Διαφήμιση

Όλη η αλήθεια για τις κάρτες SD

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • αμ μπράβο @kodorevi8ulis αυτό επαθα λοιπόν έβαλα 4αρα κάρτα και χ@στηκε το κινητό που σημαίνει ότι όταν βαλεις μια χάλια κάρτα το κινητό δεν πάει βήμα.
      Τώρα συνενοηθηκαμε λοιπόν.

      " Γεωπόνος”



    • Ο/H Giannisagal έγραψε:

      αμ μπράβο αυτό επαθα λοιπόν έβαλα 4αρα κάρτα και χ@στηκε το κινητό που σημαίνει ότι όταν βαλεις μια χάλια κάρτα το κινητό δεν πάει βήμα.
      Τώρα συνενοηθηκαμε λοιπόν
      αυτό απέχει όμως πολύ από το "δεν βάζουμε κάρτα γιατί θα ......"
      (όπως και δεν ξέρω τι ακριβώς επηρέασε το κινητό - μπορεί να ήταν καμιά software "πατέντα")
    • Έχω ανοίξει θέμα στον καφενέ μας και γράφω τι επαθα.
      Μάλλον με περεξηγησες........... Διάβασε το.
      Micro sd και τι πρέπει να προσέξουμε λέει.......

      " Γεωπόνος”



    • Διαφήμιση
    • Μετά από την προσωπική μου εμπειρία, με το χάλασμα 2 sd καρτών μου (Samsung και Adata 64gb class 10 και οι δύο) δεν εμπιστεύομαι πάλι δεδομένα σε sd κάρτες. Έχω 1tb στο Onedrive και άλλα 250gb στο Box και μόλις το κινητό συνδεθεί στην πρίζα και σε wifi ξεκινάει η εφαρμογή και ανεβάζει φώτο και βίντεο εκεί.

      From the middle of nowhere to the center of everywhere...
    • Αρκετά αναλυτικό το άρθρο. Για μένα το θέμα είναι από τη στιγμή που μιλάμε για τηλέφωνα με 16-32 Gb, ασχέτως cloud ή όχι θα πρέπει ο καταναλωτής να έχει επιλογή (sd ή όχι). Ας φτιάξουν οι κατασκευαστές κινητά με minimum 32 gb να τελειώνουμε με τα 16 gb για να μπορέσουμε να συζυτάμε για τη χρησιμότητα ή μη των sd. Όταν δεσμεύεται το 30-40% του πραγματικού χώρου με το λογισμικό και τα apps, γιατί ο άλλος να μην σκεφτεί την αγορά sd;
    • Ειδικά το επιχείρημα πως κινδυνεύει κανείς να χάσει τις μοναδικές φωτογραφίες του πριν τις μεταφέρει, ας το μεταφέρει κάποιος στους φωτορεπόρτερ και τους κατασκευαστές φωτογραφικών μηχανών, είναι κρίμα να ζουν στην άγνοια.
    • Ο/H Noths έγραψε:

      Ειδικά το επιχείρημα πως κινδυνεύει κανείς να χάσει τις μοναδικές φωτογραφίες του πριν τις μεταφέρει, ας το μεταφέρει κάποιος στους φωτορεπόρτερ και τους κατασκευαστές φωτογραφικών μηχανών, είναι κρίμα να ζουν στην άγνοια.



      Την ειρωνεία κράτα την για τον εαυτό σου. Αν διάβασες αυτό που έγραψα θα καταλάβαινες ότι δεν δαιμονοποιώ την χρήση sd κάρτας, απλώς παρέθεσα την προσωπική μου εμπειρία, η οποία με έχει κάνει να είμαι πιο προσεκτικός μαζί τους, σε ότι αφορά ιδιαίτερα αρχεία μοναδικά. Και εγώ είχα κινητό που είχε sd κάρτα και πιθανόν θα ξαναπαρω κινητό με υποδοχή sd, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν συγκρίνεται μια καλή eMMC flash μνήμη ή ακόμη καλύτερα ένας ssd (όποιος έχει παίξει λίγο με το τελευταίο iphone ξέρει) με μια κάρτα μνήμης. Από εκεί και πέρα το να έχει το κινητό κάρτα μνήμης προφανώς και δεν αποτελεί μειονέκτημα, αλλά η ύπαρξη 64+ gb εσωτερικής μνήμης για εμένα ακυρώνει αυτόματα την όποια χρησιμότητά της.

      From the middle of nowhere to the center of everywhere...
    • Διαφήμιση
    • Παρακαλώ να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Ειμαστε εδώ να βοηθήσουμε, παραθετοντας την εμπειρία μας και τις γνώσεις μας, όχι για άλλο σκοπό. Ο καθένας μπορεί να έχει την αποψή του, σωστή ή λάθος ξέρει ο ίδιος, αλλά είναι αποδεκτή εφόσον δεν είναι αντίθετη στους κανονισμούς του φόρουμ. Επί του θέματος τώρα....

      Ευχαριστώ
    • Βρε, για ηρεμήστε λιγάκι.... :lol:

      Αυτό μας έλειπε τώρα, να φαγωθούμε για τις sd κάρτες...

      Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.
      Η δική μου εμπειρία μετράει 2 νεκρές sd στα 5 χρόνια.

      Είναι γεγονός πως ότι τρέχει μέσω των sd πάει σαν χελώνα σε σχέση με eMMC αλλά και από την άλλη θα ήθελα το κινητό μου να έχει και υποστήριξη για sd κάρτες.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Κακώς αρπάχτηκες, αναφερόμουν στο άρθρο: " Δεν υπάρχει πραγματικά χειρότερο πράγμα απτό να γεμίσεις μία κάρτα SD με μοναδικές φωτογραφίες και αυτή να πάψει να λειτουργεί, προτού προλάβεις να περάσεις τις φωτογραφίες στον υπολογιστή." Και ναι, μόνο ειρωνεία σηκώνει, γιατί είναι ύβρις όταν οι επαγγελματίες και δη πολεμικοί ανταποκριτές βασίζονται στην τεχνολογία αυτή για φωτογραφίες που τραβούν εν μέσω σφαιρών και βομβών.
      Κατά τα άλλα, πριν ένα μήνα με άφησε μια 32gb Micro SD, αλλά με αφήνει επίσης το Hongmi μου λόγω εσωτερικής μνήμης, μέχρι να έρθει το Redmi Note 2 που θα το αντικαταστήσει, κάθε 2-3 μέρες κάνω restore μέσω twrp τα data για να έχω τηλέφωνο.
      Πριν αντεπιτεθείς σιγουρέψου πως δέχτηκες επίθεση.
    • Από εδώ και πέρα αν δω μηνύματα που έχουν προσωπικές αιχμές θα διορθώνονται - διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

      Όχι τίποτα άλλο, αλλά να μην λέτε μετά πως δεν σας προειδοποίησα. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Πρόβλημα με κάρτες SD δεν αντιμετώπισα ποτέ μου (πάντα επώνυμες) αλλά επέλεγα πάντα το κινητό μου να έχει υποδοχή κάρτας SD γιατί η εσωτερική μνήμη του δεν ήταν αρκετή για την αποθήκευση φωτογραφιών και βίντεο (ειδικά όταν γίνεσαι πρώτη φορά γονιός :) ). Πρόσφατα αγόρασα το Prime και είναι η πρώτη φορά που δεν έχω θέμα αποθηκευτικού χώρου αλλά και πάλι το συνόδευσα με μία κάρτα SD 32GB για τους δικούς μου λόγους (θέμα εμπιστοσύνης των free cloud storages, βαριέμαι κάθε λίγο και λιγάκι να τα μεταφέρω από το κινητό σε hard drive).

      Το αν οι κάρτες SD καθυστερούν ή όχι το smartphone το βρίσκω αδιάφορο γιατί είμαι ένας μέσος χρήστης. Θα κάνω 1-2 τηλ από τη συσκευή, θα μπω λίγο FB, θα παίξω για λίγο ένα παιχνίδι και θα τραβήξω μερικές φωτογραφίες και βίντεο. Αν θελήσω επιδόσεις θα χρησιμοποιήσω τον desktop υπολογιστή μου για να παίξω κάποιο παιχνίδι στο Steam και όχι το smartphone για Farm Heroes Saga.

      Η αγορά αποτελείται από πολλές κατηγορίες πελατών ... ένας ψάχνει τις επιδόσεις κι ο άλλος στα "τέτοια" του ... ένας ψάχνει το απόλυτο VFM και ψάχνεται για καιρό κι ο άλλος θα πάει σε γνωστή αλυσίδα και θα αγοράσει τη συσκευή που θα του προτείνει ο πωλητής ... κάποιος θα αγοράσει από τον γλυκούλη ή το vickmall και κάποιος άλλος από το Γερμανό ... κάποιον τον ενδιαφέρει η συσκευή να έχει καλή κάμερα και άλλον όχι.

      Το καλύτερο για όλους θα ήταν όλα τα κινητά να είχαν 1ΤΒ αποθηκευτικό χώρο και να μην χρειαζόταν ούτε οι κάρτες SD αλλά ούτε και το online storage αλλά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αφού το μέλλον δείχνει προς το "online" (είναι ευκολότερο και στην παρακολούθηση :P )
      MIUI Global 9.5.19.0