Διαφήμιση

xiaomi mipad 2 rom

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • xiaomi mipad 2 rom

      Χαιρεται παιδια
      Καθωε αρχζιουν οι γιορτες ο α δερφος μου πηρε το mipad 2 και ειδα ομως κενες τις καταχωρισεις στις ελληνικες rom για την προαναφερθουσα συσκευη. Θα ηθελα λοιπον να μαθω ποτε θα ειναι διαθεσιμες gia download, stable ή developer.
      Να εχετε ολοι καλες γιορτες και ευτηχισμένο το νεο ετος. ;)
    • Δεν υπάρχει καμμία διαθέσιμη ROM (ελληνική αλλά ούτε και Ευρωπαϊκή), αφού το Mi-Pad 2 όπως και το RedMi Note 3 έχουν κλειδωμένους Bootloader.

      Έτσι η συσκευή θα έρθει προφανώς με μία Stable Global ROM της Xiaomi, που θα έχει έστω κάποια απλά Ελληνικά.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Σήμερα παιδιά παρέλαβα εγώ το Mipad2 έχει πράγματι Stable Global ROM αλλά βλέπω τα Ελληνικά είναι σχεδόν παντού, εξελίξεις οι Κινέζοι για την ώρα το επεξεργάζομαι και θα φροντίσω να κάνω μια σύντομη παρουσίαση, είδη όπως διαβάζω και στο Αγγλικό φόρουμ έχουν βάλει TWRP recovery ...

      Εδώ: en.miui.com/thread-203226-1-1.html

      Ανεβάζω μερικά screenshot να πάρετε μια ιδέα...
      Δημήτρη σου άνοιξα δουλειές μου φαίνεται :D
      Images
      • Screenshot_2016-01-05-16-59-52.png

        82,33 kB, 600×800, viewed 316 times
      • Screenshot_2016-01-05-17-01-17.png

        90,49 kB, 600×800, viewed 334 times
      • Screenshot_2016-01-05-16-57-55.png

        124,11 kB, 600×800, viewed 274 times
      • Screenshot_2016-01-05-17-00-53.png

        96,79 kB, 600×800, viewed 302 times
      Xiaomi 13
    • Ενημέρωση
      Δυστυχώς θα επιβεβαιώσω ότι και αυτή η Rom που ήταν προ-εγκατεστημένη από το Κινεζο-μαγαζο ειχε αρκετά σπαστικά ένα από αυτά η μη κατάργηση των Κινέζικων app που έτρεχαν από κάτω, η έλλειψη του updater της Miui, αλλά και κανα δυο φορές (δεν πρόλαβε παραπάνω) μη εκκίνηση της πρώτης οθόνης και δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό προφανώς είχε κλείσει μόνο του το ταμπλετ μετά από 10 λεπτά περίπου σε λειτουργία stan-bye.
      Αυτα ήταν αρκετά για να προχωρήσω σε Fastboot της τελευταίας επίσημης Stable ROM V7.1.5.0.LACCNCL for Mi Pad 2
      Για το φλασσαρισμα είναι απαραίτητο να έχουμε εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση του γνωστού εργαλείου το MiPhone20151028 καθώς μόνο αυτό θα μας βάλει τους απαραίτητους Fastboot drivers για το Mi pad-2 στην συνέχεια η εξέλιξη δεν μας φιλά κάποιες εκπλήξεις και το φλασσαρισμα με επιλογή Flash all θα στεφθεί με επιτυχία όπου πλέον σε χρόνο τε-τε θα έχουμε new boot της νέας 7.1.5.0!
      Η έκπληξη είναι όμως άλλη και ειναι πραγματικότητα, πλέον έχουμε Μι Recovery που δεν είχα εντοπίσει μέχρι τώρα με την ψευτο-multilang του Κινέζου.
      Images
      • IMG_20160106_161708.jpg

        146,06 kB, 1.024×576, viewed 279 times
      • IMG_20160106_155455.jpg

        69,98 kB, 1.024×576, viewed 330 times
      • IMG_20160106_161827.jpg

        37,6 kB, 450×800, viewed 295 times
      Xiaomi 13
    • Σήμερα έλαβα και update πέρασε στην 6.1.7 developer
      Images
      • Screenshot_2016-01-11-22-20-34_com.android.updater.png

        34,29 kB, 600×800, viewed 276 times
      Xiaomi 13
    • Διαφήμιση
    • Ο/H cdrov έγραψε:

      Τελικά ως νέος - συγχωρέστε με - δεν κατάλαβα. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις εδώ ΡΟΜ ή όχι? Το bootloader ξεκλειδώνει?
      Δεν ξέρω αν ο bootloader είναι τελείως ξεκλείδωτος για να πάρει έτσι όπως είναι τώρα τις μελλοντικές GTV rom με την επιλογή "enable OEM unlook" που έχει είδη η developer αν και η TWRP recovery έχει είδη κυκλοφορήσει και περνάει άνετα...

      Εγώ το δουλεύω όπως είναι για την ώρα με τις Αγγλοκινεζικες developer όπου και κάνει και κάθε εβδομάδα ΟΤΑ update...
      Μου λείπει όμως μια καλή GTV rom να δούμε τα παιδιά πότε θα μπορέσουν να ανεβάσουν την πρώτη,...
      Είδη έχουμε παραγγείλει από προχθές και δεύτερο Mipad-2 για ένα γείτονα που είδε το δικό μου και τρελάθηκε, και μάλλον παμε και για τρίτο σε ανιψάκι μου περιμένω κανα κουπόνι του πωλητή...
      Xiaomi 13
    • Ο/H KiloMeater. έγραψε:

      Παιδιά, κάποιον οδηγό για αλλαγή ROM έχουμε; Όπως έχετε στα κινητά πχ
      Μπορω να σε βοηθήσω εγω οτι θες, καθώς το εχω καλλιεργήσει αρκετά τις τελευταίες ημέρες πια rom θέλεις να βάλεις και πια εχεις τώρα?
      Εγω πάντως εχω περάσει οτι rom κυκλοφορεί αλλά όλες έχουν και απο κάτι δεν ξερω εγω πάντως ειμαι απαισιόδοξος το έχουν αφήσει το εργαλείο στην τυχη του και δεν μιλώ για τα παιδιά εδώ αλλά από το Aγγλικο δεν βλέπω διάθεση σοβαρή...

      O bootloader τελικά δεν ξεκλειδώνει με key απο την Xiaomi όπως εχει την εντύπωση ο κόσμος το κλείδωμα ειναι μάλλον στον kernel!

      Display Spoiler

      St3lios13
      To unlock your bootloader in your mipad you don't need unlock code
      This is only for phones,in the mipad is easiest
      The locked bootloader is a Google/Android feature ,not xiaomi
      For security reasons


      Tο μόνο που έχεις επιλογή είναι στις Αγγλοκινεζικες official stable και dev απο το Αγγλικο φορουμ ΕΔΩ: MIUI Official Xiaomi Mi Pad 2

      Ετοιμάζουν και μια καθαρή AOSP 6.0 οχι Miui ριξε ματι ΕΔΩ: AOSP multilanguage for Xiaomi Mipad 2

      Αμα θες να δοκιμάσεις και μια MIUI Multilaguage πειραγμένη Stable: Mipad_2 Rooted and multilang μάλλον το παλικάρι ειναι Έλληνας, εμενα δεν μου έκατσε καλα ειχε θέμα με τον σενσορα της φωτεινότητας κατα τα αλλα ήταν καλή...

      Υπάρχει και μια AOSP 5.1 en.miui.com/thread-220580-1-1.html όπου εχει και εργαλεία για τα ατυχήματα εγω δεν μπόρεσα σε αυτήν να βαλω GAPPS με τίποτα μιλάμε ουτε να την ρουτάρω.

      Δούλεψα με TWRP Recovery αλλά η μα..κια του κλειδωμένου bootloader βγάζει σπαστικό error μήνυμα σε κάθε εκκίνηση του tablet
      Τελικά επέστρεψα πριν λίγες ωρες στην official stable και θα περιμενω καποιο καλο νεο..

      Υπάρχει και rom ολοκάθαρη 5.1 και περνά μάλιστα παιχνιδάκι με το εργαλείο της Intel.
      Αν πάλι θέλεις Multilang και με Ελληνικά μπορώ να στην ανεβάσω καθώς την εχω φτιάξει εγω Fastboot για να περάσει με το MiFlash άνετα...
      Καλο βόλι
      Images
      • IMG_20160204_234442_HDR.jpg

        61,49 kB, 450×800, viewed 243 times
      • IMG_20160205_132406_HDR.jpg

        73,84 kB, 450×800, viewed 299 times
      • IMG_20160205_000308_HDR.jpg

        66,4 kB, 450×800, viewed 256 times
      • IMG_20160205_134543_HDR.jpg

        92,74 kB, 1.024×576, viewed 277 times
      Xiaomi 13
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά και εγώ σκέφτομαι να το πάρω όμως με Windows 10 η Xiaomi πλέον μας απογοητεύει συνέχεια..