Διαφήμιση

Πρόβλημα στην εγκατάσταση της Ελληνικής ROM GTV 5.12.17 miui v7 σε xiaomi mi4c

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα στην εγκατάσταση της Ελληνικής ROM GTV 5.12.17 miui v7 σε xiaomi mi4c

      Παιδιά καλησπέρα σας, Τώρα στα 65 μου αποφάσισα, αφού εδώ και 3 μέρες είμαι κάτοχος του Mi4c, να εμπλακώ στην διαδικασία αλλαγής της ROM.
      Διαπίστωσα ότι το τηλ έχει Mi Recovery και ότι δεν έχω πρόσβαση στο Root. Χθες αποφάσισα να ακολουθήσω αυτήν (Flash την Ελληνική ROM στο Mi-4C) την διαδικασία για την εγκατάσταση της ROM.
      1. Επειδή μέσα από την MipcSuite δεν μπορούσα να κάνω copy Paste το zip, το κατέβασα κατευθείαν στην συσκευή.
      2. Έφτασα στο σημείο μετά την πληκτρολόγηση : fastboot boot mi4c_recovery.img να έχω μια οθόνη με πρώτη επιλογή INSTALL την οποία και πάτησα. Μου ζήτησε να βρω το zip αρχείο, που
      που δεν μπόρεσα να βρω στην συσκευή μου.

      3. Η οθόνη μου κλείδωσε με ένδειξη "slide right to unlock" που δεν ανταποκρινόταν στη αφή
      4. έκλεισα το τηλ και έκανα recovery στην προηγούμενη κατάσταση.
      ΕΡΩΤΉΜΑΤΑ
      1. Γιατί δεν μπορώ να κάνω import στην suite το zip αρχείο της ελληνικής rom ?
      2. Γιατί δεν μπόρεσα να βρω το αρχείο στην συσκευή αφού σίγουρα το είχα κάνει download

      Επειδή σας πιστεύω και βλέπω την τεράστια δουλειά που κάνετε, βοηθήστε με να "γευτώ" και εγώ τους καρπούς ! :?



















      -
    • Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλορίζικη η συσκευή σου!
      Ο οδηγός που διάβασες είναι πολύ καλός και θα σε βοηθήσει να τελειώσεις την διαδικασία. Όμως πρέπει να τον ακολουθήσεις πιστά. Π.χ. πουθενά δεν λέει να κάνεις download στη συσκευή σου την ρομ ή να χρησιμοποιήσεις το MiPCSuite για να μεταφέρεις το αρχείο της ρομ ή ότι η συσκευή σου πρέπει να είναι rooted για να γίνει η εγκατάσταση.
      Διάβασε τον προσεχτικά, μάζεψε τα απαραίτητα αρχεία και όταν είσαι ετοιμος ακουλούθησέ τον ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ... αλλιώς δεν θα πετύχει.
      Επίσης, εναλλακτικά, υπάρχει και ΑΥΤΟΣ ο οδηγός εάν νομίζεις ότι μπορεί να είναι πιό εύκολος... αλλά και αυτός πρέπει να ακολουθηθεί κατά γράμμα!
      Ακολουθώντας έναν απο τους δύο οδηγούς, εάν κολλήσεις κάπου, γράψε εδώ και όλο και κάποιος θα σε βοηθήσει...
      Καλή επιτυχία! :thumbsup:
    • Καλησπέρα Nelias,δυστηχώς δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί είμαι αρχάριος αυτό που μπορώ να σου πω είναι ακολούθησα τον οδηγό του ceaser χτες το βράδυ και πέρασα την gtv και η συσκευή πετάει,αξίζει ο κόπος, βλέπω με ένα κάρο εφαρμογές 1,5 GB ελεύθερο σκέφτομαι ποιά εφαρμογή να περάσω χωρίς να με νοιάζει ο χώρος και ακόμα δεν έχω προλάβει να δω καλά - καλά ότι είναι φορτώμενο.
      Θα σου δώσω tip όταν την περάσεις με το καλό,να βάλεις το usb debugging στο off για να βλέπει το pc σου στο Mi 4c την μνήμη σαν αποθηκευτικό μέσο....και αν θες να περάσεις τραγούδια απο playlist σου π.χ. πρέπει να δημιουργήσεις στο κινητό ένα φακελο music για να μπούνε γιατί δεν έχει.

      καλώς ήρθες....
      "Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου."
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλορίζικη η συσκευή σου!
      Ο οδηγός που διάβασες είναι πολύ καλός και θα σε βοηθήσει να τελειώσεις την διαδικασία. Όμως πρέπει να τον ακολουθήσεις πιστά. Π.χ. πουθενά δεν λέει να κάνεις download στη συσκευή σου την ρομ ή να χρησιμοποιήσεις το MiPCSuite για να μεταφέρεις το αρχείο της ρομ ή ότι η συσκευή σου πρέπει να είναι rooted για να γίνει η εγκατάσταση.
      Διάβασε τον προσεχτικά, μάζεψε τα απαραίτητα αρχεία και όταν είσαι ετοιμος ακουλούθησέ τον ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ... αλλιώς δεν θα πετύχει.
      Επίσης, εναλλακτικά, υπάρχει και ΑΥΤΟΣ ο οδηγός εάν νομίζεις ότι μπορεί να είναι πιό εύκολος... αλλά και αυτός πρέπει να ακολουθηθεί κατά γράμμα!
      Ακολουθώντας έναν απο τους δύο οδηγούς, εάν κολλήσεις κάπου, γράψε εδώ και όλο και κάποιος θα σε βοηθήσει...
      Καλή επιτυχία!
      Σ΄ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Θέλω βέβαια να σου θυμίσω ότι είμαι αρχάριος. Ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία καθόσον διαπίστωσα ότι δεν έχω δικαίωμα πρόσβασης στο root, προϋπόθεση για τον εναλλακτικό τρόπο express που στην παρ. 3 γράφει : "Πάμε βρίσκουμε το Flashify και το εγκαθιστούμε (θέλει δικαιώματα root). Όταν τελειώσει η εγκατάσταση του Flashify τρέχουμε την εφαρμογή και κάνουμε εγκατάσταση του TWRP".
      Αν κατάλαβα καλά μπορώ να ακολουθήσω την εναλλακτική express διαδικασία, που έχεις δημοσιεύσει.
      Πες μου όμως πως να βάλω την rom που θα κατεβάσω χύμα μέσα στην συσκευή μου, πράγμα που προβλέπουν και οι 2 τρόποι.
    • Ο/H Nelias έγραψε:

      Πες μου όμως πως να βάλω την rom που θα κατεβάσω χύμα μέσα στην συσκευή μου, πράγμα που προβλέπουν και οι 2 τρόποι.
      Κατεβαζεις την rom στον η/υ σου και μετά copy & paste στην συνδεδεμένη (στο pc) συσκευή σου
    • Ο/H Nelias έγραψε:

      Σ΄ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Θέλω βέβαια να σου θυμίσω ότι είμαι αρχάριος. Ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία καθόσον διαπίστωσα ότι δεν έχω δικαίωμα πρόσβασης στο root, προϋπόθεση για τον εναλλακτικό τρόπο express που στην παρ. 3 γράφει : "Πάμε βρίσκουμε το Flashify και το εγκαθιστούμε (θέλει δικαιώματα root). Όταν τελειώσει η εγκατάσταση του Flashify τρέχουμε την εφαρμογή και κάνουμε εγκατάσταση του TWRP".
      Αν κατάλαβα καλά μπορώ να ακολουθήσω την εναλλακτική express διαδικασία, που έχεις δημοσιεύσει.
      Πες μου όμως πως να βάλω την rom που θα κατεβάσω χύμα μέσα στην συσκευή μου, πράγμα που προβλέπουν και οι 2 τρόποι.
      Η "express" ξεκινάει με "Developer rom" που σημαίνει ότι θα γίνει αυτόματα root το τηλέφωνο και η επεξήγηση για το Flashify γίνεται για να πάει ο χρήστης να δώσει "δικαιώματα ροοτ" για την συγκεκριμένη εφαρμογή. Η πρώτη διαδικασία δεν ήθελε root καθόλου. (Για να καταλάβεις το root στη περίπτωση της "express" διαδικασίας χρειάζεται για να εγκαταστήσουμε την συγκεκριμένη εφαρμογή (για να βάλουμε μετά το TWRP recovery) και όχι την rom... )
      Για να βάλεις τη ρομ στη συσκευή θα συνδέσεις τη συσκευή με το PC, και εφ'όσον έχεις εγκαταστήσει, όπως έγραψες παραπάνω το MiPCSuite, τότε έχουν εγκατασταθεί και οι απαραίτητοι drivers στο PC και λογικά θα το βλέπει, Αν τυχόν εσυ το βάζεις στο PC και δεν το βλέπει κάνε τα εξης:

      Κάνε μια επανεκκίνηση τον υπολογιστή!

      Μετά πας κινητό και:
      Ρυθμίσεις-->Προσθετες ρυθμίσεις-->Επιλ. για προγραμματιστές-->Εντοπισμός σφαλμάτων USB.
      Άνοιξε το διακόπτη εκεί και ξανασύνδεσε τη συσκευή σου το PC και τσεκάρισε...

      Αν δεν υπάρχει στις πρόσθετες ρυθμίσεις "Επιλ. για Προγραμματιστές", πήγαινε στο Ρυθμίσεις-->Σχετικά με το τηλέφωνο και εκεί που λέει, "έκδοση MIUI" κάνε 7 συνεχόμενα taps (θα πρέπει να πάρεις ένα μήνυμα που να λέει "τώρα είστε ένας προγραμματιστής"). Επέστρεψε στις Πρόσθετες ρυθμίσεις και τώρα πρέπει να υπάρχει "Επιλ. για Προγραμματιστές".

      Αν τα εχεις κάνει όλα αυτά και συνεχίζει να ΜΗΝ το βλέπει κάνε το εξης: Με συνδεδεμένο το τηλέφωνο στο PC με το καλώδιο της USB, ανοιξε ή κλεισε το διακόπτη του "Εντοπισμός σφαλμάτων USB", περιμένονατς ενδιάμεσα στο "ανοιξε /κλεισε" λίγο να δεις την αντιδραση του υπολογιστή (δηλαδή μπορεί να το "κλεισεις"...περίμενε λιγο και αν το δει θα στο εμφανίσει στο παράθυρο "ο υπολογιστής μου" που πρέπει να είναι ανοιχτο μπροστά σου και να το παρακολουθεις).
    • Τελικά είχα πρόβλημα και το laptom μου δεν έβλεπε την συσκευή. Τώρα είναι όλα εντάξει ήδη έχω βάλει την rom με copy paste στην συσκευή.
      Θα επιχειρήσω απόψε ή αύριο και πάλι. Θα ενημερώσω για αποτελέσματα.
      Μπράβο παιδιά για την αμεσότητα !!!!!!
    • Διαφήμιση
    • Τελικά τα κατάφερα. Όλα πήγαν καλά. Antutu scor before 43487 after 61251 !!!!!!
      Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
    • Παιδιά καλημέρα, και πιστεύω ότι θα είμαστε πρώτοι.
      Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι μετά την εγκατάσταση της ROM διαπιστώνω ότι έχω πρόβλημα με την camera. Δηλαδή όταν βάζω αυτόματο φλας ή ενεργό φλας η φωτογραφία "καίγεται".
      Επίσης η camera παύει να ανταποκρίνεται και θα πρέπει να κάνω επανεκκίνηση όταν κάνω αλλαγή του HDR σε κανονικό ή ζωντανό.
      Μήπως κάνω εγώ κάποιο λάθος ή έχουμε bug ?
    • Έχεις βάλει θήκη στην συσκευή ?

      Πολλές φορές η θήκη δημιουργεί τέτοια προβλήματα στο flash λόγο ανάκλασης.
      Αύριο ή το πολύ μέχρι το Σάββατο θα έχουμε νέα ROM οπότε ίσως λυθεί και το πρόβλημά σου.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Όχι δεν έχω βάλει θήκη...αλλά ας περιμένουμε την νέα ROM
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα,
      Κατέβασα στο PC την νέα ROM.
      Όταν συνδέω το τηλέφωνο με το PC, αν και έχω περάσει την MiPCSuite, εμφανίζεται το τηλ σαν μονάδα δίσκου ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω Paste τo Zip αρχείο για να προχωρήσω στην αναβάθμιση.
      Μήπως φταίει που έχω τα windows 10 ?
      Σημειώνω ότι και πριν 2-3 μέρες που πέρασα για πρώτη φορά ελληνική ROM αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα και εντελώς τυχαία αποκαταστάθηκε, χωρίς να κάνω κάτι.
      Μήπως φταίνε οι drivers. Υπάρχει κάποιο link να κατεβάσω δοκιμασμένους drivers ?
      Σαν επιβεβαίωση, το update γίνεται από την εφαρμογή αναβάθμιση MIU7 του τηλεφώνου ?