λήψη. Έτσι κατεβαίνει το μεταφρασμένο αρχείο στο κινητό μας. Την διαδικασία αυτή μπορείτε να την κάνετε και από τον υπολογιστή και να μεταφέρετε το αρχείο μετά στο κινητό. Μάλιστα έτσι θα σας είναι και πιο εύκολο, αλλά εγώ σας λέω πως μπορείτε να το κάνετε μόνο από το κινητό.


      9. Ώρα λοιπόν να δούμε τι κάναμε. Πάμε πάλι στο Apk Editor Pro που δεν το έχουμε κλείσει φυσικά και επιλέγουμε από την εικόνα που είδαμε πριν το Replace. Θέλουμε να αντικαταστήσουμε το πρωτότυπο αρχείο με το μεταφρασμένο που μόλις φτιάξαμε.



      10. Αφού επιλέξουμε το αρχείο και γίνει επιτυχώς η αντικατάσταση, ώρα είναι να ξαναδημιουργήσουμε το apk αρχείο, για να το κάνουμε εγκατάσταση. Για να γίνει αυτό πατάμε το Save πάνω δεξιά. Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα από την μετάφραση, θα ξεκινήσει η διαδικασία δημιουργίας του apk. Εάν υπάρξει πρόβλημα, το πρόγραμμα στο μήνυμα που θα βγάλει θα σας πει που είναι το λάθος και πρέπει εσείς μ' ένα Text Editor να το διορθώσετε. Εγώ γι' αυτή την δουλειά έχω το DroidEdit - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aor.droidedit&hl=el




      11. Εφόσον πάνε όλα καλά, θα δούμε την παρακάτω εικόνα. Πατάμε το install και γίνεται η εγκατάσταση, όπου βλέπουμε τι κάναμε, αλλιώς πάμε στον φάκελο που λέει και αντικαταστούμε το plugin που μεταφράσαμε.




      Για μικροδιορθώσεις, μπορείτε να πάτε στο βήμα 4 και να διορθώσετε τα λάθος ελληνικά του Google. Αφού τελειώσετε ότι είναι, πατάτε πάλι save πάνω δεξιά για να γίνει το apk.


      Ελπίζω να βοήθησα στο πως να μεταφράζετε μόνοι σας τις εφαρμογές.
      Images
      • Screenshot_2017-01-18-20-43-39-029_com.gmail.heagoo.apkeditor.pro.jpg

        68,91 kB, 700×1.244, viewed 133 times