Διαφήμιση

Συλλογή MODs για Redmi Note 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H aladop έγραψε:

      Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη δουλειά σου, όμως η MTK camera βγάζει σφάλμα όταν πατάς το κουμπί να γυρίσει σε βίντεο (GTV 5.12.31)
      ("δυστυχώς η εφαρμογή Gallery έχει σταματήσει")
      Συμβαίνει μόνο σε μένα; (έκανα wipes)
      Τι εννοείς το κουμπί να γυρίσει σε βίντεο?Στην ίδια οθόνη είναι και τα δύο κουμπιά ( βίντεο,φώτο)
      You may think you can fly - but you better not try
    • Ο/H aladop έγραψε:

      Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη δουλειά σου, όμως η MTK camera βγάζει σφάλμα όταν πατάς το κουμπί να γυρίσει σε βίντεο (GTV 5.12.31)
      ("δυστυχώς η εφαρμογή Gallery έχει σταματήσει")
      Συμβαίνει μόνο σε μένα; (έκανα wipes)

      Τώρα είδα την κάμερα δεν πρέπει να σου κρασάρει. Μήπως έχεις περάσει ένα media_profiles.xml στο system/etc? Κάποιο άλλο mod που είχε κυκλοφορήσει για καλύτερη εγγραφή βίντεο; Αν ναι σβήστο, αυτό σου το κάνει το πρόβλημα.

      Πάντως με την ευκαιρία διαπίστωσα ότι στη βιασύνη μου έκανα βλακεία με την κάμερα. Έχετε στις ρυθμίσεις της κάμερας τις επιλογές απενεργοποιημένες; Γιατί εγώ τις έχω όλες ενεργές και διαθέσιμες! :P

      Απλά στη βιασύνη μου ξέχασα να συμπεριλάβω κάποια libraries... :S
      Θα το ανεβάσω πάλι διορθωμένο.

      Με την ευκαιρία να σας πω ότι η ανάλυση φτάνει κανονικά 13 megapixel αρκεί να αλλάξετε στις ρυθμίσεις την επιλογή preview size σε standard 4:3
    • Διαφήμιση
    • Ανανέωσα λίγο το πρώτο ποστ και έδωσα τα ανάλογα credits καλύτερα, για όποιο mod βρήκα προέλευση.

      Διάβασε το πρώτο ποστ πάλι νομίζω θα σου λυθούν τώρα οι απορίες
    • Δεν αναφέρει, αλλά εφόσον τα 120 fps σε HD έχουν σαν αποτέλεσμα bitrate 33mb/s και το FHD 16mb/s, μάλλον έχουμε εγγραφή FHD αρκετά πάνω από 30 fps και αυτό φαίνεται στην ποιότητα και την ομαλότητα. Δεν νομίζω ότι είναι δυνατά τα 60fps σε FHD αλλά και πάλι καλά είναι ως έχει.
      Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ!
      (Μια ακόμη ιδέα: λαμβάνοντας τις ικανότητες σου υπόψιν, ίσως μελοντικά θα μπορούσες να φτιάξεις ένα script για αυτόματο debloating)
    • Προς το παρων εδω και λιγη ωρα που εχω touchboost 1183- 2 cores και underclock 1500 παιζουν κανονικα τα games, τουλαχιστον το real racing και το dead trigger 2 τρεχουν απροβληματιστα, δε βλεπω κανενα lag μεχρι στιγμης ουτε καποιο προβλημα αν και ειναι νωρις ομως τη μπαταρια εξακολουθει να τη ρουφαει για αστειο το wifi

      Μηπως τελικα η αυτονομια καλυτερευει με τη προυποθεση μονο οτι θα ειναι κλειστα τα wifi-δεδομενα κτλπ?

      Αν θελω να επαναφερω τις νορμαλ τιμες απλα θα πειραξω παλι το αρχειο και θα βαλω ''0'' ή απλα μπορω να σβησω απ τη μνημη το zip?


      EDIT: Επισης θα ηθελα να μου πειτε σας παρακαλω αν συμφωνα με το cpu-z οι τιμες που ανεφερα πως ρυθμησα εχουν σχεση με τις τιμες του cpu-z λειτουργειες κτλπ, απλα ρωταω για να σιγουρευτω αν οντως λειτουργησε επειδη δε το χω και τοσο με αυτα.
      Images
      • cpu.png

        85,02 kB, 450×800, viewed 109 times
    • Διαφήμιση
    • Η μεγαλύτερη κατανάλωση είναι από την οθόνη (μέγεθος - φωτεινότητα - ανάλυση)
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • @giorgosmc

      το cpu-z δε δείχνει τα χρησιμοποιημένα cpu states. Από το cpu-z μπορείς να καταλάβεις το touchboost πώς δουλεύει.
      Βάλε cpu spy κι εκεί θα δεις ότι η συχνότητά σου δεν ξεπερνάει την επιλεγμένη τιμή. Για να δουλέψει το underclock πρέπει να κάνεις και το underclock=1


      Πέρασα μια βόλτα από το θέμα του xmister στο xda και είδα ότι έχει αλλάξει πάρα πολλά πράγματα στις τιμές που έδινε. Τώρα οι τιμές που χρησιμοποιεί στην εφαρμογή redmi note 2 tool είναι πολύ πιο "λογικές" και καλύτερες σε θεωρητικό επίπεδο. Το πρώτο σετ τιμών που δίνει (slowramp) μου φαίνεται πιο νορμάλ και θεωρητικά μου ψιλοκάνει. Βέβαια μπορεί κάποιος να δοκιμάσει και το δεύτερο να δει αν του αρέσει (quickramp). Ανανέωσα τις τιμές κι εγώ σύμφωνα με τις τελευταίες που χρησιμοποιεί στο redmi note 2 tool αν θέλετε να τις δοκιμάσετε... Δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά κάτι από τα δύο, δεν έχω το χρόνο.
      Παρόλα αυτά βρήκα ένα χοντρό λάθος του το επεσήμανα και λογικά θα το αλλάξει. Όταν ανανεώσει τις τιμές καλό είναι κάποιος να μου το πει γιατί δε μπορώ να τον παρακολουθώ συνέχεια.

      Επίσης για τους battery freaks έφτιαξα και κάποια νέες επιλογές. Underclocking σε 1,35 και 1,2 GHz και touchboost σε 806 με 2 ή 3 cores.

      Έχω ανανεώσει αντίστοιχα το πρώτο ποστ και τις οδηγίες μέσα.

      Νομίζω το πακέτο έχει γίνει υπερπλήρες τώρα. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι άλλο να προσθέσω.

      Κατεβάστε το Syllogh_mods_v1.3 από το πρώτο ποστ



      Αν κάποιος θέλει να πιάσει τη μέγιστη αυτονομία να βάλει

      underclock=1
      1200=1
      custom_tboost=1
      tb_806_2=1
      custom_gov=1
      gov1=1

      Αν δε βελτιώσετε κι έτσι και την αυτονομία σας, τότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά! Δεν υπάρχει σωτηρία! Βέβαια σε μια κακά σεταρισμένη συσκευή που "ξυπνάει" συνέχεια και τρέχουν οι άπειρες διεργασίες από πίσω, ό,τι και να κάνετε η αυτονομία πάλι χάλια θα είναι... Καλό είναι να δείτε και το άλλο θέμα για να κάνετε debloat τη ρομ. Αν δείτε κάτι τεράστιες ευθείες που έχουν τα στατιστικά της μπαταρίας μου στο standby, έχοντας αφαιρέσει όλη τη σαβούρα, θα πάθετε πλάκα!!! :)




      Όπως έχω ξαναπει ο ελεύθερος χρόνος μου είναι πραγματικά περιορισμένος. Έχω σοβαρά προσωπικά ζητήματα που τρέχουν και όπως καταλαβαίνετε έχουν προτεραιότητα. Ελπίζω να μπορέσουν οι πιο έμπειροι να βοηθήσουν τους πιο άπειρους, γιατί είναι λογικό να έχουν απορίες ή να μη γνωρίζουν και τόσα πολλά πράγματα.
      Εγώ πάντως προσωπικά δε νομίζω να μπορώ να απαντάω σε όλες τις απορίες. Ευχαριστώ για την υποστήριξη και απλά ευχηθείτε μου όλα να πάνε καλά! Και μην ξεχνάτε σας παρακαλώ πολύ τον "επίλογο" στο αρχικό ποστ :)

      Να 'στε καλά για τα καλά λόγια κι εύχομαι σε όλους γενικά το καλύτερο! :)
    • Συλλογή MODs για Redmi Note 2

      Παιδιά πείτε μου σας παρακαλω επειδή άλλαξαν γνώμη και θέλω να απενεργοποίηση τα mod απλά έκανα ένα update τη rom απ την αρχή και θέλω να μου πείτε αν απ τις τιμές που βλέπετε είναι στα φυσιολογικά πάλι ή συσκευή για να σιγουρευτω, απλά με παραξενευει που στο cpu-z εκτος οτι οι αλλοι πθρινες ειναι stopped στους πρώτους 3 πυρινες αλλάζει συχνά ή συχνότητα πχ μια γράφει 1300 μια 1600 ειναι φυσιολογικά όλα αυτά ή ακόμα είναι ενεργά τα mod που ειχα ενεργοποίησει underlocking κτλπ?



      Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην Bodai: Image Resize ().

    • *** αν θέλει ή διαχείρηση να ενώσει τα μηνηματα απλά διευκρίνιζω ότι ανησυχώ μήπως δεν απενεργοποιηθηκαν τα mod μετά το update επειδή βλέπω συχνά και το 1183 που ειχα ρυθμησει πριν στο cpu z ,σορυ για τις ερωτήσεις αλλά είμαι ψιλοασχετος


      Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Απο τη στιγμή που η CPU πιάνει τιμές μεγαλύτερες από το όριο που είχες βάλει λογικά απενεργοπειηθηκαν
      You may think you can fly - but you better not try