Διαφήμιση

Ασφαλή προς αφαίρεση system apps (Debloat mod)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H karlesg έγραψε:

      Εννοείται ότι δε χρησιμοποιώ καμία από τις παραπάνω λειτουργίες
      Είσαι ο άνθρωπος μου ,(8-10 πραγματάκια χρησιμοποιώ στο κντ) αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία ... είμαι σίγουρος ότι όλοι θα ήθελαν ένα κινητό που να μην τρέχουν από πίσω 1002 αχρείαστες μ@...ες !με περισσότερη αυτονομία στην μπαταρία τους & πιο ''ελαφριά'' rom .. άρα & πιο σφαιράτο !
      Είμαι σίγουρος ότι σιγά σιγά θα εμφανιστούν οι έμπειροι testers οι οποίοι σου είναι απαραίτητοι για να ξεκινήσετε.. & έπειτα δειλά δειλά θα βοηθήσουμε & εμείς οι άπειροι ... ?( .. συνέχισε την καλή σου προσπάθεια ... σε χρειαζόμαστε !! :thumbsup:
      καλησπέρα & χρόνια σου πολλά φίλε :thumbup:
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Ο/H karlesg έγραψε:

      Λοιπόν νομίζω ότι έφτασα στο επιθυμητό επίπεδο. Αν και θα χρειαστώ beta testers για σιγουριά...
      Δεν ξέρω αν υπάρχει ενδιαφέρον, αλλά να εξηγήσω ποιος είναι ο σκοπός μου.
      1. Να αφαιρέσω κατά την άποψή μου τα περιττά πράγματα που έρχονται με τη miui rom (bloatware) τα οποία τη "βαραίνουν", με αποτέλεσμα μια πιο ελαφριά ρομ με καλύτερη αυτονομία.
      Τα πράγματα που αφαιρώ:
      Γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με Xiaomi και οτιδήποτε θεωρώ σχετικά περιττό και καταναλώνει πολλούς πόρους συστήματος. Τα βασικά είναι: mi cloud, mi account, antivirus, themes, find device, διάφορες άλλες χαζομάρες της Xiaomi που δεν χρησιμοποιούνται πουθενά και γενικά όλο το xiaomi framework.
      Η διαδικασία είναι η εξής:
      -Κάνετε nandroid backup ώστε να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να επιστρέψετε όποτε θέλετε στη συσκευή όπως την έχετε στημένη τώρα.
      -Κάνετε full wipe (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων)
      -Περνάτε την ελληνική ρομ και τη σετάρετε από την αρχή χωρίς να ρυθμίσετε ή να χρησιμοποιήσετε καμία από τις λειτουργίες που αναφέρω παραπάνω. Εκτός από τα θέματα. Επιλέξτε όποιο θέμα σας αρέσει αλλά μετά θα απενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή.
      -Αφού τελειώσετε το αρχικό σετάρισμα φλασάρετε το .zip που θα σας δώσω εγώ.
      Και πλέον έχετε μια ρομ απαλαγμένη από το bloat της Xiaomi.
      Σε κάθε αναβάθμιση που θα βγαίνει κάθε εβδομάδα θα φλασάρετε κανονικά την ελληνική ρομ και μετά θα φλασάρετε το .zip που θα σας έχω δώσει εγώ. Θέλω να πιστεύω ότι οι Κινέζοι δε θα προσθέτουν κάθε εβδομάδα περίεργες εφαρμογές συστήματος... Δε θα χρειάζετε να σετάρετε πάλι τη συσκευή από την αρχή. Δε θα χάνονται οι ρυθμίσεις σε κάθε αναβάθμιση.
      Αυτό έχω στο μυαλό μου αλλά πριν το δώσω δημόσια θέλω να το δοκιμάσω με 2-3 αρκετά "έμπειρους" χρήστες που καταλαβαίνουν για τι πράγμα μιλάω, για να βεβαιωθώ ότι όντως δουλεύουν όλα σωστά πέρα από τη δικιά μου συσκευή. Επίσης είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και παρατηρήσεις.
      Εθελοντές;;;
      2. Σε δεύτερο χρόνο θα φτιάξω κι άλλο ζιπ που θα μαζέψω διάφορα χρήσιμα πραγματάκια που κυκλοφορούν όπως:
      -δυνατότητα underclocking
      -δυνατότητα touchboost control
      -υποστήριξη init.d scripts
      -ενεργοποίηση mediatek clearmotion
      -ενεργοποίηση καλύτερων profiles της κάμερας ώστε να γίνεται εγγραφή video σε περισσότερα fps, με καλύτερο ήχο.
      - και ότι άλλο πετύχει το μάτι μου ή έχετε να μου προτείνετε που αξίζει τον κόπο...
      Τελικά με αυτό το θέμα είχαμε καμιά εξέλιξη ή δεν ενδιαφέρετε κανείς ;!
      ENJOYme, m!, mi , μη !!!!
    • Όχι δεν ενδιαφέρεται κάποιος, αλλά ok δεν είναι και υποχρεωτικό! :P


      Με την ευκαιρία έφτιαξα κι ένα mod που συνδυάζει διάφορα πραγματάκια που κυκλοφορούν...

      [HOWTO] Save Battery with better CPU Handlin… | Redmi Note 2

      [HOW TO] Enable MediaTek's ClearMotion Technology on Redmi Note 2 and All Other MIUI 7 based ROMs - Word of Power

      [MINI-MOD] Graba Video en HD a 60FPS!!! incluso a 120FPS HD


      @mankap
      αν το θέλεις και είσαι έτοιμος "ψυχολογικά" να το δοκιμάσεις στείλε μου πμ :)
    • Διαφήμιση
    • Φιλέ μου έχω πλέον κάτοχος του mi4 οπότε το παλιό redmi 1s κάθετε και είναι έτοιμο για δοκιμές
      Αν χρειαζεσαι beta τεστερ είναι διαθέσιμο
      Το πρόβλημα είναι ότι ο επεξεργαστής του είναι snapdragon και δεν ξέρω αν είναι συμβατό.
      Το ίδιο ισχύει και για οποίον moder θέλει να κάνει δοκιμές σε οτιδήποτε. Just pm me

      Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Λογικά θα υπάρχουν κάποια πράγματα που θα είναι κοινά στις ρομ και των δύο συσκευών πχ micloud, themes, miaccount, finddevice,antivirus κλπ αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και κάποια πράγματα που θα διαφέρουν. Γενικά σκοπός μου ήταν να φτιάξω ένα σκριπτακι (βασικά το έχω φτιάξει ήδη) που κάποιος κατ' επιλογή να διέγραφε τα system apps που δεν θέλει. Μπορούσα να βάλω εκεί όλα τα υποψήφια system apps από διάφορες συσκευές.

      Επίσης έχω βάλει μέσα και κάποια έξτρα mods κατ' επιλογή μόνο για το redmi note 2, αλλά τώρα είδα στο xda ότι το έχει κάνει άλλος με παρόμοια λογική όπως το έκανα κι εγώ. Αν κι έχει βάλει και μερική σαβούρα μέσα αυτός, που δε χρειάζεται... και δεν έχει βάλει επιλογή για καλύτερα media profiles στην εγγραφή βίντεο.


      Τεσπα λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου, δεν πρόκειται να το τελειώσω και ειδικά τώρα δεν έχει νόημα. Παρόλα αυτά σε επόμενο ποστ όταν βρω λίγο χρόνο θα περιγράψω λίγο πιο αναλυτικά τι έχω βρει εγώ ως τώρα για τα system apps του redmi note 2 και πώς μπορεί κάποιος μέσω εφαρμογής να αφαιρέσει μόνος του το bloat που δε θέλει. Είναι πολύ απλό κι έτσι θα μπει και στη διαδικασία να καταλάβει καλύτερα τι γίνεται... και την επόμενη φορά να το κάνει μόνος του αν θέλει, σε όποια συσκευή θέλει :)
    • Ο/H karlesg έγραψε:

      Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Φίλε μου, εγώ και ίσως οι περισσότεροι δεν έχουμε καταλάβει και τι κάνεις.

      Βασικά όχι ακριβώς τι κάνεις αλλά τι θα μας δώσει η όλη αυτή διαδικασία. Το κινητό θα γίνει πιο γρήγορο? Πιο δυνατό? Αν ναι πόσο? Τώρα αν μου έλεγες να απενεργοποιούσα μόνιμα ότι δεν χρειάζομαι το καταλαμβαίνω... αλλά την άλλη βδομάδα που θα βάλω ΞΑΝΑ την επόμενη Ρομ?
      Έχεις δίκιο δεν εξήγησα τι είναι το greenify, αλλά όπως έγραψα και στην εισαγωγή επίτηδες το έκανα γιατί θέλω το θέμα να μείνει στην ουσία του ζητήματος.
      Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις είναι να γράψεις "greenify" στο google. Το πρώτο αποτέλεσμα σε πάει στην εφαρμογή. Το δεύτερο στο θέμα που έχει κάνει ο dev στο xda και τα επόμενα δύο είναι άρθρα στα ελληνικά που εξηγούν τι κάνει. Δεν τα έχω διαβάσει αλλά φαντάζομαι ότι θα περιγράφουν πάνω κάτω τη λειτουργία του. Διάβασέ τα όλα να ενημερωθείς.

      Περιληπτικά θα σου πω ότι αδρανοποιεί εφαρμογές που δε χρησιμοποιούνται χώρις όμως να τις αφαιρεί ή να τις παγώνει εντελώς. Αν το κάνεις αυτό επειδή το miui είναι γραμμένο "περίεργα" θα σου προκύπτουν συνέχεια σφάλματα. Οπότε η άλλη λύση που μένει είναι η προσωρινή αδρανοποίηση (greenify). Όσο για την αναβάθμιση στην επόμενη ρομ, το greenify θα θυμάται ποιες εφαρμογές αδρανοποίησες και δε χρειάζεται να κάνεις κάτι πάλι.


      Επίσης μια πολύ χρήσιμη εφαρμογή που πρέπει να μάθετε είναι το wakelock detector. Θα σας βοηθήσει να εντοπίσετε ενεργοβόρες εφαρμογές και να βελτιώσετε κατά πολύ την αυτονομία της συσκευής σας.
      φιλε μου εγκατεστησα το wakelock detector και του εδωσα δικαιωματα root ωστε να μπορει να λειτουργησει. Εχει γινει πλεον system app. Πως μπορω να το απεγκαταστησω αν δεν το χρειαζομαι πλεον;
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Ρυθμίσεις / Εφαρμογές πάτα στην εφαρμογή και μετά το κουμπί Απεγκατάσταση. Εφαρμογές που εγκαθιστά ο χρήστης (ασχετα απο το root) δεν γίνονται system apps.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H karlesg έγραψε:

      Όχι δεν ενδιαφέρεται κάποιος, αλλά ok δεν είναι και υποχρεωτικό! :P


      Με την ευκαιρία έφτιαξα κι ένα mod που συνδυάζει διάφορα πραγματάκια που κυκλοφορούν...

      [HOWTO] Save Battery with better CPU Handlin… | Redmi Note 2

      [HOW TO] Enable MediaTek's ClearMotion Technology on Redmi Note 2 and All Other MIUI 7 based ROMs - Word of Power

      [MINI-MOD] Graba Video en HD a 60FPS!!! incluso a 120FPS HD


      @mankap
      αν το θέλεις και είσαι έτοιμος "ψυχολογικά" να το δοκιμάσεις στείλε μου πμ :)
      Δοκίμασα και τα 3
      1. Το redmi note 2 tool μου έδωσε μονο 2 επιλογές, το φορμαρισμα της sd σε ext4 και το touchboost, δεν ειχε τίποτα άλλο σχετικό με εφαρμογές.
      2. Το clearmotion όντως βελτιωσε την κινούμενη εικόνα.
      3. Το media_pro. xml δουλεύει, αλλά πρέπει να τραβάς μερα η με πολύ φωτισμό, αλλά χάνεις το slow motion. κρασαρει.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ο/H karlesg έγραψε:

      Επίσης έχω βάλει μέσα και κάποια έξτρα mods κατ' επιλογή μόνο για το redmi note 2, αλλά τώρα είδα στο xda ότι το έχει κάνει άλλος με παρόμοια λογική όπως το έκανα κι εγώ. Αν κι έχει βάλει και μερική σαβούρα μέσα αυτός, που δε χρειάζεται... και δεν έχει βάλει επιλογή για καλύτερα media profiles στην εγγραφή βίντεο.


      Τεσπα λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου, δεν πρόκειται να το τελειώσω και ειδικά τώρα δεν έχει νόημα. Παρόλα αυτά σε επόμενο ποστ όταν βρω λίγο χρόνο θα περιγράψω λίγο πιο αναλυτικά τι έχω βρει εγώ ως τώρα για τα system apps του redmi note 2 και πώς μπορεί κάποιος μέσω εφαρμογής να αφαιρέσει μόνος του το bloat που δε θέλει. Είναι πολύ απλό κι έτσι θα μπει και στη διαδικασία να καταλάβει καλύτερα τι γίνεται... και την επόμενη φορά να το κάνει μόνος του αν θέλει, σε όποια συσκευή θέλει :)

      Καταρχήν μπράβο για την προσπάθειά σου. Να σου πω ότι έχω το Redmi Note 2,αλλά επειδή δεν έχει έρθει η θήκη ακόμα, δεν του δουλεύω, (είμαι ψυχάκιας, το ξέρω). Όταν με το καλό ασχοληθώ σοβαρα με το κινητό, πρώτον εννοείτε ότι θα πρασινοποιήσω ό,τι σαβούρα υπάρχει. Το κάνω χρόνια τώρα και το θεωρώ απαραίτητο. Και επίσης, αν με το καλό αποφασίσεις να βγάλεις το mod που έλεγες, εγώ ευχαρίστως να το δοκιμάσω, αφού εξηγήσεις τι έκανες.
    • Ο/H TziMcN έγραψε:

      Καταρχήν μπράβο για την προσπάθειά σου. Να σου πω ότι έχω το Redmi Note 2,αλλά επειδή δεν έχει έρθει η θήκη ακόμα, δεν του δουλεύω, (είμαι ψυχάκιας, το ξέρω). Όταν με το καλό ασχοληθώ σοβαρα με το κινητό, πρώτον εννοείτε ότι θα πρασινοποιήσω ό,τι σαβούρα υπάρχει. Το κάνω χρόνια τώρα και το θεωρώ απαραίτητο. Και επίσης, αν με το καλό αποφασίσεις να βγάλεις το mod που έλεγες, εγώ ευχαρίστως να το δοκιμάσω, αφού εξηγήσεις τι έκανες.
      Ομοίως ... Στην χειρότερη που δεν φτιάξεις mod, θα σου ήμουν υπόχρεος εάν μου έλεγες ποια πρασινοποίησες, για ποιον λόγο και ποιον τρόπο ώστε να το κάνω και 'γώ στην συσκευή μου. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο en.miui.com μία παρόμοια περίπτωση με τα system apk της google και ποια μπορούμε να απενεργοποιήσουμε, αλλά δεν το βρίσκω τώρα. :(
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H TziMcN έγραψε:

      Ο/H karlesg έγραψε:

      Επίσης έχω βάλει μέσα και κάποια έξτρα mods κατ' επιλογή μόνο για το redmi note 2, αλλά τώρα είδα στο xda ότι το έχει κάνει άλλος με παρόμοια λογική όπως το έκανα κι εγώ. Αν κι έχει βάλει και μερική σαβούρα μέσα αυτός, που δε χρειάζεται... και δεν έχει βάλει επιλογή για καλύτερα media profiles στην εγγραφή βίντεο.


      Τεσπα λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου, δεν πρόκειται να το τελειώσω και ειδικά τώρα δεν έχει νόημα. Παρόλα αυτά σε επόμενο ποστ όταν βρω λίγο χρόνο θα περιγράψω λίγο πιο αναλυτικά τι έχω βρει εγώ ως τώρα για τα system apps του redmi note 2 και πώς μπορεί κάποιος μέσω εφαρμογής να αφαιρέσει μόνος του το bloat που δε θέλει. Είναι πολύ απλό κι έτσι θα μπει και στη διαδικασία να καταλάβει καλύτερα τι γίνεται... και την επόμενη φορά να το κάνει μόνος του αν θέλει, σε όποια συσκευή θέλει :)
      Καταρχήν μπράβο για την προσπάθειά σου. Να σου πω ότι έχω το Redmi Note 2,αλλά επειδή δεν έχει έρθει η θήκη ακόμα, δεν του δουλεύω, (είμαι ψυχάκιας, το ξέρω). Όταν με το καλό ασχοληθώ σοβαρα με το κινητό, πρώτον εννοείτε ότι θα πρασινοποιήσω ό,τι σαβούρα υπάρχει. Το κάνω χρόνια τώρα και το θεωρώ απαραίτητο. Και επίσης, αν με το καλό αποφασίσεις να βγάλεις το mod που έλεγες, εγώ ευχαρίστως να το δοκιμάσω, αφού εξηγήσεις τι έκανες.
      Φίλε μου διαβάζοντας το σχόλιο σου και βλέποντας την κοινωνία τι σκάλωμα έχει φάει με τα κινητά να ασχολείται όλη μέρα με αυτά.
      Ήθελα απλά να σου πω ότι δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα κινητό. Για αυτό λοιπόν μην τρελένεσαι που δεν έχεις θήκη.. και τι έγινε;;
      Είμαι σίγουρος ότι κατέχεις υλικά αγαθά μεγαλύτερης αξίας από το κινητό πχ αυτοκίνητο,κοστούμι,σπίτι, pc κ.α. κι όμως τόση σημασία και αξία πιστεύω να μην τα έδωσες ποτέ.
      Στο γράφω αυτό με απόλυτο σεβασμό και τελείως καλοπροαίρετα.
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)