Διαφήμιση

Xiaomi yeelight

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      Καλά εσύ τώρα το ανέβασες σε επίπεδο champions league.. :P ..κάτι αντιστοιχο μπορείς και να το κάνεις μέσα από την εφαρμογή, δηλαδή να γκρουπάρεις λάμπες ανά δωμάτιο κτλ.
      Κάτσε να πάρει μια ο άνθρωπος με το καλό..
      Αλλά αν πάς για λύση smart φωτισμού όλου του σπιτιού, σε συνολικό κόστος η Yeelight είναι στον 1/4 της τιμής από τον αμέσως επόμενο..
      Χεχε :P
      Το ξέρω βρε συ, και γω σιγά σιγά τα ανακαλύπτω όλα αυτά και μάλιστα έχω κολλήσει άσχημα. Και γω είχα 2 λάμπες σκέτες για πολύ καιρό, Μόλις όμως πήρα το gateway μου άνοιξε η όρεξη για περισσότερα.
      Απλά το ανέφερα ώστε να γνωρίζει ότι αναλόγως με το πόσα είναι διατεθειμένος να ξοδέψει οι περιορισμοί μειώνονται δραματικά!
    • Ο/H psybill έγραψε:

      Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      Καλά εσύ τώρα το ανέβασες σε επίπεδο champions league.. :P ..κάτι αντιστοιχο μπορείς και να το κάνεις μέσα από την εφαρμογή, δηλαδή να γκρουπάρεις λάμπες ανά δωμάτιο κτλ.
      Κάτσε να πάρει μια ο άνθρωπος με το καλό..
      Αλλά αν πάς για λύση smart φωτισμού όλου του σπιτιού, σε συνολικό κόστος η Yeelight είναι στον 1/4 της τιμής από τον αμέσως επόμενο..
      Χεχε :P Το ξέρω βρε συ, και γω σιγά σιγά τα ανακαλύπτω όλα αυτά και μάλιστα έχω κολλήσει άσχημα. Και γω είχα 2 λάμπες σκέτες για πολύ καιρό, Μόλις όμως πήρα το gateway μου άνοιξε η όρεξη για περισσότερα.
      Απλά το ανέφερα ώστε να γνωρίζει ότι αναλόγως με το πόσα είναι διατεθειμένος να ξοδέψει οι περιορισμοί μειώνονται δραματικά!
      Έχω δρόμο ακόμα για να φτάσω και σε άλλα smart gadgetakia :)
    • Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      Όταν την κάνεις reset, βλέπεις όλα τα χρώματα ή μονο αυτά που περιέγραψες;
      Βλεπω μονο αυτα που περιεγραψα, το μπλε και το πρασινο και μονο αποχρωσεις αυτων των δυο. Παρατηρησα ομως οτι αν πιεσω το καλωδιο στην αρχη της ledοταινιας οτι τα υπολοιπα χρωματα επανερχονται αυτο σημαινει οτι δεν καηκε ετσι δεν ειναι? Απλα δεν κανει καλη επαφη μαλλον. Αλλα πως μπορω να το φτιαξω αυτο?
    • Διαφήμιση
    • Επαφή δεν κάνει, κάτι έχει ξεκολήσει. Πήγαινε σε τεχνικό, φιάχνεται αυτό. :thumbup:

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      Επαφή δεν κάνει, κάτι έχει ξεκολήσει. Πήγαινε σε τεχνικό, φιάχνεται αυτό. :thumbup:
      Δεν ξερω και κανεναν τεχνικο που να μπορει να επισκευασει ledοταινια της xiaomi οι περισσοτεροι εδω που μενω μπορει να μην την εχουν δει και ποτε αυτην την ταινια, λες να παω στα κουτουρο και να ρωτησω σε οποιο μαγαζι βρω? Και παλι το φοβαμαι λιγο, αν δεν κανει σωστα την δουλεια του και μου την χαλασει :(
    • Πρέπει να βρείς τεχνικό που ξέρει από επισκευές σε επίπεδο πλακέτας άρα έχει και τα κατάληλα εργαλεία.
      Αν μένεις επαρχία, ακόμα και τεχνικός κινητών μπορεί να στο φιάξει αν θέλει να ασχοληθεί για λίγη ώρα με αυτό.

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • γνωριζεται αν το με τους Xiaomi door sensors μπορώ να κάνω τις λάμπες yeelight (Ceiling, RGB LED, και την λευκη LED καθως και τις νέες Xiaomi Philips) να αναβουν και να σβήνουν, αν πχ μια πορτα ανοιγει η κλείνει;

      με τα xiaomi aqara door sensor (λειτουργουν μονο με ios και οχι με android) δεν βρηκα καποια τετοια επιλογη..

      επισης εχω κατεβασει το mi home απο το play store (android) αλλα διαβασα οτι υπαρχει και μια μεταφρασμένη εκδοση του mi home app αυτη πως την εγκαταστώ και που την βρίσκω;
      ευχαριστω
    • Διαφήμιση
    • Δεν νομίζω, και δεν έχω δει κάποια επιλογή και εγώ με την έκδοση της λάμπας που έχουμε προς το παρόν για να κάνεις κάτι τέτοιο.
      Μόνο από την εφαρμογή μπορείς να χειριστείς/προγραμματίσεις την λάμπα..

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • @Alex_MLT αν εννοεις το xiaomi gateway το έχω ηδη αλλα θελω να πάρω τα xiaomi door sensor και να τα προγραμματίσω να αναβουν και να σβηνουν τα φωτα.

      Θελω να αναβει το φως οταν ανοιγει η πόρτα.
      να σβήνει το φως οταν κλείνει η πόρτα.
      και να σβήνει το φως αν εχει μείνει ανοιχτεί η πόρτα για x λεπτά.. (πχ 20 λεπτα)
    • Οκ, καταλαβαίνω. Δεν έχω δει κάποιον που να έχει κάνει κάτι αντίστοιχο με αυτό που θέλεις να κάνεις. Μπορεί και να γίνεται, δεν έχω ασχοληθεί με κάτι τέτοιο.
      Αν βγάλεις/δεν βγάλεις άκρη με αυτό πάντως, πόσταρε εδώ για να υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς για όποιον άλλο ενδιαφέρεται να κάνει το ίδιο με εσένα ! :thumbup:

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Ο/H flowin_through έγραψε:

      Είναι οκ για υπνοδωμάτιο. Όχι για σαλόνι, κουζίνα..
      εχω μια yeelight RGB led σε κουζινα 15-20τμ και δεν νιωθω οτι θα ήθελα παραπάνω φως.
    • Διαφήμιση
    • Είναι οκ η ένταση, στο 100% και σε λευκό χρώμα. Σε οτιδήποτε άλλο χρώμα, δεν είναι αρκετά δυνατό για καλό φωτισμό.
      Προσωπική μου άποψη, φυσικά. :D

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *