Διαφήμιση

Όλη η αλήθεια για τις κάρτες SD

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Εμενα προσωπικα με βολευει το google photos γιατι φτιαχνεις και αλμπουμ και γενικα ειναι ο,τι πρεπει για φωτοζ.
      Επιπλεον εχει 15GB με την original ποιοτητα φωτογραφιας και ειναι κομπλε.
    • επειδη προσφατα αγορασα την gopro και το εψαξα αρκετα για τις καρτες, πιστευω οτι μια uhs 3 υπερκαλυπτει τις αναγκες ταχυτητας. Δεν νομιζω οτι το κινητο εχει τοοοσο μεγαλες αναγκες ταχυτητας αναγνωσης και εγγραφης για να μην το καλυπτει μια καλη sd.
      Απο εκει και περα,για το θεμα ποιοητητας, δυστυχως σε αυτο το θεμ ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις. Και το cloud στην ελλαδα ακομα δεν βολευει. Ουτε τα ανεξαντλητα πακετα δεδομενων εχουμε ουτε το τελειο σημα. Εδω σε αστικα κεντρα και οι μεγαλες εταιριες ειναι αθλιες.
      Οποτε πολυ καλη επιλογη ο μεγαλος εσωτερικος χωρος-αν και δεν υπαρχει παντα-, σλλα δεν με χαλαει η sd
    • Ο/H aris11 έγραψε:

      επειδη προσφατα αγορασα την gopro και το εψαξα αρκετα για τις καρτες, πιστευω οτι μια uhs 3 υπερκαλυπτει τις αναγκες ταχυτητας. Δεν νομιζω οτι το κινητο εχει τοοοσο μεγαλες αναγκες ταχυτητας αναγνωσης και εγγραφης για να μην το καλυπτει μια καλη sd.

      Έχει κι κάποιες άλλες απαιτήσεις πέραν της ταχύτητας. Για αυτό πλέον έχει βγει η σήμανση Α1 που σημαίνει ότι η κάρτα κάνει για κινητά.

      Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      ναι αλλά στο dropbox , αν δεν πληρώνεις ή δεν έχεις κάνει τα πάντα για να ανεβάσεις τον χώρο σου τι να σου ....... τα 2gb για τις φωτογραφίες;;; στο google photos , αν επιλέξεις να τις ανεβάζει με την ποιότητα που θέλει αυτό (και όχι όπως την έχεις βγάλει) τότε έχεις και απεριόριστο χώρο (νομίζω, δε το χρησιμοποιώ)
      σωστά τα λες για το dropbox και τις google photos, short-little-Chickpea.... :lol: :lol: :thumbsup: :thumbsup: :lol: :lol:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      Ο/H aris11 έγραψε:

      επειδη προσφατα αγορασα την gopro και το εψαξα αρκετα για τις καρτες, πιστευω οτι μια uhs 3 υπερκαλυπτει τις αναγκες ταχυτητας. Δεν νομιζω οτι το κινητο εχει τοοοσο μεγαλες αναγκες ταχυτητας αναγνωσης και εγγραφης για να μην το καλυπτει μια καλη sd.
      Έχει κι κάποιες άλλες απαιτήσεις πέραν της ταχύτητας. Για αυτό πλέον έχει βγει η σήμανση Α1 που σημαίνει ότι η κάρτα κάνει για κινητά.

      Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      true, χωρις ομως να μας λεει και κατι καινουριο. Σε benchmark δοκιμων για το ποιες καρτες καλυπτουν το προτυπο οι "καλες" καρτες παιρνουν την υψηλοτερη βαθμολογια.
      Βεβαια, οποια καρτα και να παρεις δεν περναει τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης σε ταχυτητα και ασφαλεια.
    • Να πω κι εγω τη δική μου πραγματική εμπειρία.
      Έχω ένα Archos 40 titanium, Ram 512mb, εσωτερική διαθέσιμη 1,27gb από την ονομαστική 4gb.. (μιλάμε για προϊστορική κατάσταση)
      Λοιπόν, του είχα βάλει sd 32gb και με root και την εφαρμογή Link2sd περνούσαν οι εφαρμογές στην sd (και δούλευαν κανονικά).
      Το κινητό το έχω 4 χρόνια και λειτουργεί ακόμα χωρίς προβλήματα με 176 κατεβασμένες εφαρμογές.

      Για την Apple: Θέλει να καταργήσει τα ακουστικά με jack για να τα πάρει απ τις bluetooth ειδικές ψείρες. Ανάξιο κάθε σχολιασμού το οποιοδήποτε επιχείρημά της.

      Πάει κι αυτό. Τώρα για τους λάτρεις του cloud:
      Ας υποθέσουμε ότι η εξέλιξη ήταν ανάποδα, δηλαδή ότι μπορούσαμε να αποθηκεύουμε μόνο στο cloud
      (με όλη την βραδύτητα που αυτό συνεπάγεται και που αυτό είναι και το βασικό επιχείρημα των πολεμίων της sd..)
      και ότι ξαφνικά βγαίνει μια εταιρεία και λέει: βγάλαμε κάτι φτηνές καρτούλες, sd θα τις λέμε και τώρα μπορείτε να αποθηκεύετε εκεί με ταχύτητα και ασφάλεια
      και χωρίς να χρειάζεται internet!! Α ναι.. και όποτε θες να δώσεις 32,64, 128, 256 ή 512 gb πληροφορίας κατευθείαν σε κάποιον απλά δώστου την κάρτα να τη βάλει στο κινητό του.

      Πόσο διαφορετικό θα ήταν αυτό το θέμα τότε..;
    • Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      Ο/H nek4d έγραψε:

      αντι για google photos και χειροκινητο ανεβασμα, βαλε dropbox, ενεργοποιησε το camera upload και θα ανεβαινουν μονες τους οποτε πιανεις wifi
      ναι αλλά στο dropbox , αν δεν πληρώνεις ή δεν έχεις κάνει τα πάντα για να ανεβάσεις τον χώρο σου τι να σου ....... τα 2gb για τις φωτογραφίες;;; (δεν ξέρω αν δίνουν πλέον παραπάνω στους νέους χρήστες)στο google photos , αν επιλέξεις να τις ανεβάζει με την ποιότητα που θέλει αυτό (και όχι όπως την έχεις βγάλει) τότε έχεις και απεριόριστο χώρο (νομίζω, δε το χρησιμοποιώ)
      ΟΚ, σωστά. Υπαρχουν παντως τροποι να μεγαλωσεις τον χωρο σου στο dropbox δωρεαν, προσωπικα τον εχω φτασει στα 23gb και χρησιμοποιω 12 εως τωρα, για τις τρεχοντα κολπα για επιπλεον χωρο, κανε ενα googlαρισμα για να δεις τι ισχυει τωρα και κατα καιρους ριχνε μια ματια, ολο και βγαινουν νεοι τροποι.
    • Διαφήμιση
    • Δεν μου αρέσει να βλέπω να τσακωνόμαστε για features, δεν φτάνουν οι κόντρες περί λειτουργικού; Πόσο μάλλον για τόσο βασικά features όπως οι κάρτες μνήμης ή ακόμη χειρότερα ...για τον jack. Σίγουρα έχουν κάποια ελαττώματα, αλλά δεν παύει να εξυπηρετούν κάποιες ανάγκες.

      Ωστόσο έχω μια απορία και για αυτό διάβασμα όλο το thread. Δεν προέρχομαι από τον κόσμο του android και αναρωτιέμαι αν τα 32GB είναι λίγα από την οπτική πόσο εύκολο είναι να εγκαθιστούμε τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμη; Το υποστηρίζει το λειτουργικό; θα χρειαστούμε tweaks;

      Επιπλέον, έχω καταλάβει σωστά ότι το adoptable storage feature το απενεργοποιεί η Xiaomi;