Διαφήμιση

Γενική κουβέντα για το mi4c - lIbra

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Το mi4i ,mi4cc και Note Pro δεν έχουν FM radio...
      Official Miui Global Beta Tester

      XTreme Rom Version by Greek Team...

      Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
      Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
    • Ο/H demotapa έγραψε:

      Μάλλον δεν διορθώνει το fm radio

      Sent from my Mi-4c using Tapatalk
      ..,'ντάξει, ράδιο δεν έχει... Κατ'άλλα όμως πως είναι το τηλέφωνο? Πες μας τις εντυπώσεις σου, όσο καιρό το έχεις...
    • Απλά απογοητευτικά με το ότι δεν έχει ραδιόφωνο παρόλο που δεν τον χρησιμοποιώ και πολύ . Σαν συσκευή είναι γρήγορη (έχω την 32αρα) χωρίς καθυστερήσεις , ή μόνη καθυστέρηση που έχει είναι όταν μπαίνω στις κλήσεις . Οι φωτογραφίες που βγάζει για το δικά μου δεδομένα είναι άψογες , ή οθόνη πολύ καλή και κάτω από ήλιο φαίνονται όλα καθαρά . Όλα καλά δηλαδή .

      Sent from my Mi-4c using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά σε 5.10.22 υπάρχει κανείς που ΔΕΝ είδε διαφορά στο battery drain? Γιατί από ότι διαβάζω οι περισσότεροι πήγαν προς το χειρότερο (εμού συμπεριλαμβανομένου).

      Μπορεί κάποιος να μου πει σε 5.10.22 τι governor έχει? (CPU-Z πρώτη καρτέλα τέρμα κάτω). Γιατί νομίζω πως στην τελευταία έκδοση έχει αλλάξει σε On demand και ίσως αυτό ευθύνεται για το drain. Δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί γύρισα σε 5.10.16.

      Ας κάνω και εγώ ένα μινι review.

      Έχω κι εγώ την 3/32 έκδοση, η συσκευή είναι πολύ γρήγορη και ανταποκρίνεται αστραπιαία. Προσωπικά δεν έχω πουθενά lag (ούτε στις κλήσεις που έγραψε ο φίλος ποιο πάνω). Η οθόνη του είναι σούπερ, όπως και το ηχείο του (το οποίο είχα ένα φόβο προερχόμενος από HTC ONE M8).

      Περιμένω να στρώσει κι άλλο η συσκευή καθώς είναι καινούργια και θεωρώ πως έχει να δώσει ακόμη καλύτερες επιδόσεις. (ΠΧ έτυχε 2 φορές να βρω τη συσκευή με μαύρη οθόνη και να χρειαστεί παρατεταμένο power για να κάνει επαννεκίνηση).

      Η κάμερα βγάζει άριστες φωτογραφίες με καλό φωτισμό, και μέτριες με λιγότερο φωτισμό. Άλλος ένας τομέας που σίγουρα θα έρθει βελτίωση πιστεύω γιατί ο IMX256 που φοράει είναι top notch.

      H μπαταρία στη δική μου χρήση βγάζει από 4:30 έως 5:30 ώρες SOT που θεωρώ άκρως ικανοποιητικό. Αυτό με 1 exchange accounts, 2 Imap accounts, whatsapp, viber, skype να συγχρονίζουν αυτόματα.

      Κάτι ακόμη που έχω παρατηρήσει σε σχέση με το M8 και το nexus 4 της γυναίκας είναι πως το Mi4c έχει σίγουρα καλύτερο σήμα κινητής και wifi. Ας πούμε στην περιοχή μου και συγκεκριμένα στο σπίτι είμαι στο όριο 2G / 3G (Vodafone) και αυτό έχει ως αποτέλεσμα στην συχνή εναλλαγή των 2 δικτύων και την κακή ποιότητα κλήσεων εάν δεν είμαι κοντά σε παράθυρο :thumbdown: . Με το mi4c μιλάω πεντακάθαρα σε όλο το σπίτι και έπαψε να με απασχολεί ποια εάν έχω 2G ή 3G σήμα. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επιρεάζει και το SAR της συσκευής αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα γιατί αποφεύγω να μιλάω πολύ ούτως η άλλως.

      Σε γενικές γραμμές νομίζω πως με 250€ παίρνεις χαρακτηριστικά ναυαρχίδας οπότε είμαι χαρούμενος με την αγορά της συσκευής.
      Βασίλης
    • Ο/H vipercubic έγραψε:

      Παιδιά σε 5.10.22 υπάρχει κανείς που ΔΕΝ είδε διαφορά στο battery drain? Γιατί από ότι διαβάζω οι περισσότεροι πήγαν προς το χειρότερο (εμού συμπεριλαμβανομένου).

      Μπορεί κάποιος να μου πει σε 5.10.22 τι governor έχει? (CPU-Z πρώτη καρτέλα τέρμα κάτω). Γιατί νομίζω πως στην τελευταία έκδοση έχει αλλάξει σε On demand και ίσως αυτό ευθύνεται για το drain. Δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί γύρισα σε 5.10.16.

      Ας κάνω και εγώ ένα μινι review.

      Έχω κι εγώ την 3/32 έκδοση, η συσκευή είναι πολύ γρήγορη και ανταποκρίνεται αστραπιαία. Προσωπικά δεν έχω πουθενά lag (ούτε στις κλήσεις που έγραψε ο φίλος ποιο πάνω). Η οθόνη του είναι σούπερ, όπως και το ηχείο του (το οποίο είχα ένα φόβο προερχόμενος από HTC ONE M8).

      Περιμένω να στρώσει κι άλλο η συσκευή καθώς είναι καινούργια και θεωρώ πως έχει να δώσει ακόμη καλύτερες επιδόσεις. (ΠΧ έτυχε 2 φορές να βρω τη συσκευή με μαύρη οθόνη και να χρειαστεί παρατεταμένο power για να κάνει επαννεκίνηση).

      Η κάμερα βγάζει άριστες φωτογραφίες με καλό φωτισμό, και μέτριες με λιγότερο φωτισμό. Άλλος ένας τομέας που σίγουρα θα έρθει βελτίωση πιστεύω γιατί ο IMX256 που φοράει είναι top notch.

      H μπαταρία στη δική μου χρήση βγάζει από 4:30 έως 5:30 ώρες SOT που θεωρώ άκρως ικανοποιητικό. Αυτό με 1 exchange accounts, 2 Imap accounts, whatsapp, viber, skype να συγχρονίζουν αυτόματα.

      Κάτι ακόμη που έχω παρατηρήσει σε σχέση με το M8 και το nexus 4 της γυναίκας είναι πως το Mi4c έχει σίγουρα καλύτερο σήμα κινητής και wifi. Ας πούμε στην περιοχή μου και συγκεκριμένα στο σπίτι είμαι στο όριο 2G / 3G (Vodafone) και αυτό έχει ως αποτέλεσμα στην συχνή εναλλαγή των 2 δικτύων και την κακή ποιότητα κλήσεων εάν δεν είμαι κοντά σε παράθυρο :thumbdown: . Με το mi4c μιλάω πεντακάθαρα σε όλο το σπίτι και έπαψε να με απασχολεί ποια εάν έχω 2G ή 3G σήμα. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επιρεάζει και το SAR της συσκευής αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα γιατί αποφεύγω να μιλάω πολύ ούτως η άλλως.

      Σε γενικές γραμμές νομίζω πως με 250€ παίρνεις χαρακτηριστικά ναυαρχίδας οπότε είμαι χαρούμενος με την αγορά της συσκευής.
      Καλησπέρα,


      Εγώ που είμαι στην 5.10.22 δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά στην μπαταρία, ούτε προς το καλύτερο, ούτε προς το χειρότερο. Στο Cpu-Ζ εμένα δείχνει στο Governer Interactive
    • Ο/H vipercubic έγραψε:

      Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επιρεάζει και το SAR της συσκευής αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα γιατί αποφεύγω να μιλάω πολύ ούτως η άλλως.
      Αγοράζεις και το Bluetooth και δεν φοβάσαι τίποτα :wink:
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H vipercubic έγραψε:

      Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επιρεάζει και το SAR της συσκευής αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα γιατί αποφεύγω να μιλάω πολύ ούτως η άλλως.
      Αγοράζεις και το Bluetooth και δεν φοβάσαι τίποτα :wink:

      Είναι στο Wishlist ;)
      Βασίλης
    • Διαφήμιση
    • Μόλις μίλησα με το service απο hong kong online , μου επιβεβαίωσαν ότι δεν έχει fm radio αλλά το mi4i έχει . Μιάς και είμαι ευχαριστημένος με την συσκευή ξέρει κάποιος εάν υπάρχουν ακουστικά διακριτικά που να έχουν ενσωματωμένο fm radio ;
    • Σαν πρώην κάτοχος iPhone εδώ και πολλά χρόνια έχω να πω πως είμαι ενθουσιασμένη με το mi4c. Τα θετικά: είναι πολύ γρήγορο ή κάμερα αρκετά καλή. Τα αρνητικά: Δεν έχει ράδιο και χάρηκα που επιτέλους θα άκουγα ραδιόφωνο. Θα ήθελα να υπήρχαν τα favorite contacts σε tab

      Sent from my Mi-4c using Tapatalk
    • καλησπέρα και από μένα και καλώς σας βρήκα :)
      παρέλαβα επιτέλους σήμερα το Mi4C και ήρθε με έκδοση MIUI 7 7.0.4 (LXKCNCI) Stable.
      Λογικά είναι η κινέζικη , αλλά τους είχα πει να βγάλουν τις κινέζικες εφαρμογές και όντως δεν υπάρχουν με μια πρόχειρη ματιά που έριξα. 2-3 ερωτήσεις λοιπόν για να μην σας κουράζω:
      1) Υπάρχει περίπτωση να ρουτάρω όπως είναι ή αν κατάλαβα καλά πρέπει να περάσω developer rom? Θέλω να περάσω backup εφαρμογών από titanium, οπότε το root είμαι must.
      2) Χρησιμοποιώ τις συσκευές μου με αγγλική γλώσσα. Η δικιά μας GTV φαντάζομαι έχει αγγλικά, έτσι?
      3) Η developer rom από MIUI ROM for Xiaomi Mi 4c - MIUI Downloads - Xiaomi MIUI Official Forum θα έχει και όλες τις κινεζιές μέσα, ή είναι international ας πούμε και λείπουν οι κινέζικες εφαρμογές?

      Ευχαριστώ πολύ,
      Νίκος.
    • Διαφήμιση
    • Απάντηση για το (2) Ναι υπάρχουν και Αγγλικά και άλλες γλώσσες επίσης

      Απάντηση για το ερώτημα (3), η Developer Rom αυτή έχει μέσα και κινέζικες εφαρμογές, καλό θα ήταν να κατεβάσεις είτε την Ελληνικη Developer 5.10.22 ή αυτή που θα βγει αργότερα σήμερα ή αυτή εδώ απο το Xiaomi.eu που είναι International Version

      Για το (1) νομίζω ότι πλέον οι Stable Version δεν θα έχουν Root, αλλά καλό θα ήταν να απαντήσει κάποιος Admin για σίγουρα