Διαφήμιση

Partitions Android

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Κατατοπιστικότατο το άρθρο! Μήπως γνωρίζεις όμως πως μπορώ να επαναφέρω το partition στην περίπτωση που έχω κάνει format μέσω του sp flash tool στο redmi note 3? Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν ξαφνικά χάθηκε το ΙΜΕΙ και δε λειτουργούσαν οι κάρτες σιμ. Τελικά το επανέφερα αλλά όποτε κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων..εξαφανίζεται πάλι. Επίσης κάτι παράξενο είναι ότι στα δίκτυα wi-fi μου εμφανίζει ως δίκτυο ένα NVRAM WARNING; Err=0x10. Το έλυσα κι αυτό αλλά μετά από επαναφορά ξαναεμφανίζεται.
    • πολυ ωραίο άρθρο.
      Ο χώρος του κάθε διαμερίσματος πως καθορίζεται; Είναι ήδη προκαθορισμένος από τον κατασκευαστή; Πως ξέρει το κινητό ότι ή τάδε rom θα καταλαμβάνει τάδε χώρο ωστε να δημιουργήσει από πριν το διαμέρισμα; Συγχωνεύει ελεύθερο χώρο από τον αποθηκευτικό χώρο;
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pechr έγραψε:

      πολυ ωραίο άρθρο.
      Ο χώρος του κάθε διαμερίσματος πως καθορίζεται; Είναι ήδη προκαθορισμένος από τον κατασκευαστή; Πως ξέρει το κινητό ότι ή τάδε rom θα καταλαμβάνει τάδε χώρο ωστε να δημιουργήσει από πριν το διαμέρισμα; Συγχωνεύει ελεύθερο χώρο από τον αποθηκευτικό χώρο;
      εχω τα συγκεκριμένα ερωτήματα επειδή εχβ στο μυαλό μου την δημιουργία διαμερισμάτων στα pv
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Ο/H pechr έγραψε:

      Ο/H pechr έγραψε:

      πολυ ωραίο άρθρο.
      Ο χώρος του κάθε διαμερίσματος πως καθορίζεται; Είναι ήδη προκαθορισμένος από τον κατασκευαστή; Πως ξέρει το κινητό ότι ή τάδε rom θα καταλαμβάνει τάδε χώρο ωστε να δημιουργήσει από πριν το διαμέρισμα; Συγχωνεύει ελεύθερο χώρο από τον αποθηκευτικό χώρο;
      εχω τα συγκεκριμένα ερωτήματα επειδή εχβ στο μυαλό μου την δημιουργία διαμερισμάτων στα pv
      καλά ερωτήματα, θα ψάξω να βρω απαντήσεις, με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω αν και όχι για προγραμματιστικούς λόγους :)
    • Θετική απάντηση
      Μερικά επιπλέον σχόλια, για καλύτερη κατανόηση των παραπάνων, με την βοήθεια του Dr. Android, απ'όπου και δανίστηκα το άρθρο:

      Προσαρτήσεις / Partitions
      Ο αποθηκευτικός χώρος κάθε Android συσκευής είναι ένας, στην πραγματικότητα όμως έχει χωριστεί σε διάφορα κομμάτια για να εξυπηρετεί διαφορετικούς σκοπούς. Μεταξύ άλλων στο Android έχουμε:
      • το system partition στο οποίο βρίσκονται οι προεγκατεστημένες εφαρμογές και άλλα αρχεία του συστήματος,
      • το data partition στο οποίο αποθηκεύονται οι εφαρμογές που κατεβάζουμε και
      • το sdcard partition, το οποίο εξυπηρετεί τα υπόλοιπα αρχεία μας και τα δεδομένα των εφαρμογών.




      Εδώ πρέπει να διευκρινίσουμε ότι άσχετα αν ονομάζεται "sdcard" το τελευταίο, δεν είναι η SD κάρτα που βάζουμε εξωτερικά στη συσκευή μας. Αυτή αναφέρεται ως "external" ή "removable".

      Τα παλιά τα χρόνια
      Αφού ξεκαθαρίσαμε πώς είναι διαμορφωμένος ο δίσκος του Android, ας μιλήσουμε για το λάθος που γινόταν παλαιότερα. Σε μία συσκευή όπως για παράδειγμα το Nexus S το οποίο διαθέτει αποθηκευτικό χώρο 16GB, οι προσαρτήσεις είναι διαμορφωμένες ως εξής:
      • 500MB - system
      • 1GB - data
      • 14GB - sdcard




      Βλέπουμε λοιπόν ότι στο σύνολο των 16GB, μόνο το 1GB είναι διαθέσιμο για εφαρμογές, ενώ τα υπόλοιπα 14GB είναι διαθέσιμα για τα αρχεία μας, μιας και το Nexus S δε διαθέτει θύρα για φυσική SD κάρτα. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι οι εφαρμογές που μπορούμε να εγκαταστήσουμε μπορούν να φτάσουν έως το 1GB έχοντας την ευχέρεια να μεταφέρουμε στην sdcard (και εννοούμε το partition) ένα μέρος τους. Όπως βλέπουμε στην παραπάνω εικόνα όμως, πάντα θα υπάρχει ανεκμετάλλευτος χώρος (empty) τον οποίο θα θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε.

      Από το Android 4.2 και μετά
      Πρόσφατα και με την έλευση του Android 4.2 το file system άλλαξε προς το καλύτερο και αυτό γιατί στη νέα έκδοση έχουμε τη δυνατότητα να δημιουργούμε πολλαπλούς χρήστες σε μία συσκευή, των οποίων τα αρχεία δεν μπορούν να αποθηκεύονται στον ίδιο χώρο. Έτσι το data και το sdcard partition ενώθηκαν και συνυπάρχουν μέσω ενός emulator.




      Με αυτό τον τρόπο μπορούμε να διαχειριστούμε όπως θέλουμε το χώρο της συσκευής και για να δώσουμε ένα παράδειγμα, αν θέλουμε να εγκαταστήσουμε περισσότερες εφαρμογές σε μία συσκευή που δεν έχει πια χώρο, μπορούμε να διαγράψουμε αρχεία ήχου, βίντεο ή ότι άλλο θέλουμε για να το πετύχουμε, κάτι που δε γινόταν παλιότερα.

      Από το Android 4.2 και μετά λοιπόν, όταν λέμε ότι μία συσκευή διαθέτει εσωτερική μνήμη 8GB σημαίνει ότι είναι διαθέσιμα για αρχεία ή εφαρμογές.

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην MIUI_ART ()
      Αιτία: Ολοκληρωμένη απάντηση ...

    • Ο/H caeser έγραψε:

      Μερικά επιπλέον σχόλια, για καλύτερη κατανόηση των παραπάνων, με την βοήθεια του Dr. Android, απ'όπου και δανίστηκα το άρθρο:
      Φοβερή δουλειά μπράβο σου γιατί μπορεί να είναι άρθρα άλλου sait αλλά και μόνο για να τα βρεις και αξιολογήσεις θέλει πολλή μα πολλή χρόνο.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pechr έγραψε:

      πολυ ωραίο άρθρο.
      Ο χώρος του κάθε διαμερίσματος πως καθορίζεται; Είναι ήδη προκαθορισμένος από τον κατασκευαστή; Πως ξέρει το κινητό ότι ή τάδε rom θα καταλαμβάνει τάδε χώρο ωστε να δημιουργήσει από πριν το διαμέρισμα; Συγχωνεύει ελεύθερο χώρο από τον αποθηκευτικό χώρο;
      Αν δεν κάνω λάθος η διαμόρφωση-δημιουργία των θέσεων μνήμης γίνεται από την fastbootrom, και από εκεί και πέρα η απλές ρομ είναι προγραμματισμενες να κάθονται στις καθορισμενες θέσεις μνήμης.
      Γι αυτό θέλει προσοχή να επιλέγουμε τις σωστές fastbootrom.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Αν και το post είναι πιο παλιό, εγώ το διάβασα σήμερα. Μπράβο στον δημιουργό αλλά και στους υπόλοιπους που πρόσθεσαν και άλλες πληροφορίες. Καλή δουλειά παιδιά. :thumbsup:
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces