Διαφήμιση

Οδηγός Αποφυγής Μεγάλων Προμηθειών του Paypal από την Μετατροπή Συναλλάγματος.

  • Οδηγός

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Οδηγός Αποφυγής Μεγάλων Προμηθειών του Paypal από την Μετατροπή Συναλλάγματος.

    Ως γνωστό το Paypal παίρνει προμήθεια στην μετατροπή συναλλάγματος. Για να το αποφύγουμε αυτό πρέπει:
    1. Να ρυθμίσουμε τον λογαριασμό μας στο Paypal έτσι ώστε σαν βασικό νόμισμα να έχει το Δολάριο (μιας και αγοράζουμε από Κίνα και αλλού σε δολάρια)
    2. Η μετατροπή συναλλάγματος, να γίνετε από την κάρτα μας, άρα από την τράπεζά μας και όχι από το Paypal το οποίο χρεώνει ακριβότερα την μετατροπή.

    Πρώτα ας δούμε πώς θα ορίσουμε το Δολάριο ως Βασικό Νόμισμα στο λογαριασμό μας.

    1. Στην αρχική οθόνη του Paypal πατάμε το PayPal balance



    2. Στη σελίδα που θα ανοίξει πατάμε Manage currencies



    3. Τικάρουμε το Δολάριο και πατάμε το κουμπί Make Primary. Εφόσον οριστεί σωστά, αν ξαναμπούμε σε αυτή τη σελίδα θα πρέπει να φαίνεται το Δολάριο ως U.S Dollar (Primary)






    Πάμε στο επόμενο βήμα που είναι το πώς θα ορίσουμε την μετατροπή συναλλάγματος, να γίνετε από την κάρτα μας

    1. Στην αρχική οθόνη του PayPal επιλέγουμε το γρανάζι (Profile)





    2. Μέσα από το Profile μας επιλέγουμε το Preapproved payments





    3. Μέσα από το My Preapproved payments επιλέγουμε το Set Available Funding Sources





    4. Στο Manage Funding Sources επιλέγουμε σε κάθε κάρτα (αν έχουμε πάνω από μια) το Conversion Options και...




    5. ...στο Conversions Options επιλέγουμε το δεύτερο Bill me in the currency listed on the seller's invoice και πατάμε Submit.



    Τώρα πλέον είμαστε σίγουροι οτι το Paypal δεν θα μας χρεώνει όποτε αγοράζουμε σε δολάριο, γιατί την μετατροπή του νομίσματος θα την κάνει η τράπεζα μας που έχει χαμηλότερες χρεώσεις μετατροπής συναλλάγματος από το PayPal.

    Αν έχετε πρόβλημα να κάνετε αγορές με τις κάρτες που έχετε δηλωμένες στο Paypal λόγο Capital Control υπάρχει λύση και μάλιστα ακόμα πιο οικονομική από το να μπορούσατε να αγοράσετε με τις ελληνικές κάρτες. Δείτε το πώς ΕΔΩ.




    Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
    ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
  • Πολύ καλή οδηγία.
    Ευχαριστούμε GR_Macedon
    Redmi Note 8T (Willow)
    Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
  • Διαφήμιση
  • Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση.
    Εγώ χρησιμοποιώ την μέθοδο μεταφοράς στο balance από τον οδηγό του ceasar, αυτός ο οδηγός ισχύει και για εκείνη την περίπτωση ή θα πρέπει τα χρήματα να τραβηχτούν απευθείας από την κάρτα - λογαριασμό τραπέζης(όπως πριν τα C.C.) για να κάνει την μετατροπή ή τράπεζα;
  • Δεν έχει σχέση το ενα με το άλλο. Ο οδηγός αφορά την μετατροπή που κάνει το paypal οταν αγοράζεις με δολάρια.
    Αν εσύ αγοράζεις από ευρωπαϊκή αγορά σε ευρώ δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις γιατί δεν θα χρειαστεί η μετατροπή νομίσματος. Αν τα παραπάνω πoυ μολις διάβασες δεν τα κατάλαβες τότε κανε μια αναζήτηση στο φόρουμ για το paypal ωστε να ενημερωθείς καλύτερα για το πως λειτουργεί αυτό.
    Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
    ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
  • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

    Δεν έχει σχέση το ενα με το άλλο. Ο οδηγός αφορά την μετατροπή που κάνει το paypal οταν αγοράζεις με δολάρια.
    Αν εσύ αγοράζεις από ευρωπαϊκή αγορά σε ευρώ δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις γιατί δεν θα χρειαστεί η μετατροπή νομίσματος. Αν τα παραπάνω πoυ μολις διάβασες δεν τα κατάλαβες τότε κανε μια αναζήτηση στο φόρουμ για το paypal ωστε να ενημερωθείς καλύτερα για το πως λειτουργεί αυτό.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Απλά μου φάνηκε περίεργο το πώς από την στιγμή που θα υπάρχουν τα χρήματα στο balance του paypal θα γίνει η μετατροπή από την τράπεζα, για αυτό είπα να ρωτήσω.
    Επειδή έκανα μια αναζήτηση και εδώ και google και βρήκα αποσπασματικά κομμάτια, εάν μπορούσες να μου στείλεις κάποιο link για να ενημερωθώ επί του θέματος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
    Ευχαριστώ.
  • Δεν έχω κάποιο λινκ. Οτι γνώσεις έχω τις έχω από τις οδηγίες πιυ δίνει το ίδιο το paypal και από αποσπασματικα λινκ που διάβαζα επι μέρες
    Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
    ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
  • Διαφήμιση
  • θαναση εδω εχω και εγω παρομοια απορια ! αν γινει αγορα με paypal balance και οχι με τον κλασσικο τροπο , παλι λειτουργει ο τροπος που προτεινεις για
    Αποφυγής Μεγάλων Προμηθειών του Paypal από την Μετατροπή Συναλλάγματος.
  • Νομίζω ότι η κάρτα Revolut είναι ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη περίπτωση για μετατροπή συναλλάγματος και αποφυγή υψηλών προμηθειών.

    Σημερινό ΑΛΗΘΙΝΟ παράδειγμα:

    Έκανα μια αγορά σήμερα το απόγευμα:

    Το προιόν κόστιζε 137,90 ΔΟΛΛΑΡΙΑ στη βιτρίνα.
    Με το τρόπο που υποδυκνύει παραπάνω ο @GR_Macedon η μετατροπή ήταν 129,62 ΕΥΡΩ
    Με την Revolut χρεώθηκα 122,60 ΕΥΡΩ

  • Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αυτό τον τρόπο! Εύκολος? Θα ψάξω στο φόρουμ να δω οδηγό
  • Ο/H caeser έγραψε:

    Νομίζω ότι η κάρτα Revolut είναι ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη περίπτωση για μετατροπή συναλλάγματος και αποφυγή υψηλών προμηθειών.
    Ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο @ceaser είναι. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, η μοναδική προμήθεια που πληρώνεις, είναι το 1€ στην τράπεζά σου για να στείλεις το έμβασμα στη Revolut.
  • Διαφήμιση
  • Ο/H nipapa έγραψε:

    Ο/H caeser έγραψε:

    Νομίζω ότι η κάρτα Revolut είναι ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη περίπτωση για μετατροπή συναλλάγματος και αποφυγή υψηλών προμηθειών.
    Ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο @ceaser είναι. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, η μοναδική προμήθεια που πληρώνεις, είναι το 1€ στην τράπεζά σου για να στείλεις το έμβασμα στη Revolut.
    Με την ευκαιρία, ας φλυαρίσω λίγο, ελπίζοντας να λέω χρήσιμα πράγματα, κυρίως για αυτούς που δεν γνωρίζουν:

    Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα και να προσθέσω ότι η ισοτιμία μεταξύ δολλαρίου και ευρώ, υπολογίζεται με ίδιες (χαμηλές) τιμές που ανταλλάσσουν οι τράπεζες μεταξύ τους!
    Οπότε στην περίπτωση που κάποιος ψωνίζει με τη Revolut, πρέπει να αγοράζει σε ΔΟΛΛΑΡΙΟ απο το κινεζομάγαζο, που είναι η βασική τιμή του προϊόντος και όχι να το μετατρέπει σε Ευρώ απο το πίνακα μετατροπής που έχουν τα sites, αφού τις τιμές μετατροπής εκεί τις βάζει ο ΚΙΝΕΖΟΣ, ο οποίος, αφ'ενός χρεώνει πολύ και αφ'ετέρου, δεν ανανεώνει συχνά την ισοτιμία, με αποτέλεσμα, συχνά, την υπερχρέωση σε ευρώ.
    Θα σας δώσω ένα απλό ενδεικτικό παραδείγμα να δείτε την αισθητή διαφορά:
    Μπήκα σε πασίγνωστο κινεζομάγαζο και πήρα σαν παράδειγμα την τιμή που πούλαγε το Xiaomi Mi5
    Σε δολλάρια η συσκευή κόστιζε
    $535,33
    Όταν γύρισα το νόμισμα (στο ίδιο site φυσικά) σε ευρώ, μου το μετέτρεψε σε 485,81€
    Όταν όμως μετέτρεψα το ποσό σε ευρώ με την Revolut, το ίδιο προιόν κόστιζε πλέον 479,28€
    Συνεπώς ο Κινέζος θα με χρέωνε
    6,53€ (δηλαδή 7,29 δολλάρια) ΕΠΙΠΛΕΟΝ, απ'ότι θα πλήρωνα με την Revolut, εάν ψώνιζα σε Ευρώ απο το μαγαζί του!!!!!!!