Διαφήμιση

Συλλογή MODs για Redmi Note 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Συλλογή MODs για Redmi Note 2

      Σε συνέχεια του θέματος που ξεκίνησα εδώ Ασφαλή προς αφαίρεση system apps (Debloat mod) για το πώς μπορεί να φτιαχτεί μια καλύτερη ρομ και να αφαιρέσουμε το bloatware, συνεχίζω για να δώσω κάποια μικρά mods που κυκλοφορούν για το Redmi Note 2.

      Βασίστηκα σε ένα θέμα που έχει ανοίξει ο Tctien342 στο XDA. Βέβαια τίποτα από όλα αυτά που δίνει δεν είναι δικά του ούτε καν το σκριπτ και δυστυχώς δε δίνει και λινκ για τίποτα... Οπότε ούτε κι εγώ θα δώσω λινκ για το θέμα του!
      Από εκεί και πέρα έκανα πάρα πολλές διορθώσεις (τα μισά δε δούλευαν έτσι όπως τα έδινε) και κάποιες δικές μου αλλαγές και προσθήκες.
      Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω:


      Σημαντικό! Για να κάνετε εγκατάσταση τα mods πρέπει να έχετε TWRP Recovery. Πριν ξεκινήσετε πάρτε backup της συσκευής από το recovery. Οτιδήποτε κακό μπορεί να συμβεί (να πέσει μετεωρίτης στη γη, να λιώσουν οι πάγοι, να γίνει πυρηνικός πόλεμος ή να μας την πέσουν οι Τζιχαντιστές) δεν έχω καμία ευθύνη :D
      Όποιοδήποτε mod και να περάσετε, αν μετά φλασάρετε τη ρομ από πάνω (χωρίς wipe), θα αφαιρεθούν όλα.
      Άρα σε περίπτωση αναβάθμισης και πέρασμα νέας ρομ, θα χαθούν και τα mods και θα πρέπει να τα ξαναπεράσετε.

      Προσοχή: Δεν πρέπει να αποσυμπιέσετε το .zip για να το φλασάρετε. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να αλλάξετε το "mods.prop" μέσα στο φάκελο "mods" σύμφωνα με αυτά που θέλετε και μετά να το ξαναβάλετε εκεί που ήταν μέσα στο .zip

      Όλα τα mods είναι κατ' επιλογή. Για αναλυτικές οδηγίες πώς να τα περάσετε και τι κάνει το καθένα, διαβάστε προσεκτικά το Odhgies.txt που είναι μέσα στο .zip που σας δίνω.


      Διαθέσιμα mods:

      1. Underclocking: στο 1,8 GHz ή 1,65 GHz ή 1,5 GHz ή 1,35 GHz ή 1,2 GHz

      2. Touchboost: Επιλέξτε ανάμεσα σε 806 MHz με 2 ή 3 cores, 1183 MHz με 2 ή 3 cores, 1326 MHz με 2 ή 3 cores, 1469 MHz με 2 ή 3 cores. Τις υπόλοιπες επιλογές δεν τις έχω βάλει, γιατί δεν έχουν νόημα...

      3. Παραμετροποιημένες τιμές για τον interactive governor για καλύτερη μπαταρία από το Redmi Note 2 Τool by Xmister Πληροφορίες: [HOWTO] Save Battery with better CPU Handlin… | Redmi Note 2
      gov1 -> Xmister's SlowRamp - Default, might be better for gaming
      gov2 -> Xmister's QuickRamp - Experimental, better for AOSP/CM and better battery overall

      4. Ενεργοποίηση Mediatek Clear Motion by hasaan6545
      Πληροφορίες [MOD] Enable ClearMotion on MIUI based ROMs | Redmi Note 2

      5. Προσθήκη Mediatek camera για καλύτερη εγγραφή βίντεο και κάποιες έξτρα δυνατότητες by FrankSATI.
      Πληροφορίες: [APP-MOD] Cámara MTK, 120FPS HD, PiP y mucho más... (camera application with many functions, capable of recording at 120FPS HD without loss of quality (enough bitrate of video and audio) and without modifying system files. It is able to record video or take pictures in PiP (Picture in Picture) mode with the two cameras simultaneously, and FHD . Panoramic, multi-angle, Burst, face detection, gesture trigger V or smile, anti motion picture and video stabilizer, noise reduction, Time Lapse .... etc. etc. etc. It is the typical camera application that bring Chinese MTK, this specifically with many interesting, fun, useful features, and with good quality results)

      6. Προσθήκη Dolby Atmos by worstenbrood@2015
      Πηγαίνετε Ρυθμίσεις - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Επιλ. για προγραμματιστές και απενεργοποιείστε το NuPlayer

      7. Προσθήκη HTC camera

      8. Προσθήκη X-Reality + Vivid by Kien_Vip@XDA

      9. Προσθήκη Xperia Z5 Premium Walkman™ | With ClearAudio™ experience by androidexpert35.
      Πληροφορίες: [MOD][PORT][5.0+][v2.0] Xperia Z5 Premium Wa… | Android Development and Hacking

      10. Προσθήκη Xperia Z5 Premium Image enhancement για Miui Rom

      11. Προσθήκη διάφορων battery και performance "tweaks" που κυκλοφορούν στο ιντερνετ και βάζουν μέσα στις ρομ για να τις κάνουν "καλύτερες". Δεν προσφέρουν τίποτα σαβούρα είναι, αλλά επειδή ξέρω ότι σας αρέσει να διαβάζετε για "tweaks", τα έβαλα μέσα για να μη σας κόψω τη χαρά! :)

      Mods v1.6
      DOWNLOAD


      Αν σας αρέσει αυτή η συλλογή που έκανα αλλά και όλα αυτά που έγραψα στο άλλο θέμα για τις rom , bloatware κλπ, θα σας κάνω μόνο μια θερμή παράκληση...

      Δεν θέλω να μου κάνετε like, thanks κλπ, δε θέλω να κάνετε κλικ σε καμία διαφήμιση, δε θέλω να μου κάνετε donate σε κανένα λογαριασμό.
      Το μόνο που θα ήθελα, αν έχετε την καλοσύνη, είναι όταν διαβάσετε αυτό να κάνετε μια μικρή παύση 2 λεπτών... Σκεφτείτε κάποιον που ίσως έχει κάποια ανάγκη. Ένα συγγενή, ένα φίλο, έναν κοντινό, ένα γνωστό, έναν περαστικό, οποιονδήποτε που μπορείτε να βοηθήσετε με οποιονδήποτε τρόπο.
      Κάντε κάτι καλό σε οποιονδήποτε νομίζετε ότι μπορεί να το χρειάζεται! Οτιδήποτε καλή πράξη κι αν κάνουμε, όσο μικρή και ασήμαντη κι αν είναι αυτή, μπορεί να κάνει τη διαφορά! Πείτε έστω μια καλημέρα, έναν καλό λόγο, οτιδήποτε! Γενικά βοηθήστε οποιονδήποτε μπορείτε, όπως μπορείτε. Σημασία δεν έχει αν είναι κάτι μικρό ή κάτι μεγάλο, σημασία έχει η πρόθεση!

      Αν το κάνετε, αυτό αρκεί σε μένα προσωπικά σαν ένα ευχαριστώ για τον κόπο και τον χρόνο που σπατάλησα :)


      Αν παρόλα αυτά κάποιος νιώθει την ανάγκη και θέλει να δωρίσει χρήματα, μπορεί να στείλει ένα μήνυμα ή να κάνει μια κλήση στο 19888 και να δώσει 2 ευρώ στην Κιβωτό του Κόσμου. Νομίζω ότι αυτά τα 2 ευρώ θα πιάσουν τόπο. Για περισσότερες πληροφορίες αν θέλετε διαβάστε εδώ: KIVOTOS TOU KOSMOU - Καλώς ορίσατε!
      Ευχαριστώ θερμά για αυτά τα 2 λεπτά που σπαταλήσατε και διαβάσατε τα παραπάνω :)
    • Ο/H karlesg έγραψε:

      Αν σας αρέσει αυτή η συλλογή που έκανα αλλά και όλα αυτά που έγραψα στο άλλο θέμα για τις rom , bloatware κλπ, θα σας κάνω μόνο μια θερμή παράκληση...

      Δεν θέλω να μου κάνετε like, thanks κλπ, δε θέλω να κάνετε κλικ σε καμία διαφήμιση, δε θέλω να μου κάνετε donate σε κανένα λογαριασμό.
      Το μόνο που θα ήθελα, αν έχετε την καλοσύνη, είναι όταν διαβάσετε αυτό να κάνετε μια μικρή παύση 2 λεπτών... Σκεφτείτε κάποιον που ίσως έχει κάποια ανάγκη. Ένα συγγενή, ένα φίλο, έναν κοντινό, ένα γνωστό, έναν περαστικό, οποιονδήποτε που μπορείτε να βοηθήσετε με οποιονδήποτε τρόπο.
      Κάντε κάτι καλό σε οποιονδήποτε νομίζετε ότι μπορεί να το χρειάζεται! Οτιδήποτε καλή πράξη κι αν κάνουμε, όσο μικρή και ασήμαντη κι αν είναι αυτή, μπορεί να κάνει τη διαφορά! Πείτε έστω μια καλημέρα, έναν καλό λόγο, οτιδήποτε! Γενικά βοηθήστε οποιονδήποτε μπορείτε, όπως μπορείτε. Σημασία δεν έχει αν είναι κάτι μικρό ή κάτι μεγάλο, σημασία έχει η πρόθεση!
      respect :hail: να ' σαι πάντα γερός & δυνατός !
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Διαφήμιση
    • Έκανα τη μικρή παύση, διάβασα τον επίλογο σου με τον οποίο συμφωνώ 100% :thumbup: , με εξαίρεση το "Δεν θέλω να μου κάνετε like, thanks κλπ". :P

      Ευχαριστώ για τον κόπο σου να μας ενημερώσεις για τα Mods λοιπόν & εύγε για τον επίλογο!
    • Κι εσύ οπαδός του προώθησε το; Σωστός.
      Να ρωτήσω τώρα κάτι σχετικά με το mod για πιο ομαλή ληψη με την κάμερα. Με το που το βάζεις δουλεύει το slow motion ή κρασαρει;
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Κι εσύ οπαδός του προώθησε το; Σωστός.
      Να ρωτήσω τώρα κάτι σχετικά με το mod για πιο ομαλή ληψη με την κάμερα. Με το που το βάζεις δουλεύει το slow motion ή κρασαρει;
      Όχι δεν έβαλα τo αλλαγμένo media_profiles.xml. Αυτό όντως κράσαρε τη στοκ κάμερα στο slow motion και το απέρριψα. Αν το έχεις βάλει διέγραψέ το γιατί κρασάρει και αυτό το mod.

      Αυτό που έχω βάλει σου προσθέτει μια άλλη εφαρμογή κάμερας εντελώς ανεξάρτητη από τη stock. Έχω δώσει λινκ για περσσότερες λεπτομέρειες.
      Σύμφωνα με αυτόν του δίνει καλύτερα αποτελέσματα σε σύγκριση με την στοκ κάμερα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν αποθηκεύει στην εξωτερική SD. Πάντως δεν την έχω δοκιμάσει διεξοδικά για να διαπιστώσω μόνος μου τις διαφορές.

      Κάνω copy paste από gοοgle translate
      camera application with many functions, capable of recording at 120FPS HD without loss of quality (enough bitrate of video and audio) and without modifying system files. It is able to record video or take pictures in PiP (Picture in Picture) mode with the two cameras simultaneously, and FHD . Panoramic, multi-angle, Burst, face detection, gesture trigger V or smile, anti motion picture and video stabilizer, noise reduction, Time Lapse .... etc. etc. etc. It is the typical camera application that bring Chinese MTK, this specifically with many interesting, fun, useful features, and with good quality results
    • Θα το δοκιμάσω κι αν κάνει οτι λέει η κάμερα θα είναι πολύ καλό. Ευχαριστώ.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Απίστευτος. Εξαιρετική παρουσίαση και συλλογή! :hail:
      Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Έχεις δοκιμάσει εκτεταμένα το underclocking? Έχεις δει μεγάλη διαφορά σε μπαταρία; Απο επιδόσεις για απλή χρήση υποθέτω πως δεν άλλαξε πολύ ετσι δεν είναι;
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Απίστευτος. Εξαιρετική παρουσίαση και συλλογή! :hail:
      Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Έχεις δοκιμάσει εκτεταμένα το underclocking? Έχεις δει μεγάλη διαφορά σε μπαταρία; Απο επιδόσεις για απλή χρήση υποθέτω πως δεν άλλαξε πολύ ετσι δεν είναι;

      Έχω δοκιμάσει ότι δουλεύει. Τώρα το αν κάποιος του φτάνει η απόδοση είναι καθαρό προσωπικό γούστο. Σίγουρα πάντως θα καλυτερέψει η αυτονομία. Είναι νόμος της φύσης! P=C*V^2*f !

      Παρατηρώντας τα volts και τις συχνότητες από εμπειρία μπορώ να σου πω ότι οι "καλύτερες" συχνότητες λειτουργίας του σε perf/W είναι το πρώτο σκαλοπάτι στα 1183 MHz και το δεύτερο στα 1469 MHz. Όσο ανεβαίνεις μετά το μοτέρι αρχίζει και ρουφάει...

      Αν βάλει κάποιος touchboost 1183- 2 cores και underclock 1500 λογικά πρέπει να δει μεγάλη αύξηση της αυτονομίας.
      Το αν του αρέσει η απόδοση όμως με αυτές τις τιμές είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο... Όπως καταλαβαίνεις η απόδοση σε καμία περίπτωση δε θα είναι η ίδια όπως πριν! Όλα καταλήγουν στο προσωπικό γούστο και τις ανάγκες του καθενός. :)
    • Διαφήμιση
    • Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη δουλειά σου, όμως η MTK camera βγάζει σφάλμα όταν πατάς το κουμπί να γυρίσει σε βίντεο (GTV 5.12.31)
      ("δυστυχώς η εφαρμογή Gallery έχει σταματήσει")
      Συμβαίνει μόνο σε μένα; (έκανα wipes)