Διαφήμιση

Redmi 2 pro 2gb Πρόβλημα με Location Services

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi 2 pro 2gb Πρόβλημα με Location Services

      Αγαπητό forum γειά σας.
      Είναι το πρώτο μου post εδώ και πολύ χαίρομαι που σας βρήκα. Μόλις (την Παρασκευή 11/12/15) παρέλαβα το νέο μου redmi 2 pro 2gb (hm 2lte-cmmc) με μαμά λογισμικό (ευρωπαϊκή rom από Xiaomi, Miui 66.55.22.00 KHJCNCD Stable) και ότι και να έκανα για κάποιο περίεργο λόγο δεν λειτουργούν οι υπηρεσίες θέσης (location services) αυτές που βασίζονται στα δεδομένα δικτύου (εξοικονόμηση μπαταρίας). Λειτουργεί η υπηρεσία με το GPS (ευτυχώς γιατί θα ανησυχούσα ότι είναι θέμα hardware) αλλα όχι με δεδομένα wifi/δικτύου (θέση στο περίπου) που είναι και η πιο γρήγορη. Με αυτά και με αυτά, εφαρμογές όπως το vrisko, gas prices, google maps κτλ που θα έπρεπε να βρίσκουν την θέση σου με την μία ΔΕΝ λειτουργούν.
      Έκανα αρκετά βήματα να το φτιάξω με διάφορες ιδέες που διάβασα.

      Ρύθμισα ότι μπορούσα σε permission manager (όλα on και στα google services και στις εφαρμογές) μέχρι τον απενεργοποίησα.
      Έκανα hard reset με όλα τα δεδομένα και ξαναστήσιμο, και άλλα τέτοια

      Με κανέναν τρόπο δεν λειτουργούν οι υπηρεσίες τοποθεσίας. ;(

      Μου κάνει εντύπωση γιατί πολύ λίγοι το αναφέρουν ως πρόβλημα με το miui και θα περίμενα σε μαμίσια έκδοση να το είχαν πάθει πιο πολλοί αν ήταν κάποιο bug.

      Γνωρίζει κάποιος τίποτα για το θέμα??? Η επόμενή μου κίνηση είναι να αλλάξω rom και να βάλω μία από εδώ μέσα, αλλα επειδή δεν μου αρέσει και να μπλέκω με τέτοιες διαδικασίες έλεγα μήπως μπορούσα να το αποφύγω και να "φτιάξω" (με κάποια ρύθμιση?) αυτή που έχει.

      Παρακαλώ κάθε βοήθεια δεκτή.

      Keysmith
      By Keysmith
      =-=-=-=-=-=-=
      Mi note 10 - 6/128gb
      former devices Xiaomi Redmi 2 pro 2gb
    • Για την ιστορία το πρόβλημα του location service λύθηκε αλλάζοντας rom και βάζοντας την τρέχουσα dev που βρήκα σε αυτό το forum.

      Ήταν bug της έκδοσης που φορούσε από κίνα.
      By Keysmith
      =-=-=-=-=-=-=
      Mi note 10 - 6/128gb
      former devices Xiaomi Redmi 2 pro 2gb
    • Ο/H keysmith έγραψε:

      Για την ιστορία το πρόβλημα του location service λύθηκε αλλάζοντας rom και βάζοντας την τρέχουσα dev που βρήκα σε αυτό το forum.

      Ήταν bug της έκδοσης που φορούσε από κίνα.
      θα δεις πολλές διαφορές από την κινέζικη rom στην ελληνική rom όσον αφορά τη λειτουργία του κινητού και πάντα προς το καλύτερο :)
    • Διαφήμιση