Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 3 MTK - Hennessy

• RedMi Note 3

>> Ενημέρωση VIP μελών <<

Έγινε η διανομή νέων XTRV-9.3.16 & ARΩMA ROM για 36 συσκευές...

Οι συσκευές που λείπουν από την λίστα, θα έχουμε νέες ROM μόλις βρεθεί διαθέσιμο Source.

Δείτε τις πληροφορίες στα VIP mail που σας έχουμε στείλει.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Μήπως είναι πρόβλημα γενικό ; Δεν έχω την συσκευή για να μπορώ να ξέρω.
      Και τα παιδιά με Hermes , redmi Note 2, τώρα τελευταία έχουν και αυτά πολλά προβλήματα με υπηρεσίες Google, Play Store και δεν συμμαζεύεται...
      Διαφήμιση
    • λογικα ετσι ειναι.μετα απο πολλες προσπαθειες εχω play store το οποιο ομως δε δουλευει σωστα αργει πολυ και μερικες φορες φαινεται ως μη εγκατεστημενο!παντως η μπαταρια του εχει θετικη διαφορα απο πριν και ανοιγει αρκετα γρηγορα .
    • Το play store οπως ανεφερα μου εκανε νερα μια λειτουργουσε κανονικα και μια φαινοταν να μην ειναι εγκατεστημενο,ενω τον οδηγο τον ακολουθησα πιστα.Μπηκα στο mi store και βρηκα ενα play store που δε μου το εβγαζε εγκατεστημενο στο κινητο μου και το κατεβασα.Δεν ειναι ξεχωριστη εφαρμογη ειναι η ιδια τελικα και χθες μου δουλεψε κανονικα.Δε μπορω να το εξηγησω ολο αυτο,απλα το αναφερω.Μονο που οταν κατεβαζω μια εφαρμογη μου ζηταει την σδεια το mi store πρωτα.μπηκα στις ρυθμισεις στα apps και δε μπορεσα να βρω κατι.
    • Η πρώτη είναι developer και η δεύτερη stable. Διάλεξε και πάρε.
      Οι διαφορές aroma, xtrv εδώ
      [XTRV Aroma ROM] Παρουσίαση και οδηγίες χρήσης.
    • Παιδες καλησπερα. Κατοχος Hennesey και εχω την ARΩMA 8.4.19 αλλα δυστυχως μου εχουν παρουσιαστει πολλα προβληματα. Μετα το update απο προηγουμενη arωma δεν λειτουργει ο cleaner, το κινητο κανει ρισταρτ μονο του 3-4 φορες τη μερα, η συσκευη κολλαει αισθητα, οταν κλεινει απο μπαταρια, μενει στο 0% κανενα 20λεπτο και μετα παιρνει μπρος, αν κλεισει κ παω να το ανοιξω μετα το λογκο το XTRV εμφανιζεται το logo mi εκ νεου, και αλλες φορες δειχνει σαν να κανει update (με την μπαρα απο κατω) ενω αλλες απλα αργει να ανοιξει (μιλαμε για 20+λεπτα). Το κυριοτερο ολων ειναι η μπαταρια, η οποια πεφτει κατακορυφα, χωρις ιδιαιτερη χρηση. Με απλη χρηση ig και μονο wifi ανοιχτο, χωρις gps, sync, data μου βγαζει παντα μνμ (Battery drained too fast). Να σημειωθει οτι η μπαταρια ειναι καινουρια αλλαγμενη αλλα καμια βελτιωση. Λεω λοιπον να παω σε καποια οφισιαλ στειμπλ ρομ, οπως αυτη. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Μπορω να παω απο arwma σε οφισιαλ χωρις να χασω δεδομενα? Αν οχι η εναλλακτικη μου ειναι να παω απο αρωμα σε απλη xtrv. Μπορει να γινει επισης χωρις να χασω δεδομενα?
    • Φίλε @yakamuki
      Καλημέρα.
      1) XTRV και ARΩMA όταν πρόκειται για την ίδια κατηγορία (Stable ή Dev) τότε είναι το ίδιο. Οπότε σε Stable από XTRV σε arωμα δεν έχεις πρόβλημα να χάσεις κάτι και δεν χρειάζεται factory reset. Το ίδιο και για την Dev. Όταν βέβαια πρόκειται για την ίδια έκδοση ή πολύ κοντινές.
      Τώρα αν θέλεις να πας από σταθερή σε Dev ή από Ελληνική σε official, οποία και αν είναι αυτή, τότε θέλεις factory reset, οπότε θα χάσεις τα δεδομένα σου. Οπότε παίρνεις πρώτα backup.
      Τέλος παρόμοια προβληματάκια είχα και εγώ, μέχρι που πέρασα στην Stable που αναφέρω στην υπογραφή μου (9.5.4.0 ARΩMA) και εδώ και 3-4 μήνες δεν τα έχω. Βέβαια μετά από factory reset.
      Ελπίζω να σε κάλυψα και να συμφωνούν και οι διαχειριστές με αυτά που σου λέω, μήπως και έκανα κάποιο λάθος.
      Συγνώμη που δεν τα γράφω πιο αναλυτικά αλλά από το κινητό λίγο δύσκολα.
      Redmi Note 3 /3-32 Gold - Rom : XTRV ARΩMA 9.5.4.0 Stable. MIUI9.5 :thumbup:

:) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

(bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
      Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • @bzanios ωραια. αρα εγω που εχω την 8.4.19 (την dev αν τα καταλαβαινω καλα) για να παω στην αρωμα 9.5.4 που εχεις κι εσυ (που ειναι stable) θα πρεπει να παρω backup και οταν μπω σε twrp να κανω μαζι με το wipe cache kai wipe data ή τελοσπαντων οτι λεει ο οδηγος για το factory reset. Οταν θα την περασω μετα την stable θα ειναι rooted το κινητο? Διοτι στο τελευταιο update εκτος των αλλων ενω το ειχα ροοταρει, μετα εγινε unrooted. Αρα θα χρειαστει να το ρουταρω κ ολας αφου το περασω σωστα?
    • Όχι δεν θα είναι ρουταρισμένο. Θα πρέπει να το κάνεις μετά. Αν και η ARΩMA έχει επιλογή για να το κάνει κατά την εγκατάσταση, αλλά εγώ δεν το έκανα, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει.
      Ούτως η άλλως από την στιγμή που έχεις το TWRP μπορείς να το κάνεις ότι ώρα θέλεις χωρίς κάποιο πρόβλημα.
      Redmi Note 3 /3-32 Gold - Rom : XTRV ARΩMA 9.5.4.0 Stable. MIUI9.5 :thumbup:

:) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

(bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • καλησπέρα σε όλους ,

Δοκιμάστε να κάνετε τα παρακάτω και θα εκπλαγείτε απο τα αποτελέσματα.

Μπείτε στο Play Store και κατεβάστε
      τις παρακάτω εφαρμογές,

Battery Calibration [ROOT]

Οταν τελειώσει συνεχίστε με το

Advanced Battery Calibrator

και ακολουθήστε τις οδηγίες.

Οταν τελειώσετε μπορείτε να σβήσετε αυτές τις εφαρμογές.
      Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 3 MTK - Hennessy

Manual battery calibration.
      Αυτό που σου κάνει η εφαρμογή , μπορείς να το κάνεις και χειροκίνητα.
      Πέρα από αυτό τα twrp-tools by @geoanto555 έχουν αυτή την επιλογή στο advanced , tools , wipe battery stats , μέσω script αυτοματοποιημένα.
    • Παιδες μια σημαντικη ερωτηση. Εκανα factory reset στο κινητο για να περασω την 9.5.4 stable. Ακολουθησα τον οδηγο αυτον διοτι μετα τα wipe δεν υπηρχε στην συσκευη η Ρομ.
      Μετα λοιπον την εντολη adb sideload update.zip καιοταν το cmd ηταν γυρω στο 20%, μου ανοιξε στο κινητο ο ινσταλερ της stable, και πατησα να γινει η εγκατασταση. Τωρα λοιπον στο κινητο, η εγκατασταση εχει τελειωσει, αλλα στο cmd εχω κολλησει στο

c:\adb>adb sideload update.zip
      serving: 'update.zip' (~64%)

η ερώτηση μου ειναι η εξης. Παταω επομενο στο κινητο για να προχωρησει το cmd η πρεπει να περιμενω να τελειωσει η διαδικασια στο cmd Πριν κανει reboot το κινητο?