Διαφήμιση

ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Πως να αντιμετωπίσετε το "ΤΕΡΑΣ"

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H hristidis έγραψε:

      Ο/H gto έγραψε:

      Λοιπόν, τα νέα δεν είναι ευχάριστα.
      Του φίλου μου, που προανέφερα ποιο πάνω, του ήρθε ο λογαριασμός. +30% περίπου. Λογικά 24% ο φπα συν κάτι ψιλά για τελωνείο.
      Από περίπου 240 ευρώ (2 τηλέφωνα όπως έγραψα ποιο πάνω) του ζήτησαν να να δώσει 80 ευρώ.
      Καλησπέρα. Είμαι και γω σε αναμονή για ένα redmi 4 prime. Η κατάσταση είναι από χτες "ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ" όπως ήταν κι εσάς. Ποια διαδικασία ακολουθήσατε; Σας κάλεσαν αυτοί ή επικοινωνήσατε εσείς μαζί τους ; Το κουτί τί έγραφε ; Και γενικά έχετε κάποια συμβουλή για το πως να το χειριστώ; Είμαι νέος στο σπορ.Καλές γιορτές σε όλους και καλώς σας βρήκα (είναι το πρώτο μου xiaomi)
      Θα πληρώσεις περίπου 30% της αξίας όταν παραλάβεις από το ταχυδρομείο :(
      Αν δεν θέλεις,(και υποτίθεται ότι δεν τα ελέγχουν όλα) μπορείς σε συνεννόηση με τον πωλητή να το στείλεις πίσω να στο ξαναστείλει μπας και την δεύτερη φορά την γλιτώσεις.
    • Εγώ έκανα παραγγελία εχτές και μου γράφει στο order μου
      Delivery ::Registered air mail
      Στο site (efoxshop) γραφει Shipping from China (post) Netherlands post, SF / German Express και dhl παραπανω για εξπρες αποστολή. Δεν μου έδωσε επιλογή κατά την παραγγελία να επιλέξω τροπο αποστολης. Τι να κανω? Εχω στειλει μειλ για να γινει gift αλλα δεν εχω παρει ακομα απαντηση. Ειναι καλύτερα να το ακυρώσω και να το πάρω απο αλλου? Εχω παραγγείλει ενα mi mix και φοβάμαι πως αν το πιάσουν θα κλαψει και ο καθε πικραμένος
    • Γενικά από ότι κατάλαβα ελπίζεις να μην το βρουν το κινητό.
      Αν το βρούνε και είναι ακριβό, από ότι κατάλαβα, το στέλνεις πίσω και ζητάς από τον πωλητή να στο ξαναστείλει ελπίζοντας ότι την επόμενη φορά δεν θα περάσει από το τελωνείο.
      Γενικά την τιμή δεν μπορείς να την κρύψεις. Το τηλέφωνο γράφει τι μάρκα είναι πάνω και τι μοντέλο. Με έναν απλό έλεγχο στο internet ο τελωνειακός βλέπει την τιμή του.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H fotislab έγραψε:

      Εγώ έκανα παραγγελία εχτές και μου γράφει στο order μου
      Delivery ::Registered air mail
      Στο site (efoxshop) γραφει Shipping from China (post) Netherlands post, SF / German Express και dhl παραπανω για εξπρες αποστολή. Δεν μου έδωσε επιλογή κατά την παραγγελία να επιλέξω τροπο αποστολης. Τι να κανω? Εχω στειλει μειλ για να γινει gift αλλα δεν εχω παρει ακομα απαντηση. Ειναι καλύτερα να το ακυρώσω και να το πάρω απο αλλου? Εχω παραγγείλει ενα mi mix και φοβάμαι πως αν το πιάσουν θα κλαψει και ο καθε πικραμένος




      είναι με ολλανδικά ταχυδρομεία NL POST η με τα ελβετικό ταχυδρομείο γιατί παντα στέλνουν με αυτά τα Register air mail από Κίνα. Για τελωνείο αυτόν τον καιρό κυνηγάνε τα κινητά που έρχονται από χώρες εκτός ΕΕ είναι θέμα τύχης αν περάσει τελώνειο ή όχι Αν όμως στο στείλει από την Ευρωπαϊκή αποθήκη δεν περνάει τελωνείο γιατί έρχεται από χώρα της Ευρώπης .
    • Καλημερα παιδια.
      Σας παραθετω ακριβως τι μου έστειλαν απο το efox που νομιζω οτι ειναι καλο νεο. Προσωπικά θα τα δώσω να εχω το κεφάλι μου ήσυχο.
      Dear customer,
      Thank you for your order.
      sorry we could not promise whether it needs to pay duty.
      it depends on your country customs.
      or you can buy shipping insurance EUR 15.
      then we could refund you for import sale tax if it needs to pay.

      Pls keep in touch with us if any problems.

      Greeting from Guo

    • Ο/H fotislab έγραψε:

      Καλημερα παιδια.
      Σας παραθετω ακριβως τι μου έστειλαν απο το efox που νομιζω οτι ειναι καλο νεο. Προσωπικά θα τα δώσω να εχω το κεφάλι μου ήσυχο.
      Dear customer,Thank you for your order.
      sorry we could not promise whether it needs to pay duty.
      it depends on your country customs.
      or you can buy shipping insurance EUR 15.
      then we could refund you for import sale tax if it needs to pay.

      Pls keep in touch with us if any problems.

      Greeting from Guo

      Για ποιο τηλέφωνο ενδιαφέρεσαι ; Αξίζει τον κόπο ; Αν μιλάμε για κανένα mi5s τότε σαφώς και ναι, αν μιλάμε για κινητό με αξία έως 150 ευρώ, πιστεύω πως καλύτερα να το ρισκάρεις.
      Και σου απαντώ με απλά μαθηματικά ... στα 300 ευρώ που κάνει το mi5s το περίπου 30% είναι κοντά στα 100. Άρα με 15 ευρώ είσαι μια χαρά.
      Αν πάρεις τηλέφωνο με 100 ευρώ τότε ρισκάρεις να πληρώσεις 30. Πρόσεξε όμως ... μπορεί και όχι. Σε κάθε περίπτωση ρισκάρεις μόνο 15 ευρώ παραπάνω.
      Η απόφαση δική σου σε κάθε περίπτωση, απλά να σου υπενθυμίσω ότι τα κινητά περνάνε δειγματοληπτικά τελωνείο. Οι πιθανότητες δεν είναι γνωστές, αλλά σίγουρα δεν είναι και μεγάλες. Σε κάθε περίπτωση ... do the maths.
    • Εχω παραγγείλει mi mix στα 719 με μεταφορικά οποτε με συμφερει φιλε μου να το κανω να εχω το κεφαλι μου ήσυχο
    • Διαφήμιση
    • Αυτο το "επιστρεφω" και μου το ξαναστελνουν και "ελπιζω" με ξεπερναει.
      Το πηγαινε ελα σιγουρα δεν το πληρωνει ο κινεζος και ειναι σιγουρα κανα 35ρι
      Βαλε και το τριμηνο που θα κανει συνολικα απο τοτε που πληρωθηκε.
      Μεχρι να το παρεις στα χερια σου θα εχει βγει το επομενο μοντελο.
    • Σήμερα παρέλαβα από ΕΛΤΑ, κινητό αγορασμένο από minideal. Χωρίς να αναφέρω κάτι το είχε τσεκαρισμένο ως δώρο, με περιγραφή Communication Equipment και αξία 45$. Ήρθε μέσω Αθήνας, προφανώς δεν πέρασε τελωνείο και ευτυχώς δεν πλήρωσα κάτι επιπλέον!!
    • Παρέλαβα προχτές από vickmall.com. Oύτε τελωνείο ούτε τίποτα, με καθυστέρηση κάποιων ημερών αλλά ευτυχώς όχι τελωνείο.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H netblues έγραψε:

      Αυτο το "επιστρεφω" και μου το ξαναστελνουν και "ελπιζω" με ξεπερναει.
      Το πηγαινε ελα σιγουρα δεν το πληρωνει ο κινεζος και ειναι σιγουρα κανα 35ρι
      Βαλε και το τριμηνο που θα κανει συνολικα απο τοτε που πληρωθηκε.
      Μεχρι να το παρεις στα χερια σου θα εχει βγει το επομενο μοντελο.
      Γιατί σου φαίνεται περίεργο ; Αφού το τελωνείο τα παίρνει δειγματοληπτικά και από ότι φαίνεται με μικρό ποσοστό 1 στα 20 ίσως και 1 στα 40. Αν δεν καίγεσαι και το ποσό είναι μεγάλο καλύτερα να πληρώσεις μεταφορικά
      Στο δικό μου κινητό για παράδειγμα Mi5s αξία 360 ευρώ με πρόχειρους υπολογισμούς το κόστος του τελωνείου είναι 120+.
      Αν δεν το παραλάβεις το ταχυδρομείο το επιστρέφει πίσω. Με κανένα 20άρικο μεταφορικά και λίγη καλή συνεννόηση το έχεις σε ένα μήνα χωρίς να περάσει τελωνείο. Ενδεικτικά θα σου πω πως ότι κινητό έχω παραγγείλει ως τώρα το έχω παραλάβει στις 15 μέρες. Πιστεύω ότι δεν έχει κανένα "ελπίζω" η φάση. Αν το ποσό είναι μεγάλο, αξίζει να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα.