Διαφήμιση

Xiaomi Yi Action camera - Photos, Videos, Infos, Tips&Tricks

    • Tips&Tricks
    • Tool
    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Yi Action camera - Photos, Videos, Infos, Tips&Tricks

      Xiaomi Yi Action Camera






      Σε συνέχεια του εξαιρετικού Hands On Review του @John Baron και εγώ με τη σειρά μου θέλω να προσθέσω κάποιο υλικό γύρω απο την Yi Action Camera.





      Αρχικά κάποιες photos της ίδιας της κάμερας και του εξοπλισμού που διαθέτω αυτή τη στιγμή.
      Όπως βλέπετε είναι η έκδοση Jungle δηλαδή με τους χρωματισμους πράσινο-κίτρινο.

      Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με Nikon D60 - 18-55mm φακό και Close up 10x φίλτρο.








      Λίγα λόγια για τα Accessories

      1. Kingma waterproof case: Η ποιότητα κατασκευής φαίνεται πολύ καλή με την πρώτη ματιά. Πριν βάλω την κάμερα μέσα έκανα το τεστ με την χαρτοπετσέτα για να δω μηπως υπάρχει κάποιο leak. Ευτυχώς δεν υπήρξε κάποιο δείγμα διαρροής. Βέβαια εγώ δεν την έχω δοκιμάσει σε θάλασσα ακόμα και η αλήθεια είναι οτι την πήρα πιο πολύ για προστασία απο τη βροχή.

      2. Kingma batteries+charger: Ένα MUST σετάκι για την κάμερα καθώς η εμπειρία έχει δείξει οτι θα χρειαστείς πάνω απο 1:30 ώρα μπαταρία για να τραβήξεις κάτι όλη μέρα (δηλαδή να μη βρεθείς ούτε για 1 ώρα κοντά σε πρίζα). Πολύ βολικό το σετάκι και απο επιδόσεις είναι πολύ κοντά, εαν όχι ίδιο, με τη "μαμά" μπαταρία. Αυτο που παρατήρησα βέβαια και δεν ξέρω εαν φταίει αυτό είναι οτι υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση-και lag αρκετό- στη μετάδοση της εικόνας μέσω wifi στο κινητό μου όταν τη δουλεύω με τη συγκεκριμένη μπαταρία. Μικρό το κακό φυσικά καθώς κατα τα άλλα δουλεύει άψογα και βγάζει πάνω απο 1 ώρα shooting! Επίσης ο φορτιστής συνδέεται με micro usb θύρα που σημαίνει οτι μπαίνει πάνω σε ΟΛΟΥΣ τους φορτιστές και φυσικά πάνω στο powerbank! Think about it!

      3. Aluminium case: Εαν είσαι από αυτούς που την βάζουν πάνω σε αυτοκίνητο, τηλεκατευθυνόμενα και γενικά σε σημεία που κινδυνεύει η "σωματική" της ακεραιότητα είναι απλά το ΠΡΩΤΟ πράγμα που πρέπει να αγοράσεις αφού πάρεις την κάμερα. Ποιότητα κυριολεκτικά στα ΥΨΗ, προστασία ΠΟΛΥ καλή, ελαφρυά- δεν προσθέτει σχεδόν καθόλου βάρος και ένα μεγάλο πλεονέκτημα είναι οτι η υποδοχή είναι έτοιμη να πάρει mount και δε χρειάζονται επιπλέον βίδες/αξεσουάρ. Και εδώ βέβαια θα πω οτι έκανα μια μικρή μόντα, καθώς στο σημείο που βιδώνει με την κάμερα, λόγω υλικού(αλουμίνιο) παρατήρησα τριξιματάκι και κούνημα όταν την έβαλα πάνω στο αυτοκίνητο. Έβαλα λοιπόν ένα μικρό λαστιχάκι (αυτό που βάζουμε στα πλήκτρα απο το μηχανικό πληκτρολόγιο για μείωση της απόστασης+θορύβου). Να αναφέρω οτι η θήκη αυτή έχει υποδοχή για φίλτρο 37mm το οποίο περιέχεται στο πακέτο. Βέβαια με αυτό το φίλτρο στη φωτογραφία υπάρχει vignetting (θα δείς samples παρακάτω). Στο video δεν εμφανίζεται αυτό το εφέ (λόγω μικρότερου κάδρου που χρησιμοποιεί η μηχανή).

      4. Kimi Case: Πολύ καλή overall χρήση. Χωράει αρκετά πράγματα και η προστασία είναι αρκετά καλή. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

      5. Egg timer: Γνωστή πατέντα, και προφανώς μπήκα στον πειρασμό να το πάρω και εγώ και να το δοκιμάσω! Δεν έχω φωτό αυτή τη στιγμή με την yi πάνω του αλλά αυτό που κάνουμε είναι οτι με ένα απλό mount με αυτοκόλλητο, την κολλάς πάνω απο το egg timer και απλά το γυρνάς και ξεκινάς το shooting. Αποτέλεσμα..εκπληκτικό! Θα δείτε βίντεο παρακάτω.

      Λίγα λόγια για τη Yi

      Η δική μου αγοράστηκε απο το Gearbest στα 65 δολλάρια (το απλό μοντέλο χωρίς το selfie stick).
      Για λεπτομέρειες πρέπει να δείτε το thread του John Baron με το Hands On Review που είναι πληρέστατο! Εγώ θα εστιάσω αλλού την προσοχή μου.
      Αρχικά θα πω για το lens fix πρόβλημα που έχουν σχεδόν ΌΛΕΣ οι yi. Και τι εννοώ όλες ;;;;
      Αυτό που πρέπει να πω πριν ξεκινήσω πιο αναλυτικά είναι οτι η Xiaomi Yi βγαίνει σε διαφορετικές εκδόσεις ανάλογα με την ημερομηνία παραγωγής. Δηλαδή υπαρχουν διαφορετικά batches που προσφέρουν μικροβελτιώσεις. Οι εκδόσεις είναι οι εξής:

      Z221xxxxxxxxxxx = Revision 22
      Z22Lxxxxxxxxxxx = Revision 22L
      Z231xxxxxxxxxxx = Revision 23
      Z23Lxxxxxxxxxxx = Revision 23L
      Z23Axxxxxxxxxxx = Revision 23A
      Z23Sxxxxxxxxxxx = Revision 23S


      Η δική μου έκδοση είναι η Z23L.
      Το τι έκδοση έχεις ή θα πάρεις μπορείς να το δείς εαν βγάλεις την μπαταρία. Κάθε έκδοση λοιπόν θα πρέπει να ξέρεις οτι παίρνει και διαφορετικό firmware. Γιαυτό και στην επίσημη σελίδα για τα firmwares σου βγάζει να επιλέξεις τον τύπο της κάμερας σου.

      Στις αρχικές εκδόσεις (22,22L) είχαν παρατηρηθεί τα εξής προβλήματα:
      - Κακή εγγραφή ήχου απο το μικρόφωνο
      - Περίεργος θόρυβος που "περνάει" και στο μικρόφωνο κατά την εγγραφή όταν το wifi ήταν ενεργό. (φαντάσου το σαν παράσιτα λόγω ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων)

      Στις επόμενες εκδόσεις φαίνεται οτι αυτά τα 2 προβλήματα λύθηκαν απο την xiaomi γιαυτό και υπάρχουν οι εκδόσεις Ζ23χ.
      Επίσης οι εκδόσεις με "L" στο τέλος ΔΕΝ έχουν IR Filter πάνω στο φακό που σημαίνει οτι σε συνθήκες κόντρα στον ήλιο υπάρχει αυτή η πορτοκαλί κυλίδα στο βίντεο.
      Βέβαια οι GoPro δεν έχουν αυτό το φίλτρο επίσης και αυτό γιατί χωρίς το φίλτρο αυτό πετυχαίνεις πιο αληθινά χρώματα και οι επαγγελματίες κυρίως (αυτοί που επιλέγουν κατα κύριο λόγο τις GoPro κάμερες) το προτιμούν. Φυσικά εαν είσαι απο αυτούς(22L και 23L έκδοση) μπορείς εαν είσαι φίλος του IR filter να παραγγείλεις όλο το φακό και να τον τοποθετήσεις! Υπάρχουν σχετικοί οδηγοί online. Ο φακός με IR filter μπορεί να βρεθεί ΕΔΩ.

      Το θέμα είναι όμως οτι ΟΛΕΣ οι εκδόσεις (ή σχεδόν όλες-θα το εξηγήσω παρακάτω) έχουν θέμα με το Focus. Και τι εννοώ με αυτό, ΔΕΝ είναι πρόβλημα κατασκευαστικό, είναι ρύθμιση. Απλά η Xiaomi επειδή προφανώς προόριζε τις κάμερες για βίντεο τύπου "selfie" - εξού και η travel έκδοση με το stick- έχει ρυθμίσει απο το εργοστάσιο το εστιακό μήκος να είναι μικρό έτσι ώστε στις κοντινές αποστάσεις <1 μέτρα χοντρικά το βίντεο να βγαίνει εξαιρετικό-sharp!
      Όμως πολλοί χρήστες -μέσα σε αυτούς και εγώ- ήθελαν το εστιακό μήκος να είναι >1 μέτρων. Και γιαυτό το λόγο λοιπόν μπορείς να κάνεις το λεγόμενο lens fix pου γράφεται παντού.

      Αυτό που κάνεις έιναι:
      1.Ανοίγεις την κάμερα (το μπροστινό καπάκι)
      2.Βγάζεις την κόλλα που υπάρχει στο φακό
      3.Στρίβεις το φακό
      4.Εαν θέλεις βάζεις πάλι κόλλα
      5.Κλεινεις την κάμερα

      Τα βήματα 1,2,4,5 είναι απλά και θέλουν απλά προσοχή μην κάνεις μεγαλύτερη ζημιά στην κάμερα(κόψεις κάποιο καλώδιο απο κίνηση απότομη κτλ κτλ). Το 3 όμως θέλεις προσοχή ωστε να κάνεις σωστά το στρίψιμο για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν δεις βιντεάκι θα καταλάβεις τι εννοώ (υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά στο youtube).
      Στη δική μου (Z23L) εξεπλάγην ευχάριστα όταν την άνοιξα και παρατήρησα οτι η ίδια η Xiaomi πάνω στο φακό έχει 2 γραμμές (η μία για κοντινό focus και η άλλη για μακρυνό) οπότε δε χρειάστηκε πολύ πείραγμα και τεστάρισμα πριν την κλέισω. Ήμουν σίγουρος οτι έχω πετύχει σωστό focus.

      Δες εδώ το πριν και το μετά της δικής μου κάμερας:

      Πριν το focus fix -
      Μετά το focus fix -

      Firmware modding!

      Ένα απο τα δυνατά στοιχεία της yi είναι οτι μπορείς να "πειράξεις" τις ρυθμίσεις της μέσω script το οποίο το περνάς στο root της κάρτας μνήμης και με το που ανοίγει η κάμερα, τρέχει το script και με αυτόν τον τρόπο κάνεις ρυθμίσεις της κάμερας χωρίς τη χρήση του κινητού. Το πλεονέκτημα είναι οτι μπορείς να πειράξεις ρυθμίσεις, οι οποίες δεν είναι διαθέσιμες καθόλου για το χρήστη ούτε μέσω της επίσημης εφαρμογής. πχ White Balance, ISO, HDR, manual shutter speed, Raw Shooting και άλλα πολλά! Με λίγα λόγια...τα ΠΑΝΤΑ!

      Σε κάθε firmware της κάμερας, υπάρχουν συγκεκριμένες εντολές που μπορείς να δώσεις μέσω του script και να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
      Το script μπορείς να το φτιάχνεις στο pc σου, και να το περνάς μετά στην κάμερα σου. Βέβαια υπάρχει και το XYC πρόγραμμα που έχει ασχοληθεί κάποιος και το έχει δώσει δημόσια.
      Εαν θέλεις να παίξεις με τις ρυθμίσεις, ξεκίνα διάβασμα απο ΕΔΩ και όπου φυσικά σε φτάσει το google search!

      Στη δική μου κάμερα έχω βάλει το custom firmware που κυκλοφορεί το οποίο είναι ίδιο με το "μαμά" firmware απλά όταν επιλέγεις HIGH quality τότε το βίντεο γράφεται στα 35Mbits/s (αντί για 15MBits/s που δίνει το "μαμά").


      Images
      • DSC_0562.JPG

        122,24 kB, 1.024×685, viewed 406 times
      • DSC_0572.JPG

        158,86 kB, 1.024×685, viewed 521 times
      • DSC_0576.JPG

        159,08 kB, 1.024×685, viewed 469 times
      • DSC_0568.JPG

        132,26 kB, 1.024×685, viewed 521 times
      • afterfix.jpg

        179,65 kB, 1.024×768, viewed 542 times
      • beforeFix.jpg

        164,35 kB, 1.024×768, viewed 492 times

    • Ήρθε η ώρα για photos-videos!
      Όλα τα παρακάτω, είναι ΜΕΤΑ το fix στο focus
      και με high quality στα 35mbits/s

      Photos




      Videos


      videolapse

      slowmotion

    • Διαφήμιση
    • Τέλειο Review !!! :thumbsup:

      Nα χαίρεσαι την καμερούλα σου.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Φοβερός!

      Το Focus Mod το έχω κάνει και εγώ, και έχει πλάκα γιατί μπορείς να πας και στο extreme και να έχεις "macro" focus.
      Επίσης από της μάνας του το Firmware τραβάει και 2K βίντεο, χωρίς το firmware mod! :D
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Τέλειο Review !!! :thumbsup:

      Nα χαίρεσαι την καμερούλα σου.
      Ευχαριστώ Admin! :hail:

      Ο/H John Baron έγραψε:

      Φοβερός!

      Το Focus Mod το έχω κάνει και εγώ, και έχει πλάκα γιατί μπορείς να πας και στο extreme και να έχεις "macro" focus.
      Επίσης από της μάνας του το Firmware τραβάει και 2K βίντεο, χωρίς το firmware mod! :D
      Ναι το μαμά τραβάει στα 2K απλά όχι με "δυνατό" bitrate. Με το firmware mod φτάνει στα 35mbits/s το bitrate και είναι σταθερό εκεί, σε όλες τις αναλύσεις (2k, 1080p, 720p κ.α)
      Βέβαια πρέπει να πούμε οτι ακόμα και για το απλό bitrate στην 2K ανάλυση πρέπει να έχεις κάρτα μνήμης καλή! Και όταν λέω καλή εννοώ Class 10. Εαν θέλεις να ανέβεις κιάλλο σε ποιότητα(το bitrate φτάνει και μέχρι 50-55mbits/s), μέσω του autoexec.ash αρχείου πρέπει να βάλεις κάρτα που ξεπερνάει τα 10mb/s σε εγγραφή (άρα θέλεις U1 ή U3 με >20mb/s στην εγγραφή).

      Πάντως είναι τρελό value for money. Και ήμουν πρωην κάτοχος sj4000.
    • Γεια χαρά μόλις έπαθα πλάκα όχι απλά τέλειο Review αλλά απίστευτη η εμπειρία σου και στο Firmware modding εγώ δεν το ηξερα καν!
      Έχω την κάμερα εδώ και 6 μήνες και δεν αξιώθηκα να φτιάξω κάτι να υπάρχει στον χώρο αυτό γιατί μας έχει φάει το στρεσ με το άγχος και το άστο θα. θα...
      Λοιπόν να συμπληρώσω και εγώ οτι με την Kingma waterproof case επειδή είμαι φαν της κατάδυσης με ψαρό-ντουφεκο έχω τεστάρει πάρα πολλές φορές μέχρι σε βάθος 15 μέτρα που κατεβαίνω δίχως ίχνος υγρασίας παρόλο που κάποιες φορές θάμπωσε λόγο της διαφοράς θερμοκρασίας με το που έβγαινα έξω για ανάσες και την έβλεπε ο ήλιος για κάποια λεπτά...
      Το σετακι Kingma 2 batteries + charger το έχω προμηθευτεί και εγώ πράγματι θα συμφωνήσω οτι κάνει πολύ καλά την δουλειά του και είναι απαραίτητο εργαλείο για να μην εχεις το άγχος της μικρής για εμένα αυτονομίας αυτης της αξιόλογης κάμερας
      Απαραίτητο και το μινι Kimi Case αφού δεν εχεις κάποιο κουτάκι να αποθήκευσης για να προστατευτεί η κάμερα με τα παρελκόμενα σου!
      Θα δεσμευτώ να αναρτήσω και εγώ κάποιο από τα βίντεο που έχω τραβήξει στο βυθό για μια ιδέα και της υποβρύχιας εμπειρίας!
      Ευχαριστούμε πολύ iAmLiakos για το τέλειο Review σου να την χαίρεσαι και εσυ την καμερουλα καλές γιορτές με εξορμήσεις και καλά να περνάς!!!
      Xiaomi 13
    • Διαφήμιση
    • Θα ήταν πολύ ωραίο να έχουμε και βίντεο απο καταδύσεις!! Εαν μπορέσω και προλάβω να πάω για χειμερινές εξορμήσεις θα ανεβάσω κιάλλα βιντεάκια. Όπως επίσης και απο κυνήγι μπεκάτσας! χαχ!
      Καλές γιορτές και σε εσάς!

      ps. Αυτό το άγχος και το θα θα που λες.. πολύ κακό για όλους μας και το έχω και εγώ σε μεγάλο βαθμό θα έλεγα. Μια ζωή είναι γαμώτο... :-|
    • Πολύ ωραίο review, ειδικά για εμένα που έχω την κάμερα και ψαχνόμουν να δω τι accessories πρέπει να της πάρω! Δυστυχώς παρόλο που την πήρα πριν απο 1 μήνα(παραγγελία πριν απο 2) εμένα μου στείλαν την 22L.Ασε που την πλήρωσα ακριβά γιατί υποτίθεται οτι στάλθηκε απο Ευρωπαϊκό wharehouse... Αλλά τότε δεν τα ήξερα όλα αυτά για να ψαχτώ πιο πολύ... Οπότε προσοχή στους νέους αγοραστές! Ευτυχώς η μόνη διαφορά είναι στην εγγραφή ήχου στα βίντεο...

      Εγω θέλω να προσθέσω αυτο το site το οποίο επίσης με βοήθησε πολύ. Ο τύπος το έχει λιώσει με την κάμερα! Έχει διάφορα reviews για accessories, πολύ αναλυτικά(κάποιες φορές και video) αλλά επίσης και συγκριτικά τιμών στα διάφορα καταστήματα.

      Με τη σειρά μου, δεσμεύομαι να ανεβάσω κανα βιντεάκι και εγω μιας και σκοπεύω(δυστυχώς δεν είναι σίγουρο) να ανέβω βουνό για snowboard τον άλλο μήνα!
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Να προσθέσω κάτι που παρατήρησα μετά την εγκατάσταση της MIUI MM 6.0.1 στο mi3 μου.
      Επειδή απ'οτι κατάλαβα οι devs έκαναν μια ρύθμιση για το ίντερνετ στα data+wifi και μπορεί κάποιοι να ψάχνονται για πρόβλημα κτλ κτλ, ίσως παρατηρήσετε όσοι έχετε MM android, εαν έχετε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ανοιχτά data + wifi και προσπαθήσετε να συνδεθείτε με το wifi hotspot της Xiaomi Yi action camera, δε θα μπορεί να συνδεθεί καθώς αναγνωρίζει η συσκευή οτι το wifi δεν έχει active internet connection και για λόγους "προστασίας" δεν συνδέεται με τίποτα, η λύση είναι απλά να κλείσετε τα δεδομένα και να αφήσετε μόνο ανοιχτό το wifi.

      Με αυτόν το τρόπο θα δείτε οτι θα συνδεθεί κανονικά και θα έχετε πλήρως τη λειτουργία της κάμερα με την εφαρμογή της.
    • Διαφήμιση
    • Ναι! το παρατήρησα και εγω αυτό. Μου είχε σπάσει τα νεύρα μια μέρα(είχα αλλάξει και version της εφαρμογής μήπως φταίει αυτο) και τελικά κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα. Μάλιστα εγω νομίζω οτι δυσκολεύεται και οταν έχω ταυτόχρονα ανοιχτό το bluetooth οπότε το κλείνω και αυτο για καλό και για κακό... :P
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB