Διαφήμιση

Διευθέτηση χρονολογικά φωτογραφιών στην SD

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Διευθέτηση χρονολογικά φωτογραφιών στην SD

      Δεν ξέρω αν "κομίζω γλαύκας εν Αθήναις" , αλλά επειδή μου αρέσει να έχω αρκετές φωτογραφίες στο κινητό διευθετημένες χρονολογικά , αλλά και αντιπροσωπευτικά
      ώστε να μπορώ να τις παρουσιάζω εύκολα , είπα να μοιραστώ το τρόπο με φίλους που πιθανόν να έχουν κάποια δυσκολία .
      Όπως φαίνεται στη (φωτο #1) , έχω σχεδόν 4000 φωτογραφίες στο original μέγεθός τους σε μία SD κάρτα 16 Gb , στο Redmi Note 2 με την GTV 5.11.12



      Ξεκινώντας δημιουργώ αρχικά ένα φάκελο στην SD κάρτα π.χ "My Photos" και μέσα σ΄αυτόν φακέλους με τις χρονολογίες (έτη) των φωτογραφιών (φωτο #2).
      Εχω ξεκινήσει από το 2005 . Μέσα σε κάθε ετήσιο φάκελο , δημιουργώ τόσους φακέλους σε αριθμό , ανάλογα με τις αντιπροσωπευτικές ομάδες φωτογραφιών
      π.χ , εκδρομές , εορταστικές εκδηλώσεις , επετείους κλπ , και στους φακέλους αυτούς δίνω ονομασία ένα τριψήφιο αριθμό . Για παράδειγμα ξεκινώντας από
      το 2005 , ο πρώτος φάκελος του 2005 είχε αριθμό 001 . Ο φάκελος του 2009 (φωτο #3) , πάντα σε αύξουσα σειρά από 037 έως 043 .



      Μέσα στους τελευταίους φακέλους , βάζω τις αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες (σε οτιδήποτε format εκτός από .bmp) ,κάθε εκδήλωσης/δραστηριότητας (φωτο #4) ...ΑΛΛΑ
      για να έχω άμεση πρόσβαση και αναγνωρισημότητα όπως οι (φωτος #5 και #6) είναι απαραίτητο να δημιουργήσω μια εικόνα με τις πληροφορίες που θεωρώ απαραίτητες ,
      ημερομηνία και κάποιο τίτλο της επιλογής μας . Την εικόνα αυτή ΑΠΑΡAΙΤΗΤΩΣ την ονομάζω 001.bmp , την προσθέτουμε στον αντίστοιχο φάκελο .



      και τελειώσαμε ........................
    • Ωραίος οδηγός, ευχαριστούμε.
      Με την άδεια σου @geobas μετεφερα το Θεμα στο Διάφοροι Οδηγοί για να μην χαθεί.
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ωραίος οδηγός, ευχαριστούμε.
      Με την άδεια σου @geobas μετεφερα το Θεμα στο Διάφοροι Οδηγοί για να μην χαθεί.
      Φίλε @Bodai , έπρεπε να κάνω μια μικρή διόρθωση σχετικά με την ονομασία της εικόνας .bmp . Μπορείς σε παρακαλώ να επιληφθείς
      για την διορθωμένη μεταφορά στους οδηγούς . Thanks
    • Διαφήμιση