Διαφήμιση

Όλη η αλήθεια για τις κάρτες SD

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Όλη η αλήθεια για τις κάρτες SD

      Ο πραγματικός λόγος εξαφάνισης της υποδοχής κάρτας SD στα κορυφαία Smartphone.


      Αυτό που ακούγεται εδώ και χρόνια είναι πως οι κατασκευαστές αρχίζοντας από την Apple, βρήκαν έναν εύκολο τρόπο να κερδίζουν περισσότερα χρήματα.


      Το χειρότερο μάλιστα είναι ότι ο τελικός χρήστης πρέπει να αποφασίσει εκ των προτέρων πόσο αποθηκευτικό χώρο θα χρειαστεί. Σε περίπτωση απόκτησης συσκευής με λιγότερο χώρο από όσο τελικά χρειάζεται, θα πρέπει να βρει έναν τρόπο, έτσι ώστε να εξοικονομεί συνέχεια αποθηκευτικό χώρο.
      Αξίζει να προσθέσω πως όσοι υποστηρίζουν αυτήν την εξήγηση επιμένουν πως οι κάρτες SD λειτουργούν άψογα, χωρίς προβλήματα, καθυστερήσεις ή αστάθεια λειτουργίας.

      Υπάρχει και άλλη εξήγηση

      Η κάρτα SD είναι μεγάλη υπόθεση για τους χρήστες Android. Αυτό γίνεται άμεσα αντιληπτό μόλις κυκλοφορεί / ανακοινώνεται κάποια συσκευή που δεν διαθέτει την ειδική υποδοχή.
      Ο φθηνός επιπρόσθετος αποθηκευτικός χώρος έχει τα θετικά του. Υπάρχουν κάρτες που φτάνουν έως και τα 512 GB σε μέγεθος. Πρόκειται για μία πολύ σημαντική επέκταση μνήμης. Αλλά την χρειάζεστε; Στα αλήθεια;
      Κάποιος μπορεί να πιστεύει ότι η ύπαρξη μίας υποδοχής κάρτας SD δεν μπορεί να προκαλέσει κανένα πρόβλημα (ειδικά όταν η υποδοχή δεν χρησιμοποιείται). Αρκεί να κάνετε ένα μικρό πείραμα για να επιβεβαιώσετε ακριβώς το αντίθετο:
      Πάρτε στα χέρια σας ένα iPhone 6s ή ένα Galaxy s6 και προσπαθήστε να βρείτε που θα προσθέτατε μία επιπλέον οπή για την υποδοχή της κάρτας SD.




      Η προσθήκη μίας υποδοχής κάρτας SD προκαλεί πολλές αλλαγές στον σχεδιασμό της συσκευής, εξωτερικά και εσωτερικά. Απαιτεί αλλαγές ακόμη και στο λειτουργικό σύστημα για την διαχείρηση της κάρτας.
      Ενδεικτικά δείτε το μέγεθος του αναγνώστη κάρτας SD σε σύγκριση με μία κάρτα SIM:



      Sim Reader & micro SD card reader Note 3



      Σε μερικές συσκευές η προσθήκη υποδοχής κάρτας SIM απλά δεν ταιριάζει αισθητικά.

      Δεν είναι αδύνατο όμως να προσθέσεις την κάρτα SD με έξυπνο τρόπο, χωρίς να αυξήσεις τις υποδοχές της συσκευής. Αυτό ακριβώς έχει κάνει η Meizu, στο ίδιο card slot ο χρήστης μπορεί να τοποθετήσει 2 κάρτες SIM ή 1 κάρτα SIM και 1 κάρτα SD.




      Πάντα υπάρχει τρόπος εάν θέλεις να πετύχεις κάτι. Είναι ξεκάθαρο όμως ότι οι κατασκευαστές δεν έχουν σε μεγάλη εκτίμηση τις κάρτες SD. Γνωρίζετε την Xiaomi; Είναι η Apple της Κίνας, σε 5 χρόνια κατέκτησε την αγορά με αξιοπρεπείς συσκευές σε οικονομικές τιμές. Ο αντιπρόεδρος της Xiaomi, Hugo Barra, το είπε ξεκάθαρα: "Όσον αφορά συσκευές υψηλής απόδοσης, είμαστε θεμελιωδώς αντίθετοι με την χρήση υποδοχής κάρτας SD."

      Δεν το λέει τυχαία, υπάρχουν λόγοι για αυτό!

      Η κάρτα SD δεν είναι πάντα επιθυμητή λοιπόν, ακόμη και όταν είναι εύκολο να συμπεριληφθεί στην σχεδίαση μίας συσκευής.

      Πολύ χαμηλή απόδοση / ταχύτητα


      Σύμφωνα με μία έρευνα του Ινστιτούτου Τεχνολογίας της Τζόρτζια , η χρήση κάρτας SD σε ένα τηλέφωνο μπορεί να προκαλέσει μία γενική καθυστέρηση σε όλες τις λειτουργίες, ακόμη και στην περιήγηση στο διαδίκτυο. Όσοι έχετε διάθεση να διαβάσετε ολόκληρη την έρευνα θα την βρείτε εδώ. Το αποτέλεσμα της έρευνας απέδειξε πως η πτώση στην απόδοση μπορούσε να κυμανθεί από το 300% έως το απίστευτο 2000%. Ακόμη και για φθηνές συσκευές η απώλεια σε απόδοση είναι απαράδεκτη. Στις πιο ακριβές συσκευές τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα γιατί ο χρήστης έχει δαπανήσει ένα σημαντικό ποσό μόνο και μόνο για την επιπλέον απόδοση.
      Ο λόγος της απώλειας απόδοσης είναι απλός, οι κάρτες SD δεν είναι αρκετά γρήγορες. Δεν μπορούν να φτάσουν την ταχύτητα των high-end συσκευών. Βέβαια η εταιρία κατασκευής καθώς και η κατηγορία της κάρτας που θα επιλέξετε παίζουν καθοριστικό ρόλο.

      Η ταχύτητα δεν είναι το μόνο πρόβλημα

      Η μνήμη flash είναι πολύ φθηνή. Είναι τόσο φθηνή, που στην πραγματικότητα, είναι πολύ καλή για να είναι αληθινή. Αυτό που πραγματικά συμβαίνει είναι ότι όλες οι μνήμες flash είναι γεμάτες σφάλματα και ατέλειες - χωρίς καμία εξαίρεση. Τάδε έφη Andrew Huang, hacker με εξειδίκευση στο Hardware.



      Η συνεχόμενη, αδιάκοπη και αξιόπιστη αποθήκευση είναι μία ψευδαίσθηση, η οποία δημιουργείται με την χρήση λογισμικού που “διορθώνει” τα σφάλματα και με λειτουργίες διαχείρισης κατεστραμμένων μερών της flash memory.
      Αυτό είναι το αποτέλεσμα της συνεχόμενης μάχης των μηχανικών με την μητέρα φύση. Τα μεγέθη γίνονται όλο και πιο μικρά και η παραγωγή όλο και πιο μαζική. Στο τέλος η μνήμη flash είναι πιο φθηνή, έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα και είναι πολύ πιο αναξιόπιστη. Έτσι λοιπόν με κάθε γενιά νέων καρτών SD, οι προγραμματιστές καλούνται να καλύψουν τα κατασκευαστικά σφάλματα με την χρήση πολύπλοκων αλγορίθμων.

      Η αξιοπιστία τιμή δεν έχει

      Λάθος η αξιοπιστία έχει τιμή. Είναι σχετικά εύκολο να την “υπολογίσουμε”.
      Ένα iPhone 6 με 16 GB μνήμης κοστίζει 558,30 €, το μοντέλο με 64 GB κοστίζει 648,80 €.


      Η διαφορά τους είναι 90,50 €. Μία καλή κάρτα SD 64 GB, Class 10 και ταχύτητα μεταφοράς 48MB/s κοστίζει μόλις 30 €. Βέβαια για να μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε μία κάρτα SD θα πρέπει να αποκτήσετε μία συσκευή Android, με budget 500 € υπάρχουν αρκετές επιλογές και η κάρτα SD ουσιαστικά δεν κοστίζει τίποτα.

      Θα είναι όμως αξιόπιστη η συσκευή; Θα είναι απροβλημάτιστη η λειτουργία; Αξίζει πράγματι τα λεφτά της αυτή η κάρτα SD; Είναι αρκετά τα ερωτήματα. Στην περίπτωση του iPhone 6 η αξιοπιστία κοστίζει 90,5 €. Σε άλλες συσκευές μπορεί να βρείτε και μικρότερες διαφορές στο κόστος μεταξύ μοντέλων με διαφορετική χωρητικότητα. Εάν έχετε την δυνατότητα προσθήκης κάρτας SD σκεφτείτε σοβαρά την επιλογή αγοράς ενός μοντέλου με μεγαλύτερο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο για να καλύψει τις ανάγκες σας.

      Αυξανόμενες ανάγκες

      Μερικές φορές ακόμη και τα 64 GB δεν είναι αρκετά. Οι χρήστες αντιμετωπίζουν πράγματι δυσκολίες αλλά υπάρχουν πλέον επιλογές ακόμη και με 128 GB αποθηκευτικό χώρο.





      Τι μπορούν να πουν οι κάτοχοι iPhone 16 GB;
      Οι χρήστες Galaxy S4 στο μοντέλο των 16 GB έχουν μόλις 8,56 GB ελεύθερο χώρο. Που πήγε το υπόλοιπο 46%; Το δεσμεύει το λειτουργικό σύστημα και οι προ-εγκατεστημένες εφαρμογές. Τουλάχιστον το iPhone 5S 16GB σου έδινε ελεύθερο χώρο 12,20 GB. Βέβαια οι περισσότεροι χρήστες θα συμφωνήσουν ότι πλέον η μικρότερη χωρητικότητα στο iPhone θα έπρεπε να ήταν τα 32 GB. Ειδικά με την προσθήκη λήψης βίντεο 4k, η μνήμη των 16 GB είναι ανεπαρκής.
      Ευτυχώς οι εσωτερικές μνήμες των κινητών αυξάνονται χρόνο με τον χρόνο, ως αποτέλεσμα όμως οι κάρτες SD θα γίνουν όλο και λιγότερο επιθυμητές.
      Υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις
      Οι κάρτες SD δεν είναι ο μόνος βιώσιμος τρόπος αποθήκευσης δεδομένων. Οι υπηρεσίες Cloud είναι πλέον ευρέως διαδεδομένες, οικονομικές και σε μερικές περιπτώσεις δωρεάν.
      Το μειονέκτημα του Cloud είναι η ταχύτητα upload των αρχείων καθώς και η δυσκολία εύρεσης Wi-Fi όπου κι αν βρίσκεσαι. Ο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος είναι ακόμη αρκετά σημαντικός, όμως το Cloud είναι ένα εξαιρετικό βοήθημα.
      Τα αρχεία που ανεβάζουμε είναι πλέον διαθέσιμα από οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή και σίγουρα είναι πιο ασφαλή από ότι θα ήταν σε μία κάρτα microSD.




      Για τους λάτρεις της μουσικής και των ταινιών, υπάρχει η επιλογή του streaming, οπότε είναι πιο εύκολο από ποτέ να έχετε πρόσβαση σε οποιοδήποτε περιεχόμενο θέλετε χωρίς να δεσμεύεται ο αποθηκευτικός χώρος της συσκευής.




      Το Google Play Music μας επιτρέπει να ανεβάσουμε δωρεάν τα τραγούδια μας στο Cloud και να κάνουμε δωρεάν streaming από την συσκευή μας. Την ίδια ακριβώς ευκολία μας προσφέρει με τις φωτογραφίες το Google Photos.

      Ένα θετικό στοιχείο της Κάρτας SD



      Για να μην λέμε μόνο τα αρνητικά. Σε περίπτωση που μία συσκευή πάθει βλάβη π.χ. από βρέξιμο, είναι πιθανό να είναι αδύνατη η ανάκτηση των φωτογραφιών, των βίντεο, της μουσικής και των άλλων δεδομένων μας. Εάν όμως χρησιμοποιούμε κάρτα SD είναι πολύ εύκολο να την αφαιρέσουμε και να την τοποθετήσουμε σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή και να έχουμε άμεση πρόσβαση στα δεδομένα μας. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι καλό να δημιουργούμε συχνά αντίγραφα ασφαλείας για να είμαστε σίγουροι. Βέβαια υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος. Παλαιότερα μου έχει συμβεί να αστοχήσει κάρτα SD η οποία τότε ήταν γεμάτη με αρχεία mp3. Αυτό δεν ήταν πρόβλημα καθώς όλα τα αρχεία υπήρχαν αποθηκευμένα και σε υπολογιστή. Ήταν όμως το πρώτο σημάδια για το τι θα επακολουθούσε.

      Εάν είστε λάτρης της φωτογραφίας δεν θα μπορέσετε να αποφύγετε την χρήση κάρτας SD για την αποθήκευση των φωτογραφιών. Δεν υπάρχει πραγματικά χειρότερο πράγμα απτό να γεμίσεις μία κάρτα SD με μοναδικές φωτογραφίες και αυτή να πάψει να λειτουργεί, προτού προλάβεις να περάσεις τις φωτογραφίες στον υπολογιστή.




      Σίγουρα κάτι παρόμοιο έχει συμβεί σε όλους μας κάποια στιγμή με ένα κινητό τηλέφωνο, το οποίο “καταστράφηκε”, παίρνοντας μαζί του φωτογραφίες και αναμνήσεις που ήταν σημαντικές για εμάς.

      Τελικό συμπέρασμα
      Η δυνατότητα επέκτασης του αποθηκευτικού χώρου είναι σίγουρα μία θετική προσθήκη για οποιαδήποτε συσκευή.
      Είναι καλό να έχεις επιλογές.




      Εάν γνωρίζεις τα μειονεκτήματα της κάρτας SD μπορείς να προφυλαχθείς αγοράζοντας μία συσκευή με μεγαλύτερο εσωτερικό χώρο αποθήκευσης.
      Οι χρήστες θέλουν στις συσκευές τους κάρτα SD καθώς αυτήν προσθέτει μία επιπλέον επιλογή αποθήκευσης αλλά και μεταφοράς δεδομένων.
      Καλύτερο θα ήταν οι εταιρίες κατασκευής καρτών SD να πάψουν να αυξάνουν συνεχόμενα την χωρητικότητα και να φροντίσουν τα προβλήματα αναξιοπιστίας και απόδοσεις.
      Οι κάρτες SD μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να εξυπηρετήσουν πολλούς σκοπούς.
      Οι κάρτες SD δεν είναι απαραίτητο να λειτουργούν μόνο σαν USB stick. Θα μπορούσε να βελτιωθεί η ταχύτητα τους για να μην προκαλούν καθυστέρηση στην γενική λειτουργία του Smartphones. Ακόμη και εάν αυτό θα περιόριζε την χωρητικότητα τους. Οι χρήστες είναι πάντα αυτοί που αποφασίζουν.
      Ποιος δεν θα ήθελε μία κάρτα SD 64 GB (30€) εντός ενός iPhone 64 GB στην οποία θα υπήρχε ένα αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων μας. Ας μην είχαμε καμία άλλη εναλλακτική χρήση της κάρτας SD.
      Οι περισσότεροι θα ήμασταν ικανοποιημένοι, δεν θα χρειαζόταν να μεταφέρουμε τα αρχεία και τις ρυθμίσεις μας για ασφάλεια στο iCloud ή σε υπολογιστή μέσω του iTunes. Στο τέλος κάθε μέρας, όσο η συσκευή φορτίζει, τα δεδομένα μας θα αντιγράφονταν αυτόματα στην κάρτα SD. Έτσι σε περίπτωση βλάβης θα μπορούσαμε να ανακτήσουμε όλα τα δεδομένα μας, με ασφάλεια και άμεσα.
      Ένα τέτοιο σενάριο τώρα φαντάζει απίθανο καθώς οι μεγάλες τεχνολογικές εταιρίες έχουν αφοσιωθεί στο Cloud και στις υπηρεσίες streaming. Ο χώρος της τεχνολογίας όμως πάντα κρύβει εκπλήξεις και οι χρήστες μπορούμε να ελπίζουμε στην βελτίωση της εμπειρίας που θα μας προσφέρουν οι επόμενες γενιές smartphones.


      πηγή: anatakti.gr: Όλη η αλήθεια για τις κάρτες SD anatakti.blogspot.com/2016/01/sd.html#ixzz3w5WAirgx
    • Πολύ ωραίο άρθρο! Γενικώς δεν εμπιστεύομαι τις sd κάρτες. Τα τελευταία 2 μου κινητά (Μι3 και Mi Note Pro), τα πήρα 64 άρια γι' αυτόν το λόγο. Επίσης χρησιμοποιώ και το cloud αλλά, πιο σπάνια. Η γυναίκα μου έχει κινητά με κάρτα (Samsung S5 και τώρα Lg Flex 2) και έχει χάσει φωτό και βίντεο λόγο κάρτας.
    • Ο/H maddoctor έγραψε:

      Πολύ ωραίο άρθρο! Γενικώς δεν εμπιστεύομαι τις sd κάρτες. Τα τελευταία 2 μου κινητά (Μι3 και Mi Note Pro), τα πήρα 64 άρια γι' αυτόν το λόγο. Επίσης χρησιμοποιώ και το cloud αλλά, πιο σπάνια. Η γυναίκα μου έχει κινητά με κάρτα (Samsung S5 και τώρα Lg Flex 2) και έχει χάσει φωτό και βίντεο λόγο κάρτας.
      Ακριβώς το ίδιο κάνω και γω... σε συνεργασία με το Mi-Cloud ή άλλο σύννεφο συνήθως είσαι μια χαρά!
      Όσο για τις SD, σπάνια θα βρεις χρήστη που τις χρησιμοποιεί καιρό και δεν έχει πάθει "ζημιά"...
    • Διαφήμιση
    • Γενικά πλέον είμαι υπέρ της εσωτερικής μνήμης, καθώς υπερέχει σε αρκετά σημεία. Έχω συνδέσει με υπηρεσία cloud το κινητό, οπότε όλες οι φωτογραφίες και τα βίντεο ανεβαίνουν απευθείας εκεί, χωρίς να σκέφτομαι αν έχω εσωτερικό χώρο ή όχι. Μουσική μέσω streaming από google music, tune-in radio και spotify. Βέβαια σε πολλά κινητά εξακολουθούν δυστυχώς να βάζουν παλαιότερης τεχνολογίας εσωτερικές μνήμες, αλλά ελπίζω ότι θα αλλάξει και αυτό σιγά σιγά.

      From the middle of nowhere to the center of everywhere...
    • Πολύ καλό άρθρο! Μπορώ να πω ότι με προβλημάτισε πολύ. Πάντα ήμουν υπέρ των καρτών (ούτε ιδέα για συσκευή χωρίς κάρτα) γιατί μ αρέσει να έχω μεγάλο όγκο δεδομένων (εικόνες, βίντεο, μουσική) στις συσκευές μου. Πλεον που απόκτησα ταμπλετ θέλω να μετακινησω τα παντα εκεί για να μην βαραίνει το τηλέφωνο. Δεν μπορώ να πολυ συμφωνήσω με την χρήση των cloud διότι εκτός από ότι πλην του ελεύθερου χώρου που δίνεται, για να μην διαμοιράσεις τα αρχεία σου σε πολλά θα πρέπει να αγοράσεις χώρο σε κάποιο της επιλογής σου (αν και αυτό δεν είναι πάντα κακό, είναι σαν να αγοραζεις μια online sd καρτα την οποια χρησιμοποιείς από παντού), υπάρχει το θέμα της εμπιστοσύνης. Έκλεισα τα social media διότι είμαστε πολύ εκτεθιμένοι (ναι ξερω οτι υπαρχουν ρυθμισεις ασφαλείας κτλ αλλα τι να κανεις οταν ψαχνεις εναν οδο, ή ένα αντικειμενο και το google σε στοχοποιεί και το βγάζει στις διαφημίσεις του;;;

      Ωστόσο είναι καλή τροφή για σκέψη για όλους μας!
    • Πάλι το ίδιο θέμα.
      Αναξιόπιστες οι κάρτες sd άρα καλά κάναν και δε βάλανε sd card adapter στο redmi note 3, που δεν υπάγεται στα high end κιόλας...

      Μη γινόμαστε τόσο δεκτικοί στις δικαιολογίες των κατασκευαστών.
      Είναι οφθαλμοφανές πως ο χρήστης που παίρνει high end συσκευή είναι αποφασισμένος να πληρώσει καλά και θα δώσει πιθανόν 90€ παραπάνω για να πάρει τη χωρητικότητα που θέλει. Γιατί να χάσει αυτά τα λεφτά η κατασκευάστρια του κινητού και να τα πάρει η κατασκευάστρια μνήμης;

      Ο budget αγοραστής κοιτάει να πάρει το καλύτερο vfm που μπορεί και φυσικά το sd slot είναι απαραίτητο για αυτόν. Άρα εκεί του το προσφέρουν όλοι οι κατασκευαστές για να μη τον χάσουν. Εκτός αν ο Barra θέλει να μας πει πως δε σέβεται την εμπειρία χρήσης των πελατών του της redmi σειράς και τους αφήνει εκτεθειμένους να χάνουν τα αρχεία τους.

      Οι καλές κάρτες μνήμης δεν έχουν θέμα απώλειας, τουλάχιστον για αρκετά χρόνια. Σίγουρα περισσότερα από όσα θα κρατήσει 1 χρήστης το τηλέφωνό του.
      Cloud storage με τις σημερινές ταχύτητες και χρεώσεις data είναι απαγορευτικό.
    • Συνεχίστε να τρώτε κουτόχορτο ότι οι κάρτες sd καθυστερούν το σύστημα... Έλεος, απλά έλεος. Ναι είναι πιο αργές από την εσωτερική flash μνήμη, αλλά για όνομα... Για αποθήκη χρησιμεύουν, όλες οι εφαρμογές τρέχουν από την εσωτερική flash, το λειτουργικό το ίδιο κτλ.

      Όσο για τις διορθώσεις από τα λάθη ανάγνωσης, απλά έλεος. Οι περισσότερες sd έχουν life time εγγύηση που σημαίνει ότι είναι πιο πιθανό να ψοφήσει η εσωτερική flash της συσκευής, παρά η sd. Προσωπικά χρησιμοποιώ επώνυμες sd εδώ και πολλά χρόνια και καμία δεν έχει πάθει τίποτα. Άλλο τα usb φλασάκια που ψοφάνε από "μικρο-βραχυκυκλώματα" στο βγάλε-βάλε από Η/Υ σε Η/Υ.

      Οι κατασκευαστές που δεν θέλουν sd το κάνουν για να ελέγχουν απόλυτα το περιεχόμενο που αποθηκεύεται στη συσκευή, για να κερδίζουν από την υπερτιμολόγηση της επιπλέον εσωτερικής μνήμης, να ρίξουν το κόστος κατασκευής (να κερδίσουν πάλι δηλαδή), άντε σε λίγες περιπτώσεις και για αισθητικούς λόγους.

      Όσο για την αποθήκευση στο cloud, εδώ γελάμε.... Για ποιο λόγο να ξοδεύω data-plan για αποθήκευση Photo-mp3 κτλ στο cloud, που όταν μάλιστα ξεπερνάνε τα αρκετά GB δεν πληρώνω μόνο τον πάροχο, αλλά και συνδρομή για storage στο cloud; Θα τρελαθούμε

      Δεν πρόκειται να τους κάνω το χατίρι. Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω συσκευή αν δεν έχει δυνατότητα αποθήκευσης σε εσωτερική sd.
    • Διαφήμιση
    • εγω πάντως διαπίστωσα(δεν σκαμπαζα) ότι παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο η sd στην λειτουργεία και την ταχυτητα της συσκευής!!!!
      ΤΕΛΟΣ!

      " Γεωπόνος”



    • τι προπαγάνδα είναι αυτή ;
      μόνο και μόνο που η έρευνα είναι του 11 δεν μπαίνω καν στον κόπο να την δω

      τώρα αυτά τα χαζά "δεν χωράει" , καταστρέφει το σύστημα , χαλάει και χάνεις πράγματα (καταρχάς δεν υπάρχει λογική του να έχω τα αρχεία σε ένα μέσο μόνο , είτε sd είτε κινητό , κάτι από αυτά θα χαλάσει κάπως, για αυτό λέμε το BACKUP BACKUP BACKUP)

      υ.γ. δεν έπαθα ακόμα ζημιά σε sd , μόνο σε raspberry που είναι γνωστό πρόβλημα

      υ.γ.2 κι εγώ έχω τα πάντα στο dropbox , αλλά το "έχω τα πάντα στο cloud και κάνω την δουλειά μου" δεν πιάνει σε όλους , δεν έχουν όλοι ούτε μικρά αρχεία ούτε wifi παντού (εκτός αν πιάνετε καλό σήμα 4g παντού :) )
    • Βρε φιλε @kodorevi8ulis εδώ μιλάμε για πραγματικές εμπειρίες όπως την δική μου.
      Εσύ μπορεί να μην εχεις πέσει σε τέτοια φάση οπότε δεν μπορείς να πεις τουλάχιστον σε μένα το αντίθετο.
      Εφόσον την επαθα δεν θα δεχομουν αντίθετη γνώμη.

      " Γεωπόνος”



    • εγω από τη στιγμή που έβαλα την 4αρα κάρτα σιχαθηκα το κινητό που έως τώρα ήμουν απολύτως ευχαριστημένος!!!!
      ΤΥΧΑΙΟ?????
      Και ή κατανάλωση μπαταρίας?????
      Χάλια..... Ζοριζεται βρε παιδί μου τι να πω?????
      Ίσως να μην φταίει ή κάρτα.......ΙΣΩΣ!!!!!

      " Γεωπόνος”



    • Διαφήμιση
    • Ο/H Giannisagal έγραψε:

      Βρε φιλε @kodorevi8ulis εδώ μιλάμε για πραγματικές εμπειρίες όπως την δική μου.
      Εσύ μπορεί να μην εχεις πέσει σε τέτοια φάση οπότε δεν μπορείς να πεις τουλάχιστον σε μένα το αντίθετο.
      Εφόσον την επαθα δεν θα δεχομουν αντίθετη γνώμη.
      το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς έπαθες , ποια ήταν η χρήση της κάρτας κλπ
      το μόνο που δέχομαι είναι ότι 4αρα (και κάτω από 10) δεν θα έβαζα ούτε σε κορνίζα :)))