Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 (Για πρώτη φορά)

    • Οδηγός
    • Ενημερώθηκε
    • RedMi Note 3

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 (Για πρώτη φορά)

      Αυτός ο οδηγός είναι απόκλειστικά για το RedMi Note 3.


      Αν έχετε ήδη την Ελληνική ROM στην συσκευή σας, τότε κάνετε αναβάθμιση ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό.

      Αναβάθμιση της ROM


      ΠΡΟΣΟΧΗ !!! πρέπει να έχετε Developer ROM για να δουλέψει
      Stable ROMs δεν υποστηρίζονται ακόμη

      Θα πρέπει πρώτα να έχετε ξεκλειδώσει τον Bootloader της στσκευής σας...

      Για να το κάνετε αυτό ακολουθείτε τις οδηγίες που βρίσκονται Παρακάτω

      => Ξεκλείδωμα του Bootloader.

      Επειδή ακόμη μέχρι τώρα είναι κλειδωμένη η ROM με Private Keys από την Xiaomi, είναι αδύνατον να γίνει το Flash της ROM, με το Recovery που συνοδεύει την συσκευή σας.
      Ο μόνος τρόπος είναι να κάνετε Flash με ειδική Version του Mi-Recovery.

      • Θα πρέπει να κατεβάσετε την τελευταία Ελληνική ROM
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.

      • Κατεβάστε το TWRP Recovery
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.

      • Κατεβάστε το ADB
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.



      Θα πρέπει πρώτα να έχετε εγκαταστήσει τους Drivers της συσκευής σας ώστε να μπορέσετε να κάνετε το Flash του Recovery μέσα από FastBoot.
      Αυτό μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα απλά αν κένουμε εγκατάσταση το MiPhone που σας δίνουμε κάτω.

      => MiPhone2015731.exe - Google Drive

      Θα το κάνετε εγκατάσταση.
      Κάνοντας εγκατάσταση της εφαρμογής, θα σας βάλει και όλους τους απαραίτητους Drivers που χρειαζόμαστε για την διαδικασία.


      Κάνουμε Setup δηλαδή για να προχωρήσει στην εγκατάσταση...

      Κάνουμε extract από το adb.zip τα περιεχόμενά του σε κάποιο δίσκο του υπολογιστή μας.
      Μεταφέρουμε σε αυτό το φάκελο το redminote3_twrp.img που κατεβάσαμε στον ίδιο φάκελο (μην δίνετε σημασία στο όνομα που βλέπετε στην παρακάτω εικόνα).


      • Τοποθετούμε την Ελληνική ROM που καταβάσαμε μέσα στην συσκευή μας.
      Πρέπει να πάμε στην συσκευή μας και να την προετοιμάσουμε για το ADB
      Settings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές) και να ενεργοποιήσουμε το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)



      Αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στην συσκευή σας, τότε θα πρέπει να την ενεργοποιήσετε.
      Ρυθμίσεις (Settings) => Σχετικά με το τηλέφωνο (About Phone) και χτυπήστε πολλές φορές πάνω στο MIUI Version ώστε να σας ενεργοποιήσει τα Developer Options.

      Τώρα θα πρέπει να ανοίξουμε ένα Command Windows (το παλιό DOS)
      Βρίσκουμε που είναι ο φάκελος ADB
      Κρατώντας πατημένο το Shift πλήκτρο, πατάμε πάνω στον φάκελο ADB και επιλέγουμε open command window Here
      ή ενναλακτικά κάνουμε τα παρακάτω...
      Πηγαίνουμε στην εύρεση των Windows και γράφουμε cmd ώστε να επιλέξουμε το Command Prompt με το δεξί πλήκτρο ώστε να το τρέξουμε ως διαχειριστές..



      Τώρα πρέπει να πάμε στον φάκελο που είναι το ADB.
      Πληκτρολογούμε λοιπόν την διαδρομή του φακέλου που στην δική μου περίπτωση είναι στο C:\adb.
      Έτσι λοιπόν γράφουμε cd C:\adb και δίνουμε enter.


      • Τώρα συνδέουμε την συσκευή μας στο PC μέσω του USB.
      Πληκτρολογούμε το παρακάτω....

      adb devices

      Αν η συσκευή μας έχει τους σωστούς Drivers θα μας εμφανίσει την συσκευή μας ως μορφή ενός κωδικού.


      • Τώρα που βλέπουμε την συσκευή μας συνδεμένη μπορούμε να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.
      Πληκτρολογούμε adb reboot bootloader

      Η συσκευή μας τώρα θα κάνει Reboot σε FastBoot Mode
      • Στην συνέχεια θα κάνουμε προσωρινή και ΟΧΙ μόνιμη εγκατάσταση του TWRP Recovery, μόνο και μόνο για να τρέξουμε το TWRP ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε Flash την Ελληνική ROM.
      Πληκτρολογούμε fastboot boot twrp3_by_mic_hennessy.img <-(Αν δεν σου δουλεύει αυτό κοίτα πιο κάτω τον οδηγό που λέει για μόνιμη εγκατάσταση)
      • To τηλέφωνο μετά από λίγο θα κάνει επανεκκίνηση στο TWRP Recovery και τώρα μπορείτε να κάνετε την εγκατάσταση της Ελληνικής ROM.
      Θα πρέπει να γνωρίζετε πως η συσκευή θα μείνει κολλημένη για αρκετή ώρα στο 99% και ΔΕΝ θα πρέπει να την κλείσετε προτού σας βγάλει ειδοποίηση για ολοκλήρωση του UPDATE.
      Επίσης κατά την επανεκκίνηση θα αργήσει σχεδόν 5 λεπτά - ίσως και παραπάνω για να μπεί στην MIUI.




      Αν σε περίπτωση αποτύχει το τηλέφωνο να κάνει Reboot στο TWRP, τότε....


      • Πληκτρολογούμε fastboot flash recovery twrp3_by_mic_hennessy.img
      • Μετά θα σβήσετε το κινητό χωρίς να το αφήσετε να κάνει reboot σε κανονική λειτουργία γιατί υπάρχει script που επαναφέρει το Mi Recovery.
      • Μετά θα το ανάψετε ξανά εσείς κατευθείαν σε recovery και θα είστε με twrp.
      • Κάνουμε flash τώρα την ελληνική Rom.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ για την δουλεια σας παιδια .... προτιμω να περιμενω ομως τον ελληνικο οδηγο για να ξεκλειδωσουμε τον bootloader γιατι διαβασα και στον οδηγο οτι πολλοι εχουν προβληματα .... παντως σιγουρα ειμαστε ενα κλικ πριν απο το πληρες ξεκλειδωμα του κινητου. Επισης οταν συνδεω το κινητο μου δεν μου βγαζει να κανω stup το mi suite .... εχω περασει ομως τους usb drivers ( MediaTek USB VCOM drivers ).
      και μου εχει αναγνωρισει κανονικα την usb συνδεση . Πως θα κανω την εγκατασταση του misuite ??? μηπως δεν μου χρειαζεται???




    • Ευχαριστούμε πάρα πολύ! Είναι πολύ ευχάριστα νέα όμως εμείς που δε μπορούμε να ξεκλειδώσουμε bootloader απλά θα περιμένουμε σωστά;
    • Διαφήμιση
    • Εγώ που έχω τη stable 7.0.19.0 θα πρέπει πρώτα να κατεβάσω και να περάσω την developer από το αγγλικο για να κάνω τη διαδικασία του ξεκλειδώματος;
    • Ο/H arist1976 έγραψε:

      Εγώ που έχω τη stable 7.0.19.0 θα πρέπει πρώτα να κατεβάσω και να περάσω την developer από το αγγλικο για να κάνω τη διαδικασία του ξεκλειδώματος;

      Ναι αν και δεν παίζει μεγάλο ρόλο.. Στο unlock.miui.com είναι το θέμα να μπεις και να κάνεις apply.
    • Ο/H Kostas Giannakopoulos έγραψε:

      Ο/H arist1976 έγραψε:

      Εγώ που έχω τη stable 7.0.19.0 θα πρέπει πρώτα να κατεβάσω και να περάσω την developer από το αγγλικο για να κάνω τη διαδικασία του ξεκλειδώματος;
      Ναι αν και δεν παίζει μεγάλο ρόλο.. Στο unlock.miui.com είναι το θέμα να μπεις και να κάνεις apply.
      Εκεί μπήκα, δέχτηκε την ''αίτηση'' και περιμένω το μήνυμα για να ξεκλειδώσει.
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Επειδή ακόμη μέχρι τώρα είναι κλειδωμένη η ROM με Private Keys από την Xiaomi, είναι αδύνατον να γίνει το Flash της ROM, με το Recovery που συνοδεύει την συσκευή σας.
      Ο μόνος τρόπος είναι να κάνετε Flash με ειδική Version του Mi-Recovery.
      Δεν έχει ούτε mi-recovery.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Exploticon έγραψε:

      ειμαι καινουριος σε miui εμενα εχει την ρομ του vickmall θα πρεπει να βαλω dev rom?
      Αν δεν σου αρέσει ή έχει bugs. Αλλά είναι διαδικασία μεχρι να ξεκλειδωσει ο bootloader.
    • Ο/H zetaki έγραψε:

      helpppp
      εχω την 7.00.11 , μπορω να το κανω?
      Την official ή του κινεζομάγαζου;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H arist1976 έγραψε:

      Ο/H Exploticon έγραψε:

      ειμαι καινουριος σε miui εμενα εχει την ρομ του vickmall θα πρεπει να βαλω dev rom?
      Αν δεν σου αρέσει ή έχει bugs. Αλλά είναι διαδικασία μεχρι να ξεκλειδωσει ο bootloader.
      μπορεις να μου πεις την διαδικασια απο την multilang του vickmall να παω στην dev?