Διαφήμιση

Ασφαλή προς αφαίρεση system apps (Debloat mod)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Χρήσιμο θέμα! :thumbup:

      Έχω την απλή έκδοση του Greenify σε όλα μου τα κινητά/tablet, ανάμεσα στα οποία τα 2 XRN2 των παιδιών μου. Δεν είμαι κανένας ειδικός για να ξέρω κατά πόσο κάνει καλή δουλειά. Το είχα βάλει γιατί είχα διαβάσει μόνο θετικά σχόλια όσον αφορά το "σκότωμα" των άχρηστων εφαρμογών. Δεν ξέρω βέβαια ποιες εφαρμογές είναι ασφαλές να το βάλω να "σκοτώνει", με εξαίρεση αυτές που έχουν κατέβει μετά την αγορά του. Πολύ θετική λοιπόν η προσπάθεια ενημέρωσης, ώστε να μάθουμε ποιες εφαρμογές συστήματος είναι ασφαλές να "σκοτώνουμε" με το Greenify, ώστε να δουλεύουν τα Xiaomi όσο πιο καλά γίνεται.
    • Δεν το έχω ξεχάσει αλλά λόγω προσωπικών υποχρεώσεων όλο και κάτι προκύπτει.... Έχω έτοιμο και το mod με διάφορες επιλογές και θα σας εξηγήσω και τι έχω αφαιρέσει εγώ.

      Θέλω να πιστεύω σύντομα. Ευχαριστώ για την κατανόηση :)
    • Ο/H pechr έγραψε:

      Φίλε μου διαβάζοντας το σχόλιο σου και βλέποντας την κοινωνία τι σκάλωμα έχει φάει με τα κινητά να ασχολείται όλη μέρα με αυτά.Ήθελα απλά να σου πω ότι δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα κινητό. Για αυτό λοιπόν μην τρελένεσαι που δεν έχεις θήκη.. και τι έγινε;;
      Είμαι σίγουρος ότι κατέχεις υλικά αγαθά μεγαλύτερης αξίας από το κινητό πχ αυτοκίνητο,κοστούμι,σπίτι, pc κ.α. κι όμως τόση σημασία και αξία πιστεύω να μην τα έδωσες ποτέ.
      Στο γράφω αυτό με απόλυτο σεβασμό και τελείως καλοπροαίρετα.

      Και έτσι το παίρνω φίλε, σε ευχαριστώ που το λες. Αλλά για μένα είναι αλλιώς. Γιατί να μην το προστατέυσω αφού μπορώ? Ξέρεις πόσες τούμπες έχει φάει το Αμοι Ν828 που έχω τόσο καιρό τώρα? Με θήκη όμως από την πρώτη μέρα, δεν έχει βγάλει κιχ!

      Κατά τα άλλα, έχεις δίκιο....
    • Διαφήμιση
    • Θα προσπαθήσω να εξηγήσω κάποια πράγματα όσο μπορώ καλύτερα, αλλά προειδοποιώ ότι γενικά αυτή η διαδικασία δεν απευθύνεται σε "αρχάριους" χρήστες. Σκοπός μου είναι να καταλάβετε κάποια βασικά πράγματα και μετά να μπορείτε να το κάνετε μόνοι σας.



      Ξεκινώντας πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να πάρει πλήρες backup τη συσκευή του ή αλλιώς nandroid backup.

      Μπείτε στο custom recovery που έχετε και επιλέξτε backup. Οτιδήποτε λάθος συμβεί μετά κάνοντας restore θα επιστρέψετε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είσαστε τώρα. Οπότε πλέον μπορείτε να πειράξετε απολύτως ΑΦΟΒΑ τη συσκευή σας.



      Κατεβάστε rom toolbox lite από play store. Για αυτό που θέλουμε μας κάνει και η δωρεάν έκδοση. Ξεκινήστε το θα βγάλει λάθος, δώστε του δικαιώματα root από κέντρο ασφαλείας και ξεκινήστε το πάλι.

      Επιλέξτε app manager. Θα σας βγάλει μια λίστα με όλες τις εφαρμογές σας. Στην αρχή είναι οι εφαρμογές που κάνατε εσείς εγκατάσταση. Μετά κάνοντας scroll πιο κάτω, θα δείτε με διαφορετικό φόντο και άλλες εφαρμογές. Αυτές είναι οι εφαρμογές συστήματος. (system apps) Πατώντας πάνω σε μια εφαρμογή σας βγάζει επιλογές. To "uninstall" και "freeze" είναι αυτά που μας ενδιαφέρουν. Κάνοντας swipe προς app info μπορείτε να δείτε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες και τα permissions που έχει η κάθε εφαρμογή. Swipe προς advanced, εδώ μπορείτε να επιλέξετε "explore apk" και μετά "up" και θα δείτε ακριβώς το όνομα του .apk για την εφαρμογή αυτή.



      Πηγαίνετε ρυθμίσεις - σχετικά με τηλέφωνο και χτυπήστε πολλές φορές το "έκδοση MIUI" μέχρι να σας πει ότι είστε προγραμματιστής.

      Πηγαίνετε πάλι ρυθμίσεις - πρόσθετες ρυθμίσεις - Επιλογές για προγραμματιστές - Στατιστικά στοιχεία διαδικασίας (εδώ είναι λάθος η μετάφραση, διεργασία είναι το σωστό)

      Θα δείτε όλες τις εφαρμογές που τρέχουν. Επιλέγοντας κάτω "περισσότερα" - "εμφάνιση συστήματος" θα σας εμφανιστούν περισσότερες.

      Επιλέγοντας "περισσότερα" - "τύπος στατιστικών στοιχείων" - "αποθηκευμένα στην κρυφή μνήμη" θα βρείτε και άλλες.




      Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα... Πρέπει να χρησιμοποιήσετε την κρίση σας και να καταλάβετε ποια είναι χρήσιμα, ποια είναι περιττά, ποια είναι απαραίτητα να υπάρχουν για να δουλεύει σωστά η συσκευή, ποια μπορούν να αφαιρεθούν και λοιπά...

      Όπως συνήθως google is your best friend. Στην περίπτωσή μας ψάξτε για miui safe to remove apps ή ειδικότερα για τη συσκευή που σας ενδιαφέρει. Επίσης το greenify μπορεί να βοηθήσει γιατί ακόμα και τη δωρεάν έκδοση να βάλετε σας δείχνει ποιες "βασικές" εφαρμογές τρέχουν από πίσω. Βέβαια σε αυτό το μενού βλέπετε τα πάντα και αυτά που το greenify δε δείχνει. Επίσης πολλές φορές θα σας βοηθήσει να βρείτε και το ακριβές όνομα του .apk της εφαρμογής (μέσω rom toolbox όπως περιέγραψα νωρίτερα) και να ψάξετε για το συγκεκριμένο .apk στο google. Με αυτό τον τρόπο συνήθως θα βρείτε πιο καλές και συγκεκριμένες πληροφορίες.

      Οπότε το ΔΥΣΚΟΛΟ της υπόθεσης είναι να βρείτε ποιες εφαρμογές από αυτές που τρέχουν είναι περιττές για εσάς αλλά και δε είναι απαραίτητες για την ομαλή λειτουργία του τηλεφώνου.




      Αφού βρείτε τις υποψήφιες εφαρμογές συστήματος, πηγαίνετε στο rom toolbox και επιλέξτε αρχικά να τις παγώσετε "freeze". Κάντε reboot. Χρησιμοποιείστε το κινητό. Αν βλέπετε κάτι να στραβώνει ξεπαγώστε κάποιες κλπ. Αν πηγαίνουν όλα καλά, ξαναπηγαίνετε στο rom toolbox και τώρα επιλέξτε να τις διαγράψετε "uninstall". Ξανά reboot. Αν πάλι όλα πηγαίνουν καλά τότε αφαιρέσατε με επιτυχία κάποιες εφαρμογές συστήματος που έτρεχαν στα παρασκήνιο, φτιάξατε μια πιο "ελαφριά" ρομ και βοηθήσατε τη συσκευή σας είτε λίγο είτε πολύ, ανάλογα με την περίπτωση, να ξυπνάει λιγότερες φορές όταν δεν τη χρησιμοποιείτε και να έχει καλύτερη αυτονομία. Συγχαρητήρια!





      Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ξέρετε ότι αν φλασάρετε μια ρομ, οι εφαρμογές συστήματος που αφαιρέσατε θα γίνουν εγκατάσταση πάλι. Οπότε όταν κάνετε αναβάθμιση ρομ, θα πρέπει πάντα κάθε φορά, να κάνετε την ίδια διαδικασία και να τις αφαιρείτε πάλι. Υπάρχει τρόπος μέσω ενός flashable .zip να γλυτώσετε αυτή τη μικρή ταλαιπωρία συνέχεια και να αφαιρούνται όλα αυτόματα, αλλά δεν είναι της ώρας...

      Επίσης αν για κάποιο λόγο διαγράψετε κάτι από "υπερβολικό ενθουσιασμό" που είναι αναγκαίο για την καλή λειτουργία του τηλεφώνου, μπορείτε φλασάροντας απλά τη ρομ από πάνω να το ξανακάνετε εγκατάσταση και μετά θα δουλεύει πάλι κανονικά η συσκευή σας. Βέβαια σε κάθε περίπτωση αν τα πράγματα στραβώσουν για κάποιο περίεργο λόγο, να θυμάστε ότι έχετε πάντα nandroid backup, οπότε κάνοντας restore επανέρχεστε πάλι εκεί ακριβώς που ξεκινήσατε. Γι' αυτό και είναι ΑΠΡΑΙΤΗΤΟ να κάνετε backup πρώτα για να είσαστε 100% εξασφαλισμένοι ότι δεν κινδυνεύετε από το παραμικρό.

      Οπότε γενικά αν κάτι πάει λάθος και κάτι δε σας δουλεύει σωστά, το πρώτο που κάνετε είναι να φλασάρετε την κανονική ρομ από πάνω και μετά όλα θα σας δουλεύουν κανονικά. Σε κάθε περίπτωση έχετε και το nandroid backup καβάτζα. Φυσικά δε χρειάζεται σε κανένα σημείο να κάνετε full wipe. Δηλαδή σε όλη τη διαδικασία δε θα χάσετε καμία από τις ρυθμίσεις που έχετε κάνει στη συσκευή σας


      Αυτές λοιπόν οι γενικές οδηγίες ισχύουν για όλες τις συσκευές, για όλες τις ρομ, για όλα τα τηλέφωνα. Μπορείτε να πειραματιστείτε ελεύθερα. Καλή επιτυχία! :)





      Σε επόμενο ποστ θα γράψω τι έχω βρει για τα system apps του redmi note 2 και ποια έχω αφαιρέσει εγώ γιατί δεν τα χρησιμοποιώ και δεν τα χρειάζομαι. Επίσης θα σας ανεβάσω και μια συλλογή με διάφορα mods για το redmi note 2 που έχω μαζέψει.
    • Ευχαριστούμε για τον χρόνο σου....

      Just perfect...
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Καταρχάς να ξεκινήσω με μια μικρή εισαγωγή γιατί βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί αρχάριοι και είναι καλό να καταλάβετε τη γενική αρχή κάποιων πραγμάτων και να μη σας δουλεύουν και σας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Στον κόσμο του android είχα ακουστά τη miui rom σαν μια από τις πιο βαριές και bloated rom.
      Δυστυχώς αυτοί που τα έλεγαν αυτά είχαν δίκιο. Οι Κινέζοι έχουν πετάξει μέσα ότι τους κατέβει στο κεφάλι στο βωμό του να προσφέρουν περισσότερες λειτουργίες.
      Το κακό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι κάποιος που δε χρειάζεται όλες ή κάποιες από αυτές τις λειτουργίες είναι αναγκασμένος να τρώει στη μάπα όλη αυτή τη σαβούρα. Πέρα από αυτό, όλες αυτές οι διεργασίες που τρέχουν από πίσω καταναλώνουν πόρους συστήματος και ενδεχομένως "ξυπνάνε" τη συσκευή σας χωρίς λόγο εφόσον δεν τα χρειάζεστε.


      Επίσης βλέπετε ότι κυκλοφορούν πολλές ρομ εκεί έξω κι εσείς αναρωτιέστε τι να διαλέξετε ποια είναι καλύτερη, ποια έχει καλύτερη μπαταρία, ποια είναι πιο γρήγορη, κλπ...
      Να σας λύσω την απορία λοιπόν μια για πάντα: Καμία δεν είναι καλύτερη! Όλες είναι ακριβώς το ίδιο! Είτε τη λένε "Ελληνική" είτε "Ευρωπαική" είτε "sMIUI" είτε δεν ξέρω εγώ πώς θέλει να τη λέει ο καθένας, όλες οι MIUI based ROM από άποψη απόδοσης και μπαταρίας είναι ίδιες εφόσον βασίζονται στην ίδια έκδοση της Κινέζικης ρομ. Αυτό ισχύει παντού φυσικά. Και στις ρομ που είναι για συσκευές Samsung, Sony, HTC, LG κλπ.... Όλες οι stock based roms έχουν την ίδια βάση.
      Όλοι βασίζονται λοιπόν στη ρομ που δίνουν οι Κινέζοι κάθε εβδομάδα και προσθέτουν και αφαιρούν πράγματα και κάνουν και μετάφραση. Μάλιστα μερικοί λένε ότι βάζουν και μερικά "tweaks" μέσα που την κάνουν καλύτερη... Μη φάτε, έχουμε γλαρόσουπα!!! Τίποτε ουσιαστικό δεν προσφέρουν αυτά τα λεγόμενα "tweaks", άσε που μερικές φορές μπορεί να "μπερδεύουν" και κάποια πράγματα και να τα κάνουν χειρότερα. Κάποιες ελάχιστες φορές ίσως δείτε κάποια χρήσιμα πράγματα που γίνονται με smali modding και επίσης κάποιες λίγες φορές ίσως δίνει κάποιος και κάποια έξτρα δυνατότητα ή λειτουργία με κάποιο άλλο mod. Πάντως γενικά όταν ακούτε και βλέπετε πολλά "battery tweaks" και "performance tweaks" η προσωπική μου συμβουλή είναι να τα αποφεύγετε.

      Οπότε οι μόνοι που μπορούν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ να προσφέρουν καλύτερη ρομ είναι οι ίδιοι οι Κινέζοι. Αν βλέπετε τη μια βδομάδα μια ρομ γρήγορη και με καλύτερη μπαταρία από μια άλλη και την άλλη μια χειρότερη, δεν είναι γιατί οι Ευρωπαίοι ή οι Έλληνες ή οι Τζιχαντιστές ή ο sMIUI ή ο karlesg ή ο καθένας έκανε κάτι. Είναι γιατί οι Κινέζοι developers της MIUI έκαναν κάτι...

      Myth busted!

      Με την ευκαιρία καλό είναι όλοι μαζί να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον BurgerZ(Andrei Zhukouski), του οποίου τα εργαλεία χρησιμοποιούν όλοι για το compile των ρομ.


      Τι ουσιαστικό μπορεί να γίνει λοιπόν με μια ρομ; Να πάρουμε την Κινέζικη ρομ να τη μεταφράσουμε (decompile τη ρομ, μετάφραση κάποιων .xml από τα .apk κλπ, και μετά πάλι compile) να προσθέσουμε google services και διάφορα άλλα χρήσιμα όπως sms 160 χαρακτήρες κλπ και να τη δώσουμε. Αυτό δηλαδή που κάνουν εδώ πάρα πολύ καλά τα παιδιά του φόρουμ και μπράβο τους γιατί θέλει κόπο, επιμονή και πολύ χρόνο για να το στήσεις όλο σωστά. Eιδικά όταν έχουν να κάνουν με τόσες πολλές συσκευές να βρούνε άκρη και με τόσα πράγματα που αλλάζουν συνεχώς οι Κινέζοι. Και πάλι ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν για τον κόπο και το χρόνο που αφιερώνουν.

      Τι είναι το άλλο ουσιαστικό που μπορεί να κάνει κάποιος; Να αφαιρέσει κάποιες από τις λειτουργίες που βάζουν οι Κινέζοι και δεν τις χρησιμοποιεί, για τους λόγους που περιέγραψα παραπάνω. Ενδεχομένως και να προσθέσει και μερικές έξτρα λειτουργίες και κάποια χρήσιμα μικρά πραγματάκια ή μικρά mods που μπορεί να κυκλοφορούν.

      Το τελευταίο ουσιαστικό που μπορεί να γίνει είναι να πειράξει κάποιος τον τρόπο λειτουργίας της συσκευής, να παίξει με undervolting, under/overclocking, governors, schedulers κλπ, να πειράξει τα variables τους, και να πειράξει τη συσκευή σε επίπεδο kernel. Eπειδή αυτά είναι αρκετά προχωρημένα και ούτε κι εγώ δεν τα γνωρίζω πολύ καλά σε βάθος, δεν πρόκειται να τα εξηγήσω. Υπάρχει το XDA για όσους ενδιαφέρονται και θέλουν να μάθουν. Αν κι εκεί τα "καλά" θέματα πλέον λιγοστεύουν επικίνδυνα. Έχει γεμίσει σαβούρα και το xda...


      Πάμε στο πρώτο κομμάτι λοιπόν. Θα εξηγήσω τι έχω βρει εγώ και τι έχω αφαιρέσει από το Redmi note 2. Πολλά από αυτά είναι κοινά σε όλες τις συσκευές γιατί είναι γενικές λειτουργίες της MIUI rom, αλλά θα υπάρχουν και κάποια που δε θα υπάρχουν στις υπόλοιπες συσκευές. Οπότε τα παρακάτω είναι απλά ένας γενικός μπούσουλας. Ο καθένας σε κάθε συσκευή και ανάλογα τις ανάγκες του πρέπει να χρησιμοποιήσει την κρίση του και να αποφασίσει μόνος του.
      Ποιο είναι το μυστικό της επιτυχίας; η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ. Δε μπορείτε να έχετε σετάρει τη συσκευή σας να παίρνει πχ backup στο cloud και να πάτε να αφαιρέσετε το cloud. Δε μπορείτε να έχετε ενεργοποιήσει την εύρεση συσκευής και έτσι ξαφνικά να το αφαιρέσετε. Όπως είναι λογικό η συσκευή κάποια στιγμή θα διαμαρτυρηθεί για κάτι. Οπότε αν θέλετε να κάνετε "καλή" δουλειά, καλό είναι να κάνετε αρχικά ένα full wipe, να περάσετε την κανονική ρομ από την αρχή και να ξανασετάρετε τη συσκευή σας με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην ενεργοποιήσετε και να μη ρυθμίσετε καθόλου κάποια από τις λειτουργίες που θέλετε να αφαιρέσετε.


      Και μετά από αυτή την "πολύ μικρή" εισαγωγή ξεκινάω την ανάλυση των εφαρμογών συστήματος που έχω βρει εγώ ότι ενδεχομένως είναι ασφαλές να αφαιρέσετε, υπό συνθήκες πάντα...
    • Διαφήμιση
    • (Για μερικά δεν είμαι και πολύ σίγουρος, γιατί δεν είχα και το χρόνο να το ψάξω διεξοδικά. Οτιδήποτε διορθώσεις, παρατηρήσεις, προσθήκες είναι καλοδεχούμενες)



      Διαδρομή που βρίσκονται οι παρακάτω εφαρμογές
      /System/app



      -Analytics (AnalyticsCore.apk) *
      κάτι αντίστοιχο με το google analytics που χρησιμοποιεί η miui. Μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -Σχόλια (BugReport.apk)
      Για να στέλνετε αναφορές σφαλμάτων στους Κινέζους. Μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -Mi Cloud (CloudService.apk) *
      Αν δε θέλετε να χρησιμοποιείσετε το mi cloud αφαιρέστε το.

      -FWUpgrade (FWUpgrade.apk)
      -UpgradeSys (FWUpgradeProvider.apk)
      Και τα δύο είναι για τη λειτουργία αναβαθμίσεων ΟΤΑ. Δε δουλεύει αυτή τη στιγμή στην Ελληνική ρομ, οπότε αφαιρέστε τα.

      -Φρουρός Ασφαλείας (GuardProvider.apk) *
      To antivirus της miui. Δε χρειάζεται, αφαιρέστε το, αρκεί να μην κάνετε πολλές "ταρζανιές" με τα σπασμένα και κατεβάζετε ότι λάχει απ' όπου λάχει γενικώς. Ο καλύτερος φρουρός είναι ο κοινός νους και η κριτική σκέψη. Αν υπάρχει...

      -Cheatah Mobile CleanMaster SDK (KingSoftCleaner.apk) *
      Είναι η λειτουργία καθαρισμού της miui. Αν δεν τη θέλετε μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -Metok (Metok.apk) *
      Δεν είμαι σίγουρος αλλά η καλύτερη πληροφορία που βρήκα είναι ότι ίσως χρειάζεται για Κινέζικες geolocation υπηρεσίες. Το αφαίρεσα χωρίς πρόβλημα και οι περισσότεροι γενικά λένε ότι είναι ασφαλές προς αφαίρεση.

      -MTKLogger (MTKLogger.apk)
      o logger της mediatek, μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -Θέματα (ThemeManager.apk) *
      Μετά το αρχικό σετάρισμα της συσκευής επιλέξτε όποιο θέμα θέλετε. Μετά μπορείτε να το αφαιρέστε χωρίς πρόβλημα, απλά δε θα μπορείτε να αλλάξετε θέμα, γραμματοσειρά, κλπ πάλι.

      -Φρουρός (AntiSpam.apk) *
      Μπλοκάρει τις ανεπιθύμητες κλήσεις, μηνύματα κλπ. Αν δεν το θέλετε μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -TrafficControl (TrafficControl.apk)
      Νομίζω ότι έχει σχέση με τη λειτουργία περιορισμού χρήσης δεδομένων, εύρος ζώνης στον browser κλπ. Αν κάποιος δε το χρειάζεται μπορεί να το αφαιρέσει.

      -Λογαριασμός Mi (XiaomiAccount.apk) *
      Αν δε θέλετε να χρησιμοποιήσετε το λογαριασμό xiaomi μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -Cloud Print (CloudPrint2.apk)
      Αν δεν το θέλετε μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -Mail (Email.apk) *
      Η στοκ εφαρμογή email. Αν δεν τη χρησιμοποιείτε μπορείτε να την αφαιρέσετε.

      -XiaomiVip (XiaomiVip.apk)
      Αν δεν κάνω λάθος δε χρησιμεύει κάπου, είναι για τους λογαριασμούς vip της Xiaomi. Αν αφαιρέσετε και το λογαριασμό Mi, μπορείτε να το αφαιρέσετε με ασφάλεια.

      -com.xiaomi.helper (SystemHelper.apk)
      Δε βρήκα με σιγουριά που χρειάζεται. Δε μπορώ να σας προτείνω να το αφαιρέσετε ανεπιφύλακτα. Στο δικό μου σετάρισμα της συσκευής μάλλον δε μου δημιουργεί πρόβλημα η αφαίρεσή του, αλλά γενικά είμαι επιφυλακτικός με το συγκεκριμένο.

      -Whetstone (Whetstone.apk) *
      To ίδιο με το προηγούμενο, αλλά βρήκα κάπου μια αναφορά που έλεγε για κάτι σχετικό με DNS και γενικά connectivity service αν θυμάμαι καλά. Είμαι επιφυλακτικός επίσης.

      -Υπηρεσίες Xiaomi (XiaomiServiceFramework.apk) *
      Το άφησα για τέλος. Είναι από τις πιο κύριες εφαρμογές γιατί αφορά όλο το συμφερτό της xiaomi και γι΄αυτό είναι δύσκολο να αφαιρεθεί επειδή μπορεί να έχει απρόβλεπτες συνέπειες. Στις αρχικές ρομ για το redmi note 2 είχα καταφέρει να το αφαιρέσω χωρίς εμφανή προβλήματα. Στις επόμενες όμως μου δημιουργεί προβλήματα η αφαίρεση του. Προτείνω να την αφήσετε εντελώς τελευταία αφού αφαιρέσετε όλα τα όλα, μόνο για δοκιμή. Δεν προτείνω την αφαίρεσή της, αλλά αν τα καταφέρετε να την αφαιρέσετε χωρίς προβλήματα μπράβο σας!





      Διαδρομή που βρίσκονται οι παρακάτω εφαρμογές
      /System/priv-app



      -Αντ. Ασφαλείας Mi Cloud (CloudBackup.apk) *
      Αν δεν το χρησιμοποιείτε, μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -Καθαρισμός (CleanMaster.apk) *
      Αν δεν το χρησιμοποιείτε, μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -Εύρεση συσκευής (FindDevice.apk) *
      Αν δεν το χρησιμοποιείτε, μπορείτε να το αφαιρέσετε.

      -com.miui.mipub (Mipub.apk) *
      Δεν είναι σαφές που χρειάζεται. Οι περισσότεροι γενικά προτείνουν την αφαίρεσή του. Προσωπικά το έχω αφαιρέσει χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

      -Miui Voip (MiuiVoip.apk) *
      Προσπαθεί η Xiaomi να φτιάξει το αντίστοιχο facetime της Apple. Δωράκι και το κλείδωμα όλων των bootloaders... Γιατί όλες οι μεγάλες και σοβαρές εταιρείες νοιάζονται για το καλό μας. Δεν αντέχω Θεέ μου άλλες μ@λακίες... Έλεος! ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ. ΣΒΗΣΤΕ ΤΟ.

      -Εργαλεία SIM (Stk1.apk) *
      Είναι η εφαρμογή sim toolkit που ανοίγει ένα menu με διάφορες υπηρεσίες που δίνει ο πάροχός σας. Δεν ξέρω αν το χρησιμοποιεί κάποιος γενικά, εγώ πάντως όχι. Αφαιρέστε το.

      -Καιρός (Weather.apk) *
      -Πάροχος καιρού (WeatherProvider.apk) *
      Αν δε σας αρέσει η εφαρμογή και το widget καιρού της miui και χρησιμοποιείτε άλλο αφαιρέστε τα.

      -Κατάλογος (YellowPage.apk) *
      Είναι για αναγνώριση κλήσεων των Κινέζικων τηλεφώνων. Δεν έχει καμία χρησιμότητα σε εμάς. Αφαιρέστε το.

      -Αντίγραφα (Backup.apk) *
      Αν δεν το χρησιμοποιείτε, μπορείτε να το αφαιρέσετε.




      * Οι εφαρμογές συστήματος που έχω βάλει με αστεράκι, στη δικιά μου συσκευή και με το δικό μου σετάρισμα, φαίνεται να καταναλώνουν σχετικά σημαντικούς πόρους ανάλογα την περίπτωση. Σε άλλη συσκευή με άλλο σετάρισμα τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά.





      Τέλος επιτέλους! Σαν γραμματέας νιώθω από το πολύ γράψιμο... Πρώτη και τελευταία φορά ήταν πιστέψτε με! :)






      Κάποια άλλη στιγμή, αν βρω πάλι χρόνο και διάθεση, θα ανεβάσω και κάτι μικρά mods για το redmi note 2.
    • Είσαι απίστευτος ( @karlesg ) ....

      Δεν ξέρω τί δουλειά κάνεις, αλλά εάν δεν ασχολείσαι με προγραμματισμό και συναφή, χαραμίζεσαι ...

      :hail: Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε :hail:


      :hail: ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ :hail:

      Υ. Σ. ==>> όλα τα αφαιρούμε με greenigy ή απλά πάμε στις εφαρμογές και τα κάνουμε απεγκατάσταση ;;
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Έχεις βρει μήπως και από ποια servises της google μπορούμε να απαλλαγούμε;
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Είσαι απίστευτος ( @karlesg ) ....

      Δεν ξέρω τί δουλειά κάνεις, αλλά εάν δεν ασχολείσαι με προγραμματισμό και συναφή, χαραμίζεσαι ...

      :hail: Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε :hail:


      :hail: ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ :hail:

      Υ. Σ. ==>> όλα τα αφαιρούμε με greenigy ή απλά πάμε στις εφαρμογές και τα κάνουμε απεγκατάσταση ;;

      Ούτε εγώ κατάλαβα πως τα αφαιρούμε..
    • Διαφήμιση
    • Ο/H anikologr έγραψε:

      Ούτε εγώ κατάλαβα πως τα αφαιρούμε..
      Η απάντηση στην ερώτησή μας μάλλον έχει απαντηθεί από τον φίλο @karlesg

      Ο/H karlesg έγραψε:

      Κατεβάστε rom toolbox lite από play store. Για αυτό που θέλουμε μας κάνει και η δωρεάν έκδοση. Ξεκινήστε το θα βγάλει λάθος, δώστε του δικαιώματα root από κέντρο ασφαλείας και ξεκινήστε το πάλι.

      Επιλέξτε app manager. Θα σας βγάλει μια λίστα με όλες τις εφαρμογές σας. Στην αρχή είναι οι εφαρμογές που κάνατε εσείς εγκατάσταση. Μετά κάνοντας scroll πιο κάτω, θα δείτε με διαφορετικό φόντο και άλλες εφαρμογές. Αυτές είναι οι εφαρμογές συστήματος. (system apps) Πατώντας πάνω σε μια εφαρμογή σας βγάζει επιλογές. To "uninstall" και "freeze" είναι αυτά που μας ενδιαφέρουν. Κάνοντας swipe προς app info μπορείτε να δείτε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες και τα permissions που έχει η κάθε εφαρμογή. Swipe προς advanced, εδώ μπορείτε να επιλέξετε "explore apk" και μετά "up" και θα δείτε ακριβώς το όνομα του .apk για την εφαρμογή αυτή.
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.